SAHİH-i MÜSLİM de ÂDÂB

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

SAHİH-i MÜSLİM de ÂDÂB

Mesaj gönderen aNKa »

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

Bismillâhirrahmânirrahîm

ÂDÂB BAHSİ

1- Ebü Kasım Künyesini Takınmaktan Nehiy ve Müstehab Olan İsimlerin Beyanı Babı

Resim~ Bana Ebû Küreyb Muhammed b. Ala' ile İbni Ebi Ömer rivayet ettiler, (Ebû Küreyb anberanâ; İbni Ebî Ömer haddesenâ tâbirlerini kullandılar.) Lâfız İbni Ebi Ömer'indir. (Dediler ki) : Bize Mervan (yâni El-Fezârî) Humeyd'den, o da Enes'den naklen rivayet etti. (Şöyle demiş) :

Bir adam Bakî'de birine:
— "Yâ Ebe'l-Kâasım!" diye seslendi.

Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) de ona bakarak:
— "Yâ Resûlallah!" dedi.

Adam:
— "Ben seni kastetmedim. Filânı çağırdım." dedi.

Bunun üzerine Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem);

«Benim ismimi takının ama künyemi takınmayın!» buyurdular.

Resim~ Bana İbrahim b. Ziyad rivayet etti. (Bu zâtm lâkabı Se-belan'dır.) (Dedi ki) : Bize Abbâs b. Abbâd, Ukeydullah b. Ömer ile kardeşi Abdullah'dan naklen haber verdi. Bu hadîsi onlardan 144 senesinde dinlemiş, onu Nâfi'den, o da İbni Ömer'den naklen rivayet etmişler. İbni Ömer (Şöyle demiş) :

Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
«Şüphesiz ki, sizin Allah'a en sevimli gelen isimleriniz Abdullah ve Abdurrahmandır.» buyurdular.

Resim~ Bize Muhammed b. Miisennâ ile Muhammed b. Beşşâr ri-vayet ettiler. (Dediler ki) : Bize Muhammed b. Ca'fer rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Şu'be rivayet etti. (Dedi ki) : Katâde'yi Sâlim'den, o da Câbir b. Abdillah'dan naklen rivayet ederken dinledim. :

Ensardan bir adamın bir oğlu dünyaya gelmiş de adını Muhammed koymak istemiş ve Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'e gelerek sormuş, o da:
«Ensâr iyî etmişler... Benim ismimi koyun ama künyemi takınmayın!» buyurmuşlar.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

2- Çirkin İsimler Koymanın, Nafi' ve Benzeri İsimlerin Keraheti Babı

Resim~ Bize Yahya b. Yahya ile Ebû Bekr b. Efaî Şeybe rivayet ettiler. (Ebû Bekir dedi ki : Bize Mu't emir b. Süleyman, Rukeyn'den, o da babasından, o da Semura'dan naklen rivayet etti. Yahya ise : Bize Mu'te-mir b. Süleyman haber verdi, dedi. (Demiş ki) : Rukeyni babasından, o da Semûra b. Cündep'den naklen rivayet ederken dinledim.) Şöyle demiş: :

Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) kölelerimize dört isim vermemizi bize yasak etti. Eflah, Kabâh, Yesâr ve Nâfi.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

3- Çirkin İsmi Güzele Çevirmenin, Berra İsminin Zeynep, Cübveriye ve Benzerleriyle Değiştirmenin Müstehab Oluşu Babı

Resim~ Bize Ahmed b. Han bel ile Züheyr b. Harb, Muhammed b. Müseıınâ, Ubeydullah b. Saîd ve Muhammed b. Beşşar rivayet ettiler. (Dediler ki) : Bize Yahya b. Saîd, Ubeydullah'dan rivayet etti. (Demiş ki) : Bana Nâfi', İbni Ömer'den naklen haber verdi ki:

Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Asiye ismini değiştirmiş ve:

«Sen Cemîle'sin!» buyurmuştur.

Resim~ Bize Amru'n-Nâkıd rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hâşİm b. Kâasım rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Leys, Yezîd b. Ebî Habîb'den, o da Muhammed b. Amr b. Atâ'dan naklen rivayet etti. Şöyle demiş:

Ben kızıma Berra ismini verdim. Müteakiben Zeyneb binti Ebî Seleme bana şunu söyledi:

- "Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu isimden nehiy buyurdu. Benim adım da Berra idi. Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) :

«Kendinizi temize çekmeyin! Allah sizin iyi olanlarınızı pek âlâ bilir.» dedi. (Oradakiler) :

— "Ona ne isim verelim?" diye sordular.

«Zeyneb İsmini verin.» buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

4- Melikül Emlak ve Melikül Mülük Adlarını Takınmanın Haram Kılınması Babı

Resim~ Bize Muhammed b. Kâfi' rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Abdürrezzâk rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Ma'mer, Hem mâm b. Münebbih'-den naklen haber verdi. Hemmâm: Ebû Hüreyre'nin Resûlullah (Sallallahü Aleyhi veSellem)'den bize rivayet ettikleri şunlardır, diyerek bir takım hadîsler zikretmiştir. Onlardan biri de şudur :

Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :

«Kıyamet gününde Allah Teâlâ'nın en fazla gadab edeceği en pis ve en kindar adam Melikül-Emlak adını takınan kimsedir. Allah'tan başka Melik yoktur.» buyurdular.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

5- Çocuk Doğduğu Zaman Çiğnem Yapılmasının ve Çiğnem Yapacak Salih Bir Zata Götürülmesinin Müstehab Oluşu, Doğduğu Gün Adının Konabilmesi ve Abdullah, İbrahim Vesair Peygamberlerin (Aleyhimüsselâm) İsimlerini Koymanın Müstehab Oluşu Babı

Resim~ Bize Abdü'l-A'lâ b. Haramâd rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hammâd b. Seleme, Sabit El-Bûnânî'den, o da Enes b. Mâlik'den naklen rivayet etti. Enes şöyle demiş :

Abdullah b. Ebî Talhate'l-Ensâri doğduğu vakit onu Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'e götürdüm. Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bir aba içinde devesini katranlıyordu. (Bana) :

«Yanında kuru hurma var mı?» diye sordu.

— "Evet!" dedim. Ve kendilerine birkaç hurma verdim. Onları ağzına atarak çiğnedi. Sonra çocuğun ağzını açtı ve hurmayı içine püskürdü. Çocuk onu yalamaya başladı. Bunun üzerine Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):

«Ensârın sevgilisi hurmadır.» buyurdu. Ve çocuğa Abdullah adını verdi.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

6- Oğlundan Başkasına "Ey Oğulcuğum" Demenin Cevazı ve Bunu Latife İçin Söylemenin Müstehab Oluşu Babı

Resim~ Bize Muhammed b. Uheyb El-Guberî rivayet etti. (De¬di ki) : Bize Ebû Avâne, Ebû Osman'dan, o da Enes b. Mâlik'den naklen rivayet etti. (Şöyle demiş) :

Bana Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :

«Ey oğulcuğum!» diye hitab etti.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

7- İzin İsteme Babı

Resim~ Bana Ebû't-Tahir rivayet etti. (Dedi ki) : Bana Abdullah b. Vehb haber verdi. (Dedi ki) : Bana Amr b. Haris, Bükeyr b. Eşecc'deo naklen rivayet etti. Ona da Büsr b. Saîd rivayet etmiş ki, kendisi Ebâ Saîd-i Hudri'yi şunu söylerken işitmiş :

Ubeyy b. Ka'b'ın yanında bir meclisde idik. Derken Ebû Musel-Eş'arî kızgın olarak geldi ve durarak:
— "Sizden Allah aşkına soruyorum! Hiç biriniz Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'i :

«İzin istemek üç keredir. Sana izin verilirse ne âla! Yoksa dönüver!» buyururken işitti mi?" dedi.

Übeyy:
— "Ne o?" diye sordu. Dedi ki:

— "Ben dün Ömer b. Hattâb'ın yanına girmek için üç defa izin istedim. Fakat bana izin verilmedi. Ben de döndüm. Sonra bugün ona gelerek yanına girdim. Ve: "Dün ben geldim, Üç defa selâm verdim. Sonra çekildim gittim" diye kendisine haber verdim.
Ömer: "Seni işittik ama biz o anda meşgul idik. Sana izin verilinceye kadar izin İstemeye devam etseydin ya!" dedi.
Ben "Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'den işittiğim gibi izin istedim" dedim.
Ömer : "Vallahi ya bana bu hususta kendine şâhidlik edecek birini getirirsin yahut sırtını ve karnını haşlarım!" dedi."

Onun üzerine Übeyy b. Kâ'b:
— "Vallahi seninle beraber yaşça en küçüğümüzden başka kimse kalkmaz. Kalk ya Ebâ Said!" dedi.

Ben de kalkarak Ömer'e geldim ve "hakikaten Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bunu söylerken işittim" dedim.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

8- "Kim O!" Denildiği Vakit İzin İsteyenin: "Ben!" Demesinin Keraheti Babı

Resim~ Bize Yahya b. Yahya ile Ebû Bekr b. Ebî Şey be rivayet ettiler. Lâfız Ebû Bekr'indir. Yahya: Ahberana; Ebû Bekir: Haddesena tâbirlerini kullandılar. (Dediler ki) : Bize Veki', Şu*be'den, o da Muhammed b. Münkedir'den, o da Câbir b. Abdillah'dan naklen rivayet etti. (Şöyle demiş) :

Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'in yanına girmek için izin istedim.

«Kim o?» dedi.

— "Ben!" dedim.

Bunun üzerine Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :

«Ben!.. Ben!..» buyurdular.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

9- Başkasının Evine Bakmanın Haram Kılınması Babı

Resim~ Bize Kuteybe b. Saîd de rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Leys fimi Şihab'dan rivayet etti. Ona da Sehl b. Sa'd E's-Sâidî haber vermiş ki :

Bir adam Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'in kapısındaki bir delikten bakmış. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'in elinde başını kaşıdığı bir demir varmış.
Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) onu görünce :

«Beni gözettiğini bilsem şu demirle senin gözünü oyardım.» buyurmuş.

Ve (bir de) Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :

«İzin ancak ve ancak gözden dolayı icad edilmiştir» buyurmuşlar.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

10- Ansızın Görme Babı

Resim~ Bana Züheyr b. Harb dahî rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hüşeym rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Yûnus, Amr b. Saîd'den, o da Ebû Zür'dan, o da Cerîr b. Abdillah'dan naklen haber verdi. Cerîr (Şöyle demiş) :

Rasûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'e ansızın görmeyi sordum.

Bana gözümü (başka tarafa) çevirmemi emretti.
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön