İKİNCİ EMANET

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Rasûlullah (sav) buyuruyor:

“İnsan, elinin emeğinden daha hayırlı bir lokma yememiştir.” (Buhârî, Büyu’, 15)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Ebû Hüreyre (ra)’den rivayet edildiğine göre Nebî (sav) şöyle buyurdu:

Sahrada yolculuk yapmakta olan adamın biri, yolculuk esnasında, bulut içinden “falanın bahçesini sula!” diye bir ses duydu. Bunun üzerine o bulut, kara taşlık bir yere saptı ve oraya suyunu boşalttı. Adam derelerden birinin o suyun tamamını topladığını hayretle gördü ve suyu takip etti. Bir de baktı ki, adamın biri bahçesinde elindeki kürekle suyu oraya buraya çevirip bahçesini suluyor. Ona:

“-Ey Allahın kulu! Adın nedir?” diye sordu.

Adam, daha önce buluttan duyduğu ismi söyledi, peşinden de:

“-Ey Allahın kulu! Adımı niçin soruyorsun?” dedi. O da:

“-Ben şu suyu yağdıran buluttan, “senin adını vererek falanın bahçesini sula!” diye bir ses duymuştum da onun için soruyorum. Sen ne yapıyorsun ki bu lûtfa mazhar oluyorsun?” dedi. Bahçe sahibi:

“-Madem ki merak ediyorsun söyleyeyim; “Ben bu bahçenin ürününü hesap ederim; üçte birini sadaka olarak dağıtırım, üçte birini çoluk-çocuğumla birlikte yerim, üçte birini de tohumluk olarak ayırırım”” dedi. (Müslim, Zühd 45)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“Kuvvetli mü’min, (Allah katında) zayıf mü’minden daha hayırlı ve daha sevimlidir. (Bununla beraber) her ikisinde de hayır vardır. Sen, sana yararlı olan şeyi elde etmeye çalış. Allah’dan yardım dile ve asla acz gösterme. Başına bir şey gelirse, “şöyle yapsaydım, böyle olurdu” diye hayıflanıp durma. “Allah’ın takdiri bu, O, ne dilerse yapar” de. Zira “eğer şöyle yapsaydım” sözü şeytanı memnun edecek işlerin kapısını açar.” (Müslim, Kader 34. İbni Mâce, Mukaddime 10.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

"Elbiselerinizin en hayırlısı beyaz olanıdır. Öyleyse beyaz
giyinin ve ölülerinizi onunla kefenleyin."

Ebû Dâvûd, "Tıb", 14; "Libâs", 13; Tirmizî, "Cenâiz", 18; "Edeb", 46;
Nesâi, "Cenâiz", 38; "Zinet", 97.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem :"Bizden başka bir kavme benzeyen bizden değildir." buyurmuştur.

Tirmizî, "İsti'zân", 7.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem :"Kim şöhret elbisesi giyerse Allah ona kıyamet günü zillet elbisesi giydirir, sonra da onun içinde ateşe atılır." buyurmuştur.

Ebû Dâvûd, "Libâs", 4; İbn Mâce, "Libâs", 27; İbn Hanbel, V, 324
.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“Ümmetim içinde beni en çok sevenlerin bir kısmı benden sonra gelenler arasından çıkacaktır. Onlar beni görebilmek için mallarını ve âilelerini fedâ etmek isteyeceklerdir.” (Müslim, Cennet, 12)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“Bir kimseye süt ikram edilirse, o kimse şöyle desin: ‘Allâh’ım! Bu sütü bize bereketli kıl, bize daha fazla süt ver.’ Çünkü yiyeceklerin ve içeceklerin yerini tutan, açlığı ve susuzluğu gideren sütten başka gıda yoktur.”

(Ebû Dâvud, Eşribe, 20; Tirmîzî, Deavât, 55; İbni Mâce, Et’ime, 35)

Münir Derman Hocamın bir bardak sütle oruç tuttuğunu duymuştum...
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“Bir kimse sırf Allâh rızâsı için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır.”

(Ahmed bin Hanbel, V, 250)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resulullah sallallahu aleyhi vesellem buyurdular ki:

"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da muhafaza etmiş olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalptir."

Hafız Suyuti, İmam Ahmed'in, "İslam'ın temeli, şu üç esasın üzerinedir: 1. Ameller niyetlere göredir, 2. Kimin uhdesinde sünnetim yoksa onların her şeyi boştur ve reddedilir, 3. Helal da belli haram da belli" sözünü nakleder; İbn Hamza, a.g.e. S,369; Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107; Ebu Davud, Büyû 3; Tirmizî, Büyû 1; Nesâî, Büyû 2.
Resim
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hamdolsun »

Hakan yazdı:وَعَنْ سُفيَان بن عبداللّه الثقَفِى رَضِىَ اللّهُ عَنْه قَالَ قُلْتُ: يَا رسُولَ اللّهِ قُلْ لِى في ا“سْمِ قَوًْ َ أسألُ عنهُ أحداً بعدَكَ. قَالَ قلْ: آمَنتُ بِاللّهِ تَعَالى ثم استقِمْ. أخرجه مسلم .

Süfyan İbnu Abdillah es-Sakafî (radıyallahu anh) anlatıyor:

"Ey Allah'ın Resûlü, bana İslâm hakkında öyle bir bilgi ver ki, bana yetsin ve sizden başka kimseye İslâm'dan sormaya hacet bırakmasın" dedim. Şu cevabı verdi:
"Allah'a inandım de, sonra da doğru ol" buyurdu.

Müslim, İman: 62, (38)
d o s d o ğ r u ...
dostuna doğru...
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resûl-ü Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki:
"Kişiye din ve dünya işlerinde güven duyulması, mutluluk olarak yeter."
(İbnünneccar)

Resûl-ü Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki:
"Allah'tan korkması kişiye ilim olarak, kendini beğenmesi de cahillik olarak yeter."
(Beyhaki, Şuabü'l-İman)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

"Kim, kıblesi ile kendi arasına bir başkasının girmemesine muktedir olursa, bunu sağlasın."
(Ebu Davud, Salat 108)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: İKİNCİ EMANET

Mesaj gönderen Hakan »

"Kul bir hata işlediği zaman kalbine siyah bir nokta düşer. Eğer tevbe edip affını dilerse, kalbi bu lekeden temizlenir, cilâlanır. Ancak tekrar günaha dönerse bu noktalar çoğalarak kalbin tamamını kaplar. İşte Allah Teâlâ'nın Kur'an'da zikrettiği (el-Mutaffifîn 83/14) kalbin kirlenmesi (paslanması) budur. " (Tirmizî, Tefsîr, 83; İbn Mâce, Zühd, 29)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Said b. Muallâ antalıyor:
Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bana "Mescitten çıkmadan önce sana Kur'ân'ın en büyük sûresini öğreteceğim" dedi.
Sonra elimden tuttu. Mescitten çıkmak isteyince: "Ya Rasulullah" dedim, "Bana Kur'an'ın en büyük sûresini öğreteceğinizi söylemiştiniz".
"Evet" buyurdu.
" O Fatiha'dır. O Bana verilen Sebu'l-Mesanî ve büyük Kur'ân'dır."
"Ne Tevrat'ta ne İncil'de ne de Furkan'da Fatiha sûresinin benzeri bir sûre nazil olmamıştır."

Müsned VI 93 Deylemî Fedailu'l Kur'Ân 12. Tirmizi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem: "Her harfin bir zahiri bir de batını vardır"
(Şatıbî Muvafakat, III, 282, İsfahanî, Hilyetu'l Evliya 1, 65.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem: "Ben Rabbimin yanında geceliyorum. O bana yedirip içirir" buyurmuştur. Buhari, Temennî, 9; Müslim, Siyam, 57-58
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Re:

Mesaj gönderen habibi »

Hakan yazdı:Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Kalbinde hardal tanesi ağırlığında kibir bulunan kimse cennete giremez. Kalbinde hardal tanesi ağırlığında iman bulunan kimse de cehenneme girmez."

Bunun üzerine bir adam: "Ey Allah'ın Elçisi! Doğrusu ben, elbisemin
ve ayakkabımın güzel olmasını severim. Bu da kibir
midir?" diye sordu.

Hz. Peygamber cevaben:
"Hayır! Allah güzeldir ve güzelliği sever. Kibir ise, hakkı kabullenmemek
ve insanları küçümsemektir."
Müslim, "İmân", 148, 149.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Ebu Hureyre radiyallahu anh.dan: Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem: "Cehennem şehvetlerin, cennet de güçlüklerin perdeleriyle örtülmüştür" buyurmuştur. Buhari, Buhari, Müslim, Riyazü's Salihin 101
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim---Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in hâdimi Ebu Hamza Enes b. Mâlik el Ensâri radıyallahu anh'dan Resul-i Ekremin sav. şöyle buyurdu dediği rivâyet olunmuştur: "Kulun tevbe (etme) si ile Alllâh Teâla'nın sevinci, ıssız bir çölde kaybettiği devesini âniden bulan sizden birinin duyduğu sevincinden daha fazladır."
(Buhari ve Müslim Riyazü's Salihin )

Resim---Müslim'in diğer rivâyetinde şöyledir: "Kulun tevbe (etme) si ile Alllâh Teâla'nın onun kendisine dönüş yaptığı andaki sevinci, sizden birinizin ıssız bir çölde devesi ile giderken yiyeceği ve içeceği devesi üzerinde olduğu halde onu elinden kaçırması ve onu bulmaktan umudunu kesip me'yus bir halde bir ağacın altına gelerek yan üstü yatarken işte tam bu esnâda devesini yanı başında görüvermesi üzerine hayvanın yularına yapışarak aşırı sevincinden şaşırarak: "Allahım! Sen benim kulumsun, ben de senin Rabbinim" dediği andaki sevincinden daha büyüktür."
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim---Câbir radiya'llâhu anh'den şöyle dediği rivâyet edilmiştir: Rasûlüllâh sallallahu aleyhi ve sellem hutbe irad buyururken gözleri kızarır, sesi yükselir, düşman akşam sabah size saldırmak üzere diyerek askeri ikaz eden kumandan gibi gadabı artar, şehadet parmağı ile orta parmağını birbirine yaklaştırır ve "Kıyametle aramdaki şu iki parmak gibi yakın olduğu halde ben peygamber gönderildim." buyurur ve (devamla) "Bundan sonra, (bilin ki) sözün en hayırlısı Allâh'ın kitabıdır. Yolların en güzeli de Muhammed'in yoludur. İşlerin en fenası (Allah'ın kitabına, peygamberin sünnetine uymayan) sonradan ihdas olunanlarıdır. Her bid'at sapıklıktır" der sonra "Ben her mü'mine öz nefsinden evlâyım. Her kim bir mal bırakırsa o vârislerinindir. Her kim de borç ve yetim çocuklar bırakırsa onlar (a bakmak da) bana ve benim üzerimedir" buyurdu. "
(Müslim rivayet etmiştir. Riyazü's Salihin )
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim---MÜFLİS KİMDİR?
"Ebu Hureyre Radiyallanu anh'dan: Şöyle rivayet edilmiştir: Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: "Müflis kimdir bilir misiniz? Bize göre müflis, gümüşü ve eşyası olmayandır, dediler. Rasulullah sav: Ümmetimden iflâs eden o kimsedir ki kıyâmet gününde namaz, oruç ve zekât ile (bu vazifeleri ifa etmiş olarak) gelir. (Ne yazık ki) şuna sövmüş, şuna zinâ isnadında bulunmuş, bunun malını yemiş, ötekinin kanını dökmüş, berikini dövmüştür. Binaenaleyh, onun sevaplarından (alınır zülmettiği) şu adama verilir. (Yine) onun hasenelerinden (alınır ezdiği) öteki adama verilir. Eğer, üzerindeki haklar bitmeden iyilikleri tükenir ise zülmettiği o kimselerin günahlarından alınır, onun üzerine yıkılır. Sonra da cehenneme atıılır. buyurdu."

Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim---"Ebu Hureyre Radiyallanu anh'dan: Şöyle demiştir. Bir kere Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in huzuruna şarab içmiş bir kişi getirilmişti. Rasulullah: "Ona vurunuz, buyurdu. (Ebu Hüreyre der ki, peygamberin emri üzerine) kimi eliyle, kimi ayakkabısıyla, kimisi de elbisesiyle ona vurdu. (Ceza tatbik edilip de) Adam dönüp gidince oradakilerden biri: Allâh seni kahretsin dedi. Rasulullah: Böyle söylemeyin. (Beddua edip de) onun aleyhine şeytana yardım etmeyin, buyurdu."
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim---"Ebu Hureyre Radiyallanu anh'dan: Şöyle demiştir. Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdular ki " Saçları dağınık, üstü başı tozlu, kapılardan kovulmuş niceleri vardır ki, eğer '(bir şeyin tahakkukuk veya adem-i tahakkuku hususunda) Allâha yemin etse (ler) elbette Allâh on (lar)ın yeminlerini yerine getirir."
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim---Aişe radiyallâhu anhâ dan: şöyle demiştir." Ben Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in hanımlarından hiç birini Hadice'yi kıskandığım kadar kıskanmadım. Halbuki Hadice'yi hiç görmedim. Fakat peygamber onu çok anıyordu. Koyun kestiğinde onu parçalar sonra Hadice'nin dostlarına gönderirdi. Bazan ben: Sanki dünyâda Hadice'den başka kadın yokmuş derdim de, Rasulullâh şu karşılığı verirdi: O (şöyle) idi, o (böyle) idi. Ondan çocuklarım olmuştur!."
Başka bir rivâyet şöyle:
"Rasulullâh koyun kestiğinde kâfi miktarda Hadice'nin dostlarına hediye ederdi."
bir diğer rivâyet şöyle:
Rasulullâh koyun kestiğinde, ondan Hadice'nin ahbaplarına götürün derdi."
Aişe radiyallahu anhâ dan yapılan bir başka rivâyet şöyledir:
Müşârün-ileyhâ diyor ki: Hadice'nin kız kardeşi Hüveylid'in kızı Hâle, Rasulullâhın huzuruna çıkmak için izin istedi. Rasulullâh, Hâle'nin izin isteyişinden Hadice'nin izin isteyişini hatırlatıp heyecanlandı ve: "ilâhi Hüveylid kızı Hâle (gelmiş) diye söylendi.

(Buharı ve Müslim rivayet etmişlerdir. Riyazü's Salihin )
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön