GÜL BAHÇESİNDEN

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

GÜL BAHÇESİNDEN

Mesaj gönderen alpervahit »

Resim

GÜL BAHÇESİNDEN

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hz. Âdem suyla balçık arasındayken ben yine peygamberdim” buyurdu.
(Tirmizî, Sünen, Menâkib-I; İbn Hanbel, Müsned, C.4, S.66)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hamdolsun beni, adım ve sıfatımla bile bütün peygamberlere üstün kılan Allah’a!” buyurdu.
(Ali el Kâri, C.l, S. 510)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hamdolsun beni, adım ve sıfatımla bile bütün peygamberlere üstün kılan Allah’a!” buyurdu.
(İbn Sâ’d, Tabakat, C.l, S. 23)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Siz benim kıblem (yöneldiğim yer) yalnız şu önüm müdür sanıyorsunuz? Allah’a yemin ederim ki ben nereye yönelmiş olursam olayım, sizin, benim ardımca namaz kılarken secdenizi ve rükuunuzu pek alâ görmekteyim. Ben sizi, arkamdan da görebilmekteyim!” buyurdu.
(Buharî, Sahih, Salât)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu dünyada ben, bir ağacın altında bir süre gölgelenip sonra orayı terk eden bir yolcudan başkası değilim.” buyurdu.
(İbn Sâ’d, Tabakat, C.l, S.465)
En son alpervahit tarafından 28 Şub 2018, 19:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Re: GÜL BAHÇESİNDEN

Mesaj gönderen der-ya »

Resim
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben ruhbaniyetle emrolunmadım. Ben, kadınlarla evlenirim. Uyuduğum gibi uyanık da dururum. Oruç tutuğum gibi oruçsuz günler de geçiririm. Kim benim bu tavır ve tarzımdan yüz çevirirse o benden değildir.” buyurdu.
(Buharî, Sahih, Talak, 26; Müslim, Sahih, Zühd, 42; Tirmizî, Sünen, Birr, 14)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Eğer beni seviyorsan, bir destek ve koruyucu olarak fa¬kirliği benimsemeye hazırlan. Çünkü fakirlik beni sevenler için, hedefine doğru koşan(ve önüne gelen her şeyi sürükleyip götüren) selden daha süratli (bir ileticidir)” buyurdu.
(Tirmizî, Sahih, Zühd. 36)

(İbn Sâ’d, Tabakat, C.l, S. 23)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben ve yetime arka çıkan, cennette şu iki parmağım gibi yan yana olacağız!” buyurdu.
(Buharî, Sahih, Nikah, 90; Dârîmi, Sünen nikah, 3; İbn Sâ’d, C. 1, S. 372)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu bir gerçek ki Allah bana ve Ehlibeytime sadaka (dan yararlanma)yı haram kılmıştır.” buyurdu.
(İbn Sad, Tabakat)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Gözlerim uyur, ama Kalbim uyumaz.” buyurdu.
(Buharî, Sahih,Tehecciid-16, Menâkib-24; İbn Hanbel, Müsned, C. 2, S. 251)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah önce (Benim) Ruhumu yarattı. Allah, önce (Benim) Nurumu yarattı, Allah, önce kalemi yarattı. Allah, Önce aklı yarattı.” buyurdu.
(Aclunî, Keşfü’l- Hâfâ C1, S. 265; El Kaari, Şerhü’ş- Şifâ, C. 1, S. 505; Sırrül Esrar, Abdülkadir Geylanî)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hiç şüphe yok ki ben de şakalaşır, lâtife ederim; fakat bunu yaparken de hakikatten gayrı bir şey söylemem.. buyurdu.
(Taberanî’den naklen Aclûnî, Keşfü’l- Hâfâ, C. 1, S. 234)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Beni ölümümden sonra ziyâret eden, hayatımda ziyâret etmiş gibidir.” buyurdu.
(Ali el Kâri, Şerhü’ş- Şifâ, C. 1, S.149)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu bir gerçek ki, şeytan bana benzeme gücünden mahrumdur. O halde, beni rüyada gören gerçekten görmüş sayılır.” buyurdu.
(Buharî, Sahih, Tabir,10; İbn Sâ’d,Tabakat,C1,S.417)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ümmetim içinden bana en şiddetli sevgiyi besleyenlerden bir insan grubu da benden sonra gelecektir. Onların her biri çoluk çocuk ve malı-mülkü pahasına beni görmek arzusuyla coşar..” buyurdu.
(Müslim’den naklen Kadı iyaz, C. 2, S. 567)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bir kol kemiği veya paçadan yapılmış bir yemeği yemek üzere davet edilsem giderim; bir kol kemiği veya bir parça hediye edilse kabullenirim.” buyurdu.
(İbn Sâ’d, Tabakat, C.1, S. 371; Tirmizî, Şemâil, 163

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Benim Allah ile Öyle özel bir beraberlik vaktim vardır ¬ki, o zamanda beni ne bir yüksek dereceli melek anlayıp kavrayabilir, ne de gönderilmiş herhangi bir peygamber. buyurdu.
(Tirmizî’den naklen Aclûni, Keşfü’l- Hâfâ, C. 2, S. 173)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, ilim beldesiyim; Ali de o beldenin kapısıdır..” buyurdu.
(İbn Mâce, Sünen, Mukaddime 11)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben kimin efendisi isem, Ali de onun efendisidir.” buyurdu.
(Ali el Kâri, Şerhü’ş- Şifâ,C.l, S.511.)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Namazımı evimde kılmak, mescidde kılmaktan bana daha sevimlidir. Ancak farz namazlar müstesnâdır.” buyurdu.
(İbn Mâce, Sünen, Salât; Tirmizî, Şemâil, 142)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, kendimden önce hiçbir peygambere verilmeyen beş şeyle lütuflandırıldım:
1-) Düşman kalbine bir aylık mesafeden korku salmakla desteklendim.
2-) Bütün yeryüzü benim için ibadethane ve temiz kılındı. O halde benim ümmetimden bir kişi, zamanının kendisine ulaştığı yerde namazını kılıversin,
3-) Harb ganimetleri bana helal kılındı. Oysa ki benden önce hiç kimseye helal kılınmamıştır.
4-) Bana, ümmetimin günahkarlarına şefaat etme izni verildi.
5-) Her peygamber yalnız kendi kavmine gönderildiği halde ben tüm insanlığa gönderildim.”
buyurdu.

(Buharî, Sahih,Teyemmüm, 1; Salât, 56, Cihad, 122; Tâbir, 11

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben öğretmen (muallim) alarak gönderildim. buyurdu.
(İbn Mâce, Sünen, Mukaddime, 17; Darimî, C. 1, S. 98-100.)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Meryem oğlu İsâ’ya insanların en yakını benim. Ve benimle İsâ arasında nebi yoktur. Peygamberler; anaları ayrı, babaları bir evlâdlardır..” buyurdu.
(Ebu Dâvud, Sünen, Sünnet, I3)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Varlığımı elinde tutan kudrete yemin ederim ki, faraza Musâ sizin içinizde yeniden zuhûr etse ve beni bırakıp da O’na uysanız sapmış olursunuz. Şu bir gerçek ki, siz ümmetler içinde benim payımsınız. Ve ben de Nebîler içinden sizin payınızım.” buyurdu.
(İbn Hanbel, Müsned, C. 3, S. 471; C.4, S. 266.)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu bir gerçek ki bana lütfedilen en büyük mucize, Allah tarafından bana vahyedilen Kur’ân’dır. Umarım ki mahşerde, bütün peygamberler içinde ümmeti en kalabalık olan ben olurum..” buyurdu.
(Buharî, Sahih, Kur’ân’ın Faziletleri)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu bir gerçek ki ben Haniflik, hoşgörü ve kolaylık peygamberi olarak gönderildim.” buyurdu.
(İbn Hanbel, Müsned, C. 5, S. 266; Buharî, Sahih, İman, 29; Tirmizî, Sa¬hih, Menâkib 32)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben rahmet ve mücadelenin peygamberiyim.. buyurdu.
(İbn Sâ’d, Tabakat C, 1, S. 105)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, ümmî bir topluluk içinde gönderildim..” buyurdu.
(Tirmizî, Sünen; Kur’ân, 9; İbn Hanbel, C. 5, S. 132)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, Rabbimin bana öğrettiği dışında bir şey bilmem.” buyurdu.
(Kadi İyaz, C. 2, S. 734)
En son alpervahit tarafından 28 Şub 2018, 19:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah’a yemin ederim ki, sizin adınıza korktuğum şey, yoksulluk değildir. Sizin için korktuğum şudur: Dünya, tüm nimetleriyle Önünüze serilecek ve tıpkı önceki ümmetler gibi, nimetler yüzünden çekişeceksiniz. Ve tıpkı önceki ümmetlerde olduğu gibi nimetler sizi mahvedecek.” buyurdu.
(İbn Mâce, Sünen, Fiten, 18)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah’a yemin olsun ki; ben, hem gökte Emin’im hem de yeryüzünde Emin’im.” buyurdu.
(Kadı İyaz, C. l, S. 172-173)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Dünyanızdan bana üç şey sevdirildi. ‘Kadınlar, güzel koku ve Namaz ki gözümün aydınlığı ona konmuştur. buyurdu.
(İbn Sâ’d,Tabakat, C. 1, S. 398; Nesaî, Sünen, Nisâ, 1)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Faraza Musa ve İsa bugün yaşasalardı bana uymak, beni izlemek onların da görevi olacaktı..” buyurdu.
(İbn Hanbel, Müsned, C. 3, S. 471; C. 4, S. 266)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ve ben sisin başınızda bir şâhidim. Allah’a yemin ederim ki, şu anda, bana mahşerde verilecek olan havzıma bakıyorum. Ve yeryüzü hazinelerinin anahtarları da bana verilmiştir. Allah’a yemin olsun ki, ben sizin benden sonra tekrar putperestliğe düşeceğinden korkmuyorum. Benim korkum, sizin, benden sonra, dünya malı hırsıyla birbirinize düşmenizdir..” buyurdu.
(Kadı İyaz, C. l, S. 221)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu bir gerçek ki, ben bir insanım. O halde size dininizle ilgili bir şey emrettiğimde onu alın, ona yapışın; ama si¬ze kendi görüşüm olarak bir şey buyurduğumda unut¬mayın ki ben bir insanım.” buyurdu.
(Kadı İyaz, C. 2, S. 870-71)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu bir gerçek ki, her ümmetin bir fitnesi vardır; benim ümmetimin fitnesi de maldır.” buyurdu.
(Tirmizî, Sünen, Zühd, 26)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ey insanlar! Sizin için korktuğum tek şey, Allah’ın, Önünüze çıkaracağı dünya süs ve nimetleridir. Bir malı hakkı olarak elde edene o mal mübarek kılınır. Fakat hakkı olmayan bir mala el koyan kişi hep yiyen, ama hiç doymayan birine benzer. buyurdu.
(İbn Mâce, Sünen, fiten, 18)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben ve şu yavrusunu bağrına basan, yanakları güneş ve rüzgardan yanıp kavrulmuş kadın, kıyamet günü iki parmağım gibi yan yana olacağız.” buyurdu.
(Ebu Davûd, Sünen, Edeb, 121; İbn Hanbel, C. 6, S. 29)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Dünyaya ilişkin meselelerinizi siz benden daha iyi bilir siniz.” buyurdu.
(Kadı İyaz, C. 2, S. 870-71)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim
Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İran ve Bizans hazineleri elinize geçtiğinde nasıl bir topluluk haline geleceğinizi biliyor musunuz? Allah’ın İstediği topluluktan başka bir şey olacaksınız o zaman. Çekişeceksiniz, hasetleneceksiniz, birbirinize sırt çevireceksiniz ve nihayet kin ve öfkeyle birbirinize girip muhacirlerin barınaklarına üşüşerek birbirinizin boynunu vuracaksınız.” buyurdu.
(İbn Mâce, Sünen, fîten. 18)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, dayanıp yaslanarak yemek yemem.” buyurdu.
(Tirmizî, Sünen, Şemâil, 72)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Benliğim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, hiç biriniz, ben ona ebeveyninden ve çocuklarından daha sevgili olmadıkça, imanda kemale eremez. buyurdu.
(Buharî, Sahih, İman, 8; Müslim, Sahih, İman, 69)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bana bir kez selât ve selam edene Allah bu yüzden on kez selât ve selâm eder.” buyurdu.
(Ebu Davûd, Sünen, Edeb, 121; İbn Hanbel, C. 6, S. 29Ebu Davud, Sünen, vitr, 26; Müslim, Sahih, Salât 11)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bana salât ve selâm getirin. Çünkü bu sizin temizlenip arınmanıza bir ve vesiledir.” buyurdu.
(İbn Hanbel, Müsned, C. 3, S. 26)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim
Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah için, kimsenin maruz kalmadığı korkulara maruz kaldım; Allah için, kimsenin maruz kalmadığı eziyetlere uğratıldım..” buyurdu.
(Tirmizî, Sünen, Kıyamet; Tirmizî, Şemâil, 70)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ey önce olanların en öncesi Allah’ım,
Ey sonra olacakların en sonrası Allah’ım,
Ey sonsuz kudretin sahibi olan Allah’ım,
Ey yoksulların, çaresizlerin, kimsesizlerin sığınağı ve koruyucusu olan Allah’ım,
Ey merhametlerin en merhametlisi olan Allah’ım!..”
buyurdu.

(Ebu Âlem, S. 254; İbn Hanbel, Müsnedu Ali)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım. Yalnız senin rahmetinden yardım dilerim. Allah’ım, beni, bir an bile nefsimin eline bırakma ve her işimi hayırlı hale getir!. buyurdu.
(Ebu Âlem, S.253)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, kendim için hoş görmediğim bir şeyi sizin için asla istemem!.” buyurdu.
(İbn Sâ’d, Tabakat, C.l, S. 393)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah’ım, hem zenginlik fitnesinin şerrinden, hem de fa¬kirlik fitnesinden sana sığınırım!.” buyurdu.
(Buharî, Sahih, Daavat, 39. 44-46)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim
Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Gözünüzü açın! Ben Allah’ın sevgilisiyim, bununla böbürlenmem!.
Ben, kıyamet gününde, Âdem’den bana kadar gelmiş bütün Peygamberlerin altında toplanacakları Hamd Sancağı (Livâu’l- Hamd)nın sahibiyim. Bununla da böbürlenmem!.
Kıyamet günü ilk şefaat edecek ve şefaati ilk kabul edilecek olan da benim. Bununla da böbürlenmem.
Cennetin kapısını ilk açacak olan benim, bununla da böbürlenmem!.
Açılan cennet kapısından, yanımda mü’minlerin fakirleri olduğu halde, ilk girecek olan da benim. Bununla da böbürlenmem!.
Allah katında, gelmiş ve gelecek bütün insanların en şereflisi, en yücesi benim. Ben, bununla da böbürlenmem!.”
buyurdu.

(Buharî, Sahih, Mukaddime)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Benim bildiğimi bilseydiniz, hiç kuşkusuz çok az güler ve çok fazla ağlardınız!.” buyurdu.
(Tecrid Tercümesi, C.11. S.114)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bizim ve her şeyin Rabbi olan Allah’ım; Tevrat’ı İncil’i, Kur’ân’ı indiren Allah’ım. Tohumun bağrından filizi, çekirdeğin karnından ağacı çıkaran Sensin. Varlıkların, senin, elinde olan her türlü canlının şerrinden sana sığınırım. Sen, en öncesin ve Senden önce bir şey yoktur. Sen en sonsun ve Senden sonra bir şey yoktur. Zahir olan Sensin ve Senin üstünde bir şey yoktur. Bâtın olan Sensin ve Senin yanında da bir şey yoktur. Resulün Muhammed’e ve onun Ehl-i Beyt’ine selât ve selâm et. Beni borçtan azat et, fakirliğe boyun eğdirme. Her işimi kolaylaştır, ey merhametlilerin en merhametlisi!. buyurdu.
(Ebu Âlem, S.253)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, sizin münasebet halinde olmadığınız varlıklarla söz ve duygu ilişkisi içindeyim!.” buyurdu.
(İbn Sâ’d, Tabakat, C. l, S.395)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı?!.” buyurdu.
(İbn Sâd, Tabakat, C.1, S.384, C.2, S. 209)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim
Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şefaatim, ümmetimin büyük günah işleyenleri için kullanılacaktır.” buyurdu.
(Tirmizî Sünen, Kıyamet, 11; İbn Mâce, Zühd, 37, İbn Hanbel, C. 3, S.213)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şunu kesinlikle bilin ki içinizden size şu niteliklerde bir peygamber gelmiştir: Zayıf ve güçsüz değildir. Tembel de değildir. ‘Kapalı ve örtülü gönülleri mutlaka açar, kör gözlere mutlaka aydınlık getirir, duymaz kulakları mutlaka duyar hale sokar. Çarpıtıp eğritilen sünneti doğrultup düzeltir. Öyle ki:”Allah’tan başka ilah yoktur, O tek ve eşsizdir” buyurdu.diye kabul edilir.” buyurdu.
(Darimî, Sünen, Meb’usun-Nebî; İbn Sâ’d, C. l, S. 362)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Beni, edeb dersi vererek eğiten, doğrudan doğruya Rabbim oldu. Ve O beni çok güzel eğitti. buyurdu.
(Aclûnî, Keşfü’l- Hâfâ, C. l, S. 70)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu bir gerçek ki ben sizin için çocuğun yanındaki babası gibiyim; sizi eğitir, öğretirim.” buyurdu.
(Ebu Dâvud, Sünen, Tahare, 4)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Siz; fırka fırka, parça parça bir haldeydiniz; Allah benim sâyemde sizi bir ülfetle kaynaştırıp birleştirdi.” buyurdu.
(Buharî, Sahih, Megazi , 56)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim
Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İstisnâsız bütün mü’minlere ben, dünya ve âhiret işlerinde kendilerinden daha yakınım, daha merhametliyim. İsterseniz, delil olarak Allah’ın şu âyetini okuyun: “Peygamber, Mü’minlere öz benliklerinden daha yakın ve daha müşfiktir. Peygamberin hanımları da o Mü’minlerin anneleridir…” buyurdu.O halde her hangi bir Mü’min ölür de borç, yahut fakir bir aile bırakırsa o aile bana gelsin, ben onun velisiyim..” buyurdu.
(Buharî, Sahih, Feraiz, I5)

النَّبِيُّ أَوْلَى بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنفُسِهِمْ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ وَأُوْلُو الْأَرْحَامِ بَعْضُهُمْ أَوْلَى بِبَعْضٍ فِي كِتَابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُهَاجِرِينَ إِلَّا أَن تَفْعَلُوا إِلَى أَوْلِيَائِكُم مَّعْرُوفًا كَانَ ذَلِكَ فِي الْكِتَابِ مَسْطُورًا
Resim "En nebiyyu evlâ bi’l- mu’minîne min enfusihim ve ezvâcuhu ummehâtuhum, ve ûlûl erhâmi ba’duhum evlâ bi ba’dın fî kitâbillâhi mine’l- mu’minîne ve’l- muhâcirîne illâ en tef’alû ilâ evliyâikum ma’rûfâ (ma’rûfen), kâne zâlike fî’l- kitâbi mestûra (mestûren).: Peygamber, mü'minler için kendi nefislerinden daha evladır ve onun zevceleri de onların anneleridir. Rahim sahipleri (akrabalar) de, Allah'ın Kitabında birbirlerine öteki mü'minlerden ve muhacirlerden daha yakındır. Ancak dostlarınıza maruf üzere yapacaklarınız başka; bunlar Kitapta yazılmış bulunmaktadır.” (ahzâb 33/6)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hayatım sizin için rahmet ve berekettir: Huzurumda konuşursunuz, size cevab verilir. Ölünce de vefatım sizin için rahmet ve bereket olacaktır: Öldükten sonra amelleriniz bana arz edilir ve ben bakarım: Eğer iyilik yapmışsanız bunun için Allah’a hamd ederim. Eğer kötülük yapmışsanız Allah’tan affınızı dilerim” buyurdu.
(İbn Sâ’d, Tabakat, C. 2, S. 194)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben sizin, Allah’ı en iyi bileniniz ve ondan en çok korkanınızım. buyurdu.
(Tirmizî, Sünen, Şemâil, 151)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu Ben, ahlâkı güzelliği tamamlamak için gönderildim.” buyurdu.
(İ.Mâlik, Muvatta, Hüsnü’l- Hulk, 8.)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Her peygamberin mutlaka kabul edilen müstesna bir duası vardır. Ben bu istisnai duamı, Allah nasib ederse, mahşer günü ümmetim için şefaat olarak kullanmak üzere, saklıyorum.” buyurdu.
(Darimî, Sünen, Rekâik; Kadı İyaz, C. l, S. 301.)

Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hayatım sizin için rahmet ve berekettir: Huzurumda konuşursunuz, size cevab verilir. Ölünce de vefatım sizin için rahmet ve bereket olacaktır: Öldükten sonra amelleriniz bana arz edilir ve ben bakarım: Eğer iyilik yapmışsanız bunun için Allah’a hamd ederim. Eğer kötülük yapmışsanız Allah’tan affınızı dilerim..” buyurdu.
(bn Sâ’d, Tabakat, C. 2, S. 194.)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim

Resim RASÛLULLAH sallallahu aleyhi ve sellem.:
ALLAH TeÂLÂ kimin hayrını murâd ederse onları o'na öğretir, sonra ebediyyen unutturmaz.” buyurdu ve şu DUÂLarı tavsiye etti.:

Resim ARAPÇASI.:

Resim

Resim TÜRKÇESİ.:
ALLAHümme innî daîfun fe kavvi fî rıdâke da'fî ve huz ilelhayri binasiyetî vec'ali’l- islâme münteha rıdaye.
ALLAHümme innî daîfün fekavvinî ve innî zelîlün feizzenî ve innî fakîrün ferzuknî..

Resim MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Ben zayıfım, zaafımı Sen’in rızâ-yı şerîfini kazanma husûsunda kuvvetlendir. Nâsiyemden tutarak beni hayra sevkeyle! İslâm’ı rızâmın en son noktası kıl!.
ALLAH’ım! Ben zayıfım, beni kuvvetlendir; insanlar arasında küçük görülüyorum, beni izzet sâhibi kıl! Ben muhtâcım, beni rızıklandır!.

(Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 2882; Hâkim, el-Müstedrek, I, 708/1931)
Resim
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Resim

Resim RASÛLULLAH sallallahu aleyhi ve sellem.:
“Sana bazı kelimeler (DUÂ) öğreteyim mi ki, bir kimseye ALLAH hayır murad ederse onları ona öğretir. Sonra da ebedî olarak unutturmaz.
De ki.:

Resim ARAPÇASI.:

اَللّٰهُمَّ إِنِّي ضَعِيفٌ فَقَوِّ فِي رِضَاكَ ضَعْفِي، وَخُذْ لِيَ الْخَيْرَ بِنَاصِيَتِي، وَاجْعَلِ الْإِسْلاَمَ مُنْتَهَى رِضَائِي، اَللّٰهُمَّ إِنِّي ضَعِيفٌ فَقَوِّنِي، وَإِنِّي ذَلِيلٌ فَأَعِزَّنِي، وَإِنِّي فَقِيرٌ فَارْزُقْنِي

Resim TÜRKÇESİ.:

ALLAHümme innî daîfun fe kavvi fî rıdâke da'fî ve huz ile’l-hayri bi-nasiyetî vec'ali’l- islâme münteha rıdaye.
ALLAHümme innî daîfün fekavvinî ve innî zelîlün feizzenî ve innî fakîrün ferzuknî.”

Resim MÂNÂSI.:

ALLAH’ım! Ben zayıfım, zaafımı SEN’in rızâ-yı şerîfini kazanma husûsunda kuvvetlendir. Nâsiyemden tutarak beni hayra sevkeyle! İslâm’ı rızâmın en son noktası kıl!.
ALLAH’ım! Ben zayıfım, beni kuvvetlendir; insanlar arasında küçük görülüyorum, beni izzet sâhibi kıl! Ben muhtâcım, beni rızıklandır!.”

(Abdullah İbni Ömer radiyallahu anhuma’dan; Ramuz el e-hadis, 167. sayfa, 3. Hadis; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 2882; Hâkim, el-Müstedrek, I, 708/1931)
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön