Günün Âyeti Kerimesi ve Hadis-i Şerifi

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Günün Âyeti Kerimesi ve Hadis-i Şerifi

Mesaj gönderen Gul »

أَلصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا شَافِعَ الاُمَّةِ
Es Salâtu ves- Selâmu aleyke yâ Şâfia'l- ÜMMet!

Sana olsun salât ve selâm, ey ümmete şefâat etmekte/edecek olan TEK ŞeEN NOKtamız!.

Resim---Abdullah İbni Mes'ûd radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Bana Kur’ân oku!" buyurdu. Ben: “Ey Allah'ın Resûlü, Kur’ân sana indirilmişken ben mi sana Kur’ân okuyayım?” dedim. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Kur’ân'ı başkasından dinlemekten pek hoşlanırım" buyurdu. Bunun üzerine ben kendilerine Nisâ Sûresini okumaya başladım."

Resim

فَكَيْفَ إِذَا جِئْنَا مِن كُلِّ أمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَجِئْنَا بِكَ عَلَى هَؤُلاء شَهِيدًا
Resim--- Fe keyfe izâ ci’nâ min kulli ummetin bi şehîdin ve ci’nâ bike alâ hâulâi şehîdâ(şehîden): Artık her ümmetten bir şâhid (resûl) getirdiğimiz zaman ve seni de onların üzerine şâhid olarak getirdiğimiz zaman (halleri) nasıl olacak?”
(Nisâ 4/41)
Âyete geldiğimde: "Şimdilik yeter!" buyurdu. Bir de baktım Resûlullah, iki gözü iki çeşme ağlıyordu.
(Abdullah İbni Mes'ûd radıyallahu anh’dan; Buhârî, Tefsîru sûre (4), 9, Fezâilü'l- Kur'ân 33, 34; Müslim, Müsâfirîn 247; Ebû Dâvûd, İlim 13; Tirmizî, Tefsir 5)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: Günün Âyeti Kerimesi ve Hadis-i Şerifi

Mesaj gönderen Gul »

أَلصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا بَاقِيَ الرَّحْمَةِ

Es Salâtu ves- Selâmu aleyke yâ Bâkiyye'r- Rahmet!
Sana olsun salât ve selâm, ey rahmetî verdirecek, Rahmetin bekâ menbağı Rahmetenlil- âlemîn!.

Resim---Muttaki, Kenz-ül Ummâl’da Ebu Said’den nakletmiştir ki: Akrabalarının hakkını ver âyeti indiğinde, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Ey Fatıma, Fedek senindir.
Muttaki, Hakim’in de kendi Tarih’inde, aynı şekilde İbn-i Neccar’ın da bu hadisi rivâyet ettiklerini kaydetmiştir.

(Kenz-ül Ummâl, c.2, s.158.)

Resim

وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَلاَ تُبَذِّرْ تَبْذِيرًا
Resim---
“Ve âti zel kurbâ hakkahu vel miskîne vebnes sebîli ve lâ tubezzir tebzîrâ: Akrabaya hakkını ver, yoksula ve yolda kalmışa da. İsraf ederek saçıp savurma.” (İsrâ 17/26)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

أَلصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا خَاتَمَ النَّبِيِّنَ
Resim---Es Salâtu ve’s- Selâmu aleyke yâ Hateme'n- Nebîyyîn!
Sana olsun salât ve selâm, ey nebîlerin Hâtimesi, Bilelik NÛRunu TAMMlayan-TÜMMleyen!.

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Cehennem, nefse hoş gelen şeylerle kuşatılmış; cennet ise, nefsin istemediği şeylerle çepeçevre sarılmıştır.” Buyurdu.
(Buhârî, Sahih, Rikak, 28; Müslim, Sahih, Cennet, 1; Tirmizi, Sünen, Cennet, 31)

Resim

وَكَذَلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لِّتُنذِرَ أُمَّ الْقُرَى وَمَنْ حَوْلَهَا وَتُنذِرَ يَوْمَ الْجَمْعِ لَا رَيْبَ فِيهِ فَرِيقٌ فِي الْجَنَّةِ وَفَرِيقٌ فِي السَّعِيرِ
Resim---Ve kezâlike evhaynâ ileyke kur’ânen arabiyyen li tunzire ummel kurâ ve men havlehâ ve tunzire yevmel cem’i lâ reybe fîh(fîhi), ferîkun fîl cenneti ve ferîkun fîs saîr(saîri).: İşte biz sana, böyle Arapça bir Kur'an vahyettik; şehirlerin anası (olan Mekke halkı)nı ve çevresinde olanları uyarman için ve kendisinde şüphe olmayan toplanma gününü (haber verip onları) uyarman için de. (O gün onların) Bir bölümü cennette, bir bölümü çılgınca yanan ateşin içerisindedirler.”
(Şûrâ 42/7)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

أَلصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا رَحْمَتً لِلْعَالَمِينَ
Es Salâtu ves- Selâmu aleyke yâ Rahmeten lil- âlemîn!
Sana olsun salât ve selâm, ey Âlemlere Rahmet olan!.

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İyilik ve takvada yardımlaşın. Günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah'ın cezası çok şiddetlidir.” buyurdu.
(Tirmizî, İlim, 14)

Resim

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تُحِلُّواْ شَعَآئِرَ اللّهِ وَلاَ الشَّهْرَ الْحَرَامَ وَلاَ الْهَدْيَ وَلاَ الْقَلآئِدَ وَلا آمِّينَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِّن رَّبِّهِمْ وَرِضْوَانًا وَإِذَا حَلَلْتُمْ فَاصْطَادُواْ وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ أَن صَدُّوكُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ أَن تَعْتَدُواْ وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ
Resim---“Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tuhıllû şeâirallâhi ve lâ’ş- şehra’l- harâme ve lâ’l- hedye ve lâ’l- kalâide ve lâ âmmînel beyte’l- harâme yebtegûne fadlan min rabbihim ve rıdvânâ (rıdvânen) ve izâ haleltum fastâdû ve lâ yecrimennekum şeneânu kavmin en saddûkum ani’l- mescidi’l- harâmi en ta’tedû, ve teâvenû alâl birri vet takva ve lâ teâvenû alâ’l- ismi vel udvâni vettekullâh (vettekullâhe) innallâhe şedîdu’l- ıkâb (ıkâbi).: Ey iman edenler, Allah'ın şiarlarına, haram olan ay'a, kurbanlık hayvanlara, (onlardaki) gerdanlıklara ve Rablerinden bir fazl ve hoşnutluk isteyerek Beyt-i Haram'a gelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktınız mı artık avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haram'dan alıkoyduklarından dolayı bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır.”
(Mâide 5/2)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim SaLLatımız Sana OL-sun Yâ ALLAH celle celâluhu!.
SaLLavatımız Sana OL-sun Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!..

Es Salâtu Ve's-Selâmu Aleyke Yâ Seyyide'l- Evveline Ve'l- Âhirîn!

ResimResûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Allahu, Allahu, Rabbi, lâ uşriku bihi şey’en.: Allah! Allah! Benim Rabbimdir. O’na hiçbir şeyi ortak
koşmam.”
buyurmuştur.
(İbn Mâce, Dua, 17)

إِنَّ اللّهَ لاَ يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَن يَشَاء وَمَن يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا
Resimİnnallâhe lâ yagfiru en yuşrake bihî ve yagfiru mâ dûne zâlike li men yeşâu ve men yuşrik billâhi fe kadifterâ ismen azîmâ(azîmen).: Gerçekten, Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah'a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur.” (Nisâ 4/48)

ResimSadakallâhu'l- Aliyyu'l- Azîm...
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

ResimSaLLatımız Sana OL-sun Yâ ALLAH celle celâluhu!.

Es Salâtu Ve's-Selâmu Aleyke Yâ RasûLaLLAH!

Resim'' Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin
Abdike (Muhammediyyeti) ve
Nebiyyike (Mahmudiyyeti) , ve
Rasûlike (Ahmediyyeti) ve
Nebiyyi’l-Ummiyyi (Habîbiyyeti) ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve sahbihi ve ummetihi... ''Resim

Resim---Resûllulah SALLallahu aleyhi ve SELLem:
“Kim ki benim üzerime Cuma günü 80 defa Salâvât getirirse ALLAH onun 80 yıllık günâhını bağışlar”
Ashabı Güzin soruyor: Yâ Resûlullah! Bu nasıl bir salâvâttır?” Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
''Allahümme salli âlâ Muhammed’in abdike ve nebîyyike ve resûlike ve’n- nebîyyü’l-ümmiyyi” salâvâtını (bir oturuşta 80 kere) okur.''” buyurmuştur.
(Hâkim-i Tirmizî-Nevâdirü’l-Usûl)

URVETU'L-VUSKâ; “Çok sağlam kulp, tutanak, sap" anlamında Kur'ânî bir kavramdır.

''Euzü bi kelimatillâhit tammeti min şerri ma halâka ve zerae ve berae ,
min şerri ma yenzilü mines semãi ,
ve min şerri ma ya'rucü fiyha ,
ve min şerri fitnetil leyli ven nehari ,
ve min şerri külli tãrikın illâ tãrikan yatruku
bi hayrin ya RAHMAN .
''
Allah teâlâ’nın yarattıkları, var ettikleri, vücuda getirdikleri bütün şeylerin şerrinden; Göklerden inenlerden göklere çıkanlardan; gece ve gündüz fitnelerinden, iyilik dışında her kapı çalanın şerrinden, Allah’ın noksansız kelimesine sığınırım Ya Rahmân!.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم
لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
Resim---Lâ ikrâhe fî'd-dîni kad tebeyyene'r-ruşdu mine'l-gayy(gayyi), fe men yekfur bi't-tâgûti ve yu’min billâhi fe kadistemseke bi'l-urveti'l-vuskâ, lenfisâme lehâ, vallâhu semîun alîm(alîmun): Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp ALLAH'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulpa yapışmıştır; bunun kopması yoktur. ALLAH, işitendir, bilendir.”
(Bakara 2/256)

"Ve-su-ka”, “Kuvvetli, dayanıklı, sağlam oldu" fiilinden türeyen "vuska" ise "mevsık (ahd)" kelimesinin mânâsına çok yakın olup "çok sağlam, muhkem, güvenilir" anlamındadır.
(Rağıp el-İsfahanî, el Müfredad Fi Garib'il-Kur'ân, 496, 804, el-Mu'cem'ul-Vasit, V, 597, 1011).

Bu konuyla ilgili Abdullah b. Selâm'dan şöyle bir hadis-i şerif rivâyet edilmektedir:

Resim---“Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem döneminde bir rüyâ gördüm. Onu Peygamber aleyhi's-selâma anlattım. Rûya şuydu: Yemyeşil bir bahçe içindeymişim. (İbn Amr şöyle dedi: Bu bahçenin yeşilliğini ve genişliğini de zikretti) Onun ortasında demirden bir direk vardı. Bunun alt tarafı yerde, üst tarafı da semâdaydı. En üst tarafından da bir kulp bulunmakta idi. Bana "Bu direğe çık" dediler. Ben "Gücüm yetmez" dedim. Derken bir hizmetçi geldi. Arkamdan elbiselerimi kaldırıp "tırman" dedi. Ben de kulpu yakalayıncaya kadar tırmandım. Bana: "Kulpa yapış" dedi. Derken bu kulp elimde olduğu halde uyandım. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem'in yanına gittim. Bana şöyle dedi: "Gördüğün bahçe İslâm bahçesidir. Direk de İslâm'ın direğidir. O kulp ise sapasağlam olan kulptur. Sen ölene kadar İslâm üzere kalacaksın" Bu bakımdan sahâbe-i kiram Abdullah b. Selâm radiyallâhu anhu hakkında şöyle derlenmiş: "Cennet ehlinden bir kişi görmek isteyen, buna (Abdullah b. Sellam)'a baksın”
(Müslim, Fedailu's-Sahabe,150; İbn Mâce, Rüya, 10; Buharî, Tabir, 23).

Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

ResimSaLLatımız Sana OL-sun Yâ ALLAH celle celâluhu!.

Es Salâtu Ve's-Selâmu Aleyke Yâ RasûLaLLAH!

Resim'' Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin
Abdike (Muhammediyyeti) ve
Nebiyyike (Mahmudiyyeti) , ve
Rasûlike (Ahmediyyeti) ve
Nebiyyi’l-Ummiyyi (Habîbiyyeti) ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve sahbihi ve ummetihi... ''Resim

Resim---Resûllulah SALLallahu aleyhi ve SELLem:
“Kim ki benim üzerime Cuma günü 80 defa Salâvât getirirse ALLAH onun 80 yıllık günâhını bağışlar”
Ashabı Güzin soruyor: Yâ Resûlullah! Bu nasıl bir salâvâttır?” Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
''Allahümme salli âlâ Muhammed’in abdike ve nebîyyike ve resûlike ve’n- nebîyyü’l-ümmiyyi” salâvâtını (bir oturuşta 80 kere) okur.''” buyurmuştur.
(Hâkim-i Tirmizî-Nevâdirü’l-Usûl)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kumu düzleyip asası ile ortaya bir dikey çizgi çizdi ve: “Bu ALLah’ın yoludur” buyurdu. Sonra o çizginin sağına ve soluna başka çizgiler çizdi ve “Bunlar da yollardır ve her yolun başında oraya çağrıda bulunan bir ŞEYTÂN vardır!” buyurdu. Sonra da şu âyeti okudu: “Şüphesiz bu, benim dosdoğru yolumdur. Bana uyun. (Başka) yollara uymayın. Zîrâ o yollar sizi ALLah’ın yolundan ayırır. İşte sakınmanız için ALLAH size bunları emretti.” (En’âm 6/153) “buyurmuştur.
(İbni Kesir 2/190)

''Euzü bi kelimatillâhit tammeti min şerri ma halâka ve zerae ve berae ,
min şerri ma yenzilü mines semãi ,
ve min şerri ma ya'rucü fiyha ,
ve min şerri fitnetil leyli ven nehari ,
ve min şerri külli tãrikın illâ tãrikan yatruku
bi hayrin ya RAHMAN .
''
Allah teâlâ’nın yarattıkları, var ettikleri, vücuda getirdikleri bütün şeylerin şerrinden; Göklerden inenlerden göklere çıkanlardan; gece ve gündüz fitnelerinden, iyilik dışında her kapı çalanın şerrinden, Allah’ın noksansız kelimesine sığınırım Ya Rahmân!.

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم
وَأَنَّ هَذَا صِرَاطِي مُسْتَقِيمًا فَاتَّبِعُوهُ وَلاَ تَتَّبِعُواْ السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِكُمْ عَن سَبِيلِهِ ذَلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ
Resim---Ve enne hâzâ sırâtî mustekîmen fettebiûh(fettebiûhu), ve lâ tettebiûs subule fe teferreka bikum an sebîlih(sebîlihi), zâlikum vassâkum bihî leallekum tettekûn(tettekûne) : Bu benim dosdoğru olan yolumdur. Şu halde ona uyun. Sizi O'nun yolundan ayıracak (başka) yollara uymayın. Bununla size tavsiye etti, umulur ki korkup sakınırsınız.” (En’âm 6/153)

Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ MUKAFFİ’S-SALÂTİ
ALLAH Teâlâ’ nın salâtı ve selâmı sana olsun!
Ey Allah’ı görerek namaz kılan!

Resim---Enes b.Mâlik (r.a.)’dan. Hz. Peygamber (s.a.v):” Kim bir namazı kılmayı unutursa hatırladığında kılsın, unutulan bu namazın bundan başka yapılacak keffareti yoktur. “Beni hatırlamak için namaz kıl.”(Tâhâ:14) buyurmuştur.
(Kütüb-i Sitte Serisi:1, Hadis no: 366, Sahih-i Buhari)

Resim

إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي
Resim---İnneni enallahu la ilahe illa ene fa'budni ve ekimis salate li zikri: Şüphe yok ki ben, ben Allah'ım, benden başka ilâh yoktur. İmdi Bana ibadette bulun ve Beni anmak için namaz kıl.
(Tâhâ,20/14)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim
Essalâtü vesselâmü aleyke yâ sâhibi’l- kıbleteyn!
Ey iki kıblenin sahibi!

Resim---İbn Ömer'den (r.a): Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki:
"Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu zalime teslim etmez. Kim kardeşinin yardımında bulunursa Allah da (c.c) ona yardım eder. Kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse Allah da (c.c) onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir müslümanın ayıbını örterse Allah da (c.c) kıyamet gününde onun ayıplarını örter."

(Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 59; Ebû Davud, Edeb, 38; Tirmizî, Hudûd/3; Ahmed, Müsned, 2/91.)

Resim---Ebû Hüreyre'den (r.a): Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse Allah (c.c) ona nurdan iki şule verir ki onlarla aydınlanacak olanların sayısını ancak izzet sahibi Allah (c.c) bilir."

(Taberânî, el-Kebîr, nr. 11079; el-Evsat, nr. 4501; Heysem?, ez-Zevâid, 8/192-193.)

Resim

وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

Resim---Va’tasımû bihablillâhi cemîân ve lâ teferrakû, vezkurû ni’metallâhi aleykum iz kuntum a’dâen fe ellefe beyne kulûbikum fe asbahtum bi ni’metihî ihvânâ(ihvânen), ve kuntum alâ şefâ hufratin minen nâri fe enkazekum minhâ, kezâlike yubeyyinullâhu lekum âyâtihî leallekum tehtedûn(tehtedûne) : Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâm'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.
(Ali İmran 3/103)
Resim---Hasan-ı Basrî Hazretleri buyurur:Bizim dost ve kardeşlerimiz, bize âile efrâdımızdan daha sevimlidir. Zîrâ âile efrâdımız, bizi dünyada anar. Fakat dostlarımız, mahşer yerinde bizi ararlar.” (İhyâ, c. II, sf. 437)

Resim
Kuluğun haddini ve hududunu bilen kulları olarak; her zaman, her yer ve her hâlde:
ALLAH'ım! Senin havlin
(potansiyel gücün) ve kuvvetin (el ân var olan) olmadan
biz hiçbir hasenâtı
(iyiliği, güzelliği, doğruyu, hakkı ve hayrı) işleyemeyiz!.

Onun için Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in diliyle:
"Velâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyülAzîm!"
diye dua edip İznullahı ve Avnillahı diliyoruz!...

ALLAH'ım! Senin havlin
(potansiyel gücün) ve kuvvetin (el ân var olan) olmadan
biz hiçbir seyyiâttan
(kötülük, çirkinlik, eğrilik, bâtıl ve şerden) korunamayız!.

Onun için Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in diliyle:
"Velâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyülAzîm!" diye yalvarıp İsmetullaha sığınıyoruz!...

ResimDâimen ebedenİn şâe ALLAH.

Subhâneke Allâhumme ve bihamdike eşhedu en Lâ ilâhe illâ ente vahdeke la şerîke leke estağfiruke ve etûbu ileyke. Ve'l-hamdu li'llâhi RABBi'l-âlemîn.

Rabbimiz BİZleri Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin
TEVBEsinde DUAsında RIZAsında ve ŞEHADETinde
İLMinde EDEBinde İRFANında ve ERKANında
İLMinde İRADEsinde İDRAKında ve İŞTİRAKinde
ZİKRinde FİKRinde ŞÜKRünde ve SABRında
SADAKATında, SAMİMİYETinde, SABRında ve SELAMETinde BİZ BİR - İZ eylesin inşe ALLAH.

''Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin
Abdike ve
Nebiyyike ve
Rasûlike ve
Nebiyyi'l- Ummiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve's-sahbihi ve ummetihi...''

Âmin! Âmin!
Yâ Muîn! celle celâluhu
Yâ Lâtif! celle celâluhu
Yâ Kerîm! celle celâluhu
Yâ Rahîm! celle celâluhu
Yâ Rahmân! celle celâluhu
Yâ Hannân! celle celâluhu
Yâ Mennân! celle celâluhu
Yâ Deyyân! celle celâluhu
Yâ Furkân!celle celâluhu
Yâ Sultân! celle celâluhu
Yâ ALLAH! celle celâluhu
Âmin! Âmin Ya MÛİN celle celâluhu!..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

كَمَا أَرْسَلْنَا فِيكُمْ رَسُولاً مِّنكُمْ يَتْلُو عَلَيْكُمْ آيَاتِنَا وَيُزَكِّيكُمْ وَيُعَلِّمُكُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَيُعَلِّمُكُم مَّا لَمْ تَكُونُواْ تَعْلَمُونَ
Resim---Kemâ erselnâ fîkum resûlen minkum yetlû aleykum âyâtinâ ve yuzekkîkum ve yuallimukumul kitâbe vel hikmete ve yuallimukum mâ lem tekûnû ta’lemûn(ta’lemûne) :Nitekim kendi içinizden size âyetlerimizi okuyan, sizi kötülüklerden arındıran, size Kitab'ı ve hikmeti talim edip bilmediklerinizi size öğreten bir Resûl gönderdik.
(Bakara 2/151)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah beni bir öğretmen (muallim) olarak gönderdi” (İbn-i Mace,Sünen,Mukaddime)
Resim---İmam Ali kerremullâhi veche:Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum buyurmuştur.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Essalâtü vesselâmü aleyke YÂ SEYYİDİ’L-MÜRSELÎN
Ey Peygamberlerin seyyidi!

لاَ تُشَدُّ الرِّحَالُ اِلاَّ إِلَى ثَلاَثَةِ مَسَاجِدَ مَسْجِدِ الْحَرَامِ وَمَسْجِدِي هَذَا وَمَسْجِدِ اْلاَقْصَى
Resim---"Yolculuğa ve sefer meşakkatlerine katlanıp, (ibadet ve sevap arzusuyla) şu üç mescit dışında başka hiçbir mescid için sefere çıkılmaz: Mescid-i Haram, Mescid-i Aksâ ve benim şu mescidim."

(Buhârî, savm 67; tatavvu 14; Müslim, hac 511.)

Resim

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ
Resim---Ve mâ erselnâke illâ rahmeten li’l- âlemin (âlemîne):Seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik.
(Enbiyâ 21/107)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

أَلصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللّٰهِ
Resim--- Es Salâtu ve’s- Selâmu aleyke yâ ResûlALLAH!
Sana olsun salât ve selâm, ey ALLAH'ın Resûlü!.

اَلصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا حَبِيبَاللّٰه
Resim---Es Salâtu ve’s- Selâmu aleyke yâ HabibALLAH!
Sana olsun salât ve selâm, ey ALLAH'ın Habîbi, Sevgilisi!.

أَلصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا نَبِيَ اللّٰهِ
Resim--- Es Salâtu ve’s- Selâmu aleyke yâ NebîyyALLAH
Sana olsun salât ve selâm, ey ALLAH'ın Nebîsi!.

Resim

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: ALLAH celle celâluhu:Lâ yese'unî erdî ve lâ semaî ve lâkin yese'unî kalbü abdil mümini : Yere ve göğe sığmam. Fakat, mümin kulumun kalbine sığarım.
(Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, II, 195)

Resimإِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
Resim--- “İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ(teslîmen) : Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin.” (Ahzâb 33/56)
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön