SAVM-ORUÇ-İFTÂR-SAHUR..

Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

SAVM-ORUÇ-İFTÂR-SAHUR..

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

Ramazan Orucumuz BereketLi OLsun!.

MuhaMMedî sabrın sergilendiği,
İnsan nefsinin hiç içinden çıkıp kaçamadığı,
Ruha ve Rızaya en yakın Kulluk İbâdetimiz oruçlarımız,
Maddî-mânevî bereketlere başlangıç vesilesi olsun!. İnşâe ALLAHu TeÂLÂ!.

İslâm Âlemine, MuhaMMedî
BİRlik ve BİZlik TEVHİDi getirsin!.
İlâhî Muradda ve MuhaMMedî Şuûrda buluştursun!. İnşâe ALLAHu TeÂLÂ!.

Tüm Dünyada, Suriye’de, Irak'ta İslâm Âleminin her köşesinde, her gün sahnelenen Siyonist dış kökenli “Birbirinizi öldürün oyunu”nda;
İki müslüman,
İki kâtil,
İki şehîd!.

Hangisi müslüman,
Hangisi kâtil,
Hangisi şehîd!?!.

Cenâzeleri Tevhid sesleriyle kaldırılmakta..
ve bunları maşa gibi kullanan İslâmın Din Düşmanları, kuklalarına kıs kıs gülmekteler sekiz kÖşeden..

ALLAHu zü'L- CeLÂL, İslâm Âlemine en tezcesinden KeLÂMuLLAHı DUYuş ve ReSûLuLLa sallallahu aleyhi ve sellem'e UYuş Lutf ü Keremini ihsÂN eylesin İnşâe ALLAHu TeÂLÂ!.

Bu Siyonist İlkel İKİLİK Kilitleri açılsın ve TevhidULLAHta, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ÖZÜnde BİZ BİR-İZi; BİLip, bULup, OLup da YAŞA!.yalım!. İnşâe ALLAHu TeÂLÂ!.


SAvM-Oruç için ÖZ SÖZü Sahibimiz Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz BUYurup DUYurmuştur.:

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Hayrın kapıları; oruç tutmak, sadaka vermek, gece namazı kılmak..”” buyurmuştur.
(Tirmizî, Îmân 8.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Oruç ve Kur'ÂN-ı Kerîm, kıyâmet gününde kula şefâat ederler.
Oruç: “”Yâ RABBi! Ben onu gündüz yeme ve içmeden alıkoydum. Ona şefâat etmeme müsaade buyur!.”” der.
Kur'ÂN-ı Kerîm ’de: “”RABB’im! Gece uykusundan onu alıkoydum. Ona şefâat etmeme izin ver!.””der. Böylece bu ikisi şefâat ederler.”” buyurmuştur.

(Abdullah b. Amr (radiyallahu anhu) dan; İmâmı Ahmed; Ebi’d Dünya; Hâkim)

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Tesbih, mîzânın yarısıdır. “Elhamdülillah,” mîzânı doldurur. Tekbir, gökle yer arasını doldurur. Oruç, sabrın yarısı, temizlik de imânın yarısıdır.”” buyurdu. (Süleym oğullarından birisi: ““Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem zikirleri elimde (veya elinde) saydı ve böyle buyurdu.” ”demiştir.
(Tirmizî)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: ““Hased, ateşin odunu yediği gibi sevâbları yer (tüketir), sadaka da suyun ateşi söndürdüğü gibi hataları söndürür. Namaz, mü’minin nurudur. Oruç da, ateşten koruyucu kalkandır.”” buyurmuştur.
(Enes (radiyallahu anhu) dan; İbni Mâce, Sünen-Zühd 4210)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ-İFTÂR-SAHUR..

Mesaj gönderen Gul »

Resim


Ravzatu’l- Rıza ReCeBi
>ŞâBaN-ı Şerîf SeBeBi
SıRR-ı SıFıR SILÂ SAVMı
RaMaZaN Demir LeBLeBi


ZEVK 4497

NEFiS, HAKKı YAŞAmalı!. ŞeHâDET-in, BİL-e BUL-a!.
RECEB-de KALBe NÛN EK-ip.. ŞÂBAN-da MÎM İle SU-la!
ASL-ın FASL-ı RAMAZAN-da.. HASLın HASATı zamANda!
EK-tiğini bİÇer İNSAN!.. Resim CeNNeT VâCiB KEVSER KUL-a!..

03.06.11 13:07
Yzğ-câmisi-stnbl..Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Receb-i Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Âişe vâlidemiz buyuruyor ki:“Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban Ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.”
(Âişe radiyallahu anha’dan; Buharî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Receb Ayında ALLAHu TeÂLÂ'ya çok istiğfar edin; çünkü ALLAHu TeÂLÂ'nın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb Ayında oruç tutanlar girer.” buyurdu.
(Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Receb büyük bir aydır. ALLAHu TeÂLÂ bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem Kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 Kapısı açılır. On gün oruç tutana, ALLAHu TeÂLÂ istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi: "Geçmiş günahların affoldu!.” der. Receb Ayında ALLAHu TeÂLÂ Nuh aleyhisselâmı gemiye bindirdi ve o da, Receb Ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.” buyurdu.
(Taberanî)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Şaban-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz: “Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.” buyurdu.[/
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.” buyurdu.
(Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şabanın 15. gecesini ibâdetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece ALLAHu TeÂLÂ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.)”buyurdu.
(İbni Mâce)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Ramazan-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan Ayı mübârek bir aydır. ALLAHu TeÂLÂ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda Rahmet Kapıları açılır, Cehennem Kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin (Kadir gecesinin) hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.” buyurdu.
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan Ayı gelince: “Hayır Ehli: "Hayra koş!." Şer Ehli: "Kötülüklerden el çek!” denir.” buyurdu.
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan gelince, ALLAHu TeÂLÂ meleklere, mü'minlere istiğfar etmelerini emreder.” buyurdu.
(Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur.
(Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allahım, Receb ve Şabanı bizler için mübârek kıl ve bizi Ramazana eriştir" buyurdu.
(Ramuzu’l- Hadis, c. 2, s. 532)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem orucunu açtığı zaman şöyle dua etmişti :

اللّٰهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَ عَلَى رْزْقِكَ أفْطَرْتُ
Resim---"ALLAHümme leke sumtu ve alâ rizkike’ftartü: ALLAH’ım! SENin Rızan için oruç tuttum. Rızkınla orucumu açtım!."

ALLAH celle celâluhu'muzdan en İÇ DUÂmız tez zamanda Bize;
MuhaMMedî Şuur, Nur, Sürur ve O-NuR veR-SîN inşae ALLAHu TeÂLÂ..

Âmin Yâ Latîf!.. Yâ Kerîm ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Rahîm!. Yâ Vedûd ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Fettah!. Yâ Gaffâr ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Settâr!. Yâ ALLAH ALLAH celle celâluhu!..

Resim

Resim

BİZ'im GÜL SÖZ'ümüz SOHBET-i GÜL
BİZ'im GÜL SOHBET'imiz ZEVK-i GÜL
BİZ'im GÜL ZEVK'imiz =>HAZZGÜL
BİZ'im GÜL HAZZ'ımız HUZUR-u GÜL OLsun!

GÜL'Ler SULTANI'na Es SELÂM OLsun !!!!

Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!
Sana, Sonsuz-Sınırsız İlmullahça es Selâm OLsun!.

GÜL'ümüz HüRMetine!!..

Resim

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedîn abdike (MuhaMMedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

ALLAHım!
BİZLeri ÜÇ AYLarın ve de Ramazan SEVÂBını Huzur-Hazırda, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Pâk Yüreğinde;
Kadr u Kıymetini BİLmek Şûurunda,
Hürmetini BULmak Nûrunda,
Şerefinde OLmak Sürûrunda ve,
Şehâdetini YAŞAmak ONURunda MeDeD KıL!.

Âmin Âmin Yâ MuîN celle celâlihu!.


MuhaMMedî MuhaBBetLe!..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

RAMAZAN.. ORUÇ.. SAVM..

KULun, MuhaMMedî Hakikatını; BİLip, BULup, OLup, VüCÛDa=>MevCÛDa getirip Sahib Çıkmaktır..

SAVMın ne OLdğunu;
RABBu’l- ÂLEMîn ALLAH celle celâlihu Kur'ÂN-ı Kerîm’inde DUYurmuş,
RAHMetenli’l- ÂLEMîn Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem BUYUrmuş, YAŞAmış ve BİZ ÜMMetine de YAŞAmımızı EMRetmişlerdir..

KELÂMULLAH’ta Âyet-i KerîmeLerde SAVM.: 13 âyette..

Kur'ÂN-ı Kerîmde SAVM.: Bakara 2/183, Bakara 2/184, Bakara 2/185, Bakara 2/186, Bakara 2/196, Nisâ 4/92, Mâide 5/89, Mâide 5/95, Tevbe 9/112, Meryem 19/26, Ahzâb 33/35, Mücâdele 58/4, Tahrîm 66/5..


وَإِن كُنتُمْ عَلَى سَفَرٍ وَلَمْ تَجِدُواْ كَاتِبًا فَرِهَانٌ مَّقْبُوضَةٌ فَإِنْ أَمِنَ بَعْضُكُم بَعْضًا فَلْيُؤَدِّ الَّذِي اؤْتُمِنَ أَمَانَتَهُ وَلْيَتَّقِ اللّهَ رَبَّهُ وَلاَ تَكْتُمُواْ الشَّهَادَةَ وَمَن يَكْتُمْهَا فَإِنَّهُ آثِمٌ قَلْبُهُ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ
Resim---"Ve in kuntum alâ seferin ve lem tecidû kâtiben fe rihânun makbûdah (makbûdatun), fe in emine ba’dukum ba’dan felyueddillezî’tumine emânetehu velyettekıllâhe rabbeh (rabbehu), ve lâ tektumû’ş- şehâdeh (şehâdete), ve men yektumhâ fe innehû âsimun kalbuh (kalbuhu), vallâhu bi mâ ta’melûne alîm (alîmun).: Ve eğer siz yolculukta iseniz ve bir kâtip de bulamazsanız o zaman (borçludan) alınan rehinler (yeter), birbirinizden emin olduğunuz taktirde (güven duyuyorsanız), o halde güven duyulan kişi onun emanetini (borcunu) ödesin. Ve Rabbi olan ALLAH’a karşı takva sahibi olsun (ve sakınsın). Şâhidliği de gizlemeyin. Ve kim onu (şâhid olduğu şeyi) gizlerse o taktirde muhakkak ki onun kalbi günahkârdır. ALLAH yaptıklarınızı en iyi bilendir.” (Bakara 2/183)

لِّلَّهِ ما فِي السَّمَاواتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَإِن تُبْدُواْ مَا فِي أَنفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحَاسِبْكُم بِهِ اللّهُ فَيَغْفِرُ لِمَن يَشَاء وَيُعَذِّبُ مَن يَشَاء وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
Resim---"Lillâhi mâ fî’s- semâvâti ve mâ fî’l- ard(ardı), ve in tubdû mâ fî enfusikum ev tuhfûhu yuhâsibkum bihillâh (bihillâhu), fe yagfiru limen yeşâu ve yuazzibu men yeşâu, vallâhu alâ kulli şey’in kadîr (kadîrun).: Göklerde bulunanlar ve yerde bulunanlar (her şey) ALLAH’a aittir. Ve eğer siz nefslerinizde (içinizde) olanı açıklasanız veya onu gizleseniz de ALLAH, sizi onunla hesaba çeker. Artık dilediği kimseyi mağfiret eder, dilediği kimseyi azaplandırır. Ve ALLAH herşeye kaadirdir.” (Bakara 2/184)

آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللّهِ وَمَلآئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ وَقَالُواْ سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ
Resim---"Âmener resûlu bimâ unzile ileyhi min rabbihî ve’l- mu’minûn (mu’minûne), kullun âmene billâhi ve melâiketihî ve kutubihî ve rusulih (rusulihî), lâ nuferriku beyne ehadin min rusulih (rusulihî), ve kâlû semi’nâ ve ata’nâ gufrâneke rabbenâ ve ileyke’l- masîr (masîru).: Resûl, Rabbinden kendisine indirilene îmân etti ve mü’minler de, hepsi ALLAH’a, O’nun meleklerine, kitaplarına ve resûllerine îmân etti. “Biz, O’nun resûlleri arasından (hiç) birini, diğerinden ayırmayız.” Ve “İşittik ve itaat ettik! Ve Rabbimiz, Senin mağfiretini (dileriz). Ve masîr (varış) Sana’dır (Sana doğru yola çıkarız ve Sana ulaşırız).” dediler.” (Bakara 2/185)

لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلاَ تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَآ أَنتَ مَوْلاَنَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ
Resim---"Lâ yukellifullâhu nefsen illâ vus’ahâ lehâ mâ kesebet ve aleyhâ mektesebet rabbenâ lâ tuâhıznâ in nesînâ ev ahta’nâ, rabbenâ ve lâ tahmi’l- aleynâ ısran kemâ hameltehu alellezîne min kablinâ, rabbenâ ve lâ tuhammilnâ mâ lâ tâkate lenâ bih (bihî), va’fu annâ, vagfir lenâ, verhamnâ, ente mevlânâ fensurnâ ale’l- kavmi’l- kâfirîn (kâfirîne).: ALLAH kimseyi gücünün yettiğinden başkasıyla mükellef kılmaz (sorumlu tutmaz). Kazandığı (dereceler) onundur ve iktisap ettiği (kazandığı negatif dereceler) de onundur (sorumluluğu onun üzerindedir). Rabbimiz! Şâyet unuttuysak veya hata yaptıysak bizi aheze etme (sorgulama). Rabbimiz, bizden öncekilere yüklediğin gibi bizim üzerimize ağır yük yükleme. Rabbimiz, takat (güç) yetiremeyeceğimiz şeyi bize yükleme. Ve bizi af ve mağfiret et ve bize rahmet et (Rahîm esması ile bize tecelli et, rahmet nurunu gönder). sen bizim Mevlâmız’sın. Artık kâfirler kavmine karşı bize yardım et.” (Bakara 2/186)

وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلّهِ فَإِنْ أُحْصِرْتُمْ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ وَلاَ تَحْلِقُواْ رُؤُوسَكُمْ حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضاً أَوْ بِهِ أَذًى مِّن رَّأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِّن صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ أَوْ نُسُكٍ فَإِذَا أَمِنتُمْ فَمَن تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَةِ إِلَى الْحَجِّ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاثَةِ أَيَّامٍ فِي الْحَجِّ وَسَبْعَةٍ إِذَا رَجَعْتُمْ تِلْكَ عَشَرَةٌ كَامِلَةٌ ذَلِكَ لِمَن لَّمْ يَكُنْ أَهْلُهُ حَاضِرِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ
Resim---"Ve etimmû’l- hacce ve’l- umrete lillâh (lillâhi), fe in uhsirtum fe mesteysera mine’l- hedyi ve lâ tahlikû ruûsekum hattâ yebluga’l- hedyu mahilleh (mahillehu), fe men kâne minkum marîdan ev bihî ezen min ra’sihî fe fidyetun min sıyâmin ev sadakatin ev nusuk(nusukin) fe izâ emintum, fe men temettea bi’l- umreti ile’l- haccı fe mesteysera mine’l- hedyi, fe men lem yecid fe sıyâmu selâseti eyyâmin fî’l- haccı ve seb’atin izâ reca’tum tilke aşaratun kâmileh (kâmiletun), zâlike li men lem yekun ehluhu hâdırı’l- mescidi’l- harâm (harâmi), vettekûllâhe va’lemû ennellâhe şedîdu’l- ikâb (ikâbi).: Hac ve umreyi ALLAH için tamamlayın. Fakat eğer (elde olmayan bir nedenle) alıkonursanız, o zaman kolayınıza gelen kurbandan (gönderin). Kurban (kesim) yerine ulaşıncaya kadar da başlarınızı traş etmeyin. Fakat sizden hasta olan veya başından bir ezası olan (ve bundan dolayı kurban yerine varmadan önce traı olmak zorunda kalan) kimsenin bu durumda, oruçtan, sadakadan veya kurbandan (biriyle) fidye vermesi(gerekir). Artık emin olduğunuzda (güvene kavuştuğunuzda) o zaman kim, hac (zamanına) kadar umreden faydalanırsa, o taktirde kolayına gelen kurbandan (keser). Fakat kim bunu bulamazsa, o zaman üç gün hacta, (evinize) döndüğünüz zaman da yedi (gün) oruç tutması gerekir ki bunların tamamı on (gündür). Bu, ailesi Mescid-i Haram’da hazır olmayan (oturmayan) kimseler içindir. Ve ALLAH’a karşı takva sahibi olun.Ve ALLAH’ın ikabının (cezâsının) şiddetli olduğunu bilin!” (Bakara 2/196)

وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ أَن يَقْتُلَ مُؤْمِنًا إِلاَّ خَطَئًا وَمَن قَتَلَ مُؤْمِنًا خَطَئًا فَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُّؤْمِنَةٍ وَدِيَةٌ مُّسَلَّمَةٌ إِلَى أَهْلِهِ إِلاَّ أَن يَصَّدَّقُواْ فَإِن كَانَ مِن قَوْمٍ عَدُوٍّ لَّكُمْ وَهُوَ مْؤْمِنٌ فَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُّؤْمِنَةٍ وَإِن كَانَ مِن قَوْمٍ بَيْنَكُمْ وَبَيْنَهُمْ مِّيثَاقٌ فَدِيَةٌ مُّسَلَّمَةٌ إِلَى أَهْلِهِ وَتَحْرِيرُ رَقَبَةٍ مُّؤْمِنَةً فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ شَهْرَيْنِ مُتَتَابِعَيْنِ تَوْبَةً مِّنَ اللّهِ وَكَانَ اللّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا
Resim---"Ve mâ kâne li mu’minin en yaktule mu’minen illâ hataâ (hataen), ve men katele mu’minen hataen fe tahrîru rakabetin mu’minetin ve diyetun musellemetun ilâ ehlihî illâ en yessaddakû. Fe in kâne min kavmin aduvvin lekum ve huve mu’minun fe tahrîru rakabetin mu’mineh (mu’minetin). Ve in kâne min kavmin beynekum ve beynehum mîsâkun fe diyetun musellemetun ilâ ehlihî ve tahrîru rakabetin mu’mineh (mu’minetin), fe men lem yecid fe sıyâmu şehreyni mutetâbiayni tevbeten minallâh (minallâhi). Ve kânallâhu alîmen hakîmâ (hakîmen).: Ve bir mü'minin, bir mü'mini öldürmesi, “hata ile olması hariç” olamaz (caiz değildir) ve kim bir mü'mini bir hata sonucu öldürürse, o zaman bir mü'min köle azad etmesi ve ölenin ailesine bir diyet teslim edilmiş olması gerekir, ancak onların, (o diyeti) sadaka olarak bağışlamaları hariç. Fakat o (hata ile öldüren) eğer, size düşman bir kavimden olup ve o mü'minse, o taktirde, bir mü'min köle azad etmesi gerekir. Ve eğer sizinle arasında anlaşma bulunan bir kavimden ise o zaman ölenin ailesine teslim edilmiş bir diyet ve bir mü'min köle azad etmesi gerekir. Fakat (bunları) yapmaya imkân bulamayan kimse ise, o taktirde tövbesinin ALLAH tarafından kabulü için, ard arda iki ay oruç tutsun. Ve ALLAH, en iyi bilendir, en iyi hüküm verendir.” (Nisâ 4/92)

لاَ يُؤَاخِذُكُمُ اللّهُ بِاللَّغْوِ فِي أَيْمَانِكُمْ وَلَكِن يُؤَاخِذُكُم بِمَا عَقَّدتُّمُ الأَيْمَانَ فَكَفَّارَتُهُ إِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاكِينَ مِنْ أَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ أَهْلِيكُمْ أَوْ كِسْوَتُهُمْ أَوْ تَحْرِيرُ رَقَبَةٍ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاَثَةِ أَيَّامٍ ذَلِكَ كَفَّارَةُ أَيْمَانِكُمْ إِذَا حَلَفْتُمْ وَاحْفَظُواْ أَيْمَانَكُمْ كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ
Resim---"Lâ yuâhizukumullâhu bi’l- lagvi fî eymânikum ve lâkin yuâhizukum bimâ akkadtumu’l- eymân (eymâne), fe keffâratuhu it’âmu aşerati mesâkîne min evsatı mâ tut’ımûne ehlîkum ev kisvetuhum ev tahrîru rakabeh (rakabetin) fe men lem yecid fe sıyâmu selâseti eyyâm (eyyâmin) zâlike keffâratu eymânikum izâ haleftum vahfezû eymânekum kezâlike yubeyyinullâhu lekum âyâtihi leallekum teşkurûn (teşkurûne).: ALLAH sizi, yeminlerinizdeki boş sözlerden dolayı sorumlu tutmaz. Fakat, akid yaptığınız yeminlerden dolayı sorumlu tutar. Artık onun kefâreti (cezası), ev halkınıza yedirdiklerinizin ortalamasından on yoksulu yedirmeniz veya onları giydirmeniz ya da bir köle azad etmenizdir. Fakat kim bunları bulamazsa, o taktirde üç gün oruç tutsun. İşte bu, yeminlerinizi bozduğunuz zaman onların (yeminlerinizin) kefâretidir. Ve yeminlerinizi koruyun (onları bozmaktan sakının). ALLAH, âyetlerini size işte böyle açıklıyor, umulur ki böylece siz şükredersiniz.” (Mâide 5/89)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَقْتُلُواْ الصَّيْدَ وَأَنتُمْ حُرُمٌ وَمَن قَتَلَهُ مِنكُم مُّتَعَمِّدًا فَجَزَاء مِّثْلُ مَا قَتَلَ مِنَ النَّعَمِ يَحْكُمُ بِهِ ذَوَا عَدْلٍ مِّنكُمْ هَدْيًا بَالِغَ الْكَعْبَةِ أَوْ كَفَّارَةٌ طَعَامُ مَسَاكِينَ أَو عَدْلُ ذَلِكَ صِيَامًا لِّيَذُوقَ وَبَالَ أَمْرِهِ عَفَا اللّهُ عَمَّا سَلَف وَمَنْ عَادَ فَيَنتَقِمُ اللّهُ مِنْهُ وَاللّهُ عَزِيزٌ ذُو انْتِقَامٍ
Resim---"Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ taktulûs sayde ve entum hurum (hurumun) ve men katelehu minkum muteammiden fe cezâun mislu mâ katele minen neami yahkumu bihî zevâ adlin minkum hedyen bâliga’l- ka’beti ev keffâratun taâmu mesâkîne ev adlu zâlike siyâmen li yezûka vebâle emrihî afâllâhu amma selef (selefe) ve men âde fe yentakimullâhu minhu vallâhu azîzun zûntikâm (zûntikâmin).: Ey îmân edenler! Siz ihramda iken av hayvanını öldürmeyin. Ve sizden kim kasten (bilerek) onu öldürürse, o zaman kendisine öldürdüğünün dengi bir hayvanın cezası vardır ki, (bunun öldürülen hayvanın dengi olduğuna dair) içinizden, âdil iki kimse takdir edip karar verir. Kâbe'ye ulaşacak (Kâbe'ye götürülüp orada kesilecek) bir kurban veya yoksulları yedirme şeklinde bir kefâret, ya da buna denk bir oruçtur ki bu, böylece o yaptığı işin vebalini tatması içindir. ALLAH, geçmiştekileri (işlenen bu tür cürümleri) bağışladı. Kim dönüp de (bir daha) böyle yaparsa, o taktirde ALLAH ondan intikam alır. ALLAH Azîz'dir, intikam sahibidir.” (Mâide 5/95)

التَّائِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاكِعُونَ السَّاجِدونَ الآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنكَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللّهِ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ
Resim---"Et tâibûne’l- âbidûne’l- hâmidûnes sâihûner râkiûnes sâcidûne’l- âmirûne bi’l- ma’rûfi ven nâhûne ani’l- munkeri ve’l- hâfizûne li hudûdillâh (hudûdillâhi), ve beşşiri’l- mu’minîn (mu’minîne).: Tövbe edenleri, (Allah’a) kul olanları, hamdedenleri, oruç tutanları veya seyahat edenleri (Allah yolunda hicret edenleri, savaşmak için veya ALLAH’ın adını yüceltmek, dînini kuvvetlendirmek için, ALLAH yolunda hizmet için, ilim tahsil etmek için yurtlarından çıkanları, ALLAH’a ulaştırmak için ruhlarını yola çıkaranları, yeryüzünde ibretle gezip tefekkür edenleri); rükû ve secde edenleri, ma’rufla emredenleri, münkerden nehyedenleri (yasaklayanları), ALLAH’ın hudutlarını muhafaza edenleri ve mü’minleri müjdele!” (Tevbe 9/112)

فَكُلِي وَاشْرَبِي وَقَرِّي عَيْنًا فَإِمَّا تَرَيِنَّ مِنَ الْبَشَرِ أَحَدًا فَقُولِي إِنِّي نَذَرْتُ لِلرَّحْمَنِ صَوْمًا فَلَنْ أُكَلِّمَ الْيَوْمَ إِنسِيًّا
Resim---"Fe kulî veşrabî ve karrî aynâ (aynen), fe immâ terayinne mine’l- beşeri ehaden fe kûlî innî nezertu lir rahmâni savmen fe len ukellime’l- yevme insiyyâ (insiyyen).: Artık ye ve iç, gözün aydın olsun! Bundan sonra eğer beşerden bir kimseyi görürsen, o zaman (ona şöyle) söyle: “Muhakkak ki ben, Rahmân’a (konuşmama) orucu nezrettim (adadım). Bu sebeple bugün bir insanla asla konuşmayacağım.” (Meryem 19/26)

إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا
Resim---"İnne’l- muslimîne ve’l- muslimâti ve’l- mu’minîne ve’l- mu’minâti ve’l- kânitîne ve’l- kânitâti ves sâdikîne ves sâdikâti ve’s- sâbirîne ves sâbirâti ve’l- hâşiîne ve’l- hâşiâti ve’l- mutesaddikîne ve’l- mutesaddikâti ve’s- sâimîne ves sâimâti ve’l- hâfızîne furûcehum ve’l- hâfızâti ve’z- zâkirînallâhe kesîran ve’z- zâkirâti eaddallâhu lehum magfiraten ve ecran azîmâ (azîmen).: Gerçekten İslâm olan (Allah’a teslim olan) erkekler ve İslâm olan kadınlar ve mü’min erkekler ve mü’min kadınlar, kanitin olan erkekler ve kanitin olan kadınlar, sadık erkekler ve sadık kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, (Rabbine) huşû duyan erkekler ve huşû duyan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar ve ALLAH’ı çok zikreden erkekler ve (çok) zikreden kadınlar! ALLAH, onlar için mağfiret ve azîm bir ecir (mükâfat) hazırladı." (Ahzâb 33/35)

فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ شَهْرَيْنِ مُتَتَابِعَيْنِ مِن قَبْلِ أَن يَتَمَاسَّا فَمَن لَّمْ يَسْتَطِعْ فَإِطْعَامُ سِتِّينَ مِسْكِينًا ذَلِكَ لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ وَلِلْكَافِرِينَ عَذَابٌ أَلِيمٌ
Resim---"Fe men lem yecid fe siyâmu şehreyni mutetâbiayni min kabli en yetemâssâ, fe men lem yestetı’ fe ıt’âmu sittîne miskînâ (miskînen), zâlike li tu’minû billâhi ve resûlihî, ve tilke hudûdullâh (hudûdullâhi), ve li’l- kâfirîne azâbun elîm (elîmun).: Artık kim (azad edecek köle veya cariye) bulamazsa, o taktirde (eşlerine) temas etmeden önce iki ay devamlı (ardarda) oruç tutsun. Fakat kimin (oruca) gücü yetmezse, o zaman altmış miskini (çalışmaktan aciz, yaşlı kimseyi) doyursun. İşte bu, ALLAH’a ve O’nun Resûl’üne îmân ettiğiniz içindir. Ve bu, ALLAH’ın hudududur ve kâfirler için elîm azap vardır.” (Mücâdele 58/4)

عَسَى رَبُّهُ إِن طَلَّقَكُنَّ أَن يُبْدِلَهُ أَزْوَاجًا خَيْرًا مِّنكُنَّ مُسْلِمَاتٍ مُّؤْمِنَاتٍ قَانِتَاتٍ تَائِبَاتٍ عَابِدَاتٍ سَائِحَاتٍ ثَيِّبَاتٍ وَأَبْكَارًا
Resim---"Asâ rabbuhû in tallakakunne en yubdilehû ezvâcen hayran min kunne muslimâtin mu’minâtin kânitâtin tâibâtin âbidâtin sâihâtin seyyibâtin ve ebkârâ (ebkâren).: Eğer (o) sizi boşarsa, onun Rabbinin, onun için sizin yerinize, sizden daha hayırlı olan müslüman (Allah’a teslim olmuş) kadınlar, mü’min kadınlar, kanitin olan kadınlar, tövbe eden kadınlar, kul olan kadınlar, oruç tutan kadınlar, dul ve bakire olan kadınlardan zevceler (eşler) ile değiştirmesi umulur.” (Tahrîm 66/5)

Kur'ÂN-ı Kerîmde LeyLetu’L- Kadr.: 5 âyette..
Kadir 97/1, Kadir 97/2, Kadir 97/3, Kadir 97/4, Kadir 97/5..


إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ
Resim---"İnnâ enzelnâhu fî leyleti’l- kadr (kadri).: Muhakkak ki Biz, O’nu (Kur’ân’ı) Kadir Gecesi’nde Biz indirdik.” (Kadir 97/1)

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ
Resim---"Ve mâ edrâke mâ leyletu’l- kadr (kadri).: Ve Kadir Gece’sinin ne olduğunu sana bildiren nedir?” (Kadir 97/2)

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ
Resim---"Leyletu’l- kadri hayrun min elfi şehrin.: Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.” (Kadir 97/3)

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ
Resim---"Tenezzelu’l- melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin.: Melekler ve ruh, onda (o gecede) Rab’lerinin izniyle herbir emir için inerler.” (Kadir 97/4)

سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
Resim---"Selâmun, hiye hattâ matlaı’l- fecr (fecri).: O (gece), fecrin doğuşuna kadar selâmdır (selâmettir).” (Kadir 97/5)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

RESÛLULLAH Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı.:

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem iftar ettiği zaman şu duâyı okurdu:

Resim ---“Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü.: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.”." buyururdu.
(Ebû Dâvud, Savm, 22)

Mervan ibni Salim, ibni Ömer Radiyallâhu Anhümadan naklediyor:

Resim ---Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem orucunu açınca şöyle derdi: “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, İnşâe ALLAHu TEÂLÂ sevâb kesinleşti.”
Hadisin râvisi Rezin, duânın baş kısmına “Elhamdülillah” kelimesini ilâve etti."
buyurmuştur.
(Ebu Dâvud, Savm: 22)

Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu Anhümâ da iftar vakti şöyle duâ ederdi: “Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla!.”

İftar duâlarının CEM’ edilip okunması sünnet olan duâ.:

"Allahümme leke sumtü, ve bike âmentü, ve aleyke tevekkeltü, ve alâ rızkıke eftartü, ve savmel'ğadi min şehri ramazane neveytü, fağfir lî ma kaddemtü ve mâ ahhartü.: Ey Allahım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açtım. ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. artık benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!."


İnşâe ALLAHu TeÂLÂ..

Âmin Yâ Latîf!.. Yâ Kerîm ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Rahîm!. Yâ Vedûd ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Fettah!. Yâ Gaffâr ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Settâr!. Yâ ALLAH ALLAH celle celâluhu!..RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem Hadis-i ŞerîfLerinde SAVM.:

İslamın Beş Şartından Biri Oruçtur..:
İbni Ömer’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: ALLAH’tan başka ilâh olmadığına ve MuhaMMed’in ALLAH’ın Resulü olduğuna şâhidlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, ALLAH’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.” buyurmuştur.
(Buhârî, Îmân 1, 2, Tefsîru sûre(2) 30; Müslim, Îmân 19-22)

İslamın Beş Şartını Yerine Getiriniz.. ALLAH’tan korkunuz.:

Ebû Ümâme Sudayy İbni Aclân el-Bâhilî’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Vedâ hutbesi’nde;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ALLAH’tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılınız. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekâtını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz! (Bu takdirde doğruca) Rabbinizin cennetine girersiniz.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Cum’a 80)

İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: Azîz ve celîl olan ALLAH: “İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim” buyurmuştur.
Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: “Ben oruçluyum” desin.
MuhaMMed’in canı kudret elinde olan ALLAH’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, ALLAH katında misk kokusundan daha güzeldir.
Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.”
buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)

Oruçlular Cennete Reyyân Denilen Bir Kapıdan Girecektir.:
Sehl İbni Sa’d’dan (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Cennette “reyyân” denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. “Oruçlular nerede?” diye çağrılır. Onlar da kalkıp girerler ve o kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince o kapı kapanır ve bir daha oradan kimse girmez.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 4; Müslim, Sıyâm 166)

Bir Gün Oruç Tutmanın Ecri.:
Ebû Saîd el-Hudrî’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ALLAH rızâsı için bir gün oruç tutan kimseyi ALLAHu TeÂLÂ, bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” buyurmuştur.
(Buhârî, Cihâd 36; Müslim, Sıyâm 167-168)

Ramazan Orucunun Sevabı.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını ALLAH’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.
(Buhârî, Îmân 28, Savm 6)

Oruçlu Kimse İle Çekişmesin.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver veya çatarsa: “Ben oruçluyum desin!.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 9)

Yalan Söyleyenin Orucu.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kim yalan konuşmayı ve yalan-dolanla iş yapmayı terketmezse, ALLAH o kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına kıymet vermez.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 8, Edeb 51)

Ramazan’dan Bir İki Gün Önce Oruç Tutmayın.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sizden biriniz bir-iki gün öncesinden oruç tutarak Ramazan’ı karşılamaya kalkmasın. Ancak belli günlerde oruç tutmayı âdet edinmiş olan kimse, o gün orucunu tutsun.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 5, 14; Müslim, Sıyâm 21)

Nice Oruç Tutanlar Vardır Ki.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz! Geceleri nice namaz (terâvih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan yalnız uykusuzluktur.” buyurmuştur.
(İbn-i Mâce, Sıyâm, 21)

Ramazan Hilâli.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ramazan hilâlini görünce oruç tutunuz. Şevval hilâlini görünce de oruca son veriniz. Ramazan’ın başlangıcı bulutlu bir güne rastlarsa, Şâban’ı otuza tamamlayınız.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 11)

Oruç Tut Sıhhat Bul.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruç tutunuz ki, (madden ve mânen) sıhhat bulasınız!” buyurmuştur.
(Heysemî, 203 III, 179)

Müslüman Ölünce Orucu Solundadır.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mü’min öldüğü zaman, namazı baş ucunda, zekâtı sağında, orucu solunda bulur.” buyurmuştur.
(Heysemî, III, 51)

Oruç Kalkandır.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bir gün: “Oruç, oruçluya yakışmayan şeylerle zedelenmedikçe (tutan için) bir kalkandır.” buyurdu.
Ashâb-ı Kirâm: “(Oruçlu) onu ne ile zedeler?” diye sorunca Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Yalan ve gıybetle…”
buyurmuştur.
(Nesâî; Sıyâm, 43)

Oruçlu Bilmeyerek Yer İçerse.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sizden biriniz unutarak bir şey yer veya içerse, orucunu tamamlasın. Çünkü onu ALLAH yedirmiş ve içirmiştir.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 26, Eymân 15)

Resim ---Lakît İbni Sabire (radiyallahu anhu) şöyle dedi: “Ben: “Bana abdest almayı anlat!” dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem de:
“Güzelce abdest al, parmak aralarına suyu ulaştır. Oruçlu olmadığın zaman suyu burnuna iyice çek!” buyurmuştur.
(Ebû Dâvûd, Tahâret 56, Savm 27)RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in RAMAZAN İLE İLGİLİ HADİSLERi:

Ramazan’ın Son On Günü Peygamberimiz.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 5)

Resim ---Ayşe radiyallahu anha ANAmız: “Ramazan ayının son on günü gelince, Resûlullah geceleri ibâdetle ihyâ eder, ailesini uyandırır, kulluğa soyunup paçaları sıvardı.” buyurmuştur.
(Buhârî, Leyletü’l-kadr 5)

Ramazan Ayında Peygamberimizin Cömertliği.:

Resim ---İbni Abbâs (radiyallahu anhu): “Resûllullah insanların en cömerdi idi. Onun en cömert olduğu anlar da Ramazan’da Cebrâil’in (aleyhisselâm), kendisi ile buluştuğu zamanlardı. Cebrâil (aleyhisselâm), Ramazan’ın her gecesinde Hz. Peygamber ile buluşur, (karşılıklı) Kur’ân okurlardı. Bundan dolayı Resûlullah Cebrâil (aleyhisselâm) ile buluştuğunda, esmek için engel tanımayan bereketli rüzgârdan daha cömert davranırdı.” buyurmuştur.
(Buhârî, Bedü’l-vahy 5, 6, Savm 7, Menâkıb 23, Bed’ul-halk 6, Fezâilü’l-Kur’ân 7, Edeb 39)

Ramazan Ayında Peygamberimizin İbadetleri.:

Resim ---Ayşe radiyallahu anha ANAmız: “Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah geceleri ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ibâdete soyunarak eşleriyle ilişkiyi keserdi.” buyurmuştur.
(Buhârî, Leyletül-kadr 5)

İki Ramazan Arası Günahlar.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Büyük günahlardan kaçınılması halinde, beş vakit namaz, iki cuma ve iki Ramazan, aralarında (işlenecek küçük) günahlara kefârettir.” buyurmuştur.
(Müslim, Tahâret 16)

Ramazan’da Yapılan Umrenin Ecri.:

Resim ---Abdullah İbni Abbâs’dan (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
“Ramazan ayında yapılan umre, tam bir hac sayılır, yahut da benimle birlikte yapılmış bir haccın yerini tutar.” buyurmuştur.
(Buhârî, Umre 4)

Ramazan’ın Fazileti.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Eğer kullar, Ramazan’ın fazîletlerini bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını temennî ederlerdi…” buyurmuştur.
(Heysemî, c. III, sf. 141)


RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in SAHURLA İLGİLİ HADİSLERi.:

Sahur Yapmanın Ecri.:
Enes’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sahur yapınız, zira sahurda bolluk-bereket vardır.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 20; Müslim, Sıyâm 45)

Sahur İle Sabah Namazı Arası.:

Resim ---Zeyd İbni Sâbit (radiyallahu anhu) dedi ki: “Biz Resûlullah ile birlikte sahur yemeği yedik sonra da sabah namazını kıldık.” dedi. “Sahur yemeği ile sabah namazı arasında ne kadar zaman geçti?” diye soruldu. “Elli âyet okuyacak kadar” cevabını verdi..
(Buhârî, Savm 19; Müslim, Sıyâm 47)

Sahurda İbâdet.:

Resim ---İbni Ömer (radiyallahu anhu) dedi ki, Resûlullah’ın iki müezzini vardı: Bilâl ve İbni Ümmü Mektûm.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
“Bilâl geceleyin erkence ezân okur. Siz İbni Ümmü Mektûm ezân okuyuncaya kadar yiyip içiniz.” buyurdu.
İbni Ömer, “Bu ikisinin arasındaki zaman, biri inip diğeri çıkıncaya kadar geçen vakitten ibâretti”
buyurmuştur.
(Buhârî, Ezân 11, 13, Şehâdât 11, Savm 17)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

İFTAR İLE İLGİLİ HADİSLER.:

İftar Vermenin Sevabı.:
Zeyd İbni Hâlid el-Cühenî’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevâb kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Savm 82)

Oruç Açmakta Acele Ediniz.:
Sehl İbni Sa’d’dan (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruç açmakta acele ettikleri sürece Müslümanlar hayır üzere yaşarlar.” buyurmuştur.
(Buhârî, Savm 45; Müslim, Sıyâm 48)

Akşam Namazından Önce Orucu Açmak.:

Resim ---Ebû Atıyye dedi ki, ben ve Mesruk, Hz. Ayşe’nin yanına gittik. Mesruk ona: “MuhaMMed’in ashâbından iki kişi var. İkisi de hayırdan geri kalmıyorlar. Ancak bunlardan biri akşam namazını kılmakta ve oruç açmakta acele ediyor, diğeri ise hem akşam namazını hem de iftarı geciktiriyor, dedi.
Bunun üzerine Ayşe: “Akşam namazını kılmakta ve oruç açmakta acele eden kimdir?” diye sordu.
Mesruk da: “(İbni Mesut’u kastederek) Abdullah’tır, cevabını verdi.
Bunun üzerine Ayşe: “Resûlullah da öyle yapardı”
buyurmuştur.
(Müslim, Sıyâm 49-50)

Oruç Açmakta Acele Etmek.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ALLAHu TeÂLÂ şöyle buyurdu: “Kullarımın bana en sevgili olanı, oruç açmakta acele davranandır.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Savm 13)

Orucunuzu Hurma Varsa Hurma İle Açın.:
Sahâbeden Selmân İbni Âmir ed-Dabbî’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Herhangi biriniz iftar etmek istediği zaman orucunu hurma ile açsın. Hurma bulamazsa, su ile iftar etsin. Su temizdir.” buyururdu.
(Ebû Dâvûd, Savm 21; Tirmizî, Zekât 26, Savm 10)

Resim ---Enes (radiyallahu anhu) dedi ki: “Resûlullah akşam namazından önce bir kaç taze hurma ile orucunu açardı. Taze hurma bulamazsa, kuru bir hurmacıkla iftar ederdi. Kuru hurma da bulamazsa, birkaç yudum su içerek iftar ederdi.” buyurmuştur.
(Ebû Dâvûd, Savm 21; Tirmizî, Savm 10)


Resim

TERAVİH İLE İLGİLİ HADİSLER.:

Teravih Namazının Ecri.:
Ebû Hüreyre’den (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre;


Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kim Ramazan’ın faziletine inanarak ve sevabını ALLAH’tan bekleyerek terâvih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.
(Buhârî, Îmân 37 ; Müslim, Müsâfirîn 173, 174)

Peygamberimiz, Teravih Namazını Sünnet Kıldı.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Allâh Teâlâ Ramazan’da Orucu Farz Kıldı, Ben De (Terâvîh) Namazını Sünnet Kıldım.” buyurmuştur.
(İbn-i Mâce, Salât, 173)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

KADİR GECESİ İLE İLİGİLİ HADİSLER.:

Kadir Gecesi’ni Değerlendirmenin Ecri.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Faziletine inanarak ve karşılığını ALLAH’tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.
(Buhârî, Îmân 25, 27, 28, 35, Savm 6, Terâvih 1, Leyletü’l-kadr 1; Müslim, Müsâfirîn 173-176)

Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın Son 7 Gecesi Arayın.:

Resim ---Abdullah İbni Ömer’dan (radiyallahu anhu) rivayet edildiğine göre, bir grup sahâbî, rüyâlarında Kadir Gecesinin Ramazan’ın son yedi gecesinde olduğunu görmüşler (ve bunu Peygamber aleyhisselâm’a bildirmişler)di. Bunun üzerine;
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadir gecesi ile ilgili rüyâlarınızın, Ramazan’ın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir Gecesini arayan onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın!”
buyurdu.
(Buhârî, Leyletü’l-kadr 2, Ta’bîr 8; Müslim, Sıyâm 205 -206)

Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın Son 10 Günü Arayın.:

Resim ---Hz. Ayşe’den rivayet edildiğine göre Resûlullah Ramazan ayının son on gününde câmiye kapanır ibâdete soyunur ve: “Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içinde arayınız!” buyururdu.
(Buhârî, Leyletü’l-kadr 3; Müslim, Sıyâm 219)

Peygamberimizin Ramazan’da Son 10 Günü.:

Resim ---Ayşe radiyallahu anha ANAmız: “Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah geceleri ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibâdete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi." buyurmuştur.
(Buhârî, Leyletül-kadr 5)

Kadir Gecesi Nasıl Dua Edilir.:

Resim ---Ayşe radiyallahu anha ANAmız: “Yâ Resûlullah!. Kadir Gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” diye sordum.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ALLAHım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!” diye dua et”
buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 84)

Resim ---Hz. Ayşe’den rivayet edildiğine göre Resûlullah, Ramazan’da diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazan’ın son on gününde de Ramazan’ın öteki günlerinden daha fazla ibâdet ederdi."
(Müslim, İ’tikâf 8. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 72)


Resim

İ’TİKÂF İLE İLGİLİ HADİSLER.:

İ’tikâf.: Bir şeye devam etmek. Ist: Bir yere çekilip yalnız ibadetle meşguliyet. Hususan Ramazanın son on gününde, mescidlerde ve buna benzer yerlerde kalıp, ibadet, ilm-i iman ve Kur'an, evrad ve ezkâr gibi ibadetlerle meşgul olmak. Böyle bir kimseye "Mu'tekif" denir.

Peygamberimizin İ’tikâfı.:

Resim ---İbni Ömer (radiyallahu anhu): “Resûlullah Ramazan’ın son on gününde i’tikâfa çekilirdi." buyurmuştur.
(Buhârî, İ’tikâf 1, 6; Müslim, İ’tikâf 1-4)

Resim ---Hz. Ayşe’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem vefât edinceye kadar Ramazan’ın son on gününde itikâfa girmiştir. Vefâtından sonra eşleri itikâfa girmeye devam ettiler."
(Buhârî, İ’tikâf 1; Müslim, İ’tikâf 5)

Peygamberimizin Son İ’tikâfı.:

Resim ---Ebû Hüreyre (radiyallahu anhu) : “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, her Ramazan on gün itikâfa girerdi. Vefât ettiği senenin Ramazan’ında yirmi gün itikâfa girdi.” demiştir.
(Buhârî, İ’tikâf 17)


Resim

FİTRE (FITIR SADAKASI) İLE İLGİLİ HADİSLER.:

Peygamberimiz Aleyhisselâm Fitreyi Farz Kılmıştır.:

Resim ---Abdullah İbn Ömer radiyallahu anhu: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, fıtır sadakasını (fitreyi) köle, erkek, kadın, küçük ve büyüklere farz kılmış ve insanlar (bayram) namazına çıkmadan önce verilmesini emretmiştir.” demiştir.
(Buhârî, Zekât, 76; Müslim, Zekât, 12)

Fitre Bayram Namazından Önce Verilir.:

Resim ---Abdullah İbn Ömer radiyallahu anhu: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem fitrenin, insanlar Bayram Namazı’na çıkmadan önce verilmesini emretmiştir”demiştir..
(Şevkânî, Neylü’l-Evtâr, IV, 183)

Fitrenin Ölçüsü.:

Resim ---Abdullah İbn Ömer radiyallahu anhu: “Hz. Peygamber fıtır sadakasını 1 sâ’ (ölçek) hurma ve 1 sâ’ arpa olmak üzere köle, erkek, kadın, küçük ve büyüklere farz kılmış ve insanlar (bayram) namazına çıkmadan önce verilmesini emretmiştir.” demiştir.
(Buhârî, Zekât, 76; Müslim, Zekât, 12)

Fitre verilebilecek maddeler ve miktarları şöyle belirlenir:

Resim ---Ebû Said el-Hudrî (radiyallahu anhu): “Biz Peygamber devrinde fitreyi, yiyecek maddelerinden 1 sâ’ olarak verirdik. O zaman bizim yiyeceğimiz arpa, kuru üzüm, hurma ve keş (yağı alınmış peynir) idi.” demiştir.
(Buhârî, Zekât, 74; A. İbn Hanbel, III, 73, 98)

Resim ---İbn Abbas (radiyallahu anhumâ): “Resûlullah oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerden arındırmak ve yoksullara yiyecek sağlamak için fitreyi farz kılmıştır. Fitreyi kim namazdan önce öderse, bu makbul bir zekât, kim de namazdan sonra öderse, herhangi bir sadaka olur.” demiştir.
(Buhârî, Zekât, 70, 71, 77; Müslim, Zekât, 12 , 13, 16)

Resim ---Abdullah b. Sa’lebe (radiyallahu anhu): “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Ramazan Bayramı’ndan bir veya iki gün önce bir konuşma yaparak şöyle buyurdu: “Buğdaydan, arpadan veya hurmadan 1 sâ’ını hür veya köle, küçük veya büyükler için sadaka olarak veriniz.” buyurdu.
(A. İbn Hanbel, V, 432)


Resim

SADAKA İLE İLGİLİ HADİSLER.:

Sadakanın Ecri.:

Resim ---Resûlullah Efendimiz sadaka ve infâkın geniş ve şümûllü olan mânevî bereketini anlatarak: “ALLAH celle celâlihu, bir lokma ekmek, bir avuç hurma ve yoksulun faydalanacağı buna benzer bir şey vesîlesiyle üç kişiyi Cennet’ine koyar:
1-) Evin sahibi ve onun (sadakanın) verilmesini emreden kişi,
2-) Verilecek şeyi hazırlayan evin hanımı,
3-) Sadakayı yoksulun eline veren hizmetçi.”
Bunları ifade ettikten sonra Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Hiçbirimizi unutmayan ALLAHu TeÂLÂ’ya hamd olsun!”
buyurmuştur.
(Heysemî, III, 112)

Sadaka Malı Eksiltmez.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sadaka vermekle mal eksilmez. ALLAHu TeÂLÂ, affeden kulunun değerini artırır. ALLAH rızâsı için alçak gönüllü olanı ALLAH yüceltir.” buyurmuştur.
(Müslim, Birr, 69)

Sadaka Günahların Azabını Söndürür.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Suyun ateşi söndürdüğü gibi sadaka da günah(ın azâbını) söndürür.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Îmân, 8/2616. Ayrıca bkz. İbn-i Mâce, Fiten, 12)

Sadakanın Ecri.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sadaka, Rabb’in öfkesini söndürür ve kişiyi kötü ölümden uzaklaştırır.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Zekât, 28/664)

Sadaka Ömrü Uzatır.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Müslümanın verdiği sadaka, ömrünü uzatır (bereketlendirir), kötü ölümü önler ve ALLAHu TeÂLÂ onunla kibri, fakirliği ve övünmeyi giderir.” buyurmuştur.
(Heysemî, III, 110)

Sadaka Belâları Önler.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sadaka vermekte acele edin! Çünkü belâ, sadakanın önüne geçemez.” buyurmuştur.
(Heysemî, III, 110)

Âhirette Sadakanın Ecri.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “İnsanlar arasında hüküm verilinceye kadar, herkes sadakasının gölgesinde olacaktır.” buyurmuştur.
(Ahmed, IV, 147-8; Heysemî, III, 110)

Yarım Hurma da Olsa Sadaka Ver.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Yarım hurma ile de olsa ateşten korunun. Bunu da bulamayan, güzel ve hoş sözle korunsun.” buyurmuştur.
(Buhârî, Edeb, 34)

Sadaka Ömrünü Uzattı.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in haber verdiğine göre bir grup insan Îsâ aleyhisselâm’nın yanına uğramıştı. Onlar ayrıldıktan sonra Îsâ yanındakilere: “Bunlardan biri, ALLAH dilerse bugün ölecek!” buyurdu.
Akşam olunca, o insanlar sırtlarında odun demetleriyle tekrar Hazret-i Îsâ’nın yanına geldiler.
Îsâ aleyhisselâm:“Odunları yere bırakın!” buyurdu.
Sonra o gün öleceğini söylediği kişiye: “Odun demetini çöz!” buyurdu.
O zât demeti çözdüğünde, içinden siyah bir yılan çıktı.
Îsâ aleyhisselâm: “Bugün hangi sâlih ameli işledin?” diye sordu.
O kişi: “Bugün herhangi bir sâlih amel işlemedim!” dedi. Îsâ:
Îsâ aleyhisselâm: “İyi düşün, ne yapmıştın?” buyurdu.
Bu sefer o zât: “Bir amel işlemedim, fakat elimde bir ekmek parçası vardı. O esnâda yanıma bir yoksul gelip bir şeyler istedi. Ben de ekmeğin bir kısmını ona verdim.” dedi.
Bu cevap üzerine Îsâ aleyhisselâm: “İşte bu sâyede (belâ) senden uzaklaştırılmış!”
buyurdu.
(Heysemî, III, 109-110; Ahmed, Zühd, I, 96)

Sadakasız Cennet Zor.:

Resim ---Beşîr bin Hasâsiyye (radiyallahu anhu) şöyle anlatır: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e bey’at etmek için geldim. Bana, ALLAH’tan başka ilâh olmadığına ve Hazret-i MuhaMMed’in de O’nun kulu ve Resûlü olduğuna şehâdet etmemi, namaz kılmamı, zekât vermemi, İslâm üzere haccetmemi, Ramazan orucunu tutmamı ve ALLAH yolunda cihâd etmemi şart koştu.”
Ben şöyle dedim: “Yâ Resûlâllah! Vallâhi bunlardan ikisine gücüm yetmez. Onlar da cihâd ve sadakadır. Müslümanlar, cepheden kaçan kimsenin Allâh’ın gazabına uğramış olarak döneceğini söylüyorlar. Ben ise cihâd meydanına varınca, nefsimin korkuya kapılıp ölmeyi istememesinden endişe ediyorum. Sadakaya gelince, vallâhi benim küçük bir koyun sürüsü ve on deveden başka bir şeyim yoktur. Onlar da âilemin maîşet kaynağı ve binek hayvanlarıdır.”
Resûlullah elini yumdu, salladı ve şöyle buyurdu: “Cihâd (ALLAH yolunda hizmet) yok, sadaka yok, peki ne ile Cennet’e gireceksin?!.”
Ben hemen: “Yâ Resûlâllah, Sana bey’at ediyorum!” dedim ve koştuğun bütün şartlar üzerine bey’at ettim.”
dedim..
(Ahmed, V, 224; Hâkim, II, 89/2421; Beyhakî, Şuab, V, 8; Heysemî, I, 42)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

ResimKUR’ÂN-ı KERİM OKUMANIN FAZİLETİ İLE İLGİLİ HADİSLER.:

Ramazan Ayı, DİRİ Kur'ÂN-ı Kerîm OKUmanın CeNNetidir..

Kur’ÂN KUyana Şefâat Edecektir.:


Resim ---Ebû Ümâme radiyallahu anhu, ben Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’i: “Kur’ân okuyunuz. Çünkü Kur’ân, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçı olarak gelecektir” buyururken işittim.” demiştir.
(Müslim, Müsâfirîn 252)

Kur’ân Okumanın Sevabı.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevâbtır. Ben: “Elif lâm mîm” bir harftir demiyorum; bilâkis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir.” buyurmuştur.
(İbni Mesûd’dan radiyallahu anhu'dan; Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 16)


Resim

RAMAZAN-SAVM-ORUÇ İLe İLgiLi Hadis-i ŞerifLer.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah’tan başka ilah olmadığına ve MuhaMMed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehâdet etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kâbe’ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak.” buyurmuştur.
(Tirmizî, İman 3, (2612)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Allahım!. Receb ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle bizi Ramazana ulaştır.” buyurmuştur.
(Taberanî, el Mu’cemu’l- Evsat, IV, 189)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mübarek Ramazan Ayı size geldi.Yüce Allah’ta bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı.Bu ayda sema(cennet) kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.” buyurmuştur..
(Nesaî, Sıyâm,5)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kim inanarak ve sevabını Allahtan umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları affolunur.” buyurmuştur.
(Buharî, İman, 28)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Büyük günahlardan kaçınıldığı takdirde, beş vakit namaz ile Cuma, bir sonraki cumaya kadar ve Ramazan diğer Ramazana kadar, aralarında işlenen günahların bağışlanmasına vesiledir.” buyurmuştur.
(Müslim, Taharet, 16)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruç sabrın yarısıdır.” buyurmuştur.
(İbn Mâce, Sıyâm, 44)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevâb yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun seyabından hiçbir eksilme olmaz.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Savm, 82)

Resim ---Muaz ibni Zühre Radiyallâhu Anh anlatıyor: “Bana ulaştı ki, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem
iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: “Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü.: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.”

(Ebû Dâvud, Savm: 22)

Resim ---Mervan ibni Salim, ibni Ömer radiyallâhu anhüma’dan naklediyor: “Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem orucunu açınca: “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah Teâlâ sevâb kesinleşti.” buyururdu.
Hadisin râvisi Rezin, duanın baş kısmına “Elhamdülillah”
kelimesini ilâve etti.

(Ebu Dâvud, Savm: 22)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Bizim orucumuzla Ehl-i Kitabın orucunu ayıran (şey) sahur yemeğidir.” buyurmuştur.
(Müslim, Sıyâm, 46)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.” buyurmuştur.
(Buharî, Savm, 8.))

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruç bir kalkandır. Oruçlu, saygısızlık yapmasın, kötü konuşmasın.Eğer biri kendisiyle dövüşmeye veya sövüşmeye kalkarsa, iki defa: “Ben oruçluyum!” desin.” buyurmuştur.
(Buharî, Savm, 2)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir.” buyurmuştur.
(Buharî, Savm, 2)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.” buyurmuştur.
(Müslim, Sıyâm 2, (1079)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruçlu bir kimse yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse onun yemesini içmesini terk etmesine ALLAH'ın hiçbir ihtiyacı yoktur.” buyurmuştur.
(Buharî, Savm, 8.)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz!” buyurmuştur.
(Et-tergib ve'Terhib, 2:83)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sahura kalkmak berekettir. Bir yudum su içseniz bile onu terk etmeyiniz. Çünkü Allah sahura kalkanlara rahmet eder.” buyurmuştur.
(İ. Ahmed, Müsned, 3:44)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruç tutun. Şüphesiz oruç Cehennem ateşine ve: dünyanın kötülük ve musibetlerine karşı kalkandır.” buyurmuştur.
(Câmiü’s- Sağir,4:212)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ "Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, "Ben oruçluyum deyin." buyurmuştur.
(Buharî, Savm, 9)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ Kim ALLAHu TeÂLÂ yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Cihad 3, (1624)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez.” buyurmuştur.
(Buharî, Savm 29)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadir Gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir.” buyurmuştur.
(Müslim, Müsafirin 174, (769); Ebu Davûd, Salât 318, (1371); Tirmizî, Savm 83)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'e : “Kadir Gecesi (Ramazan'ın neresinde?)” diye sorulmuştu. O da: “Ramazanın tamamında." buyurmuştur.
(Ebu Davûd, Salât, 324, ( 1387)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Şurası muhakkak ki, Oruçlunun iftarını açtığı zaman reddedilmeyen makbul bir duâsı vardır" buyurmuştur.
(Beyhakî)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün Ben yanında zikredildiğim zaman bana Salât okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün!” buyurmuştur.
(Tirmizî, Daavât 110, (3539)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem “Kim oruçlu olduğu halde unutur ve yerse veya içerse orucunu tamamlasın Çünkü ona Allah yedirip içirmiştir.” buyurmuştur.
(Müslim, Sıyâm 171)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem “Kim Allah rızası için bir gün oruç tutarsa, Allah onu yetmiş sene Cehennem ateşinden uzaklaştırır.” buyurmuştur.
(Câmiü’s- Sağir)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevâb yazılır Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Savm 82, (807)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ramazanda Allah'i zikreden mağfiret olunur. Ve o ayda Allah'dan dilekte bulunan kimse de mahrum edilmez. buyurmuştur.
(Ramuz El Hadis, Câbir radiyallahu anhu’dan)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir..” buyurmuştur.
(Müslim, Müsafirin, 174)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem "Ramazan orucu farz, teravih namazı ise sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibâdetle geçirenin günahları affolur." buyurmuştur.
(Nesaî)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruçlunun ağzından çıkan koku, Allah indinde misk kokusundan daha hoştur.” buyurmuştur.
(Kütüb-i Sitte, 3082)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibâdet, duası makbul, ameli de çok sevâbtır.” buyurmuştur.
(Deylemî)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadir gecesini, Ramazan'ın son onunda arayın.” buyurmuştur.
(Buhârî, Leyletü'l–kadr 3)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruç sabrın yarısıdır.” buyurmuştur.
(İbn Mâce, Sıyâm 44)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruç, kişi onu günahlarla delmedikçe, bir kalkandır.” buyurmuştur.
(Câmiu's- Sağir)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ramazan'da orucunu tutup da Şevval'den de altı gün tutan kimse bütün sene oruç tutmuş gibidir.” buyurmuştur.
(Müslim, Sıyâm, 203)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Oruçlarda riyâ yoktur. Azîz ve Celil olan Allah buyurdu ki: "O Benim içindir. Onun mükafatını bizzât Ben veririm. (Çünkü) Oruçlu yemesini, içmesini Benim için bırakır." buyurmuştur.
(Ebu Hureyre radiyallahu anhu’dan; Buharî)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

>Ravzatu’l-Rıza ReCeBi
=>ŞâBaN-ı Şerîf SeBeBi
SıRR-ı SıFıR SILA SAVMı
RaMaZaN Demir LeBLeBi…


ZEVK 4497

NEFiS, HAKKı YAŞAmalı!. ŞeHâDET-in, BİL-e BUL-a!.
RECEB-de KALBe NÛN EK-ip.. ŞÂBAN-da MÎM İle SU-la!
ASL-ın FASL-ı RAMAZAN-da.. HASLın HASATı zamANda!
EK-tiğini bİÇer İNSAN!.. Resim CeNNeT VâCiB KEVSER KUL-a!..

03.06.11 13:07
Yzğ-câmisi-stnbl..Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Receb-i Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Âişe validemiz buyuruyor ki:“Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.”
(Âişe ra’dan; Buharî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Receb ayında Allahü teâlâya çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.
(Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Receb büyük bir aydır. Allahü Teâlâ bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allahü teâlâ istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, "Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.
(Taberanî)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Şaban-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyurdu ki: “Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.”
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.
(Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.)
(İbni Mâce)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Ramazan-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin (Kadir gecesinin) hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan ayı gelince, “Hayır ehli, hayra koş, şer ehli, kötülüklerden el çek” denir.”
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan gelince, Allahü teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.”
(Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur.
(Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allahım, Recep ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir»
(Ramuzu’l- Hadis, c. 2, s. 532)

ALLAH celle celâluhu muzdan en İÇ DUAmız tez zamanda Bize;
MuhaMMedî Şuur, Nur, Sürur ve O-NuR veR-SîN inşae ALLAHuteâlâ..

Âmin Yâ Latîf Yâ Kerîm ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Rahîm Yâ Vedûd ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Fettâh Yâ Gaffâr ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Settâr Yâ ALLAH ALLAH celle celâluhu!..

Resim

Resim

BİZ'im GÜL SÖZ'ümüz SOHBET-i GÜL
BİZ'im GÜL SOHBET'imiz ZEVK-i GÜL
BİZ'im GÜL ZEVK'imiz HAZZGÜL
BİZ'im GÜL HAZZ'ımız HUZUR-u GÜL Olsun!

GÜL'ler SULTANI'na (sav) Es SELÂM olsun ! ! ! !

Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!
Sana sonsuz-Sınırsız İlmullahça es Selâm OLsun!

GÜL'ümüz!! HüRMetine...

Resim

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

ALLAHım!
BİZleri ÜÇ AYların SEVABın Huzur-Hazırda, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Pâk Yüreğinde;
Kadr u Kıymetini BİLmek Şuurunda,
Hürmetini BULmak Nûrunda,
Şerefinde OLmak Sürûrunda ve,
Şehadetini YAŞAMak Onurunda MeDeD kıl!.

Âmin Âmin Yâ MuîN celle celâlihu...

MuhaMMedî MuhaBBet!..


Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Münir DERmÂN
kaddesallahu sırrahu


RAMAZAN AYI

(EŞKİŞEHİR SOHBETi)


Aziz Cemâat insanların yüzü gülmeye başladığı zaman bu gece!
Allah nasib ederse Ramazanın ilk günü için müslümanlar Resûlullah’a bağlı olanlar, âhiret gününe inananlar,
ALLAHu Lem Yezel’in kadir-i mutlak olduğuna inananlar yarın için niyet edeceklerdir.
Bu niyet:
“ALLAH rızası için yemiyeceğim!”
Bu “yemiyeceğim”in kelimesinin altında mideyi boş bırakmak, pehriz mânâsına değildir.
İnsanlar yemekle hayatlarını devam ettirmezler, o bir âlettir, bir vesiledir.
Cenâb-ı Allah,
“Er-Rezzâk” olduğunu anlatmak için yemeği vesile etmiştir.
Çünkü doğrudan doğruya ancak insanın Ölümüne ferman veren Cenâb-ı Lemyezeldir.
İnsanlar ekmekten ziyade güzel sözlerle de yaşarlar.
Onun için mide bir vesiledir. İnsanlar, mide ile dünyaya bağlı olduklarından ilk iş mide kapısını kapamaktır.
“Efendim aç durmakla insan ölür!”
Evet ölür. O ölenler, hayvanlar ölür.
Sen Allah’a sığın, aç dur, seni hava ile bile Cenâbı Allah besler.
İş buna inanmadadır. Amma, şüpheli inanma olursa bu işten ne gelir!…

Ramazan orucunu herkes bilir, onu Salı günü Ramazanın ikinci günü burda öğlenden akşama kadar
İnşallahur- Rahmân anlatacağız.
Biz daha Pazar günü, öğlenden ikindiye kadar Kurşunlu Câmisinde, ikindiden akşama kadar Çarşı Câmisinde..
Onun için biz bu Câminin birbirimizin ahbabı olduk! Birbirimize hukukumuz geçti!
Onun için bu hukuktan istifade ederek Ramazan gününü Pazar günü burayı bırakıyoruz.
Onlara da bıraz lakırdı edelim, söz söyleyelim çünkü onlarda israr ettiler.
Salı günü öğleden akşama kadar, dayanabilen gelir!…
Eğer dayanamaz da miden karışırsa, evdeki tavuknan böreği düşünürsün biraz daha tahammül edersin.
Mamfih ben sizi burada lakırdılarla, Resûlullah’ın sözleriyle doyururum.

ALLAHUURAHMAAAN, inşallah, ALLAH müsaade ederse.

Yalınız, dabak dâima kendi postunu döver, yine bazı bu câminin secdeye başını koyan müslümanlardan, imamdan evvel secdeye gidenler var ön saflardaaa!.
Aman efendim dikkat edin. Aman efendim dikkat edin!.
İmaam burdaki asakirin kumandanıdııır.
Allah’ın huzuruna Kâbeyi o çeviriyooor. Onuun töhmeti altındayııız.
O,
“ALLAHu Ekber!” demeden kafanı yavaş yavaş eğmeee. Görünmeyen direğe carparsın!.
Görünenden herkes korkar, kaçınır.
Asıl, görünmeyen direkten korkmaktır.
Onun için imam
“ALLAHUEKBER!” demedikten sonra başınızı kıpırdatmayın.
Secdeden de aynı öyle, rüku’dan kalktıktan sonra amaan imama uyun!.
Bütün yükü İmam Efendiye bırakın.
Bakınız bedava namaz kılıyorsunuz, siz sadece bir:
“Rabbenalekel Hamd! Subhâne Rabbiyal âlâ! Subhâne Rabbiyal Aziym! Es Selâmün aleyküm ve rahmetullaah!.”””
İmam bütün mesuliyeti alıyor, Kur’ân-ı Kerimi sizin için okuyor.
Buna hürmeten imama uyun efendim. İmama uyun!.
Namaz bir mektebdir, orta mektebi bitiren tekrar ilk mektebden başlamaz.
Namazda her gün bir bir ibret alır insan, bir bir bu namaz mektebini bitiren velî oluuur!.
Ben söylemiyorum bunu, Resûlullah Sallallahu aleyhi vessellem söylüyor.
Amma 40 sene gidip gelmek!.. Haaa yok!
Çok dikkat buyurun! Hiç olmazsa bu mübârek ayda.

Ramazanda, yalnız: “Efendim ben tuzuna baktım şeyin, abdestim namazım bozuldu mu? Koku verdiler bana bozuldu mu? İşte giderken şu!””
Ulan bunlar bozmaz oğlum senin niyetine bak!
“Efendim sakız çiğniyorum!”…”
Eee o kadarda edebsizlik edip de sakız da çiğneme!
“Burnuma su çektim de genzime kaçtı!””
Kaçar bir şey olmaz, asıl namazı bozan orucu bozan, abdestsiz gezmeyiniz efendiiim!
Namaz abdesti ile bulunun oruçta, yalan söylemeyiniz.
Bu söylediklerim uydurma formule edilmiş lakırdılar değil, hadisi Resûlullah’tandır.
Abdestli geziniz. Yalan söylemeyiniz. Giybet etmeyiniz. Kimsenin hakkinda fenâ bir söz söylemeyiniz!.
“Efendim, Ramazan geldi islamlar çoğaldı!””
Yok efendim böyle iş yoktur. Bunları bel kemiğinlen düşünen ve onunlan karar veren insanlar söyler.
Secde-i Rahmân’a bir defa başını koyan, İnd-i İlahîde makbuuul ve Cenâb-i Peygamberin yüzünü güldürmüştür.
Belki hasbel beşer gelmemiştir, herhangi bir sebeple! Ne biliyorsun!
Bunların içinde ALLAH dostu vardır, bir velî vardır, onun kalbını kırarsın!


Geçende, Müftü Efendi anlattı.
Siirt’te bir Sinan Câmii varmış demişti, çok eski büyük bir câmii....
“Bu Sinan Câmi’inin üstünde, bir yerde” dedi Doktor Bey, “büyük bööyle kan lekesi var!” dedi.
Kendisi Siirtli olduğu için bizzât görmüş.
“Hatta bıçaklan bile kazıya bilirsin!” dedi.
Hikayesını anlattı, burayı bir Sinan isminde belki ismini unuttum, başka bir şey söylüyorum, fakat vaka’yı aynen söylüyorum, bir zât bir ağa yaptırmış bu câmiyi bundan 200 sene evvel, 150 sene evvel, Siirt o zaman ülemâ merkezi idi.
Bu zât, beş vakit namazına gelirmiş, orucunu tutarmış, hacca gitmiş gelmiş.
Cuma namazına gelmezmiş, Hocalarda bir lakırdı: “Üç Cuma namazına gelmedin mi kâfir oldun gittiiii!””
Evet var öyle hadis ama, kime var? Velîyullah’a var, biz daha namaz kılmasını bilmiyoruz!
Eğer o hadisleri bu gün söylersek insanın deli olması lâzım gelir.
Sahabe için bir hadis var diyor ki:
“Men tereke’s- salate mutaammiden fekad kefere: kim ki namazı terketti kâfirdir!” diyor.
Bugünkü zamana şey edersek hepimiz yandık gittik!. O, sahabe-yi kirama aid, bu zamana değil.
Bu zaman içinde diyor ki:
“Kul Lâ ilâhe İllallaaah dehaltu’l- cenneh: Kim ki “Lâ ilâhe ilallah” der cennete girer!”
Hepisi uçup gidiyor, o halde bu asır için değildir bunlar.
Öyle şey yoktur! Secde-i Rahmân’a kaybolmak!
Tokmağı eline al: “Sen cennete, ben cehenneme!””
Böyle iş yok islâmiyette!.


Bu zâtı, toplanmışlar o zaman, bu üç defa Cuma namazına gelmemişse katline ferman, herifin kafasını kesmişler.
Olmuş bu. Gömleğini de “senin câmine bilmem nedyine” diye “şaak” diye duvara vurmuşlar.
Bugünkü kan, Müftü Efendinin anlattığına göre oymuş. Aradan bir müddet geçmiş.
Hiçaz’dan 30-40 kişi Siirt’e gelmişler, misafir olmuşlar, demişler:
“Burada bir Sinan efendi vardır o nerededir?” demişler.
“Efendim o böyle böyle, böyle böyle oldu!””
Haaa, Sinan effendi, Cuma günleri atına biner, Siirt’ten böyle ovaya doğru dışarı çıkar gidermiş namaz vaktinde.
“Biz onu böyle böyle yaptık!””
“Yahu demiş, o bizim Mekke’de arkadaşımız!” demiş, “Her Cuma burda gelir namaz kılardı, kaç aydır gelmiyor!” demiş.

Onun için kimseye lakırdı etmeyiiniiiiz!
Bugünde velîyullah vardır! Belki içinizde vardır! Belki içimizde vardır, hiç insan belli olmaaaz.
Adımını atarken velî olur insan, adımını atarken kâfir olur, içinden şekk-i şüpheyi götüüür!
Hem kimseye giybet etmeee! Aza kanaat et!
Verdiği rızka
ELhamdulillah! de başına koy!
Onun için: “Ramazan geldi islamlar coğald!” deme!.
İçinizde ne nurlu insanlar vaaar. Ne okumuş insanlar vaar. Ne saaf, temiz insanlar var.
Onun için temizliğinizi gizleyin, gizleyin!.

Gece vakti yapayalınız iken, Cenâb-ı ALlah’ın huzurundasınız dâima.
O’nunlan senli benli konuşmağa başlayın.

Diyor ki: İşte benden kulum, gece vakti diyor. Gece vakti BENİ bula bilirsin, duan kabul edilir.””
Onun için, gecelerde çok işler vardııır.
Gece yıldızlar görülür, acaba yıldızlar gece mi görülür, yoksa gecemi kendini gösterirler? Bu meseledir, bunun halledilmesi için.
Onun için hiç olmazsa Ramazan’da mışıl mışıl uyumayın!
Gecenin bir saatında kalkın, ALlah’ınızla senli benli konuşun!.

İçinizin muhasebesini yapın: “Ben şöyle fenâlık yaptım, böyle yaptım, Ya İlahî tartıyorum, şu iyiliği yaptım, şu elimde değildi, şunu da hasbel beşer yaptım, sen bunları mağfiret suyu ile yıka, ref’ def’ eyle beni temizle Ya Rabbi!” de.
Kafanı da böyle yukarı doğru kibirle kaldırma! Dâima kafan yerde olsun.
Hazreti Davud, ömründe bir defa başını yukarı kaldırmamıştır. Utanmasından.
“Ama ALLAH yukarda mı?.”
Hayııır, her yerde hazır ve nazırdır, biz göğe bakarız elimizi kaldırırız, “ALLAH gökte mi?” Kalbde ALLAAAH.
“Niye göğe bakarız?”
Ona en temiz, en güzel, munasib yer ora bulduğumuz için o maviliğin içine bakarız.
O maviliğin içine baktıkca, içinde hissedersin, bak güneş 4.000 ışık yılı uzakta olduğu halde, gözümüzün içinde duyarsınız, sıcaklığını elinizde duyarsınız.
Cenâb-ı ALLAH ANLAYANA göre, sıcaklık gibi elindedir, Güneşe bakamayana göre, milyonlarca sene uzaktadır.
Eski bir söz vardır:

Hakkı Bâtın, Hakkı Zâhir, Hakkı Dâim, Hakkı Kâim görmeyen,
Ol ne bilsin Hakkın Âdem, Âdemin Hakk olduğun! İşte böyle!..

Hazreti Mevlânâ Şemsü’l- Hakaik’inde der ki: Eeeey müslümanlar!
Ben ne olduğumu bilmiyorum.
Ben ne yahudiyim, ne nasranî, ne müslümanım!

Hiç bir şey değilim!.
Ne yerim, ne göğüm, ne şuyum,
……..
Benim mekanım yoktur!
Ben CÂNÂNın canının CANının içiyim!” diyor.

(Farsçası BULunup eklenmeli!)

Bakın bu büyük velîler nerelere gitmişler ve herkese velî olmak vâcibtir. Allah bu kudreti insana vermiştir.
Bir takım insanlarda aslî fikirler vardır ki, bunların insanın kendisiyle birlikte doğar, bazı fikirleri vardır insanoğlunun ki doğduğu zaman bu da onunla beraber doğar.
Mesela tomurcuk açtığı zaman, açmadan evvel içinde koku vardııır, gülün rengi vardır, hepisi vardır, altında da dikeni vardııır oğlum!. Korumak için onu.
Allah ve din fikri de insanlan beraber doğmuştur.
Bir insan dinsiz midir? O sonradan dinsiz olmuştur.
İnsan, ALLAH ve din fikri ile doğar.

Onun içun: “İnsanlar Mü’min doğarlar, Mü’min ölürler!” diyor Sallallahu aleyhi vessellem bir hadislerinde.
“Efendim herif kâfir!.. “ölürken Mü’min ölür!”, nasıl bu islam mı?””

Mü’min demek inanmış. Kellâ izâ belegati’t- terâkıy.. Ve kîle men râk.””
Buraya can nefes geldiği zaman Ve kîle men râk doktor aranır, “doktor nerde” denir, doktor gelir şırıngalar mırıngalar falan.
“Ve zanne ennehu’l- firâk! Hasta anlar ki artık ben gidiyorum.
“ Velteffeti’s- sâku bi’s- sâk...”Bu ayak kemikleri birbirine dolaşmaya başlar.
İlâ rabbike yevme izini’l- mesâk O artık Allah’ına gidiyor, onda dönüş yok!
İşte o anda, o anda gözün perdeleri açıldığı için kâfiri bile, dinsizi bile, Nemrudu bile:
Haaaaaa, demek ki hakikat buymuş! Âhiret varmış! diye inanır.
Fakat bu inanma fayda etmez!.
Onun için herkes inanarak ölür, Mü’min Ölür.


Firavun bile Fütuhat-ı Mekkiye’de Şeyh Muhyiddin Arabî anlatır, boğulurken: Musa’nın dediği doğrudur!demiş.
O, korktuğundan, boğulacağından değiil.
Gözü açıldığı için hakikati gördü, onu ikrâr etti.
Onun için insanlar Mü’min doğarlar Mü’min ölürler.
“Amma, aşağıda?”
O hesap başka, yaptığı edebsizliği, küfrü müfrü, orda artık haddeler vaar,bilmem insan dilinde anlatılmaz, kazan diyelim, bilmem makinalar, falanlar, şişler, işte fırınlar neyi varsa var artık onu bilmem ben!..


Onun için insanlar dâima Allah fikri ile doğarlar, ölürken de..
Fıtratı bozulmamış olan, ruhu hasta olmayan her insaaan bunu bulur ve hayatında anlar.
Allah’ın varlığını anlamak için insanın iç âleminde mükemmel bir makina bir cihaz vardır. Allah onu o yolda yaratmıştır bu makineyi.
Nasıl ki bir mıknatıs. Şu, mıknatıs olsun.
Demirleri, demirlere, mıknatıs ile demirleri birbirine yanaştırdığınız zaman, mıknatıs demiri hemen çekiverir yanına!
Çünkü bu, mıknatısın yaratılış fıtratında vardır.
Sen hakiki mıknatıslığı bulursan seni çeker, mıknatıslığı gören de!
Mıknatısa şöyle bir şey sür, o da muhakkak bir mıknatıs olur.

Onun için gül gibi adamları bul, konuuuuş!

Kil’e sormuşlar: “Ne güzel kokun var?”
“Efendim koku benden değil, üç beş gün gül ile arkadaşlık ettim de o koku ondan bana sindi!.””
Onun için mıknatıslı adamları bulun da onlan konuşun.
lakırtı makırtıyı geçin, zırıltıyı, boş lakırdıyı bırakın aziz cemâat!.
O kabiliyet, mıknatısta bozulmadıkça, fıtratının çekme icâblarını dâima yapacaktır. İşte insan da böyledir.


Peygamberler, insandaki bu fıtratın inkişafına çalışmışlardır.
Sende bu hassa vardır, onu harekete getir.
Onun için: “Efendim filan adam velîyullah!””
“Nerden bildin?”
“Efendim bizim evdeki pişmiş hindi, hindi dolması, pilavı bildi, sizde bu akşam pilav var!” dedi.
“Eeee?.”
“İki de misafirim var, halbuki ben 2 kilometre uzakta oturuyorum, dünde şunu yedin!” dedi.
Ulan onu sende biliyorsun. Bunda velîlik yok.

Asıl velîlik, sende olup da haberin olmadığını sana bildirip de seni yola getiren adamdır.
İşte peygamberler, bu fıtratı, insanda meknuz olan bu fıtratı ortaya çıkarmıştır. Buna da biliyorsunuz Nur-u MuhaMMedi derler.
Nur-u MuhaMMedinin, Cesed-i Resûlullah ile alâkası yoktur.
Cenâb-ı Allah Kur’ân’ında diyor ki:
Kâinâtı yaratmadan evvel bir Nur yarattım, bu Nurun ismine HaMD edici Nur, MuhaMMed ismini verdim!”Peygamberle alâkası yok bunun.
Bütün Kâinât herkesteki bu Nurun içinden Hayy Esmâsı geçti, geldi senin kalbine girdi. Hayy işliyor.
İşte bu
NUR sende de vardır. Nur-u MuhaMMedi..
Dinsizinde de imansızında da herkeste vardır.
Bunun sende bulunduğunu bildiren adam velîdir ve bunun bulunduğunu ilk ilan eden de Sallallahu Aleyhi Vessellemdir ve bütün peygamberi âl-i izamdır.
Onun için biz peygambere Salâtu Selâm getiririz bilirsiniz.
Allahümme salli alâ MuhaMMedin ve alâ âl-i MuhaMMed””
“Ne demek bu?”
Allahümme: Ya İlahîii! Salli: Mağfiret et! Alâ MuhaMMed: MuhaMMed’e mağfiret et.
“Peki cenâbı peygamber mağfirete muhtaçsa biz ne yapalım?”
Haaaa, simdi iş değişti.

İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ”

Ben Allaaah ve melaikelerim nebiyyi zîşana selâvatu şerife getiriyoruz, ey inanan KULlaaaar, siz de selâvat-ı serife getirin!.
Onun için Rahmet-i İlahîye, Sallallahu aleyhi ve sellemin kalb-i mübârekine inmeden bize gelemez.
“Niçiiiin?”
Gelemez ya! Biz, şuradaki 220 voltluk ampulüz. Teeee, barajdan gelen elektrik 16.000 Volt.
Transformatörde iniyor, bizim tahammül hududumuza geliyor.
Onun için bu feyz, Cenâb-ı Peygamberin kalb-i mübareğine giriyor voltajı iniyor, bizim tahammül hududumuza kadar geliyor.

Lev enzelnâ hâze’l- kur’âne alâ cebelin le reeytehu hâşian mutesaddian min haşyetillâh, ve tilke’l- emsâlu nadribuhâ li’n- nâsi leallehum yetefekkerûn
Biz eğer o Kur’ân’ı dağa indirseydik dağ onun haşyetinden paramparça olurdu! diyor.
O halde Cenâb-ı Resûlullah’ın vücûdunun yaradılış kudretine bakalım.
Ona bile, insan olmayan Cebrâil alıp getiriyor, o da, o da indiriyor bir tahta.
Onun için insanlar meleklerden daha efdaldır. Melekler insanları kıskanırlar...
Melekler insanları kıskanırlar. En güzel mahluk insandır.
Hatta Cenâb-ı Cibril, Huzur-u Risâlet penahiye geldiği zaman sahabelerin en güzeli olan Dihye rahdiyallahuanh şeklinde gelirmiş.
Onu severmiş de
“bu ne güzel insan”, onun şeklinde Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin ’in yanına gelirmiş.
Onun için
Nur-u MuhaMMedinizin kıymetini bilin! O zaman Melekler size secde eder.
Sen ne kadar edebsiz de olsan. İyi de olsan…
Burada teypler var. Alıyor senin sesini.
“Efendin nasıl teyp ben görmem?””
Yakında bu tozun dumanın sonu gelir.
Mezara gittiğimiz zaman hakikat ortaya çıkar.
Kimin atlı kimin yaya olduğu ortaya çıkar.
Allah, o tarafta alın açıklığı versin.
Onun için, salâvat-ı şerife kendimizedir.
Kendi Nur-u MuhaMMediyenize yardım!
Mağfiret bize! diye.
Yalınız deminki âyete göre.

İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîm⠔
Âyetine göre salâvat-ı şerife getirmek ömründe bir defa insana farzdır, farzdır!.

Birisi: “Alâ Resûlüna salâvaaaat!” dedi.
Allahümme salli alâ MuhaMMedin ve alâ âli MuhaMMed! dersiniz.
Yalınız bir ses vardır onu işitti mi o vakit salâvat-ı şerife getirmek farz olur insana, dikkat buyurun.
Yarın bu akşam teravihe gideceksiniz.

Müezzin efendi: “Sallu alâaa MuhaMMed!” dedi.
Emirdir o, derhal içinden salâvat-ı şerife getireceksin.
Onu işiten adama farzdır. Dikkat buyurun, dikkat buyurun efendim!.
Bu kitabta yoktur. Kulağa söylenir!.
“Nerden biliyorsun?””
Benimde kulağıma birisi söyledi, yalan söylemiyorum, âyetnen sabittir.


Sallu alâ MuhaMMed kelimesini işittiğin zaman, içinden: Allahümme salla alâ muhaMMedin ve alâ âli MuhaMMed!”
Çünkiii o sana aid değildir, Cenâb-ı Resûledir o.
İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyi” âyetinin şümuluna göre.
Ötekiler: “Allahümme alâ Resûlune salâvat” deyip kendine getiriyor.
Salâvat-ı Şerife getire getire getire içindeki Nur-u MuhaMMediy inkişaf eder.
Ammaaa, beli aklında olanlar: “Bu saçmadır der benim mantığıma girmiyor!” der.
Zâten mantığa giren işte, iş yok!.

İslamiyet, yuminûne bil gaybi gaybe inananların dinidir.

Anlamak istemeyene, nefsinin zincirlerine cilâ sürüp onları terbiye etmek istemeyene, bel kemiğiyle düşünüp, geçmişini unutup kendi boş kafası ile hareket edenlere bunları izaha kalkmak gölgelerin derinliğini kulaç ile ölçmeye benzer, delilik olur.
Bu günkü dünya sakinleri ve medeniyet, tıpkı bacaklarından biri alabildiğine 30 metre uzamış diğeri böyle kısa kalmış topal bir yolcuya benzemiştir.
Bu gün bunalan dünya hakiki saadeti, mâneviyat mihrabında asılı olan anahtarla açabilir. Gerisi beyhudedir.
Kafasında Hakk bilgisi olmayan, câhildiiiir.
Velev ki dehrî gibi bilgilisi bilsin: “Ben yüz bin cilt kitab okudum.” desin.
Gönlünde Hakk Aşkı olmayan da gâfildir. Velev ki dirâyeti ile karşısındakine parmak ısırtsın.
İşindeee Allah rızası gözetmeyen de zâlimdir. Velev ki dünyalar kadar iyi.
“İşinde Allah rızası gözetmek ne demektir?””
“Yalan yok!. Gıybet yok!. Birinin peşinden zınbırtı, mınbırtı yok!.
Midene helâl ekmek sokmak!.”
İşte bu Allah rızası, Allah rızası denilen budur. Boş kelime değildir bu.


Onun için dünyada güzel sözlerin müsabakasını yapsa bir insana söyleyeceğiniz kuru lakırtı: Allah razı olsun! kelimesinden güzel kelime bulamazsınız.
Türkçemizde çok güzel kelimeler vardııır:

Allah razı olsun!”
Su kadar aziz ol!”
Bunlar ne güzel kelimeler…
Bunları, aziz cemâat kullanırsanız ağzınızın içi gül kokmağa başlar, gül kokmağa başlar.

Onun için, işinde Allah rızası gözetmeyen zâlimdir.
Birine ezmek, kafasını almak. Parasını almak, bu zülüm bu başka zülümdür. Buna “hayvanî zülum” derler, bu değil.
İslamiyette zülüm dediğim budur.

Onun için âyeti kerimede: lâ'netullâhi ale’z- zâlimîn demiştir.
Çünki Allah rızası gözetmeyen “Allah’ın el Rezzâk olduğunu inkar ediyor” demek, “tahammül etmeyen kadere su sıçratıyor” demek. Efendim kış gelir: “Aman donduk efendim!” Yaz geldi: “Yandık!””
Burnun akar: “Aman ölsüm de kurtulsam!””
Bu ne biçim iştir efendiler. Geldi, sabredeceksin.
“Men sabere zafere” Sabreden derviş muradına ermiş” demek değildir.
Sabır bir haslettir zâten. Kim ki sabır içindedir o, sultan gibi olmuştur.
Onun için sabırlı olmak lâzımdır.
Sabrın sonunda bir şey beklememek lâzımdır.
Ben sabredeyim de sonunda bunları alt edeyim.
O sabır değil efendim. O sabır değildir o başka türlü bir şeydir.
Onu herkes kendi baytarî lügatından mânâ çıkarır isim verir.
Öyle sabır yoktur.

Sabır Kaza-Kader zincirine: baş üstüne!” demektir!.
Onun için, bunlara inanmayan taş kesilmiş kalbler vardır.
Bunları yumuşatmak, hava gibi yapmak.
Örümcekli kafaları ayıklamak.
Şaşkın iradeleri yola getirmek.
Gaflet içinde olanları uyandırmak.
Uyanık olanları şevki gayrete getirmek için bu, çok güç bir iştir.
Bu işe girişmek için, büyük ve temiz insanları arayıp bulmak lâzımdır.
Demin de dediğim gül kokulu insanlar.
Adi hayatın. Hepimizin bir hayatı vardır. Adi hayatın olurundaki olmazı sezen, “şu olur-şu olmaz!”ı sezen, olmazlardaki oluru bulan ve bilen hakikatin en mahrem tecellîsi etrafında toplamış kimselerdir.
“Bir şey olmaz!” diye dersin fakat onun bir olur ciheti vardır.
Onun olurunu sezen adamı bulmak lâzım. Bu kimseler vardır bu dünya yüzünde.
Bu gibilerle arkadaşlık edersen, aslanla yan yana yürümek gibi insana emniyet ve hazz verir.
Bu hazzı duyan insanın yanında küçük bir inhiraf o adamı pecmürde perişan eder.
Bir insan 30 kilo taşır. Bir insan 1 kilodan rahatsız olur.
Bir insana bir iğne sokarsın sesi çıkmaz. Ötekini sinek ısırır tahammül edemez.
Onun için herkesin kendine göre bir derdi vardır. Bir acısı vardır. Bir ızdırabı vardır.
Onu, o tahamül hududunda o dayanabilir, belki sen dayanamazsın.
Belki sen dayanabilirsin, o dayanamaz.
Onun için herkesin derd ve ızdırabına da Mü’min insan destek olmak mecburiyetindedir.
Onun için: “Efendim falan adam çok yüksek adam!””
“Neee?”
“Yüksek?”
“Nasıl?””
“Efendim apartumanı var! İstanbulda yalısı var. 8 tâne otomobili var. Bilmem Nis’te oturuyor. Bilmem ne idiyor. Paraynan!””
Şimdi paran var mı fazilet diploması alıyorsun.
Amma parası çok olup da fazilet dağıtan insanda var.


Eskiden İngilterede Cambridge Şehri vardır.
Orda Üniversite kurulmuş bundan 250 sene evvel.
Üniversiteye para toplamak için o şovalyeler, atlar, kontlar montlar câhil adamlar geliyorlar.
Rektörün önüne, reisin önüne bir kese altın bırakıyor:
“Ver bana bir diploma!” diyor alıyor. O da, bi diploma yazıyor veriyor..
Biri gelmiş atından inmiş, o zaman:
“Baş üstüne efendim!” demiş diplomayı yazmış vermişler.
İnmiş atına binerken:
“Ulan demiş geldim ben bir de atıma alayım!” demiş.
Çıkmış şeyin önüne bir kese daha şey vermiş.

Efendim demiş bir tane daha diploma alacağım” demiş.
“Demin verdik ya!” demiş.
“Verdinde bi de atıma alacağım!” demiş.
“Efendi demiş al keseni biz demiş atlara vermiyoruz” demiş. “Eşeklere veriyoruz!” demiş.

Onun için efendileeeer!
Faziletli, ahlâklı, doğru dürüst insanların arkasında Allah’ın büyük âdil direği böyle durur, onu hiç kimse yerinden oynatamaz.
Dâima ahlâklı, dürüst şakadan bile olsun yalancılık yapmayın!.
Bu nurlu Allah Dostları bir bakışta, insana batkı mı küflü ve rutubetli kalb hazinelerinizi ışığa kavuştururlar. Bu bambaşka bir yoldur.
Bu insanlar hakiki Bahar Rüzgarı gibidirler. Bir yerde durmazlar. Fırtına yapmazlar. Bütün gülistanı dolaşırlar.
Bunlar beşeriyet içinde giyim-kuşam dersi de söylemezler. Haykırmazlar.
İç ve bâtın ma’murluğunu insanda meknuz kıymeti ortaya çıkarmaya çalışırlar.

Bunların görünmeyen taraflarını nasib olup da görebilen, nura dalaaar.
Onlar Hakla olunca mahluklardan hiç birini görmezler.
Eğer mahluklar beşeriyet icâbı öyle insanların önlerine geçerlerse onları küçük toz zerreleri gibi görürler.
Onlara dikkatle bakarlarsa o adamlar yerlerinde hiçbir şey göremezler.
Çünkü her yerde Allah’ın hazır ve nazır olduğunu sezmiş, nurlu büyük insanlardır.

Evliyâ-yi tahtet gubâbî la yarifu gayri.

Bu bir sırdır İslam Dininde, o kadar.
Görüleni zâten görmede hüner yoktur.
Asıl hüner görülmeyeni görmeye çalışmadadır.
Bu gibi insanlar, Allah dostlarından, hakiki Mü’minden, ne balık kaçar, ne gökteki kuş kaçar, ne serçe kaçar, sokulur yanına, 40 yıllık dostmuş gibi.
Allah cümlemize bu kabil insan kılığına sokulmak nasib-i müyesser eyleye!.


Onun için bu büyükler derki: Dil keskin bir kılıçtır.
Nasıl keseceği bilinmez. Söz geri dönderilmesi mümkün olmayan bir ok gibidir.
Dil harekete geçmeden evvel, sözü söylemeden evvel dikkat edin Aziz cemâat.
Belki bir dostu üzersin. Belki bir Allah adamının kalbini kırarsın.
Cenâb-ı Peygamber Sallallahu aleyhi vesellemin hadislerine böyle bir teraziye doldursanız milyarlarca hadis içinden tek bir hadisi vardır.
Alın bu tarafa koyun hepisinden ağır gelir. Nedir o hadis?

Din kardeşliktir buyuruyor.
Kardeş kardeşe bıçak çekmez.
Kardeş kardeşin ardından fenâ lakırtı söylemez.
Kardeş kardeşe yardım eder…


3 sene evvel burda akademide ben hocalık yapıyorum.
Bir Fransız Rumiye isminde bir şey geldi oraya maliye profosörü geldi.
Çağırdılar beni de gittim. Tercüme ettim Türkçeye.

Adam dediki: “Hazreti Peygamberin kurduğu sistemi İslam âlemi devam ettirseydi, zekat İslam âlemine diyor bundan biz istifade edecektik. Çünkü bu para verilmekle sizin diyarda İslam âleminde fakir kalmayacaktı. İllâ da vermesi için bize gönderecektiler!” diyor.
Buyurun efendim!.
“Damla damla göl oluuuuur!” Dedemizden kalma sözdür.
“Damla damla göl olur.” Dededen niye kalıyor da, bu gün yok.
Eskiden gölüdü bu. Sahavet, hudutlarımızın haricine kadar giderdi.
Onu ata ata, yonta yonta nihâyet bir kelime kaldı onu da atamadık.
O demir leblebi halinde haaaa!
Darb-ı meseller budur. Dedelerimiz zamanında tatbik edilip, gide gide yontula yontula yontula bize gelip de yok edemediğimiz en son lakırtısıdır. “Damla damla göl olur!” hikaye budur.
Darb-ı meseller, atasözleri bu demektir. Zamanında çâreydi bunlar.


Sultan Mahmud zamanında, Mısır Çarşısına gelmiş Sultan Mahmud.
Tebdil-i kıyafetle uğramış sabahtan.
Eskiden zenbillerde Mısır pirinçleri gelirdi.
“Zenbil pirinci” derdik.
“Hacı Efendi ”demiş. “Bana 5 okka ordan prinç ver!””
“Emredersiniz efendim!” demiş.
Bilmiyor ya Padişah olduğunu tebdilîdir. Tartmış 3 okka vermiş eskiden.

“Ağa demiş ben 5 okka istiyorum!” demiş.
“Efendi biliyorum, duydum!” demiş.
“Aynı pirinç karşıdaki Hacı Ömer Efendi de var!” demiş. “Ben sabahtan siftah ettim” demiş. “Hacı Ömer Efendi siftah etmedi git 2 okkasını da ordan al!” demiş.

Bizde şimdiki Hacı Ömer Efendiye git.
“Efendi al 2 okkyı da sen öğleden sonra gel!””
“Hacı Efendi işte ben bir misafir dâvet ettim de 5 kilo prinç lâzım ver bana pişirecek miyim.””
“Efendim başka yerde yoktur!” Halbuki karşısındakinde var.
İşte bu gıybet efendim.
Böyle yapanın orucu sahih değildir. İstediği kadar 30 gün aç dursun. Oruç olmaz o efendim. O eşşek orucu olur. Hakikaten eşşek orucu olur.
Oruçlu insan, abdestlidir.
Oruçlu insan, yalan söylemez.
Oruçlu insan, gıybet etmez.
Oruçlu insan kimsenin peşinde lakırtı etmez!.
Kimseye fenâ nazarla bakmaz oruçlu!.
Bunları yapmadıktan sonra akşama kadar: “Ben oruçluydum!” de çık!
Böyle iş olmaz!.


Hiçbir şeyi hor görmemede şefaat gizlidir!”Cenâb-ı Peygamber buyuruyor.
Bir gün sahabelernen Mekke’ye giderken ölü bir köpek, şişmiş böyle sıcaktan kokuyor.
Hazreti Ebu Bekir önüne geçmiş:
“Ya Resûlullah bu taraftan gidelim!” demiş: “Çok fenâ koku var!””
O mübârek kokuyu bile duymuyor kendisindeki merhametten. Yanaşmış yanına da mübârek asasıyla: “Ya Ebu Bekir demiş bak ne güzel dişleri var!” demiş.
Orda bile Cenâb-ı Allah’ın kudretini görüyor.
Onun için hiçbir şeyi hor görmeyiniz!.
“püff!..” demeyiniz. “püff!..” İslam işi değildir.
Dâima güler yüzlü olunuz!.
Dünya da her şeyin kendine göre bir güzelliği vardır.
Fakat her göz bu güzelliği göremez.
Bak koskoca Ebubekir Sıddık bile burnunu tutmuş, Resûlullah’ı o taraftan çevirmeye.
Fakat Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin iki âlemi gören o mübârek gözleri ile:
Bak yâ Ebu Bekir demiş ne güzel dişleri var! demiş.

Siz, insan karnını açıp görmediniz.
İnsanın karnını ameliyat yaparken bir koku gelir ordan, aman Allaaaah!.
Hani koyun kestiğiniz zaman sıcak bir bağırsak kokusu gelir, tahammül edemezsiniz.
Biz, ameliyat yaparken kokuyu duymayız.
İlk defalar alışamamıştık.
Şimdi çünkü kurtarmak için uğraştığımız için koku moku bize vız geliyor hiç almıyoruz bile kokuyu.
Sallallahu aleyhi vesellemin de âlemlere rahmet olduğu için bütün merhamet ve şefkat halinde olduğu için koku moku bilmem ne ona gelmiyor.

Onun için aziz Müslümanlar, bunun mukallidi olmaya çalışmak yine bir şeydir.
Bu güzellikleri görene Resûlullah’ın şu hadisi müjde eder.

Dinin direği biliyorsunuz namazdır.
Yine namaza geldik. Hani evvel yatmak evvel kakmak hikayeleri.
Bir hadiste buyuruyor Cenâb-ı Peygamber ki:
“Bir namazı kılıp, diğerini kılmak için vaktın duhulunu bekleyen, gelmesini bekleyen kimse dâima namaz içerisinde demektir.”
Kıldı öğleyi, dışarda mütekaid adam, işi yok gücü yok, kahve köşelerinde.
İkide bir, saati de yok: “Saatt ne kadar, ezan oldu mu, olmadı mı?”” O, dâima namaz içindedir.
Amma bu işi görmeyenlere ne kadar namaz kılan vardır ki yine Resûlullah’ın hadisi namazdan elde ettiği ancak yorgunluk ve meşakatten ibarettir.

En hayırsızlar namazdan çalanlardır! diyor. Namazından çalanlardır.”
Ya Resûlullah namazdan nasıl çalınır? diye Übeyde İbni Cerrah sormuş Cenâb-ı Peygambere.
Ya Cerrah demiş. Namazdan nasıl çalınır biliyor musun? demiş.
Rukuyu, sücudu tamamen yapmayanlar! demiş.
İşte Hadis-i Peygamberi. Hadis-i Peygamberi ortada.

Belinde kuvvet varsa imamdan evvel secdeye gidin cemâat!!. Buyurunn. Buyurun gidin!.
Belki bu dünyada kolun kırılmaz, belin kırılmaz amma öteki dünyada beline insanın payanda çakarlar.
Bu dünyada da çakarlar amma sen farkında değilsin.
Her gün bir tuğlanı alırlar, her gün bir tuğlanı alırlar.
Onun için ya namazı kıl adamakıllı, veyahut kılma!.
Eğer öyle kılarsan!.
Allahu lem-yezel’in huzurundasın. Alay etmiş oluyorsun O’nnan, alay etmiş oluyorsun.
Yâ hasreten ale’l- ıbâd, mâ ye’tîhim min resûlin illâ kânû bihî yestehziûn
Her gün okuduğumuz âyet-i kerime Yâsîn dedir. Alay yok istihza yok içinde.
İşte hadis-i Peygamberi. İşte Allah’ın evi. İşte de siz. Mihrab da burda!.


En kolay, bir nüfus müdürünün yanına bile bir edeb ile gireriz, toplanırız da gireriz.
Allah’ın huzuru bu. En kolay giriyorsun.
Bir “Allahuekber!” dedi mi hemen giriyorsun Huzur-u İlahîye.
Girer girmez de çıkman bir oluyor.
“Allahuekber.!” Subhânekeyi okuduktan sonra haydii Bit Pazarına gidiyor aklın.
Ulan aklını götürme arkaya. Girmenle çıkman bir oluyor.
Gir hele bir defa adam akıllı. Buna çalışın. Bunun yolları.
“Efendim benim aklım gidiyor!””
Senin aklın daha kafanın içine bel kemiğinden çıkmamış. Bunu biraz sıvazla da yukarı çıkar.
“Nasıl sıvazlanır efendim? Bunu masaj eden, tedavi eden doktor var mı?””
Var yahu “doğru ol, yalan söyleme, şunu et!” işte bunlar.”
“Nasıl?””
Sen yap bak düzelirsin be birader. Yap bunu, bak düzelirsin.”

Onun için Cenâb-ı Allah bir hadis-i kudsîsinde buyuruyor ki.

Kelime-i Şehadet Benim Kalamdır!” buyuruyor.
“Kalam. Kal’ama giren azabımdan emin olur!”

“İzzetime, Celâl ve Rahmetime yemin ederim ki!” diyor Cenâb-ı Allah.
Hadis-i kudsîde.
İzzetime, Celâlime ve Rahmetime yemin ederim ki “Lâ İlâhe İllâllah’ı hakiki söyleyen hiçbir kimseyi cehennemde bırakmayacağım! diyor.
İşte kulum!””bakın ne diyor.
Gece karanlığında Beni bulabilirsiniz. İstediğini o anda veririm.” Hadis-i Kudsîsi vardır.
Başa gelen belâlara tahammül ediniz aziz cemâat.
Sabırlı olanın gönlünde felâket katiyen yara açmaz!. Sabırlı olanın gönlünde felâket katiyen yara açmaz.
Ne olursa olsun, ister kâfir, ister dinsiz, ister imansız.
Ne olursa olsun, sabredenin felâket içinde yara açmaz.
Eğer bu Mü’min ise o yaranın üzerinde güller biter.
Mü’minin tabiî ki, dinsizden, tabi ki münkirden İnd-i İlahîde büyük farkı vardır.

Onun için kendi kendine geç aynanın karşısına şöyle bir bak kendine.
Bir muhaSebe’yap, kendinlen konuş: “Allah’a, Peygamber’e, âhiret gününe ben hakiki inanıyor muyum?” de.
“İnanıyor musun?” “Evet!” diyebiliyor musun şeksiz!”
Allah mübârek etsin!.
Eğer şüpheli ise, onun ismini kendin koy!.
Kendiliğinden içimize sinen kokusu vardır bu
Lâ İlâhe İllâllahın, “Resûlullah”ın.
Her köşede, her bayırda eskiden bir yatır varıdı bilirsiniz.
Türbeler vardı, felan Padişahın, felan bilmem neyin.
“Efendim felan mahallede bir türbe varıdı.”
Bu, bunlar “Velîyullahdır” türbeleriydi.
Bir Velî, bir mahallede varısa Velî türbesi, o mahallenin sakinleri mahalleyi temiz tutardı.
Belediye çavuşu o idi. Cömerttiler bunlar. İyilik severdiler. Yalan bilmezdiler. Cesaretli idiler.
“Bu Velî burada yatıyor diye, bizim mahalleyi yangın almaz!” diye emniyet içindeydiler.
Her sandukanın altında bilinmeyen bir Velînin kudreti gizlidir.
Asırlarca bu yatırlara, bu türbelere beyhude bel bağlanmamıştır.
Ecdada hürmet, ölülere hürmetle kaimdir.
Onun için Resûlullah Efendimizin bir mevzu’ hadisi vardır.

İzâ tahayyertüm fil- umuri, festaînu min ehlil- kuburî! “
Başınız sıkıldığı zaman kabirlerden yardım isteyiniz!”
“Ölüden ne yardım istenir?”
İstenmez evettt!. Bu, geçmişteki dedeleriniz ne yapmış ise onlardan ibret alarak, onlara bir nevi yardım taleb etmiş olursunuz” demektir.
Bunu yanlış anlamayın!. Gidip yatıra bel bağlamak değildir. Gidip orda kurban kesmek değildir. Bunlar İslam dininde yoktur.
“Efendim bez bağlayacağım! felana kurban keseceğim!. felana bilmem horoz keseceğim!”
Yok! Yok! Yokkkk! Böyle İslam dininde yok. Böyle iş yok müslümanlar.
İslam dininde; mihrabda, Kâbeye Allah’ın huzuruna dönmek vardır. Umumi hayatta da Rasululah’ın demesini: “Yalan söylememek, adâletten ayrılmamak, doğru olmak, hileli, desiseli olmamak” vardır!…

“Falan türbeye bilmem şunu bağladım! Felan yatıra gittim! Böyle oldu da, şöyle oldu!””
Felan yatıra matıra gideceğine Resûlullah’a salavat-ı şerife getir.
En yakın mihraba dön! Allah’ın huzuruna dön!
Bu safsatalara uymayın efendim!. Bu safsataları zaten dinimizin içine soktukları için bu hale geldik. Bunları bırakın efendim!.


Mezarları ziyâret ediniz. Bu size akibetiniz hakkında çok şeyler söyler hadisi mezarlara hürmet edelim ki bir gün bizde oraya gideceğiz.
Bir Arap mezarının üstünde yazar:
Bende sizin gibiydim. Bir gün sizde benim gibi olacaksınız!”
Dünyada kim kalmış. Ne Fatihler. Ne Yavuzlar. Ne Süleymanlar. Ne Peygamberler. Ne Atatürkler. Hiç kimse kalmadı.
Nerede dedelerimiz? Nerede geçen sene beraber kol kola gezdiğimiz arkadaşlarımız? Geçen sene burda bir hacı arkadaşımız varıdı. Bu zamanlar vefat etmişti. Nerede?
“Yarın Salı günü burada vaaz edeceğiz!” diyoruz hangimiz bulunacağız? Allah bilir!.
Onun için dâima şey etmemiz lâzım.
Bir insan, bir insana inandığı zaman, onu tartmıştır, ölçmüştür, kokusunu almıştır. Yalan söylemediğini, kendi sînesine yedirttikten sonra ona iltifat eder. Ona hürmet eder ve mukabil ondan hürmet görür. Onun için şüpheli olanlara tekme vururlar!.
Bir gün meşhur Hazreti Adviyye biliyorsunuz kadın Velîlerin en büyüğü. Hasanü’l- Basrî ile bunlar ahbab idiler.
Bir gün gidiyorlar böyle Kâbeye doğru Hasanü’l- Basrî ile hacca gidecekler. Yürüyerek gidiyorlar. Sanki buradan şeye Tekke Mahallesine gidiyorlar.
Hasanü’l- Basrî demiş ki:
“Adviyye” demiş.
Hazreti Adviyyenin, 78 yaşına kadar yaşamıştır.
Yüzünün bunu kitablar yazıyor. Yüzünün teni hiçbir kırışıklık olmamış.
Cenâb-ı Allah 14 yaşındaki kadın yüzünü vermiş ona.
O, öyle bir kadın, mübârek bir kadınmış.

“Adviyye” demiş. “Ben diyor seni çok seviyorum!” demiş. “Bennen evlen!” demiş.
Adviyye demiş ki:
“Ben” demiş “yaşlandım artık Hasan” demiş “yaşlandım.” “Benden daha güzel. Benden 40 yaş daha genç.
Benim bir kız kardeşim var onu sana vereyim!”
demiş. “Onu al” demiş. “Arkadan geliyor!” demiş.
Hasanü’l- Basrî arkaya döndüğü gibi Hasanü’l- Basrîye Adviyye bir tokat indirmiş:
Ulan seni yalancı Velî!” demiş.
Halbuki kardeşi yok Adviyyenin.

“Hani demiş beni seviyordun. Daha gencini dedim de döndün o tarafa!””

Onun için insan: “Ben secde ediyorum. Oruç tutuyorum. Felanca oruç tutmuyor! Secde etmiyor!” diye insan insanı kınamasıııın!.
İslamda kınamak yoktur. Allah’a havale etmek vardır.
Sana bir zulüm gelirse “Cenâb-ı Allaha havale ediyorum, Yâ İlahî!”
Çünkü bir insan bir insana kızar, ona mukabele gösterirse kendinde tecellî eden kadere itiraz eder, Allah’a bırakırsa Allah kaderi bile değiştirir. Sen değiştiremezsin.
Onun için İslamda dâima şey vardır
A’raf Sûresinde, Hazreti Musa biliyorsunuz, Tûra çıkardı. Tûr da kelimullahtır.
Tûr da âyet-i kerime de şudur:
Ve lemmâ câe mûsâ li mîkâtinâ ve kellemehu rabbuhu
”Vaktaki zaman geldi. Musa Cenâb-ı Allah’la konuşmak istedi.
ve kellemehu rabbuhu
Söylüyor kale Musa söylüyor: Yâ İlahî! diyor.
Kâle rabbi erinî enzur ileyk(ileyke), kâle len terânî ve lakininzur ilel cebeli fe inistekarre mekânehu fe sevfe terânî fe lemmâ tecellâ rabbuhu lil cebeli cealehu dekkan ve harra mûsâ saıkan, fe lemmâ efaka kâle subhâneke tubtu ileyke ve ene evvelul mu’minîn

“erinî enzur ileyk: Bana Kendini göster.
Cevap geliyor ki: “len terânî” diyor. Beni göremezsin Ya Musa!.
“İnne hu len yeranî” demiyor. Ey Musa sen Beni göremezsin!
Niçin “len terânî” demiş Cenâb-ı Allah Kur’ân da “len terânî.””
“Len eraaa” demiyor. “Len eraaa: Ben görünmem!” demiyor
“Len eraa” dersen “Ben görülmem.””
Len teranî” dersen “Beni göremezsin.””
“Ben görülmem” demiyor Cenâb-ı Allah orda.
O halde görülmesi câizdir Allah’ın demektir.
Bir gün göreceğiz Allah’ı.
“Vucûhun yevme izin nâdıreh. İlâ rabbihâ nâzıreh”
Alnı temiz olanlar Cennetten göreceklerdir.”Cennette değil. Cennetten.
“Ya Musa Beni göremezsin!. Zira Beni gören göööz behemehal ölüür.
Cemâdat dağlar taşlar görürse çürür. Yaş bir şey görürse kurur.
Beni ancak gözleri ölmeyecek. Cesedleri çürümeyecek olan cennet halkı görebilir!” diyor
Musa ısrar ediyor.

“Ya ilahî “enzur ileyk!””
len teranî! “Mâdem ki benim Habibimsin istiyorsun.” diyor.
“”ve lakininzur ilel cebeli fe inistekarre mekânehu fe sevfe terânî” ”
“Madem ki istiyorsun karşıki dağa bak Ya Musa!””ve lakininzur ilel cebeli”
Enzur: bak!
İlel cebeli: dağa doğru bak!
fe inistekarre mekânehu: Orada mekansız olarak bir nur-i ilahî tecellî eder.
fe sevfe terânî fe lemmâ tecellâ rabbuhu: Vaktaki Cenâb-ı Allah Nuruynan dağda tecellî ediyor.
lil cebeli cealehu dekkan: Cebel aı-i vahitte yok oluyor.
Ve harra musa saika: Musa da aşağı devriliyor.
Onun için bu dünya gözümüzle Onu görmeye imkan yoktur.
Nasıl ki O’nun yarattığı mikrobu daha göremiyoruz.

Onun için aziz cemâat insan aklının, çok dikkat buyurun insan aklının âlemdeki mânevî ve fizikî olayları idrak ve anlaması için muayyen bir ölçü sistemi vardır insanda. Bütün kâinatı anlaması için insanda bir sistem vardır.
Bu ölçü hududuna giren hadiseleri biz idrak eder anlarız, kavrarız.
Bu ölçünün dışında kalanları, ya anlar, ya çözer veya şüphe içinde inkar eder ve yahutta tepinerek inkar ederiz!.
Bundan başkası olmaz.
Mesela zamanı ele alalım. Gözün tespit edebileceği en küçükten ve gözün tahammül edeceği en büyüğüne kadarlarını idrak ederiz diğerlerini kavrayamayız.
Dakikayı idrak ederiz, saniyeyi idrak ederiz, saniyenin atmışta biri olan saliseyi idrak ederiz.
Onun atmışta biri olan rabiayı şey ederiz. Ondan sonra yok!..

Bakın bu elektrik bir saniye de 60 defa yanıp sönüyor.
Alternatif ceryandır buna derler.
60 defa yanıp sönüyor. Fakat biz onu dâimi yanıyor görüyoruz.
Kavrama hududumuz dışındadır o.
Anlaşıldı mı?
60 defa yanıp söndüğü için bizim göz kavramımız hududu haricindedir.
Dünya da, idrak hududumuza giremeyecek derecede süratli dönüyor dünya da.
Biz onu duruyor hissediyoruz dünyayı amma dünya dönmekte devam ediyor.
Hâlâ da dönüyor.
Trende bulunun, oturun trende.
Yanınıza da bir tren gelsin.
Birden kalksın öteki tren.
Siz şaşırırsınız o mu kalktı ben mi kalktım?.
Kalktığınız bir an siz mi acaba hareket ediyorsunuz, o mu hareket ediyor?
Tespit edemezsiniz.
Dünya da döndüğü için biz güneşi yürür görürüz, o sabittir. Halbuki biz dönüyoruz...

Veş şemsu tecrî li mustekarrin lehâ, zâlike takdîrul azîzil alîm. Vel kamere kaddernâhu menâzile hattâ âdekel urcûnil kadîm. Leş şemsu yenbegî lehâ en tudrikel kamere ve lel leylu sâbikun nehâr(nehâri), ve kullun fî felekin yesbehûn
İşte âyet-i kerimesi. O sabittir biz dönüyoruz.
Trende sizin gittiğinizi zannedersiniz gördüğünüz halda aklınız yanılıyor.
Onun için bir âyet-i kerime vardır.

E fe ayînâ bil halkıl evveli, bel hum fî lebsin min halkın cedîd.”
“Bir şey halk olur. Derhal yok olur ve derhal halk olur” diyor âyet-i kerime.
Bu halk oluş o kadar çabuktur ki bizim göz hududumuza, idrak hududumuza girmez.
Bu halk oluş yenidir.
Evvelkinin tekrarı değildir.
Çünkü tekrarı olursa Allah’ın Kadîr Esmâsının da aczi ortaya çıkar.
İşte bu idrak hududunun dışındaki hadiseleri akıl alamaz.
Bu hadiseleri insanın idrak hududuna sokan ve insana anlatan, büyük Velîlerin işleridir ki bu anlatma işlerine kerâmet denir. Kerâmet budur.
Kerâmet; Allah tarafından halk edilmiş bir hadiseyi idrak hududumuza sokma işine derler.
Bu işi bilen adama da Velî derler.
”

Bir gün Hazreti Abdulkadir Geylanî’ye zamanın emiri gelmiş.
Gusülsüz gelmiş demek ki.
Abdulkadir Geylanî’nin huzuruna gelmiş.
Demiş ki:
“Bana Mi’racı, Turfetu’l- Ayn içre oldu!” demiş.
Yani bu kadar.

Bu nasıl olur?” demiş Geylanîye. “Bana anlat!” demiş.
Koca Emirel Mü’minün.
Abdulkadir Geylanî demiş ki:
“Sen bir git!” demiş. “Abdest al da ondan sonra gel!” demiş.
Onun önüne girilir mi? Emir olursan, ol. Ne olursan ol. O Allah’ın Velîsi!.
Projöktörleri var, telsizleri var, radarları var, telsiz-telgrafları var, televizyonları var. Anlamış.
Utanmış emir dönmüş.
Döner dönmez bir gölün kenarında bulmuş kendisini.
Bu laf çarpma marpma lakırtı değil. Masal da değil. Bu ancak inananın kafasına girer.
Öteki: “Haa haa haa masal!” der. Evet masal masal nasıl kabul edersen.
Soyunmuş göle girmiş. Gusül etmiş, abdest almış. Tam çıkmış dışarıda ki emir kendini kadın görmüş. Kendisi kadın!.
Vay anasına derken. Ordan bir çoban gelmiş.
Bunu sevmiş mevmiş felan. Çobannan evlenmişler.
İki tâne çocuğu olmuş emirin. Kadın, kadın olmuş!..
“Efendim bu nasıl oluyor?””
Tahammül ederseniz ben şimdi burda bende yaparım.
Ben Velî değilim. Hokkabaz da değilim.
Allah’ın âyetlerine inanınız cemâat şüphe etmeyiniz. Şüphe etmeyiniz!.
Çocukları olmuş, geçinip gidiyorlar felan derken.
Yürümüş adam, çocuklarını bırakmış ordaki kulübesinde de yürümüş. Kadın yani emir kadın oldu.
Derken ayağı şey etmiş, şöyle bir düşerken bir toplanmış bakmış ki Abdulkadir Geylanî’nin huzurunda.
Abdulkadir Geylanî bakmış demiş ki:
“İnandın mı” demiş. “Bir AN içinde olduğuna” demiş. “Yanaş buraya!” demiş.
Şöyle bir cübbesini kaldırdığı gibi doğurduğu iki çocuğu da göstermiş ona.
Zaman içinde zaman vardır efendiler. Zaman içinde zaman vardır.
Bunu akılla çözmek güçtür. Israrla söylüyorum.
Benim aklıma onu kurşun eritip de kulağa döker gibi döktüler.
Ve ondan söylüyorum.
İnanın, inanın vardır böyle şeyler. Böyle şeyler vardır.

Tevrat’ta ve Kur’ân’da:
Dünya 7 günde yaratıldı! der.
Bu da, bizim aklımıza sokmak için genişletilmiş bir târiftir.
Yoksa “Kûn!” lafzıyla hepsi yaratılmıştır.
Kafamıza girmeyeceği için 7 güne onu.
Tevrat yazar. Yedi günde halk etmiştir.
Çünkü İslam Dininde bir kaide vardır.
“El emru iza dayke’t- tesia ve’t- tesia ed dayk.
“Mesele ne kadar daralırsa o kadar genişler. Ne kadar genişlerse o kadar daralır!””
Leblebi gibi olur. Demir leblebi gibi.

Mesela şu ziyâ.
Güneş ziyâsı ve elektrik. Bunlar fende sabittir.
Saniye de yani “höh!” dediğiniz zaman 300.000 kilometre süratle gider.
300.000 kilometre.
Buradan “”tık!” dediğiniz zaman Amerika’da “tık!””300.000 kilometre.
Bunların hareketlerini biz göremeyiz.
Devamlı olduğunu zannederiz.
Böyle vır vır vır 300.000 kilometre süratle.
Ses öyle değildir. Saniye de 352 metre gider ses.
Burdan bağırdım mı 352 metre.
Saniye de “”höh!” dedi mi 352 metre gider.
Gök gürlediği zaman, şimşek evvelce düşmüştür.
Şimşeği hemen görürsünüz çünkü 300.000 kilometre ziyâ şey ettiği için bir müddet sonra da gürültüsü kulağınıza gelir.

İnsanların en doğru idraki o halde gözle değildir. Kulakladır.
Kulak, görmeden afdaldır.
Çünkü Kur’ân-ı Kerimde
““Es Semi’ü’l- Basîr” diyor.
Semi’’i evvel almış Basîr’i sonradan getirmiştir.
Peygamberler arasında görmeyen âmâ olanlar var idi. Fakat sağır olanlar yoktu.
Görmede ışığa ihtiyaç vardır. Karanlıkta görme yoktur. Tek taraflıdır.
Fakat işitmede ışığa ihtiyaç yoktur. Ve her taraftan duyarsınız.
Onun için âyet-i kerimede:
Ya Habibim Sana bakıyorlar fakat seni göremiyorlar”” âyet-i kerimesi vardır.
Demin ki Musa’nın:
Len teranî: Ben göremezsin!””
Len yeraaani: Ben görünmem! diyor.
O halde O’nu görmek hassamız yoktur.
Ancak o hassa bize verildiği zaman görebiliriz.
Fotoğrafa film çekersiniz, film çekilir, fakat görünmez.
Karanlık oda da kırmızı ziyânın altında açarsın görünmez.
Banyoya sokarsın, banyoda böyle sallaya sallaya sallaya bir de bakarsınız fotoğraf ortaya çıkar.


İnsanlar da ölüm hududundan geçtikten sonra cennet banyosuna girdikleri zaman bunu görebilirler.
Nedir o cennet banyosu?
““Vucûhun yevme izin nâdıreh. İlâ rabbihâ nâzıreh.””
Alnı temiz olarak kollarını sallaya sallaya:
Dünyada ulan ne insandı.
Ne yalan söyledi. Aza kanat etti.
Kimsenin peşinden koşmadı.
Baklava yemedi ama, peynir ekmeknen ömrünü şey etti geçti!”
Ve ahrette de bu insanlar:
““Vucûhun yevme izin nâdıreh. İlâ rabbihâ nâzıreh.””

Onun için aziz cemâat!
“Allah izzet perdesi arkasında gizlidir!”” Âyettir bu.
Demek O’nu görmek hassamız yoktur bu dünyada demektir.
Halbuki O, dünyada her AN görünmektedir.
Fakat biz O’nu görme hassasına mâlik değiliz demektir.
Allah insandan gizlenmemiştir. Bizde onu görme kabiliyeti yoktur.
Yanlış anlamayın. Allah bütün şiddetiyle ortadadır.
“Ben bir gizli hazine idim. Görünmek için kâinatı yarattım!””
Allah insandan gizlenmemiştir. Bizde O’nu görme kabiliyeti yoktur.
Bir çiçeğe bakan, onun renginden Allah’ın el Velî Esmâsını seyreder. Ama nerde o kafa nerde göz.
“Görünmede hüner yoktur” dedik. “Görünmeyeni görmede, anlamada hüner vardır.”
Bu hüner gayba ihlas ile inanmada gizlidir. İnandın mı gayba bu hüneri elde edebilirsin.

Mikrobu hiç biriniz görmemişsinizdir.
Amma biz gördük okurken mikrobu böyle. Mikroskopta 5.000 defa.
4.000 defa koyulan mikrobu okuduk, gördük bunu gözümüzle
O halde siz biriniz görmediğiniz halde görenlerin sözüne inandığınız için var olduğuna inanıyorsunuz mikrobun.
Görmeyi bile isbat için söylemek lâzımdır.
Görenin ikrarında, sözündedir kıymet.
Söz, söylemezsen kıymet kazanmaz.
Gözü görmeyen karşısında bir sürü kadın olsa, gözü yumuk.
Arasındaki annesini tanıyamaz bu adam. Kokuynan mokuynan.
Fakat annesinin sesini işitirse hemen tanır.
O halde insanlar sesle alırlar, onun için iki kulak vardır.
Dikkat buyurursanız İslamiyette kulağa, göze sövmek en büyük küfürlerdendir.
Çünkü Cenâb-ı Allah diyor ki: “Ben kulumla görürüm, Kulumla işitirim.””

Aziz cemâat bana dikkat edin, ben burdayım.
Fakat beni burda görüyorsunuz o halde gören başkası, sana gösteren başkasıdır.
Hakiki O’nnan gördüğünüz zaman beni yok görürsünüz.
Benim sesimi işitiyorsunuz. Ses dalgaları havada teee kulağınıza kadar geliyor. Amma sesimi kulağınızda işitmiyorsunuz.
Bakın dikkat edin. Ağzımın içinde sesi işitiyorsunuz
O halde işiten başkası efendiler. İş, bunu anlamadadır hüner.
Bunu anladığınız dakikada Amerika’yı da görürsünüz burdan.
Amerika’daki adamın sesini de işitirsiniz.
Bir küçücük insan yapması âlet bunu yapıyor da sen nasıl yapamayacaksın!


Cenâb-ı Sallallahu aleyhi vessellem bir gün Medine’den:
İnni liecüdü nefese’r- Rahmân min kıbelil- Yemen demiş.”
İnni liecüdü: Ben alıyorum demek.
Nefese’r- Rahmân: Rahmânî güzel bir nefes alıyorum.
Min kıbeli’l- Yemen: Yemen tarafından.
480 kilometre Medine’ye uzak.
Veysel Karanî Hazretleri şey ediyor.
Cenâb-ı Peygamberi görmemiştir.
Dua ediyor:

İlahî!
Entel- Halik, ene mahluk,
Entel- Rezzâk, ene mazruk.
Entel- Ganiy, ene zaif! diye meşhur duası vardır onu yapıyor.
Bu sesi, Cenâb-ı Sallallahu aleyhi vessellem alıyor Medine’den.
O halde sende onun ümmetisin sende O’nun gibi olmalısın.
“Nasıl olurum?””
Yalan söyleme. Helâl lokma ye. Kimsenin aleyhinde söyleme. Yalancı olma! Âdil ol. Doğru ol!
İşte bu!.. Başka artık kuyruk çıkarmaz insan.
Ama bu üç dört kelimeyi yapabilmek güçtür.
Öğüt dinlenir ama yapması güçtür. Öğüt dinlenir ama yapması güçtür.

Onun için Aziz Cemâat, sabretmek lâzımdır.
Bir gün Hazreti Musa Tûr’a gidiyormuş.
Vahiy almak için.
Zengin bir adamın çiftliğine uğramış. Milyoner herif o zamanın Kârunu.
Varmış Hazreti Musa.
“Buyur Ya Resûlallah!” demiş.
İkram etmiş o zaman sütü mü neyiyse işte.
O zamanda fruko nerde fruko?………

“Ya Resûlallah” demiş. “Tûra çıkıyorsun. Benim için demiş dua et” demiş.
“Ben çok zenginim demiş o kadar zenginim ki dağıta, dağıta, dağıta bitiremiyorum” demiş. “Ve şükrünü yerine getiremiyorum bunun.
Ne kadar 1 gelirse 100 dağıtıyorum. Cenâb-ı Allah’a sen peygambersin dua et”
demiş. “Benim zenginliğimi biraz frenlesin, kıssın!” demiş.
““Peki!””
Biraz ileride bakmış ki bir adam. Çırçıplak yarı beline kadar toprağın içinde: “Ya Resûlallah demiş Tûr’a gidiyorsun. Ben bir senedir setr-i avret yapacak bir bez bulamadım” demiş. “Cenab-ı Allah’a benim için sen dua ette sen Resûlsun seninki kabul olur. Bana demiş bir örtülük bişey nasib-i müyesser etsin!””
“Peki!” demiş.
Vahiy alıyor bilmem ne oluyor. Soruyor:
“O ikinci kuluma söyle ona demiş her şeyi vereceğim. Biraz daha sabretsin!” demiş.
Ötekisine gelmiş:
“Ona da söyle onun istediği ayarda zenginliğini indireceğim yalnız, Bana biraz isyan etsin!” demiş.
İnmiş Tûr’dan o toprak içinde bekleyen adama demiş ki:
“Sana istediğini verecek yalnız demiş biraz daha sabrını istiyor””
“Ya Resûlallah artık bende sabır mabır kaldı mı demiş baksana ben çırılçıplağım.””

Yer yarıldığı gibi “cuuup!” herif aşağıya.
Ötekisine gelmiş:
“Senin şeyini indirecek aşağıya, servetini. Yalnız biraz küfretmeni istiyor.” demiş.
“Ya Resûlallah demiş ben bu kadar ni’meti vermiş ben hamdını yapamıyorum. Allah’a nasıl küfrederim!” demiş.
Adamları koşmuş demiş ki:
“ Efendim koyunlar 3 doğurdu. İnekler bilmem ne oldu. Kazanda kaynayanlar pirinçler altın oldu” demiş.
Onun için aziz cemâat sabrediniz! Sabrediniz!..

İnsanlar dinî bakımdan da 3 kıratta yaratılmıştır tiynet bakımından.
Hazreti Musa Tûr’a giderken gelmiş, birisi çıkmış:
“Ya Musa demiş. Tûr’a gidiyorsun
Benim için dua et! demiş. 40 senedir odunculuk yaparım” demiş.
Dağdan odun keser gelip pazarda satar bunnan şey ederim.””
Çoluk çocuğum yok. Fakat artık yaşlandım” demiş.
“Çok yaşlandım. Taşıyamıyorum odunu sırtımda” demiş.
“Allah’a dua et de demiş bana bir eşşek versin” demiş.
O zaman Resûllerinen bir olduğu için Resûlunun şeyine dua ederdi.
Kendisi kul yapmazdı. Edeben yapmazlardı.
Hazreti Resûlşey o zamanın peygamberleri sağ idi.
Peki” demiş.”
Tam Tûr’a çıkıyor.
Bakmış bir mağara kovuğunun yanında dev gibi bir adam.
Bir ok çekmiş şöyle durmuş.
Hazreti Musa gelmiş, Musa da iri yarı.
“Selâmün aleyküm” demiş.
O şöyle gözüynen: “Aleykümüsselâm yâ Resûlullah!” demiş.
“Ne arıyorsun burada?”
“Valla Ya Resûlallah” demiş.
Allah’ı bekliyorum vuracağım!” demiş.
“Sen Tûr’a çıkıyorsun” demiş.
“Ateş görünüyor ya” demiş.
“Buranın içinde görünüyor. Sen konuşurken ben Allah’ı vuracağım!” demiş.
“Peki demiş. Ne yaptı Allah sana?” demiş.
“Yahu” demiş. O gine öyle duruyor.
“Ben Cenâb-ı Allah’tan on senedir üç tâne deve istiyorum” demiş. “”Üç tâne deve!” demiş.
“Vermiyor” demiş. “Artık burama geldi” demiş.
“Yerleştirip öldüreceğim” demiş.
“Hele hele sen dur” demiş. “”Yapma! Ben dua edeyim” demiş.
“Yok Musa demiş sen duanı yap!” demiş.
“Ben bekleyeceğim” demiş. Hazreti Musa gitmiş.
“Bunlar olur mu?” Olsun, olmasın içindeki sen tortuya bak!
Suyun içinde şeker erimiştir. Şekeri bulamazsın. Diline vurduğun zaman şekerli olduğunu anlarsın.

“(-Daha var mı vakit efendim dalıp gitmeyelim?” -Yedi Sekiz dakika var efendim Akşam Namazına!
“
-İyi şimdi bitiyor!)

Gitmiş başka birini görmüş. O da ibâdet halinde. Bir seccade Üstünde.
“Ya Resûlullah” demiş. “Bana” demiş.
“Cenâb-ı Allah’a söyle” demiş.
Acaba ben cennetlik miyim?” demiş.

“Ezan okundu mu kılalım namazı?”
“Peki” demiş.

O üçüncü kula için demiş ki.
“Ona söyle” demiş “Ben şimdi” demiş
“Başka diyarlara gidiyorum. Dünyayı bir kıla astım.3 ay dünya ile meşgul değilim.
Döndüğüm zaman onun hesabını yapar ben ona şey ederim. md kaset 2_2 28:50 kesinti
Öteki kula da söyle yine ben dünyayı bir kıla astım.
Başka diyarlara gidiyorum 3 ay, döndüğüm zaman onun devesini vereceğim demiş.
Ötekine de söyle demiş.
“Onun bir komşusunun katırı var. Onun ölmesi için dua ediyor demiş. Beddua etmesin vereceğim!” demiş.

Birinci adama gelmiş demiş ki. Allah bir kılınan dünyayı astı.
3 ay başka bir diyara gidiyor geldiği zaman!”
“Ya Musa demiş hiç dünya kıla asılır mı?” demiş.
“Sen cehennemliksin!” demiş. Asarsa asar!..

Ötekine gelmiş demiş.
O yine duruyor.
Demiş ki: “Cenâb-ı Allah bir kıla astı dünyayı 3 ay bir yere gitti” demiş.
“Döndüğünde sana verecek” demiş.
“Ya Musa Allah kıla değil, böyle havada bile durdurur.
O Allah yalan söylemez!” demiş.
“Ben 3 ay daha beklerim!” demiş. İndirmiş.
İndiği zaman dağdan 30 tâne bembeyaz deve adamı bekliyormuş.

Gitmiş öteki adama. Öteki adama demiş ki: “Sana eşşeğini verecek” demiş.
“Yalınız komşunun şu katırı için beddua ediyormuşsun, etme!” demiş.
“Ya Musa!” demiş.
“Allah bana 500 tâne de eşşek verse ben o katır için hep beddua edeceğim!” demiş.
Onun için böyle İslam, böyle ilginç olur.

Lillahil Fatiha!

Resim

Vesile: (Vâsile) Bahâne, sebeb. * Fırsat. * Elverişli durum. * Vasıta. Yol. * Pâye, rütbe. * Baba. * Kurbiyet. * Kendisi ile başkasına yaklaşılan şey. * Cennet'te bir menzil adı. (El-Vesiletü menziletün fi-l Cenneti hadis-i şerifi bunu te'yid ediyor.)
Er Rezzâk: Bütün mahlukatın rızkını veren ve ihtiyaçları karşılayan. (Allah)
Lemyezel: sonu olmayan Hakk cc.
Töhmet: Birisine isnad edilen, fakat kat'iyyetle işleyip işlemediği belirsiz olan suç, kabahat. * İtham altında olma.
Giybet: Arkadan çekiştirmek. Hazır olmayan birisinin aleyhine konuşmak. Birisinin gıyabında hoşuna gitmeyen bir şeyi söylemek. (Gıybet odur ki: Gıybet edilen adam hazır olsa idi ve işitse idi, kerâhet edip darılacaktı. Eğer doğru dese; zâten gıybettir. Eğer yalan dese; hem gıybet, hem iftiradır. İki katlı çirkin bir günahtır. M.)
ind-i İlahî: Allah'ın indinde. Allah'ın nazarında.
Hasbel beşer: İnsanlık icabı, elde olmadan.
Katline ferman: Ölümüne emir.
Şekk: (C.: Şükuk) Şüphe, zan. Bir şeyin varlığı ile yokluğu arasında tereddüt etmek.
Kanaat: Aç gözlü olmayıp hırs göstermemek. Kısmetinden fazlasına göz dikmemek. Helâl ile yetinip haramı istememek. Az şeyi de olsa kısmetine razı olmak.(Semere-i sa'yine ve kısmetine rıza kanaattir, meyl-i sa'yi kuvvetlendirir. Mevcuda iktifa dûnhimmetliktir. M.) (Bak: Himmet)
Mağfiret: (Mağfiret) Cenab-ı Hakk'ın kullarının günahlarını örtmesi, affetmesi, rahmeti ile lütfu.
Nazır: (C.: Nüzzâr) Nazar eden, bakan. * Bir idarenin veya dairenin umur ve işlerine bakan en büyük me’mur. Bir işin idaresine me’mur reis. * Kabine azalarından herbiri. Nâzır. Vekil. Bakan.
Âli: Üstün. Yüce. Çok büyük. Meşhur. Necib.
Izam: (Azim. C.) Büyükler. Büyük kimseler. * (Azm. C.) Kemikler.
Feyz: (C.: Füyuz) Bolluk, bereket. * İlim, irfan. Mübâreklik. * Şan, şöhret. * İhsan, fazıl, kerem. Yüksek rütbe almak. * Suyun çoğalıp çay gibi taşması. Çok akar su. * Bir haberi fâş etmek. * İçindeki düşüncesini izhar etmek.(Hakaik-ı imaniye ve esasat-ı Kur'aniye, resmî bir şekilde ve ücret mukabilinde dünya muamelâtı sûretine sokulmaz. Belki bir mevhibe-i İlâhiye olan o esrar, hâlis bir niyet ile ve dünyadan ve huzuzat-ı nefsaniyeden tecerrüd etmek vesilesiyle o feyizler gelebilir. M.)
Penahî: f. Sığınma.
Mihrab: Câmide imamın namaz kılarken cemâatin önünde durduğu yer. * Şiddetli harbeden cengâver. Bahadır. * Evin şerefli yüksek yeri, çardak. * Meclisin sadrı ve ekrem mevzii. * Mc: Harb âleti. * Orman. * Melikin hususi makamı. * Mc: Şeytan ve hevâ ile muharebe edecek yer. * Ümit bağlanan yer.
Beyhude: f. Boşuna. Boş yere. Faydasız.
Şümul: Kaplamak. İhtivâ etmek. İçine almak. * Hükmü altına almak.
Dehri: (Dehrî. C.) Dehriye fırkasından olanlar.
Dirâyet: Zekâ, bilgi. Kuvvetli tecrübe sahibi olmak. * Fetânet. Temkin ve tecrübeye dayanan akıl.
Velev: Eğer, gerçi, her ne kadar da, hatta, ister, isterse.
Cihet: (C: Cihât) Yan, yön, taraf. * Sebeb, mucib. * Vesile, bahâne. * Evkafça olan vazife, maaş. * Yer, mahâl, semt.
İnhiraf: Doğru yoldan sapma. * Dönme. * Bozulma. Değişme. * Kırıklık. * Tecvidde: Harf okunduğu zaman o harfde, dil ucuna veya dil arkasına doğru bir meyli bulunmasına denir. İnhirâf sıfatının harfleri Lâm ve Ra harfleridir. Bunlara Münhârif denir.
Ma’mur: İ'mar edilen, tamir edilmiş.
Meknuz: Gömülü define, örtülü, gizli. Hıfzedilmiş, mahfuz.
Zenbil: İçine öteberi konulup elde taşımaya mahsus, sazdan örülmüş ve üst tarafında yine sazdan kulpları olan, ağzı geniş kap.
Tebdil: Değiştirmek. Tağyir etmek. Bir şeyi başka bir hâle veya şeye değiştirmek.
Duhul: İçeri girme. İçeri dahil oluş.
Mütekaid: Tekaüd olan. Emekli.
Meşakkat: Zahmet. Sıkıntı. Güçlük. Zorluk. (Bak: Himmet)
Lem-yezel: Zâil olmaz, bâki, zeval bulmaz. Dâimî olan.
İstihza: Alay etmek, birisi ile eğlenmek. * Birisini gülünç duruma düşürmek, maskara etmek
Kal’a: Kale. Eskiden yapılan büyük merkezlerin ve şehirlerin bulunduğu etrafı duvarlarla çevrili ve düşmanın hücumundan muhafaza edilen yüksek yerlerde inşa edilmiş yapı.
Muhasebe: Hesablaşmak. Hesab görmek. Hesab işi ile uğraşmak. Hesab işini gören resmi makam.
Safsata: Hezeyan, yalan, uydurma. Zâhirde doğru, hakikatte yanlış ve yalan olan kıyas. (Bak: Dimağ)
Akibet: Bir şeyin sonu. Nihâyet. Netice, sonuç.
Rabiatü’l- Adviyye: (Hi: 95 - 185) Basra'lı bir hatun. Bütün hayatını dine hizmet için vakfetmiş, zengin kimseler evlenmek teklifinde bulundukları halde; "Allah'ı anmaktan, dine hizmetten beni alıkor" fikri ile reddetmiş, fakirliği ve istiğnayı kabul edip dine hizmetten vaz geçmemiştir. Talebe okutmuş meşhur bir velîyedir. (R. Aleyha)
Hasanü’l- Basrî: (Hi: 21-110) En ileri Tâbiînden olup hadis ve fıkıhta büyük âlimlerdendir. Basra'da medfundur. Mezheb sahibi bir müçtehiddir. Sahabe-i Kiram'dan 130 zât ile görüşmüş, Buharî, Müslim, Ebu Davud, Tirmizî, Neseî, İbn-i Mace kendisinden hadis nakletmişlerdir.

Vaktaki: f. Ne vakit ki, o zaman ki, olduğu vakit.
Mukabele: Karşılık, karşılamak. * Mücadele. * Karşılaştırmak. Karşılıklı yapılan iş, karşılıklı yapılan okuma. * Câmide Kur'ân-ı Kerimi okuyup halka dinletmek.* Yüz yüze olmak. * Düşmanın şerrinden kurtulmak ve onun şiddetini kaldırmak için onu yıldıracak tedbirde bulunmak.
Behemehal: f. İster istemez. Mutlaka. Her halde.
An-ı vahitte: Bir anda.
İdrak: Anlayış. Kavrayış. Akıl erdirmek. Fehim. Yetiştirmek.(Maalesef insanlar teâvün sırrını idrak edememişler, hiç olmazsa taşlar arasındaki yardım vaziyetinden ders alsınlar! İ.İ.)
Kadîr: Mukaddir. Muktedir. Kudreti mutlak olan ve her hususa muktedir olan. Nihâyetsiz kudret sahibi.
Kerâmet: Allah (celle celâlihu) indinde makbul bir velî abdin (yâni, âdi beşeriyyetten bir derece tecerrüd edebilen zâtların) lütf-u İlâhî ile gösterdiği büyük mârifet. Velâyet mertebelerinde yükselen bir abdin hilaf-ı âdet hâli. * Bağış, kerem. * İkram, ağırlama.

Hassa: (C.: Havass) İnsanın kendisine tahsis ettiği şey. Bir şeyde bulunup başkasında bulunmayan şey. Bir şeye mahsus kuvvet.
Gayb: Gizli olan. Görünmeyen. Belirsiz. * Güman. Hislerle veya akıl ile bilinmeyen şey.
Halik: halk eden Allah cc.
Mahluk: Yaratılmış. Yoktan var edilmiş olan.
Rezzâk: Bütün mahlukatın rızkını veren ve ihtiyaçları karşılayan. (Allah)
Mezruk: Rızıklanan.
Ene: Ben.
Ente: Sen.
Zaif: (Za'f. dan) Güçsüz, iktidarsız, kuvveti az, kuvvetsiz, tâkatsız. Kansız. Gevşek, tenbel.
Kârun: (A, uzun okunur) Peygamber Musâ (A.S.) devrinde yaşamış, malı ile mağrur olarak haddini aşmış ve Cenab-ı Hakkın zekât emrini dinlemediğinden Musa'nın (A.S.) duâsından sonra malı ile birlikte yere batmış olan dünya zengini. Cenab-ı Hakkın lütuf ve ihsanını kendine mâlederek nankörlük ve enaniyetinden dolayı bu fenâ sıfatı ile meşhur olmuştur.
Setr-i avret: Başkalarına gösterilmesi haram olan yerleri örtmek. Şer'an örtülmesi lâzım gelen yerlerini örtmek. (Bak: Avret-Tesettür)
Müyesser: (Yüsr. den) Kolaylıkla olan, kolay gelen, âsân olan, nasib.
Kırat: Ayar, sınıf.
Tiynet: Huy. Yaradılış.


Resim

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : "Men tereke’s- salate mutaammiden fekad kefere: Kim namazı terkederse "kâfir" olur" buyurdu.
(İbnu Mes'ud (ra)'dan; Taberâni Kebir de (8939) ve Âcurri Şeria da (133) sahiholarak)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : "Şübhesiz ki, kişi ile "şirk ve küfür"arasındaki şey sâdece namazı terketmektir."
(Câbir (ra)'dan; Müslim (82) Ebû Davut (4678) Tirmizî (2619) Nesei (465) ve ibnuMâce (1078)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : "Her kim ki, kasten "namazı" terkederse"açıkça küfre" düşmüştür."
(Enes İbnu Mâlik (ra)'dan; Taberâni Evsat; Heysemi Mecmau-Zevaid'de (1/295)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : "Her kim ki namaz'ı kılmazsa o kâfirdir."
(Ali İbnu Ebi Talib (Ali kerremullahi veche) den; MuhaMMed İbnu Nasr, Kitabus- Salat'ta (933) Acurri Şeria'da (135) İbnu Ebi Şeybe Musannaf da (10485)ve İman'da (126) Beyhaki Şuabu’l- İman'da (41) ve Buhâri Tarihu’l- Kebir'de sahih olarak rivayet etmişlerdir.)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : İhlâs ile Eşhedü en Lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne MuhaMMeden abdühü ve Resulühü diyen Cennete girer.” Buyurdu.
(Taberanî, Deylemî)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : Lâ ilâhe illallah, MuhaMMedün Resulullah diyene Cehennem ateşi haramdır.” Buyurdu.
(Müslim)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : Allah'tan başka ilah olmadığına Allah'ın bir ve ortağı olmadığına ve MuhaMMed'in Onun kulu ve Resulü olduğuna, keza Cennet ve Cehennemin hak olduğuna şehadet ederse, Allahü teâlâ onu Cennetine koyar.” Buyurdu.
(Buharî, Müslim, Tirmizî)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : Rab olarak Allah’ı, din olarak İslam’ı, Resul olarak MuhaMMed'i seçen yani kabul edip beğenene Cennet vacip olur.” Buyurdu.
(Ebu Davud)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : “Kitab ehli olan bir kavme (İsevi veya Musevilere) görevle gidince, önce, Lâ ilâhe illallah MuhaMMedün Resulullah demeye dâvet et. Bunu kabul ederlerse, günde beş vakit namazın farz olduğunu bildir. Bunu da kabul ederlerse, Allah’ın Müslümanların zenginlerinden alınıp fakirlerine verilen zekâtı farz kıldığını söyle.” Buyurdu.
(Buharî, Müslim, Ebu Davud)

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : “Size şu beş şeyi emrediyorum. Birincisi Allah’a imandır. Allah’a iman nedir biliyor musunuz? Allah’tan başka mâbud olmadığına ve benim son Peygamber olduğuma şehadet etmektir.” Buyurdu.
(Buharî, Müslim, Tirmizî, Nesai, Ebu Davud, İbni Hibban, Taberanî)

İnsanlar Mümin doğarlar:

Resim---Resûlullah Sallallahu aleyhi vesellemin : “İnsanlar, mü’min olarak doğar, mü’min olarak yaşar, kâfir olarak ölür. Veya kâfir olarak doğar, mü’min olarak yaşar, kâfir olarak ölür.” Buyurdu.
(Tirmizî, fiten 26; Ahmed İbn Hanbel, el-Müsned 3/19)

Resim---Kudsî Hadisinde Cenâb-ı ALLAH buyuruyor:
“Evliyâi tahte kubâbi lâ ya’rifuhum ğayri : Benim gök kubbemin altında öyle dostlarım vardır ki onları benden başka kimseler bilmez!

Din kardeşliktir:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir ona zulmetmez; onu düşmana teslim etmez. Kim bir Müslüman kardeşinin ihtiyacını giderirse, Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’ın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamette onun bir sıkıntısını giderir. Kim de bir Müslüman’ın ayıbını örterse, Allah da kıyamette onun bir ayıbını örter.
(Buhâri, Mezâlim, 3.)

Dinin direği biliyorsunuz namazdır.:

Es-salâtü imâdü’d-dîn: Namaz dinin direğidir..
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Namaz dinin direğidir, kim onu terkederse dinini yıkmıştır."
(Acluni, Keşful Hafa, II/31)

Hz. Ali'den (radiyallahu anhu) rivayetle Resûlullah Efendimiz (aleyhisselâm) şöyle buyurmuşlardır:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Namaz îmanın direğidir. Cihad amelin zirvesidir. Zekât ise, bu ikisinin arasında yer alır."
(Ali kerremullahi vecheden; Deylemînin Müsnedü'l'Firdevs"inden.)

Resim---Muaz İbnu Cebel radiyallahu anhu rivayet ediyor: "Bir seferde Resulullah (sav)'la beraberdik. Bir gün yakınına tesadüf ettim ve beraber yürüdük.
"Ya Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem , beni cehennemden uzaklaştırıp cennete sokacak bir amel söyle!" dedim.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Mühim bir şey sordun. Bu, Allah'ın kolaylık nasib ettiği kimseye kolaydır; Allah'a ibâdet eder, Ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namaz kılarsın, zekat verirsin, Ramazan orucunu tutarsın, Beytullah'a hacc yaparsın!" buyurdu ve devamla: "Sana hayır kapılarını göstereyim mi?" dediler.
"Evet Ya Resûlullah!." dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Oruç (cehenneme) perdedir; sadaka hataları yok eder, tıpkı suyun ateşi yok etmesi gibi. Kişinin geceleyin kıldığı namaz salihlerin şiarıdır." buyurdular ve şu ayeti okudular. (Mealen):

تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ
Tetecâfâ cunûbuhum ani'l- medâcıi yed’ûne rabbehum havfen ve tamaan ve mimmâ razaknâhum yunfikûn(yunfikûne): "Onlar ibâdet etmek için gece vakti yataklarından kalkar, Rabblerinin azabından korkarak ve rahmetini ümid ederek O'na dua ederler. Kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeyden de bağışta bulunurlar." (Secde, 32/16).
Sonra sordu:
"Bu (din) işinin başını, direğini ve zirvesini sana haber vereyim mi?"
"Evet, Ya Resûlullah!"
dedim.
"Dinle öyleyse" buyurdu ve açıkladı: "Bu dinin başı İslam'dır, direği namazdır, zirvesi cihaddır!" Sonra şöyle devam buyurdu:
"Sana bütün bunları (tamamlayan) baş amili haber vereyim mi?"
"Evet Ya Resûlullah!"
dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Şuna sahib ol!" dedi ve eliyle diline işaret etti. Ben tekrar sordum:
" Ya Resûlullah! Biz konuştuklarımızdan sorumlu mu olacağız?"
"Anasız kalasıca Muaz! İnsanları yüzlerinin üstüne -veya burunlarının üstüne dedi- ateşe atan, dilleriyle kazandıklarından başka bir şey midir?" buyurdu.
(Tirmizi, İman 8, (2619)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Size, Allah'ın kendisiyle günahları yok edip, dereceleri yükselteceği hayırları haber vereyim mi?" buyurdu. Ashâb: “Evet, yâ Resûlallah!” dediler.
Resûl-i Ekrem: "Güçlükler de olsa abdesti güzelce almak, mescidlere doğru çok adım atmak, bir namazı kıldıktan sonra öteki namazı beklemek. İşte ribâtınız, işte bağlanmanız gereken budur" buyurdu.

(Müslim, Tahâret 41. Ayrıca bk. Tirmizî, Tahâret 39; Nesâî, Tahâret 180; İbni Mâce, Tahâret 49, Cihâd 41)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Nice kâim (namaz kılan) vardır ki namazından nasibi, sadece yorgunluktur!” buyurmuştur.
(Nesâî, İbn Mâce, Ebu Hüreyre'den; hasen bir senedle)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “namaz kılan rabbine münacaat etmiş olur” buyurmuştur.
Buhârî ve Müslim, (Enes'den)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kul bazan namaz kılar; fakat namazın altıda biri, hatta onda biri kendisi için yazılmaz. Kişinin namazından ancak anlayıp idrak ettiği kadarı kendisi için yazılır.”
(Ebu Dâvud, Nesâî ve İbn Hibban, (Ammar b. Yâsir'den)

ـ2ـ وعن النعمان بن مُرَّةَ: ]أنَّ رسولَ اللَّهِ # قالَ: مَا تَرَوْنَ في الشّارِبِ والزَّانِى وَالسَّارِقِ، وَذَلِكَ قَبْلَ أنْ يُنْزِلَ فِيهِمُ الحدودُ؟ قاَلُوا: اللَّه وَرَسُولُهُ أعْلَمُ. قَالَ: هُنَّ فَوَاحِشُ وَفِيهِنَّ عُقُوبَةٌ، وَأسْوَأُ السَّرِقَةِ الَّذِى يَسْرِقُ صََتَهُ قَالُوا: وَكَيْفَ يَسْرِقُ صََتَهُ يَا رَسُولُ اللَّهِ؟ قالَ: َ يُتِمُّ رُكُوعَهَا وََ سُجُودَهَا[. أخرجه مالك .2. (2578)-
Resim---Nu'mân İbnu Mürre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "İçki içen, zinâ yapan ve hırsızlıkta bulunan kimse hakkında ne dersiniz?" diye sordu.
Bu sual, bunlar hakkında henüz hadd cezâsı gelmezden önce sorulmuştu.
"Allah ve Resûlü daha iyi bilir!" diye cevap verdiler. Aleyhissalâtu vesselâm: "Bu fiiller ağır suçtur, onlar hakkında cezâ vardır. Hırsızlığın en kötüsü de namazını çalmaktır" buyurdu.
Bunun üzerine: "Ya Resûlullah, kişi namazını nasıl çalar?" diye sordular.
Şu cevabı verdi:
"Rükûsunu ve secdelerini tamamlamaz."

(İ. Mâlik, Muvatta, Kasru's-Salât 72, (1, 167)

Lâ İlâhe İllâllahı hakiki söyleyen hiçbir kimseyi cehennemde bırakmayacağım!:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “La ilahe illallah diyen kimse ateşe (cehenneme) girmez.”
(Buhari, İlim: 105; Müslim, İman: 10.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kalbinde arpa miktarı hayır bulunup da ‘lâ ilahe illallah’ diyen kimse cehennemden çıkar. Kalbinde bir buğday miktarı hayır olup da ‘la ilahe illallah’ diyen kimse de cehennemden çıkar. Kalbinde bir zerre miktarı dahi hayır olup da ‘la ilahe illallah’ diyen de cehennemden çıkar.”
(Muaz b. Cebel radiyallau anuhu’dan; Buhari, İman 32)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah kendi rızasını kazanmak için ‘La ilahe illallah’ diyen kimseye Cehennemi haram kıldı.”
(İtban radiyallau anuhu’dan; Buhari, Rikaak: 6; İstitabe: 9; Müslim, İman: 47; Tirmizi, İman: 17; Ahmed b. Hanbel, Müsned: 4/44.)

Resim---Muaz b. Cebel radiyallau anuhu binek üzerinde yolculukta Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme arkadaşlık ettiğinde Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ona: “Ya Muaz!” diye nida etti.
Muaz b. Cebel: “Buyur Ya Rasulullah! Hazırım” dedi.
Rasulullah (s.a.v.): “Allah, Allah’tan başka ibâdete layık ilah olmadığına ve Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğuna şehadet eden her kula muhakkak ateşi (Cehennemi) haram kılmıştır.”

(Buhari, Cihad: 46; Rikaak: 36; Müslim, İman: 49.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Her kim La ilahe illallah ve enne Muhammedun Rasulullah şehadetini getirirse Allah ona ateşi (Cehennemi) haram eder.”
(Ubade b.Samit radiyallau anuhu’dan; Buhari, Enbiya: 47; Tefsir: 5/17; Müslim, İman: 46; Tirmizi, Kıyame: 10; Ahmed b. Hanbel, Müsned: 2/436, 5/292.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Farz namazdan sonra en faziletli namaz gece namazıdır. Geceyi iki kısma bölersen son kısmı namaz için en faziletli vakittir. Eğer geceyi üçe bölersen ortası en faziletli vakittir."
(Ebû Hureyreradiyallau anuhu’dan; Sahih-i Müslim; Tecrid-i Sarih Terc. IV, 16).

Resim---Hz. Âişe vâlidemizin şöyle dediği rivâyet edilmiştir: "Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Gece namazını terketme. Çünkü Resulullah (s.a.s) onu terketmezdi. Hasta ve yorgun olduğun zaman oturarak kılardı."
(Âişe radiyallau anuha’dan; Ebû Davûd, Salatu't-Tatavvu', 18)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem teheccüd namazını kılmağa devam eder, bu namaz için kalktığında da şöyle dua ederdi: "Ya Rab! Her hamd Senin içindir. Sen, göklerin ve her yerin ve bunlardaki her şeyin dâimi müdebbirisin. Yine her hamd senin içindir. Sen, göklerin ve her yerin ve bunlardaki her şeyin nurusun, (bunları aydınlatırsın). Yine her hamd senin içindir. Sen göklerin ve her yerin ve bunlarda bulunan her şeyin sahibisin. Yine her hamd senin içindir. Sen haksın, senin vaadin de haktır. (Âhirette) seni görmek de haktır. Sözün haktır. Cennetin de haktır, Cehennemin de haktır. Peygamberinde haktır, Muhammed aleyhi's-selâm da haktır. Kıyamet günü de haktır. Ya Râb! Ancak sana itaat ettim. Sana inandım, sana güvendim, sana yöneldim, yalnız senin (burhanlarına) dayanarak (düşmanlarla) mücadele ettim. Aramızda yalnız seni hakem kıldım. Ya Râb! Önce işlediğim ve sonra işlerim sandığım, gizli yaptığım ve aşikâra işlediğim (bütün) günahlarımı bağışla! (Âhiret hayatımda beni) takdim eden, (dünya tarihinde nübüvvetimi) tehir eden ancak sensin. (Allahım!) ibâdete layık ilah yoktur, yalnız sen varsın, yahut, senden başka ibâdete layık ilah yoktur. Hakîmâne tasarruf da, tam kuvvet de Allah ile kaimdir."
(Tecrid-i Sarih Tercemesi, IV, 12).

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İzâ tahayyertüm fi’l umuri, festaînu min ehli’l - kuburî! Başınız sıkıldığı-Hayrette kaldığınız zaman kabirlerden yardım isteyiniz”
(Ziynetü'l-Gulub, Sayfa: 73)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Biriniz herhangi bir yerde yolunuzu, şaşarsanız bir şeyde yahut yardımcı, muhafaza edici arayıp bulamadığınız zaman, hiç kimsenin size yoldaş, arkadaş olmadığı, naçar (çaresiz) kaldığınız yerde deyiniz ki: «Ey Allah'u Teâlâ'nın has kulları! Beni muhafaza ediniz. Ey Allah'u Teâlâ'nın has kulları! bana yardım ediniz.» Çünkü Allah'u Teâlâ'nın öyle kulları var ki onlara yardıma gelirler. Görünmezler.”
(Utbe ibn-i Gazvan ve an Abdulaziz radiyallahu anhudan; Râmûzu'l-Ehâdîs; Ziynetü'l-Gulub, s. 73)

Resim

كَلَّا إِذَا بَلَغَتْ التَّرَاقِيَ
Resim---“Kellâ izâ belegati't- terâkıy (terâkıye): Artık gözünüzü açın! Ne zaman ki can köprücük kemiğine dayanır.”
(Kıyâmet 75/26)

وَقِيلَ مَنْ رَاقٍ
Resim---“Ve kîle men râk (râkın): Tedavi edebilecek kimdir?» denir.”
(Kıyâmet 75/2)

وَظَنَّ أَنَّهُ الْفِرَاقُ
Resim---“Ve zanne ennehu'l- firâk: (Can çekişen) bunun gerçek bir ayrılış olduğunu anlar.”
(Kıyâmet 75/28)

وَالْتَفَّتِ السَّاقُ بِالسَّاقِ
“ وَالْتَفَّتِ السَّاقُ بِالسَّاقِ

Resim---“Velteffeti's- sâku bi's- sâk (sâkı): Ve bacak bacağa dolaşır.”
(Kıyâmet 75/29)

إِلَى رَبِّكَ يَوْمَئِذٍ الْمَسَاقُ
Resim---“İlâ rabbike yevme izini'l- mesâk: İşte o gün sevkedilecek yer, sadece Rabbinin huzurudur.”
(Kıyâmet 75/30)

Firavun bile Fütuhat-ı Mekkiyede Şeyh Muhyiddin Arabî anlatır, boğulurken: Musanın dediği doğrudur! demiş:

وَجَاوَزْنَا بِبَنِي إِسْرَائِيلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ بَغْيًا وَعَدْوًا حَتَّى إِذَا أَدْرَكَهُ الْغَرَقُ قَالَ آمَنتُ أَنَّهُ لا إِلِهَ إِلاَّ الَّذِي آمَنَتْ بِهِ بَنُو إِسْرَائِيلَ وَأَنَاْ مِنَ الْمُسْلِمِينَ
Resim---“Ve câveznâ bi benî isrâîle'l- bahre fe etbeahum fir’avnu ve cunûduhu bagyen ve advâ (adven), hattâ izâ edrekehu'l- gareku kâle âmentu ennehu lâ ilâhe illellezî âmenet bihî benû isrâîle ve ene mine'l- muslimîn: Biz, İsrâiloğullarını denizden geçirdik; Firavun ve askerleri azgınlıkla ve düşmanlıkla peşlerine düştü. Sular onu boğacak düzeye erişince (Firavun): "İsrâiloğullarının kendisine inandığı (ilahtan) başka ilah olmadığına inandım ve ben de müslümanlardanım" dedi.”
(Yûnus 10/90)

آلآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنتَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ
Resim---Âl’âne ve kad asayte kablu ve kunte mine'l- mufsidîn: Şimdi, öyle mi? Oysa sen önceleri isyan etmiştin ve bozgunculuk çıkaranlardandın.”
(Yûnus 10/91)

فَالْيَوْمَ نُنَجِّيكَ بِبَدَنِكَ لِتَكُونَ لِمَنْ خَلْفَكَ آيَةً وَإِنَّ كَثِيرًا مِّنَ النَّاسِ عَنْ آيَاتِنَا لَغَافِلُونَ
Resim---Fel yevme nuneccîke bi bedenike li tekûne limen halfeke âyeh (âyeten), ve inne kesîren Mine'n- nâsi an âyâtinâ le gâfilûn: Bugün ise, senden sonrakilere bir ayet (tarihi bir belge, ibret) olman için seni yalnızca bedeninle kurtaracağız (herkese cesedini göstereceğiz). Gerçekten insanlardan çoğu, bizim ayetlerimizden habersizdirler.”
(Yûnus 10/92)

MUHYİDDİN-İ ARABİ’YE GÖRE FİRAVUN MÜSLÜMAN OLARAK ÖLDÜ:
Nasıl ki firavun suda boğulurken Allah’ın kendisine verdiği iman sayesinde Musa onun için de göz nuru oldu. Şu halde Allah, (bu yüzden) Firavun’u pak ve temiz öldürdü. Çirkin ve fena amellerinden onda bir şey kalmadı. Çünkü Allah onun ruhunu yeni bir günah işlemeden önce ve imana geldiği anda kabz etti. Hâlbuki İslam (yani Hakk’a teslim ve onu tasdik) evvelce geçmiş olan günahları ortadan kaldırdı. Allah bu ilim ve mazhariyeti dilediği kimse için ayet ve alâmet kıldı. Ta ki hiç kimse ilahî rahmetten umutsuzluğa düşmesin. Çünkü kâfirlerden başka hiç kimse tanrı rahmetinden umut kesmez. Şu halde firavun eğer umutsuzlardan olsaydı imana yanaşmazdı.
(Fusus-ül- Hikem Muhyiddin-i Arabî. Sayfa 301. Çeviren Nuri Gencosman M.E.B İstanbul 1992 Ayrıca bkz. (El-Futûhât El-Mekkiyye, Muhyiddin İbn’ül Arabi, sayfa 99)

Muhyiddîn İbn Arabî bu ifadelerini Fütûhâtta 198. bâbda kendisi tefsir ederek şöyle buyurur:
“Muhakkak Allah Teâlâ Firavun’un îmânını kabul etti. “Şimdi , îmân mı ediyorsun, daha önce isyan etmiştin…” (Yunus, 10/91] âyet-i kerimesi onun îmânının ihlâsına delildir. Eğer îmânında ihlâslı olmasaydı, Allah Teâlâ onun hakkında “a’râb” hakkında buyurduğu gibi; ‘A’râb [bedeviler) îmân ettik dediler. De ki: siz îmân etmediniz, lâkin İslam olduk, size inkıyad ettik deyiniz. Zira îmân henüz kalblerinize girmiş değildir…” (Hucurât 49/14) dedi. Allah Teâlâ, muhakkak Firavun’un îmânına şehâdet eyledi. Hâlbuki cevaz olmadıkça Allah Teâlâ hiçbir kimsenin tevhidinde doğruluğuna şehâdet eylemez. Şu halde Allah onu temiz olduğu halde kabz eyledi.Bir kâfir Müslüman olduğu vakit onun üzerine gusül vâcip olur Firavunun denizde boğulması onun için gusül anlamına gelir. Allah Teâlâ’nm onu bu halde öldürmesi âhiret ve dünya azabından kurtuluşudur. Ve bunu haşyet sahibleri için ibret kıldı. Ve onun îmânı gargara halinde ölen bir kimsenin îmânına benzemedi. Çünkü gargara halinde olan kimse öleceğine yüzde yüz emindir. Hâlbuki burada böyle değildir; çünkü Firavun deryayı mü’minler için kuru bir yol halinde gördü, bu onlann îmânları sebebiyle idi. Böyle olunca Firavun öleceğine kanî değildi ve belki yaşayacağını (ve oradan geçebileceğini) düşündü. Ve Firavun kâfir olduğu halde ölen kimselerden değildir. İmdi onun işi Allah Teâlâ’ya kalmıştır.”
(İbn Arabî, Fütûhât-ı Mekkiyye, c. II, s. 410)

Muhyiddîn İbn Arabî bu ifadelerini devam ediyor:
Firavun da kendisinde iman bulunmakla beraber öldürüldü. Bu, hayatta son demine yaklaşmış olan kimsenin âhirette göçmesi halidir. Halbuki hal karinesi, muhakkak Firavun’un ölümünü yakınolarak beklemediğini gösterir. Çünkü o Musa Aleyhisselam’ın asasıyla denize vurmasından meydana çıkan kuru yol üzerinde mü’minlerin yürüdüklerini gördü. Firavun iman ettiği sırada can çekişen bir insanın aksine olarak helak olacağını bilmedi. Bundan dolayı onu can çekişen kimseler arasında saymak uygun olmaz. Şu halde Firavun, ölümü değil kurtuluşu beklediği ve buna inandığı halde İsrâil oğullarının iman ettiği Allah’a inanmış oldu. Onun inandığı şey gerçekleşti. Fakat beklediği şeyin aksine çıktı. Bu sebeple Allah ona kendi nefsi hakkında AHİRET AZABINDA KURTULMAYI İHSAN ETTİ VE BEDENİNİ KURTARDI.
(Fusus-ül- Hikem Muhyiddin-i Arabî. Sayfa 318.319 Çeviren Nuri Gencosman M.E.B İstanbul 1992)

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
Resim---“İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ: Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü’minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin."
(Ahzâb 33/56)

لَوْ أَنزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَّرَأَيْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ
Resim---Lev enzelnâ hâze'l- kur’âne alâ cebelin le reeytehu hâşian mutesaddian min haşyetillâh (haşyetillâhi), ve tilke'l- emsâlu nadribuhâ li'n- nâsi leallehum yetefekkerûn: Eğer biz bu Kur'an'ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, Allah korkusundan baş eğerek, parça parça olmuş görürdün. Bu misalleri insanlara düşünsünler diye veriyoruz.”
(Haşr 59/21)

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
Resim--- " İnnellahe ve melaiketehu yüsallune alen nebiyy ya eyyühellezine amenu sallu aleyhi ve sellimu teslima: Allah ve melekleri, Peygamber'e çok salevât getirirler. Ey mü’minler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.”
(Ahzab 333/56)

Müminine bil gayb:

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ
Resim---Ellezîne yu’minûne bi'l- gaybi ve yukîmûne's- salâte ve mimmâ razaknâhum yunfikûn: Onlar gayba inanırlar, namaz kılarlar, kendilerine verdiğimiz mallardan Allah yolunda harcarlar.”
(Bakara 2/3)

lânetulullahi alez zâlimin:

وَنَادَى أَصْحَابُ الْجَنَّةِ أَصْحَابَ النَّارِ أَن قَدْ وَجَدْنَا مَا وَعَدَنَا رَبُّنَا حَقًّا فَهَلْ وَجَدتُّم مَّا وَعَدَ رَبُّكُمْ حَقًّا قَالُواْ نَعَمْ فَأَذَّنَ مُؤَذِّنٌ بَيْنَهُمْ أَن لَّعْنَةُ اللّهِ عَلَى الظَّالِمِينَ
Resim---Ve nâdâ ashâbu'l- cenneti ashâbe'n- nâri en kad vecednâ mâ vâadenâ rabbunâ hakka(hakkan) fe hel vecedtum mâ vaade rabbukum hakka (hakkan) kâlû neam fe ezzene muezzinun beynehum en lâ'netullâhi ale'z- zâlimîn: Cennet ehli cehennem ehline: Biz Rabbimizin bize vadettiğini gerçek bulduk, siz de Rabbinizin size vadettiğini gerçek buldunuz mu? diye seslenir. «Evet!» derler. Ve aralarından bir çağrıcı, Allah'ın lâneti zâlimlerin üzerine olsun! diye bağırır.”
(A’raf 7/44)

Ya hasretil alel ibad mâyetihim mir rusuli illa kanu bihi yestehziun:

يَا حَسْرَةً عَلَى الْعِبَادِ مَا يَأْتِيهِم مِّن رَّسُولٍ إِلاَّ كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِؤُون
Resim---Yâ hasreten ale'l- ıbâd (ıbâdi), mâ ye’tîhim min resûlin illâ kânû bihî yestehziûn: Ne yazık şu kullara! Onlara bir peygamber gelmeyegörsün, ille de onunla alay etmeye kalkışırlar.”
(YâSîn 36/30)

Din kardeşliktir:

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ
Resim---“İnnemel mû’minûne ihvetun fe aslihû beyne ehaveykum vettekûllâhe leallekum turhamûn: Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki esirgenesiniz.”
(Hucurat 49/10)

وَلَمَّا جَاء مُوسَى لِمِيقَاتِنَا وَكَلَّمَهُ رَبُّهُ قَالَ رَبِّ أَرِنِي أَنظُرْ إِلَيْكَ قَالَ لَن تَرَانِي وَلَكِنِ انظُرْ إِلَى الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَكَانَهُ فَسَوْفَ تَرَانِي فَلَمَّا تَجَلَّى رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَكًّا وَخَرَّ موسَى صَعِقًا فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ سُبْحَانَكَ تُبْتُ إِلَيْكَ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُؤْمِنِينَ
Resim---“Ve lemmâ câe mûsâ li mîkâtinâ ve kellemehu rabbuhu kâle rabbi erinî enzur ileyk(ileyke), kâle len terânî ve lakininzur ile'l- cebeli fe inistekarre mekânehu fe sevfe terânî fe lemmâ tecellâ rabbuhu li'l- cebeli cealehu dekkan ve harra mûsâ saıkan, fe lemmâ efaka kâle subhâneke tubtu ileyke ve ene evvelu'l- mu’minîn: Musa tayin ettiğimiz vakitte (Tûr'a) gelip de Rabbi onunla konuşunca «Rabbim! Bana (kendini) göster; seni göreyim!» dedi. (Rabbi): «Sen beni asla göremezsin. Fakat şu dağa bak, eğer o yerinde durabilirse sen de beni göreceksin!» buyurdu. Rabbi o dağa tecellî edince onu paramparça etti, Musa da baygın düştü. Ayılınca dedi ki: Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, sana tevbe ettim. Ben inananların ilkiyim.””
(A’raf 7/143)

وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ نَّاضِرَةٌ
Resim---“Vucûhun yevme izin nâdıreh: O gün yüzler ışıl ışıl parlar.”
(Kıyâmet 75/22)

إِلَى رَبِّهَا نَاظِرَةٌ
Resim---“İlâ rabbihâ nâzıreh: Rablerine bakacaklardır (O'nu göreceklerdir).”
(Kıyâmet 75/23)

وَالشَّمْسُ تَجْرِي لِمُسْتَقَرٍّ لَّهَا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ
Resim---“Ve'ş- şemsu tecrî li mustekarrin lehâ, zâlike takdîru'l- azîzi'l- alîm: Güneş de, kendisi için (tesbit edilmiş) olan bir müstakarra doğru akıp gitmektedir. Bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)ın takdiridir.”
(Yâ Sîn 36/38)

وَالْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّى عَادَ كَالْعُرْجُونِ الْقَدِيمِ
Resim---“Vel kamere kaddernâhu menâzile hattâ âdeke'l- urcûnil kadîm: Ay'a gelince, biz onun için de birtakım uğrak yerleri takdir ettik; sonunda o, eski bir hurma dalı gibi döndü (döner).”
(Yâ Sîn 36/39)

لَا الشَّمْسُ يَنبَغِي لَهَا أَن تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلَا اللَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَكُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ
Resim
Ne güneşin aya erişip yetişmesi gerekir, ne de gecenin gündüzün önüne geçmesi. Her biri bir yörüngede yüzüp gitmektedirler. [/b](Yâ Sîn 36/40)

أَفَعَيِينَا بِالْخَلْقِ الْأَوَّلِ بَلْ هُمْ فِي لَبْسٍ مِّنْ خَلْقٍ جَدِيدٍ
Resim---“E fe ayînâ bi'l- halkı'l- evvel (evveli), bel hum fî lebsin min halkın cedîd: İlk yaratmada âcizlik mi gösterdik ki (yeniden yaratamayalım)? Doğrusu onlar, yeniden yaratılış konusunda şüphe içindedirler.”
(Kaf 50/15)

Dünya yedi günde yaratıldı:

إِنَّ رَبَّكُمُ اللّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ يُغْشِي اللَّيْلَ النَّهَارَ يَطْلُبُهُ حَثِيثًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ وَالنُّجُومَ مُسَخَّرَاتٍ بِأَمْرِهِ أَلاَ لَهُ الْخَلْقُ وَالأَمْرُ تَبَارَكَ اللّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Resim---İnne rabbekumu’l-lâhullezî halaka's- semâvâti ve'l- arda fî sitteti eyyâmin summestevâ ale'l- arşı, yugşî'l- leylen nehâre yatlubuhu hasîsen ve'ş- şemse ve'l- kamere ven nucûme musahharâtin bi emrih (emrihi), e lâ lehu'l- halku ve'l- emr (emru), tebârekallâhu rabbulâlemîn: Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.”
(A’râf 7/54)

قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الْأَرْضَ فِي يَوْمَيْنِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَندَادًا ذَلِكَ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Resim---“Kul e innekum le tekfurûne billezî halaka'l- arda fî yevmeyni ve tec’alûne lehû endâdâ (endâden), zâlike rabbu'l- âlemîn: De ki: "Gerçekten siz mi yeri iki günde yaratanı inkâr ediyor ve O'na birtakım eşler kılıyorsunuz? O, alemlerin Rabbidir."
(Fussilet 41/9)

وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ مِن فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيَّامٍ سَوَاء لِّلسَّائِلِينَ
Resim---“Ve ceale fîhâ revâsiye min fevkıhâ ve bâreke fîhâ ve kaddere fîhâ akvâtehâ fî erbeati eyyâm (eyyâmin), sevâen li's- sâilîn: Orda (yerde) onun üstünde sarsılmaz dağlar var etti, onda bereketler yarattı ve isteyip arayanlar için eşit olmak üzere ordaki rızıkları dört günde takdir etti.”
(Fussilet 41/10)

فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ فِي يَوْمَيْنِ وَأَوْحَى فِي كُلِّ سَمَاء أَمْرَهَا وَزَيَّنَّا السَّمَاء الدُّنْيَا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ
Resim---“Fe kadâhunne seb’a semâvâtin fî yevmeyni ve evhâ fî kulli semâin emrehâ ve zeyyenne's- semâe'd- dunyâ bi mesâbîha ve hıfzâ (hıfzen), zâlike takdîru'l- azîzi'l- alîm: Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. Biz dünya göğünü de kandillerle süsleyip donattık ve bir koruma (altına aldık). İşte bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)'ın takdiridir.”
(Fussilet 41/12)


**
3-)

Resim

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) orucunu açtığı zaman şöyle dua etmişti :


اللّٰهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَ عَلَى رْزْقِكَ أفْطَرْتُ

Resim---Allahümme leke sumtu ve alâ rizkike’ftartü : Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum. Rızkınla orucumu açtım!

(Ebu Davud, 2358; İbnü’s- Sünnî, 273)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye
Mesajlar: 8923
Kayıt: 08 Eyl 2007, 02:00
Konum: BURSA
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’den;
MüBÂRek, MUHteşem, MUAZzam ve MUStafa Bir İSTİÂZe DUÂSı.:

HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- VEKÎL
HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- KEFÎL
HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- NASÎR
HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- MEVLÂ!.
GUFRÂNeke RABBeNÂ!.
Ve İLEykE’L- MASîR!.
Ve HUVe ALâ KÜLLî ŞEYy’in KADÎR!.


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Büyük zorluklara dûçar olduğunuz zaman: "HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- VEKÎL: ALLAH bize yeter O ne güzel VEKÎLdir" Zikr-i CemîLine devam ediniz!." buyurmuştur.
(Ebû Dâvud, Vitr, 25; Tirmizî Kıyâme, 8; İbn Hanbel, Müsned, I/336)Resim

RamazAN-ı ŞERİFimiz HAYRlara vesile olsun إِن شَاء اللَّهُ
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

Resim

ALLAHumme saLLi ve seLLim ve bârik aLâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- UMMîyyi ve aLâ âLihi, ehL-i beytihi ve's- sahbihi ve UMMetihi...

Bî Rahmetike Yâ Erhame’r- Rahîmin!
Bî Rahmetike Yâ Erhame’r- Rahîmîn!
Bî Rahmetike Yâ Erhame’r- Rahîmîn!.
İrhamnâ!. İrhamnâ!. İrhamnâ!. Yâ RABBu’L- ÂLEMînn!.Resim


RABBıyLa =>KULun BİZ-Liği
NAHNU SIRRıdır=>SîN SAVMı
=>SIRR-ı SÎNE=>SESsİZ-Liği
==>AHSEN-i KULLuk KIVAMı!.


ALLAH AŞKI-n =>KANAt AÇmak
=>ARZı-ndan=>ARŞı-na KAÇmak
=>CÂN KUŞUm=>KANLı KAFESîN
BOŞALtıp=>KUL SIRRI-n SAÇmak!.


ZEVK 9233

BÜTün GÜNLERe =>ULAŞır!. =>ONBİR AYın SIRR SULTÂNı
fASLı-nı =>ASLı-na=>TAŞır!. =>DAMLAnın NAHNu UMMÂNı
MuHaMMeDî VüCÛD’a GELiş
SÂHİBLiğin =>KADRin BİLiş
=>ŞE’ÂN ŞEHÂDEt ŞEREFi ==>RABB’ın==>RIZA RAMAZANı!.


05.05.19 14:44..
brsbrsm..tktkttrstkkmdehayrÂNnn..


YANAR DAĞ GiBi YÜReğim
ÖZ KıZıL KOR=>YÜZü YEŞiL
SIRRınca=>SEVgi YÜReğim
EĞiL=>KUL İHVÂNim=>EĞiL
VAKTini BİL!.=>RABBını BİL!.


Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in DUÂSı İLe:

ALLAHümme İsLâh ÜMMet-i MuhaMMed!.
ALLAHümme Ferice an ÜMMeti MuhaMMed!
ALLAHümme İrham ÜMMet-i MuhaMMed... aMMeten..DUYduk ve UYduk ki =>HÜKMüLLAH;

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ
Resim---"Ve kâle rabbukumud’ûnî estecib lekum, innellezîne yestekbirûne an ibâdetî se yedhulûne cehenneme dâhırîn (dâhırîne).: Ve Rabbimiz, şöyle buyurdu: "Bana dua ediniz ki size icabet edeyim. Bana kul olmaktan kibirlenenler, muhakkak ki hakir ve zelil olarak cehenneme girecekler." (Mü’min 40/60)

قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا
Resim---"Kul mâ ya’beu bikum rabbî lev lâ duâukum, fe kad kezzebtum fe sevfe yekûnu lizâmâ (lizâmen)..: (Onlara): “Rabbim, dualarınız olmasa size değer vermez. Oysa siz yalanlamıştınız. Fakat (azap) kaçınılmaz olacak.” de.” (Furkân 25/77)Resim

GÖNLümde BÜLBÜLce DUÂM
AVCUM-daki =>GÜLce DUÂM
BİZ BİR-İZ NAHNU SIRRında
=>TEVHİDime GÜLce DUÂM!.


Resim RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’den;
MüBÂRek, MUHteşem, MUAZzam ve MUStafa Bir İSTİÂZe DUÂSı.:

HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- VEKÎL
HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- KEFÎL
HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- NASÎR
HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- MEVLÂ!.
GUFRÂNeke RABBeNÂ!.
Ve İLEykE’L- MASîR!.
Ve HUVe ALâ KÜLLî ŞEYy’in KADÎR!.


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Büyük zorluklara dûçar olduğunuz zaman: "HASBuNALLAH ve Nİ’MEL- VEKÎL: ALLAH bize yeter O ne güzel VEKÎLdir" Zikr-i CemîLine devam ediniz!." buyurmuştur.
(Ebû Dâvud, Vitr, 25; Tirmizî Kıyâme, 8; İbn Hanbel, Müsned, I/336)Resim

Resim

Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
Rasûlike ve
Nebiyyî'l- Ummîyyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve's-sahbihi ve ÜMMetihi...

ALLAHımız celle celâluhu!
BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden HâL-i HiMMet,
RASÛLünden ŞiFâ-yı ŞeFâat,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-SeLâmet
İZZet-i İhsÂNınLa LûTFet-CEM’ et RAMAZANımıza İnşâe ALLAH!..


Âmin Yâ Latîf Yâ Kerîm ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Rahîm Yâ Vedûd ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Fettâh Yâ Gaffâr ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Settâr Yâ ALLAH ALLAH celle celâluhu!..

Âmin... Âmin... Âmin... Âmin!.. Yâ Muîn Celle Celâluhu.Resim

MuhaMMedi MuHABBEtLerimİZLe!....

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem orucunu açtığı zaman.:

اللّٰهُمَّ لَكَ صُمْتُ وَ عَلَى رْزْقِكَ أفْطَرْتُ

TÜRKÇESİ.:
"ALLAHümme Leke sumtu ve aLâ rizkike eftartü..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. SEN’in rızan için oruç tuttum. Rızkınla orucumu açtım!." buyurarak iftâr duâsını yapmıştır.
(Ebu Davûd, 2358; İbnü’s- Sünnî, 273.)

RABBımız TeÂLÂ, Tümm Dünyada binbir dert içinde kıvranan kardeşlerimize meded eylesin!.
ÜMMet-i MuhaMMed’e VUSLât SAVmı Nâsib etsin, Ramazan Oruçlarımızı Katında Kabul buyursun İnşâe ALLAH!.


Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

MERKEZ-de RABB MUHitte AKîL,
=>RASÛLULLAH =>
AL GÜL EL’i!.
KELÂMLULLAH===>NÛR-u AKîL,
NAHNU===>BİZ BİR-İZ TEMEL’i!.


Hoş GELdin=>SAVM-ı RAMAZÂN,
=>KULLuk SIRRInın=>SULTÂNı!.
ÇOKLuk>YOKluk>TEKLik->OLÂN,
==>OLsun!. OLmasın==>İNSÂNı!.


YILLar =>SU GiBi AKıYOR,
YOLCu SELİnde ÖMRÜmüz!.
AKLım ==>İÇİMi YAKıYOR,
ATEŞte=>DELi GÖNLÜmüz!.


ZEVK 9613

CÂNLar KÂBESİ’n TEMELi =>BiR LOKMa AŞş =>BiR YUdum SUu,
SUBHÂN İçiN=>SAVM-ı VUSLÂt=>HAVZ-ı KEVSER HAVZÂSI-nda!.
HÂL-i HAZıR =>EL HAYy HİSsi… =>LÂ İLÂHe =>İLLÂ HAYy-HUu,
=>RASÛLuLLAH =>NAHNU NÛRu=>RABB-ın RIZÂ RAVZÂSI-nda!.

24.04.2020. 04:24
Brsbrsam..tktktrstkkmzdemretahirkoronavirüssensizshrLrimizz..


KIZgın ÇÖLde>ORUç Tuttum,
KORkusu OLmaz=>Umuttum!
ELLi dÖRt DİKİŞLi->YÂRemm,
SAHuR SEHERİn==>UNuttum!.
İHVÂNim==->AKLım Uyuttum!.


celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem..


Resim

RAVZÂ.: Sulu yer, bahçe, bostan, çimenlik yer..
RAVZÂ-yı HADRA.: RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in Yeşil KubbeLi Kabr-iŞerîfi..
RAVZÂ-yı MUTAHHARa.: RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in Kabr-iŞerîfi İle Minberi ARAsındaki saha..
RAVZÂ-yı RıdVÂN.: CENNetLer.
RAVZÂ-yı CİNÂN.: CENNet BAHçeLeri.
HAVZÂ.: Coğ: Açık ve düz deniz kıyısı. Kenar. * Memleket. * Taraf. * Sınır için: Bir şeyin çevresi içinde olan.
KEVSER.: Kıyamete kadar gelecek Âl, Ashâb, Etbâ' ve onların iyilikleri, hayırları. * Bereket. * Kesretten mübâlağa. Çokluğun gayesine varan şey. Gayet çok şey. * Pek çok hayır. Hikmet, ilim. Kur'an, İslâm, tevhid. İlm-i Ledün. Ma'rifetullah. * Cennet ırmaklarının kaynakları. * Cennet'te bir havuz veya nehir.
HAVZ-ı KEVSER.: Mahşer Günü ALLAH TeÂLÂ`nın Peygamberimiz aleyhisselâma ihsan buyurduğu gayet büyük bir havuzdur. Suyu pek tatlı, berrak, ferahlatıcıdır. Sâlih Mü`minler bu sudan içecek, mahşerin dehşetinden meydana gelen hararetlerini bununla gidereceklerdir..


Resim

وَإِن كُنتُمْ عَلَى سَفَرٍ وَلَمْ تَجِدُواْ كَاتِبًا فَرِهَانٌ مَّقْبُوضَةٌ فَإِنْ أَمِنَ بَعْضُكُم بَعْضًا فَلْيُؤَدِّ الَّذِي اؤْتُمِنَ أَمَانَتَهُ وَلْيَتَّقِ اللّهَ رَبَّهُ وَلاَ تَكْتُمُواْ الشَّهَادَةَ وَمَن يَكْتُمْهَا فَإِنَّهُ آثِمٌ قَلْبُهُ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ
Resim---"Ve in kuntum alâ seferin ve lem tecidû kâtiben fe rihânun makbûdah (makbûdatun), fe in emine ba’dukum ba’dan felyueddillezî’tumine emânetehu velyettekıllâhe rabbeh (rabbehu), ve lâ tektumû’ş- şehâdeh (şehâdete), ve men yektumhâ fe innehû âsimun kalbuh (kalbuhu), vallâhu bi mâ ta’melûne alîm (alîmun).: Ve eğer siz yolculukta iseniz ve bir kâtip de bulamazsanız o zaman (borçludan) alınan rehinler (yeter), birbirinizden emin olduğunuz taktirde (güven duyuyorsanız), o halde güven duyulan kişi onun emanetini (borcunu) ödesin. Ve Rabbi olan ALLAH’a karşı takva sahibi olsun (ve sakınsın). Şâhidliği de gizlemeyin. Ve kim onu (şâhid olduğu şeyi) gizlerse o taktirde muhakkak ki onun kalbi günahkârdır. ALLAH yaptıklarınızı en iyi bilendir.” (Bakara 2/183)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “İslâm beş temel üzerine binâ kılınmıştır: ALLAH’tan başka İLÂH olmadığına ve MuhaMMed’in ALLAH’ın RESÛLü olduğuna ŞâhidLik etmek. NAMAZı dosdoğru KILmak, ZEKÂTı hakkıyla VERmek, ALLAH’ın evi KÂBE’yi HACCETmek ve RAMAZAN ORUCUnu TUTmak.” buyurdu.
(İbni Ömer radiyallahu anhu’dan; Buhârî, Îmân 1, 2, Tefsîru sûre(2) 30; Müslim, Îmân 19-22)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH’tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılınız. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekâtını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz! (Bu takdirde doğruca) RABBinizin cennetine girersiniz.” buyurdu.
(Ebû Ümâme Sudayy İbni Aclân el-Bâhilî radiyallahu anhum’dan; Tirmizî, Cum’a 80)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Kim yalan konuşmayı ve yalan-dolanla iş yapmayı terketmezse, ALLAH o kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına kıymet vermez." buyurdu.
(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’dan; Buhârî, Savm 8, Edeb 51)


Resim
ResimResim
ResimResimResim
ResimResimResimResim

Yâ Men!.
celle celâlihu..
Leyse Lehu MisLe,
Ve Lâ Şerikun fi’L- ARdi,
Ve Lâ fi’s- SEmâi ve
Hüve’s- SEMİ’u-L ÂLİM..
VeLâ havLe veLâ kuvvete iLLâ biLLAHi’L- ALİyyu’L- AZÎMU.
Ve SaLLALLAHu aLâ Seyyidinâ MuhaMMedin ve ÂLihi’t- TAYyibine’t- TÂhirine,
Bî-
RÂHMEtike Yâ ERHAMe’r- RAHÎMine ve’L- HAMDu LiLLahi RABBi’L- ÂLEMînn..Resim

Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebiyyike ve
Rasûlike ve
Nebiyyi'l- Ummiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve's-sahbihi ve uMMetihi...

ALLAHımız celle celâluhu!
BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
RASÛLünden ŞiFâ-yı ŞeFâat,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-Selâmet
İZZet-i İhsÂNınla LûTFet-TAHKik İMÂNLa
=>RABBımız TeÂLÂ’dan=>DUYmayı ve de,
=>Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’imize
=>SÂLiH AMELLe UYmayı=>KUR'ÂN-ı KERÎM’imizi DİRİ YAŞAyarak,
RECEB’imizi ve ŞABAN'ımızı BİZe MüBÂREk KıL => BİZi RAMAZAN'ımızın,
SAMEDî SAVMının SELÂMEtine ULAŞtırıp =>ÖMRÜMüze CEM’ et!. EBEDîYyen YAŞAtt!.
İnşâe ALLAHu TeÂLÂ!..


Resim
M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

KUL İHVÂNİm..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 11805
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim TERAVİH NAMAZı.:
FIKHî HÜKmÜ NEdiR-NaSıL KILınıR.:Azîz Kardeşlerimiz;

Tervih.: (c.: Tervihât) Râyiha verme. Kokutma. Kokusunu artırma. * Rahatlandırma..
Terviha.: (c.: Teravih) Teravih namazının her dört rekatı. * Teravih namazının her dördünden sonra oturmak..
Teravih.: Ramazan gecelerinde kılınan ve sünnet olan yirmi rek'atlık namaz..


* Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen “tervîha” kelimesinin çoğulu olan teravih, dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nâfile namaz demektir..

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir. buyurdu.
(Buhârî, Salâtü’t-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 177-178))

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kim inanarak ve sevabını ALLAH’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravihi) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur..
(Buhârî, Salâtü’t-Teravih, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 173))

Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için Sünnet-i Müekkede/Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in devam edip pek az terk buyurmuş olduğu sünnettir..

* Teravih namazını dört rekâtta bir selam vererek kılmak câiz ise de, iki rekâtta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekâtının sonunda bir miktar oturup dinlenmek müstehabdır. Bu dinlenmelerde TeHLîL/LÂ İLÂHE İLLALLAH demek ve salavât ile meşgul olunması uygundur..

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in kıldığı teravih namazlarının kaç rekât olduğu konusunda, üzerinde ittifak edilen bir rivâyet bulunmamaktadır. Her ne kadar onun vitir dâhil 23 rekât teravih kıldığı yönünde bazı rivâyetler varsa da
(İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, III, 395; Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, II, 698) bunlar fukaha tarafından farklı değerlendirilmiştir.
Dolayısıyla bu konuda Âişe radiyallahu anha Vâlidemiz’in, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in Ramazan Ayındaki gece namazlarıyla ilgili hadisinden ve Hz. Ömer radiyallahu anhu’n teravihin cemaatle kılınmasını başlatmasıyla ilgili haberlerden hareketle bir sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır..


Resim---Âişe radiyallahu anha Vâlidemiz’e, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in Ramazan’daki gece namazları sorulduğunda, Âişe radiyallahu anha Vâlidemiz.: “Resûlullah, Ramazan ve Ramazan dışındaki gecelerde 11 rekâttan fazla (nâfile namaz) kılmamıştır.” buyurmuştur..
(Buhârî, Teheccüd, 16)

Başka bir rivâyette bu sayı 13 olarak zikredilmektedir.. (Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 123-124).

Resim---Âişe radiyallahu anha Vâlidemiz.: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Ramazan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramazan’ın son on gününde ise çok daha fazla bir gayret gösterirdi. Son on günde, geceyi ihyâ eder, ailesini de uyandırırdı.” buyurmuştur..
(Buhârî, Fazlu Leyleti’l-Kadr, 5; Müslim, İtikâf, 7, 8.)

Ömer radiyallahu anhu zamanındaki cemaatle kılınan teravih namazlarının rekâtları konusunda 20 ve 11 rekât şeklinde iki rivâyet vardır.. (İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, III, 392, 394).

Kaynaklarımızda Ömer radiyallahu anhu dönemiyle ilgili farklı rivâyetler olmakla birlikte daha sonra teravihin 20 rekât olarak yerleştiği ve günümüze kadar da cemaatle kılınarak böyle devam ettiği ifade edilmiştir.. (Bkz. İbnü’l-Hümâm, Feth, I, 485; Aynî, Umde, XI, 126-127; Mâverdî, el-Hâvî, II, 291; Şevkânî, Neylü’l-evtâr, III, 516, 521)..

* Teravih Namazı, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali radiyallahu anhum dönemlerinden başlayarak günümüze kadar cemaatle 20 rekât olarak kılınmıştır. Sahabeden kimse buna itiraz etmemiş ve âlimler tarafından da bu şekilde kabul edilmiştir. Günümüzde de, başta ülkemiz olmak üzere pek çok İslam ülkesinde teravih namazı cemaatle 20 rekât olarak kılınmaktadır..
Bununla birlikte şunu da ifade etmek gerekir ki, teravih namazı nâfile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekât kılınması hâlinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir..


* Teravih namazı, Ramazan ayına mahsus 20 rekattan ibaret bir müekked sünnettir. Bu namazın cemaatle kılınması sünnettir. Bunun için teravih namazını cemaatla kılmayıp evlerinde yalnız başlarına kılanlar sünneti terk edip hata işlemiş olurlar..

* Teravih namazı, orucun değil, Ramazan'ın sünnetidir. Bu sebeble oruç tutmayan hasta ve yolculara da teravih kılmak sünnettir..

* Teravih namazı 20 rekat olarak kılınır. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, teravihi cemaatle kıldırdıkları zaman 8 rek'at olarak kıldırmışlar, Ashâb da evlerinde bu namazı 20 rek'ata tamamlamışlardır. 20 rek'atın tamamının mescidde kılınmaya başlaması, Ömer radiyallahu anhu zamanından itibarendir. O günden beri de 20 rekat olarak câmilerde kılınmıştır..

* Teravihi en faziletli kılma şekli, 10 selâm ile ikişer rek'atlar halinde kılmaktır. Yaygın olan kılma şekli ise, 4 rek'atta bir selâm vermek sûretiyle kılmaktır. 6 rek'atta bir selâm vererek de kılınabilir.
Teravihi iki rek'atta bir oturmak sûretiyle tek selâmla 20 rek'at birden kılmak da mümkündür. Ancak gece namazlarını 8 rek'attan çok olarak bir selâmla kılmak mekruh olduğundan teravihi de bu tarzda kılmamalıdır.
Teravih kaç selâmla kılınırsa kılınsın, iki rek'atta bir mutlaka oturarak kılınmalıdır.
Eğer iki rek'attan sonra oturmayıp 4 rek'atta bir oturulmuş ise, o 4 rek'atlar iki rek'at sayılır. Selâm verilmese bile, her iki rek'at sonunda mutlaka oturulmalıdır..


* Teravih kelimesinde rahatlama mânası vardır. Bu sebeble 4 rek'at başında selâmdan sonra biraz oturularak rahatlanmalıdır. Bu süre içinde isteyen kendi kendine bir şeyler okur. Yahut tefekkür eder. Yahut da tesbihte bulunur. Bunlarda, namaz kılan kimse muhayyerdir. Memleketimizde ise, ekseriya müezzinler, cemaatın da iştirâkiyle sesli olarak salâvat okur, cehrî zikir yaparlar..

* Teravih namazı dörder dörder kılınıyorsa ilk oturuşta Tahiyyat'dan sonra salâvatlar da okunur. Bu, sünnet-i müekkededir. Hattâ bâzı müctehidlere göre farzdır. Cemaat usansa bile, imam bunları terkedemez. Ayrıca 3. rek'atın başında da Fâtiha'dan önce yine SübhÂNeke OKUnur..

* Teravihi hatim ile kılmak da sünnettir. Cemaate ağır gelmesi sebebiyle hatimle kılmak sünneti terkedilmez. Bir beldenin bir câmiinde bu sünnet mutlaka yerine getirilmelidir..

* Yatsının farzını tek başına kılan kimse teravihi cemaatle kılabilir. Ancak yatsının farzı cemaatle kılınmadan teravihin cemaatle kılınması câiz olmaz..

* Cemaatin memnun olması için imamın kırâet ve rükünleri sür'atle yapması mekruhtur. Mes'ûliyet duygusu taşıyan bir imam, çabuk kıldırayım diye kırâeti anlaşılmaz hâle getirmekten, ta'dîl-i erkânı terkten, tesbih sayılarını üçten az yapmaktan kaçınır..

* Hatimle namaz kıldıran imam, hatmi Ramazan-ı şerîf'in 27. gecesi tamamlamalıdır. Hatimle kılınmıyorsa Fîl Sûresinden aşağısını okumak, tek sûre ve karışık âyetler okumaktan daha faziletlidir. Böylece rek'at sayısı da daha kolay bilinir..

* Bir özür olmaksızın teravihi oturarak kılmak câiz ise de, fazilet ve sevabını azaltır.
İmam kendisinde özür olsun olmasın teravihi oturarak kıldırabilir. Cemaat ise ayakta kılarlar. Ancak ayrılık olmasın diye cemaatın da oturarak kılmaları müstehab olur..


* Teravihi ve vitri başka başka imamlarla kılmak câizdir..
* Uyku iyice bastırmış halde teravih kılmak mekruhtur..
* Vitir ile teravih arasında biraz oturmak da müstehabdır..
* Teravihi cemaatle kılan, vitri de cemaatle kılacağı gibi, yalnız başına da kılabilir..
* Teravih namazının her iki rek'atında teravih namazına niyet etmek gerekmez. Çünkü 20 rek'attan ibaret teravih namazı, bir tek namaz hükmündedir. Bunun için namaza başlarken yapılan niyet kâfidir.


TERAVİHe BAŞLAmadan ÖNce OKUnan DUÂ.:

SübhÂNe zi'l- mülki ve'l- melekût.
SübhÂNe zi’l- izzeti ve'l- azameti ve'l- cemâli ve'l- celâli ve'l- ceberût.
SübhÂN-el meliki'l- mevcûd.
SübhÂNel meliki'l- ma’bûd.
SübhÂN-el meliki'l- hayy-illezî lâ yenâmü ve lâ yemût.
Sübbûhun, kuddûsün, RABBünâ ve RABBü'l- melâiketi ve'r- rûh.
Merhabâ, merhabâ, merhabâ ya şehr-i RamazÂN.
Merhabâ, merhabâ, merhabâ yâ şehr-el bereketi ve'l- gufrÂN.
Merhabâ, merhabâ, merhabâ yâ şehr-et tesbîhi ve't- tehlîli ve'z- zikri ve't -tilâveti'l- Kur’ÂN.
Evvelühû, Âhıruhû, Zâhiruhû, Bâtınühû yâ men Lâ İLâHe İLLâHûu..

ALLAHümme saLLi aLâ MuhaMMed..

Ramazan-ı Şerif’in 15.inden sonra, “Merhabâ” yazılı olan yerler “ELvedâ” diye okunur.
İkinci rekattan sonra selam verince.:
ALLAHümme saLLi aLâ MuhaMMed..


TERAVİH NAMAZı ARALarında, her dört rekatın sonunda OKUnacak DUÂ.:

HaLiDi Bagdadî kaddesallahu sırrahu’nun SaLâvâtı OKUnur..
ELLeri açıp 3 defa OKu.:


ALLAHümme salli alâ, seyyidinâ MuhaMMedin ve alâ âli seyyidinâ MuhaMMedin bî-adedi küllî dâin ve devâin ve bârik ve sellim aleyhi ve aleyhim kesîrâ.
ALLAHümme saLLi aLâ MuhaMMed..
En son dördüncü rek’at bitince üç defa OKUnup üçüncüde.: "KesîrÂN ve kesîrâ.” denir..


TERAVİH NAMAZı tamamlandıktan sonra okunacak DUÂ.:
Elleri açıp 3 defa.:


Yâ HannÂN!. Yâ MennÂN!. Yâ DeyyÂN!. Yâ BürhÂN!.
Yâ ze’l- Fadli ve’l- İhsÂN!. Nercû’l- Afve ve’l- GufrÂN,
Vec’al-nâ min utekâi Şehr-i RamazÂN bî-Hürmeti’l- Kur’ÂN..


Vitr Namazına BAŞLmadan ÖNce.:
“ALLAHümme saLLi aLâ MuhaMMed..” denir.,

celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem..


Resim

Resim
M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

KUL İHVÂNİm..
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-1-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَلْ صيامي فيهِ بالشّكْرِ والقَبولِ على ما تَرْضاهُ ويَرْضاهُ الرّسولُ مُحْكَمَةً فُروعُهُ
بالأصُولِ بحقّ سَيّدِنا محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرين والحمدُ للهِ ربّ العالمين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’al siyamî fîhi bi’ş-şukri ve’l-kabûli alâ ma terzahu ve yerzah’ur-resûl, muhkemeten furûuhu bi’l-usûl, bi-hakki seyyidina MuhaMMedin ve Âlihi't-tahirîn, ve’l-hamdulillahi RABB’il-âlemîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde tuttuğum orucu kendin ve resulün beğendiği şekilde mükâfatlandırıp kabul buyur ve onun furuunu -iman ve ihlâs olan- usûlüyle pekiştir; Efendimiz MuhaMMed ve onun tertemiz Ehl-i Beyti hakkında -Ey RABBim!- Ve bütün övgüler âlemlerin RABBi olan ALLAH’a mahsustur.!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-2-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ غَشّني بالرّحْمَةِ وارْزُقْني فيهِ التّوفيقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبي من غَياهِبِ التُّهْمَةِ يا
رحيماً بِعبادِهِ المؤمِنين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme ğaşşinî fîhi bi’r-rahmet, verzuknî fih’it-tevfîka vel-isme ve tahhir kalbî min ğayahib’it-tuhmet, ya rahimen bi-ibâdih’il-mu’minîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde rahmetinle beni kapla; bu günde bana -iyi amelleri yapmak için- tevfik ve -kötü amellerden- korunma -gücü- lütfeyle ve beni şüphe ve suç unsuru addedilebilecek şeylerin karanlığından temizle; ey mümin kullarına merhametli olan -RABBim!-!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-3-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ وَفِّر حظّي فيهِ من النّوافِلِ واكْرِمْني فيهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فيهِ وسيلتي اليكَ
من بينِ الوسائل يا من لا يَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme veffir hazzî fîhi min’en-nevâfil, ve ekrimnî fîhi bi-ihzâr’il-mesâil, ve karrib fîhi vesîletî ileyke min beyn’il-vesâil, ya men la yeşğaluhu ilhah’ul-mulihhîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde müstehab (sünnet) amellerden nâsibimi çoğalt; -dünya ve âhirette- sorumlu olduğum şeyleri hazırlayarak bana lütuf ve bağışta bulun; bugünde vesileler arasından sana vesilemi yakınlaştır; ey ısrarla yalvaranların ısrarı, kendisini –başkalarıyla ilgilenmekten- alıkoymayan –RABBim-!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-4-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ ارْزُقْني فيهِ فَضْلَ لَيْلَةِ القَدْرِ وصَيّرْ أموري فيهِ من العُسْرِ الى اليُسْرِ واقْبَلْ
مَعاذيري وحُطّ عنّي الذّنب والوِزْرِ يا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummerzuknî fîhi fazle leylet’il-kadri ve sayyir umûrî fîhi min’el-usri ile’l-yusr, vekbel meazîrî ve hutta anni’z-zenbe ve’l-vizr, ya raûfen bi-ibâdih’is-sâlihîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde bana kadir gecesinin sevabını lütfeyle; işlerimi zorluktan kolaylığa dönüştür; mazeretlerimi kabul buyur; günah ve vizr-ü vebâlı üzerimden kaldır; ey sâlih kullarına şefkatli olan!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-5-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَل سَعْيي فيهِ مَشْكوراً وذَنْبي فيهِ مَغْفوراً وعَملي فيهِ مَقْبولاً وعَيْبي فيهِ مَسْتوراً
يا أسْمَعِ السّامعين

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’al sa’yî fîhi meşkûran ve zenbî fîhi mağfûran ve amelî fîhi makbûlen ve aybî fîhi mestûra, ya esme’as-samiîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde çabamı mükâfatlandır; günahımı bağışla; amelimi kabul buyur ve gözümü –günahlara- kapa; ey duyanların en iyi duyanı!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-6-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَلْني فيهِ محبّاً لأوْليائِكَ ومُعادياً لأعْدائِكَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبيائِكَ يا عاصِمَ قُلوبِ
النّبييّن

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’alnî fîhi muhibben li-evliyâik, ve muadiyen li-e’dâik, mustennen bi-sünneti hatemi enbiyâik, ya asime kulûb’in-nebiyyîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Beni bu günde velîlerini seven, düşmanlarına düşmanlık besleyen ve peygamberlerinin sonuncusu -Muhammed Mustafa’nın (s.a.a)- sünnetine uyan kimselerden kıl; ey peygamberlerin kalplerini koruyan -Yüce ALLAH celle celâlihu-!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-7-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ إنّي أسْألُكَ فيه ما يُرْضيكَ وأعوذُ بِكَ ممّا يؤذيك وأسألُكَ التّوفيقَ فيهِ لأنْ أطيعَكَ
ولا أعْصيكَ يا جَوادَ السّائلين..

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme innî es’eluke fîhi mâ yurzîk, ve eûzu bike mimmâ yu’zîk, ve es’eluk’et-tevfîke fîhi lien utîake velâ a’siyek, ya cevad’es-sailîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde seni razı edecek şeyleri senden diliyor ve seni rahatsız edecek şeylerden sana sığınıyorum. -ALLAH’ım!- Bu günde sana itaat edip karşı gelmemek için senden tevfik ve yardım diliyorum; el açıp dilenenlere cömert davranan –RABBim celle celâlihu -!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-8-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اغسِلْني فيهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْني فيهِ من العُيوبِ وامْتَحِنْ قَلْبي فيهِ بِتَقْوَى القُلوبِ
يا مُقيلَ عَثَراتِ المُذْنِبين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummeğsilnî fîhi min’ez-zunûb, ve tahhirnî fîhi min’el-uyûb, vemtehin kalbî fîhi bi-tekv’el-kulûb, ya mukîle eserat’il-muznibîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde beni günah ve kusurlardan yıkayıp temizle; kalbimin imtihanında bana kalplerin takvasını ver; ey günahkârların sürçmelerini bağışlayan –RABBim celle celâlihu-!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-9-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنْزِل عليّ فيهِ بَرَكاتِكَ وَوَفّقْني فيهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ
واسْكِنّي فيهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ يا مُجيبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummefteh lî fîhi ebvâbe fazlik, ve enzil aleyye fîhi berakâtik, ve veffiknî fîhi li-mucibâti merzâtik, ve eskinnî fîhi buhbûhâti cennâtik, ya mucîbe dâvet’il-muztarrîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde bana Kadir Gecesinin sevâbını lütfeyle; işlerimi zorluktan kolaylığa dönüştür; mâzeretlerimi kabul buyur; günah ve vizr-ü vebâlı üzerimden kaldır; ey sâlih kullarına şefkâtli olan!.

Resim
.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-10-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ الى مَرْضاتِكَ دليلاً ولا تَجْعَل للشّيْطان فيهِ عليّ سَبيلاً واجْعَلِ الجَنّةِ
لي منْزِلاً ومَقيلاً يا قاضي حَوائِجَ الطّالِبين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’al lî fîhi ila merzâtike delîla, vela tec’al li’ş-şeytâni fîhi aleyye sebîla, vec’al’il-cennete lî menzilen ve mekîla, ya kaziye havâic’it-tâlibîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren –RABBim celle celâlihu-!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 4868
Kayıt: 11 Haz 2009, 02:00
İletişim:

Re: SAVM-ORUÇ-İFTÂR-SAHUR..

Mesaj gönderen Gul »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in İFTAR DUÂsı ..-11-.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّي فيهِ أبوابَ النّيرانِ وَوَفّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ
يا مُنَزّلِ السّكينةِ في قُلوبِ المؤمِنين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummefteh lî fîhi ebvâb’el-cinan, ve eğlik annî fîhi ebvâb’en-nîran, ve veffiknî fîhi li-tilâvet’il-kur’an, ya munzil’es-sekîneti fî kulûb’il-mu’minîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde cennet kapılarını (yüzüme) aç; cehennem kapılarını -yüzüme- kapat; bu günde Kur’ÂN OKUmaya beni muvaffak kıl; ey mü'minlerin kalplerine sükunet ve huzur indiren -Yüce ALLAH celle celâlihu -!.

Resim
Resim
Cevapla

“ORUÇ” sayfasına dön