Münir DERMAN ks. Yazılmamış Sohbetleri

Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Münir DERMAN ks. Yazılmamış Sohbetleri

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

NASÛH TEVBE

Münir DERMÂN Kaddesallahu sırrahu Hocamın kısım kısım kaydedilip Yazılmamış SOHBETlerinden:

Resim

Her gün yüzümü okşayarak ve her gün ravza-yı mutahharaya giden sabah rüzgarı beliğ selâmî: selâmımı götür tebliğ et. Ravzaten fi nebîyyi muhterem.. muhterem nebînin ravzasına selâmımı götür!” diyor ruhunu teslim ediyor..
Bu Nebî Mekke’deyken söylenen şey, onun Türkçesine ben çevirdim.

Kâbeye, “bu divÂNda açılır perdeler ötenin ötesinde” diyor.
Sûret-i RahmÂN görünür o yerin perdesinde” diyor.
Deminki şiirini okuduğumuz mübarek zât..

Onun için divÂNa durduğunuz zaman ötelerin ötesinden perdeler açılır kalbine oğlum! ve Sûret-i RahmÂN görünür orada!.
Meşhur Nesimî demiş ki:

“Kâh çıkarım gök yüzüne seyreylerim ÂLEMi
Kâh inerim yer yüzüne Âlem seyreyler Beni!

Sûret-i RahmÂNı buldum Sûret-i RahmÂN benem!
Ben bir deli divâneyim gör kim ne ma’mur olmuşem!.”

İşte o ma’mur, burada olunur oğlum!. Onun için KÂBe’ye dööön!
Dedelerimiz asırlardır bu divÂNa durduklarından dünyayı fethetmişlerdir.
Bereket içinde ömürlerini geçirmişlerdir.
Dedelerimizin evlerindeki helâların yapılışı, KÂBe’ye arkaları gelmesin diye çok dikkat ederlerdi. Ben çocukluğumda hatırlarım! Hürmetsizlik olur diye.
Şimdi bunları düşünen olmadığı gibi KÂBe’ye insanî yüzünü çevirenler bile sayı ile!.

Derece, sıhhat, dirilik, ilim, makam, ancak ve ancak aziz cemaat KÂBe’ye ve Resûlüne ta’zim ile elde edilir.
Ta’zim hududuna, evvela cesedî ta’zim ile girilir. Cesedîni temiz tut!
Ta’zim hududu bura olduğu için, Ta’zim hududu nedir?
Yıkanmak, temiz olmak, abdestli olmak, daha ötesi midesine haram sokmamak.. helâl yolunda yürümek..
Bu edebleri aldıktan sonra buraya gelirsen: “ALLAHuekber!” dersen o zaman Sûret-i RahmÂN görünür Âdemin perdesinde..
Yok midende haram, vücudunda pislik, ayağının arasında kir, kafanda mülevves fikirler: “ALLAHuekber!”
Ulan boyasının altındaki taşı göremezsin!
Ben boyacılıktan sıvacılıktan bahsetmiyorum!
Her an abdestli bulunun aziz cemaat, dâima abdestli olana şeytan yanaşamaaaaz!
Abdestli olanlar dâima ALLAH’ı andığı için şeytan kaçar ondan!
Çok uyuma bir gün çok uyuyacağız!
Mideni çok doldurmaaaa! Dilinden şükrü bırakmaaa!
Belâlara çok sabır gösterin aziz cemaat!. tevbe ve istiğfar fırçasıyla durmadan fırçalayın!. “estağfirullaaaah!”
Resûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem günde 70 defa “estağfirullaaaah!” demiş.
“Estağfirullaaaah!” edebsizliği götürmek efendim!

Hani Cuma geceleri İmam Efendi yatsıdan sonra: cem’i günahlarımıza “estağfirullaaaah! estağfirullaaaah!estağfirullaaaah! el Azîm! el Kerîm! Ellezi lâ ilâhe illâ hu el Hayyu’l- Kayyumu veetubi ileyh” gibi..
Bunlarınan günah affolmaz oğlum!
Bu dilden, bu şeriatın emri söylüyoruz.
Onun için her Müslüman günde 70 defa “estağfirullaaaah!” der.
Bu “estağfirullaaaah!” bak bu siyah tozları atar müslümanın, sokakta gezdiği zaman, başkası tarafından üstüne düşen tozları-günahları götürür bu “estağfirullaaaah!”
Yap edebsizliği: “estağfirullaaaah!. estağfirullaaaah!”
Ulan fıraçayınan burayı ancak silersin gömleğinin altını tersine çevirmek lâzım! “estağfirullah!” onun için söylenir!

Ama leke oldu sabun lâzım. Bir edebsizlik yaptın, birinin hakkını yedin sonra aklın başına geldi: “Kardeşim ben senin hakkını yedim amma al şunu helâllaşâlim!” “helâl olsun!”
“Yâ Rabbî ben bir hata ettim Sen bilirsin Yâ Rabbî! Sen bilirsin Yâ Rabbî!” Gözünden yaşlar gelmeğe başlar. Bir de ensene bir işaret gelir, ensene bir işaret gelir için ferahlaşmağa başlar.
İşte sabununan lekeyi yıkamak da odur o günah da odur..

Bir de büyük yağ döküldü kolunaaa.. evde benzinnen çıkmaz bu!
Jet fabrikasına gönderirsin şurada 6 liraya temizliyorlar.
“6 lira ver abi cumartesi gel al!” der. O islime girer bilmem ne eder tertemiz olur.
Öyle günahlar da vardır insanlarda, bu günahları da Tevbe-yi Nasuh pâklar.. Tevbe-yi Nasuh ne?
Bir edebsizlik yaptın, rızkın kesildi bilmem ne, alırsın bir şâhiddir Müslüman nur yüzlü: “Amuca ben şöyle şöyle şöyle edebsizlik yaptım, sen şâhid ol!. Ben şimdi bundan tevbe ediyorum. Bir daha bunun adını bile anmayacağım, yahut yapmayacağım bu işi! Yâ Rabbî sen bilirsin!”
Tevbe-yi Nasuh bu, tertemiz oldun!..
Boyacıdan gitti temizlendi Jetten..
Bir de hani Kovboy pantolonları giyiniyorlar Boyacılar, mavi boya kırmızı boya, yağ içinde herif! Oturuyor kalkıyor, iş zamanında giyiniyor tulum gibi..
O yıkanmaz oğlum o yıkanmaz!. Onun yenisini almak lâzım, kaynatsan da olmaz ateşe atıp yakacaksın!
Öyle edebsiz insanları da cehennem paklar! Onun için cehennem icâd edilmiştir!
Onun için tevbe ve istiğfar fırçasıyla durmadan fırçala!.
Güler yüzlü olun cemaat!
Büyüklere hürmet edin gençler, i’timad edin!
Küçüklere şefkatli olalım!
Hayvanlara ve nebatlara karşı sonsuz merhamet gösterelim!
Resûl-i Ekrem Efendimize inen şu âyeti dâima hatırınızdan çıkarmayın aziz cemaat!
Resûlullah Efendimize iniyor: “Sen de öleceksin onlar da ölecekler!” âyet-i kerime..
Hiçbirimiz dünyada kalmayacak!

Onun için ALLAH güler yüzle bize dünyadan uğurlama nasib-i müyesser eylesin!

Âmiiiin!.
ALLAHümme salli alâ MuhaMmedin ve alâ Ehl-i Beyt-i MuhaMmed!
Subhâneke ya allâm, tealeyte ya selâm! ecirna min nari bi affike Yâ Mecîd!
ALLAHümme ente’l- Mennân Bediü’-s semâvâti ve’l- ardı ze’l- celâli ve’l- ikram.
Ya Hayyu ya Kayyum. Ya ALLAHu celle celâluhu!.
Yâ erhame’r- Rahimin bizi yolumuzdan şaşırtma!
Bize sabır ihsan eyle! Kanaat hasletlerimizi takviye eyle!
Amâlimizi kabul eyle!
Her şeyi hakkıyla duyan kemâliyle bilen Sensin!
Bizi cehnnemden koru! Hatalarımızı bağışla!
Rızıklarımızı helâl yoldan nasibi müyesser eyle!
Bize sıhhat afiyet ve dirilik ver!
Ramazan-ı Şerife hepimizin yetişmesini nasibi müyesser eyle!
Rahmetini ülkemizden esirgeme!
Sen her şeye kadirsin Yâ İlahî!
Memleketimizi her türlü afâttan masun kıl!
Yâ İlahî! Kudret-i kemâlin aşkına bize Nur-u MuhaMMedi Havzında yıkanmak nasib eyle!
Bize kadar uznana Resûlullahın Nurunu, kalb penceremizi açarak bize göstermeye izin ver Yâ İlahî!
Son nefesimizde ki buyurun: “Eşhedü enlâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne muhammeden ve abduhu ve Resûlühü!”
Kelimesiynen bize Sana kavuşmak nasibi müyesser eyle Yâ Rabbi!
Lillâhi’l- Fatiha!.

nOt: Bu kasetleri gönderen hakk dostumuza teşekkür ederiz.. İnsÂNların hizmetine sunmak diledik.. başı sonu alınmamış sohbetlerini de sunmak istedim!. cAN Hocam kaddesallahu sırrahu’nun RÛHu "BİZ BİR-İZ"de ŞÂD OLsun İnşâe ALLAHu Teâlâ!.. kuLihvÂNi..

Resim

Ravza-yı mutahhara: Fahr-i Kâinat Aleyhi Efdal-üs-Salavat ve Efdal-üt-tahiyyât Efendimizin Kabr-i Şerifiyle Minberin arasındaki saha.
Ma’mur: İ'mar edilen, tamir edilmiş.
Ta’zim: Hürmet. Riayet. İkramda bulunmak. Bir zât hakkında büyük sayıldığına delâlet edecek surette güzel muâmelede ve hürmet ifade eden tavırda bulunmak.
Mülevves: Kirli. Pis. Bulaşık. Bulaştırılmış. * Alıkoyulup sonraya bırakılmış veya durdurulmuş olan. * Tazelenmek için suda ıslatılmış şey. * Karışık, intizamsız.
İ’timad: (İtimad) Güvenerek bağlanmak. Emniyet etmek. Bir şeye kalben güvenip dayanmak.
nasib-i müyesser et: kavuşmamızı kolaylaştır!
Takviye: Kuvvetlendirmek. * Kuvvetlendirilmek.

Resim

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İstiğfar eden, günde 70 defa aynı günahı işlese ısrar etmiş sayılmaz.” buyurdu.
(Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Günde 70 defa istiğfar edenin, 700 günahı affolur.” buyurdu.
(Beyhekî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Tevbe eden günah işlememiş gibi olur.” buyurdu.
(İ. Mâce)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Günaha devam edip, dili ile istiğfar eden, rabbi ile alay etmiş sayılır.” buyurdu.
(Beyhekî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Günahına pişman olup abdest alıp, namaz kılanı ve günahı için istiğfar edeni, Allahü teâlâ affeder.” buyurdu.
(Nesaî)

Resim---Enes Bin Mâlik radiyallahu anhu söyle anlatiyor: Hz. Peygemer (aleyhi's-selâm) Efendimiz, bir yolculuğu sırasında: "Estagfirullah! deyiniz" buyurdu. Biz de her birimiz: "Estagfirullah = Allah Teala'dan bagışlanmamı dilerim" diyerek Allah'dan magfiret taleb ettik. Biz bunu söyledikten sonra Hz. Peygamberimizin (aleyhi's-selâm): "Onu, yani "Estagfirullah" sözünü 70’e tamamlayın (70 yere Estagfirullah deyin!)" buyurdu. Biz 70 defa "Estagfirullah" deyince, Hz. Peygamber (aleyhi's-selâm): Herhangi bir kimse, kadın olsun, erkek olsun bir günde 70 defa Allah'tan bagışlanmasını dilerse, yani "Estagfirullah" sözünü söylerse, mutlaka (şüphesiz ve kuşkusuz) Allah o kimsenin yediyüz (700) günahını bagışlar!." buyurdu.

Resim

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسَى رَبُّكُمْ أَن يُكَفِّرَ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ يَوْمَ لَا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعَى بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَبِأَيْمَانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَاغْفِرْ لَنَا إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
Resim---Yâ eyyuhâllezîne âmenû tûbû ilâllâhi tevbeten nasûhâ(nasûhan), asâ rabbukum en yukeffire ankum seyyiâtikum ve yudhilekum cennâtin tecrî min tahtihâl enhâru, yevme lâ yuhzîllâhun nebiyye vellezîne âmenû meahu, nûruhum yes'â beyne eydîhim ve bi eymânihim yekûlûne rabbenâ etmim lenâ nûrenâ vagfir lenâ, inneke alâ kulli şey'in kadîr(kadîrun).: Ey iman edenler! Allah'a kesin (nasuh) bir tevbe ile tevbe edin. Olabilir ki, Allah sizin kötülüklerinizi örter ve altından ırmaklar akan cennetlere sokar. O gün Allah, Peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri küçük düşürmeyecektir. Nurları, önlerinde ve sağ yanlarında koşar parıldar. Derler ki: "Rabbimiz nurumuzu tamamla, bizi bağışla! Şüphesiz Sen, her şeye güç yetirensin." (Tahrîm 66/8)

وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْمَحِيضِ قُلْ هُوَ أَذًى فَاعْتَزِلُواْ النِّسَاء فِي الْمَحِيضِ وَلاَ تَقْرَبُوهُنَّ حَتَّىَ يَطْهُرْنَ فَإِذَا تَطَهَّرْنَ فَأْتُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ أَمَرَكُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ
Resim---Ve yes’elûneke anil mahîd(mahîdi), kul huve ezen, fa’tezilûn nisâe fîl mahîdi, ve lâ takrabûhunne hattâ yathurn(yathurne) fe izâ tetahherne fe’tûhunne min haysu emerekumullâh(emerekumullâhu) innallâhe yuhıbbut tevvâbîne ve yuhibbul mutetahhirîn(mutetahhirîne).: Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.(Bakara 2/222)

وَيَا قَوْمِ اسْتَغْفِرُواْ رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَيْهِ يُرْسِلِ السَّمَاء عَلَيْكُم مِّدْرَارًا وَيَزِدْكُمْ قُوَّةً إِلَى قُوَّتِكُمْ وَلاَ تَتَوَلَّوْاْ مُجْرِمِينَ
Resim---Ve yâ kavmistagfirû rabbekum summe tûbû ileyhi yursilis semâe aleykum midrâran ve yezidkum kuvveten ilâ kuvvetikum ve lâ tetevellev mucrimîn(mucrimîne).: Ey kavmim, Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O'na tevbe edin. Üstünüze gökten sağanak (yağmurlar, bol nimetler) yağdırsın ve gücünüze güç katsın. Suçlu günahkarlar olarak yüz çevirmeyin." (Hûd 11/52)

إِنَّكَ مَيِّتٌ وَإِنَّهُمْ مَيِّتُونَ
Resim---İnneke meyyitun ve-innehum meyyitûn(e): (Ey Rasûlüm), elbette sen öleceksin ve elbette o kâfirler de ölecekler.” (Zümer 39/30)
Resim

“SOHBET - 39” sayfasına dön