Lebbeyk-Buyur Yâ RESÛLULLAH (sav)

Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Lebbeyk-Buyur Yâ RESÛLULLAH (sav)

Mesaj gönderen nur_umim »

Lebbeyk-Buyur Yâ RESÛLULLAH sallallahu aleyhi ve selem!.

“Kim Allah’tan başka ilah olmadığına şahadet getirirse, Cennet o kimseye vacib olur.”
(Buhârî, Müslim, Ebû Dâvud, Tirmizî, İbnu Mâce)

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi ve selem: “İhsan, Allah’ı sanki gözlerinle görüyormuşsun gibi Allah’a ibadet etmendir. Sen O’nu görmesen de O seni görüyor.”
(Buhârî, Müslim, İbnu Mâce, Nesâî, Ebû Dâvud, Tirmizî)

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi ve selem: “Sizden birisi işlediği ameliyle cennete giremez.”
Sahabiler: “Yâ Resûlullah (sallallahu aleyhi ve selem)! Sen de mi (kendi işlediğin amelle cennete giremeyeceksin)?” diye sordular.
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve selem): “Ben de (giremem). Ancak Allah’ın, kendi katından bir rahmetle beni örtmüş olma hali hariç.”

](Buhârî, Müslim, İbnu Mâce)

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi ve selem: “İslam (eşine rastlanmadık bir şekilde) garib olarak başlamıştır. Yine ilk başladığı gibi garib olarak (eski) haline dönecektir. Gariblere müjdeler olsun!”
(Müslim, Tirmizî, İbnu Mâce)

“Resûlullah (sallallahu aleyhi ve selem) ayakları kabarıncaya kadar geceleri kalkıp namaz kılardı. Kendisine: “Allah senin geçmiş ve gelecek günahlarını affetti (niye kendini bu kadar hırpalıyorsun)?” denildi.
RESÛLULLAH sallallahu aleyhi ve selem: “Şükredici bir kul olmayayım mı?” cevabını verdi.”

(Buhârî, Müslim, Ebû Dâvud, Tirmizî, Muvattâ, Nesâî, İbnu Mâce)

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi ve selem: “Allah, benim sözümü dinleyip de belleyen, sonra da onu işitmeyene ulaştıran kimsenin yüzünü (kıyamet günü) ağartsın; çünkü nice fakih (fıkıh bilgisini taşıyan kimse, meseleleri kavrayan kimse) vardır ki, fakih değildir. Yine nice fakih var ki, kendinden daha fakih olan kişiye bilgisini götürür.”
“Benden bir şey dinleyip de işittiği şekilde onu ulaştıranın yüzünü (Allah, kıyamet günü) ağartsın; çünkü nice (bilgi) taşıyıcısı vardır ki, dinleyenden daha iyi beller.”
“Benden bir şey işitip onu (artırıp eksiltmeden) işittiği şekilde başkasına ulaştıran kimsenin (Kıyâmet günü) Allah yüzünü taze kılsın. Zira, kendisine ulaştırılan öyleleri var ki, bizzat işitenden daha iyi kavrar.”
“Allah benim sözümü işitip belleyen, sonra da onu benden (başkasına) ulaştıran kimsenin yüzünü Kıyâmet günü ağartsın. Zira nice ilim taşıyıcılar vardır ki, âlim değildir. Nice ilim taşıyıcıları ilmi, kendinden daha âlim olana taşırlar.”

(Ebû Dâvud, Tirmizî, İbnu Mâce)

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi ve selem: “Kim Allah’a hiçbir şeyi şirk (ortak) koşmadan ölürse, (sonunda) Cennete girer.”
(Buhârî, Müslim, Muvattâ, Ebû Dâvud, Tirmizî, Nesâî)
Resim

“Peygamber Efendimiz (S.A.V)” sayfasına dön