Kur'ân-ı Kerim'de ismi geçen 28 peygamber aleyhumus's-selâm

Kur'ân-ı Kerim'de ismi geçen 28 peygamberimizin hayatı, risaletleri, mukaddes kitapları.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Kur'ân-ı Kerim'de ismi geçen 28 peygamber aleyhumus's-selâm

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

Resim
Kur'ân-ı Kerim'de İsmi Geçen Peygamberler:
aleyhumus's-selâm....

• 1. Hz. Âdem: آدَمُ
• 2. Hz. İdris: إِدْرِيس
• 3. Hz. Nuh: نوح
• 4. Hz. Hud: هود
• 5. Hz. Sâlih : صَّالِحِ
• 6. Hz. Zulkarneyn : ذِي الْقَرْنَيْن
• 7. Hz .İbrâhim: ابراهيم
• 8. Hz. Lût: لُوط
• 9. Hz. İsmâ'îl: إِسْمَاعِيل
• 10. Hz. İshak : إِسْحَق
• 11. Hz. Ya'kub : يَعْقُوب
• 12. Hz. Yûsuf: يوسف
• 13. Hz. Eyyûb : أَيُّوب
• 14. Hz. Şu'ayb: شُعَيْب
• 15. Hz. Mûsâ: مُوسَى
• 16. Hz. Hârûn: هَارُون
• 17. Hz. Hızır: خضر
• 18. Hz. İlyas: إِلْيَاس
• 19. Hz. Elyesa: الْيَسَعَ
• 20. Hz. Zulkifl: ذَا الْكِفْل
• 21. Hz. Dâvûd: دَاوُود
• 22. Hz. Süleymân: سُلَيْمَان
• 23. Hz. Yûnus: يونس
• 24. Hz. Lokmân: لُقْمَان
• 25. Hz. Uzeyr: عُزَيْر
• 26. Hz. Zekeriyyâ: زَكَرِي
• 27. Hz. Yahyâ: يَحْيَى
• 28. Hz. 'îsâ: عِيسَى
• 29. Hz. MUHAMMED: مُّحَمَّدٌ
• sallallâhu aleyhi ve sellem

NOT: Hızır aleyhi's-selâm Kur'ân-ı Kerim'de geçmemektedir.
Ancak Fahreddin Râzi ve diğer bâzı tefsir âlimlerimiz peygamberdir ictihadındadır..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: Kur'ân-ı Kerim'de ismi geçen 28 peygamber aleyhi's-selâm

Mesaj gönderen Gul »

Resim Resim
Resim

Resim

4 X 7 = 28

Şaştım kaldım Şeyle RABBım
Dönen Devran Neyle RABBım
Beni çoban eyle RABB
ım
Sırr Sâlihin Devesine…

*

Muhammedî eyle mizanım
Davud okusun ezanım
Bağışla RABB
ım düzenim
İbrahim
in Duasına…

*

Sârâdan doğma İshaka
Zülkifl
in zevki misaka
Şit şâhid olmuştur HAKK
a
Elyesa
’ Hak davasına…

*

Âdem duydu duyduğumu
Âlem görsün uyduğumu
Salıver gitsin Ruhumu
Ruhu
l-Kudus Havasına…

*

Haşyet yolum, çilem çıra
Arşa çıkar ara sıra
Garib gönlüm olsun Hıra
Dost Muhammed yuvasına
…

*

Sana gönül bağlamışım
Bulut bulut ağlamışım
Aşk dağından çağlamışım
Vâdi
-i vuslat Tûvâsında…

*

Tevhidim tamamlat Yâ RABB!
Barışsınlar Kalb ile Kab
Hacerü
l- Esved Taşı yap
Kalbim Musa Asâsına
…

*

Zekeriyya zikrim Benim
HAYY
da Yahyayla hemdemim
Müjdelenmişim Meryem
im
RABBım ALLAH İsasına…

*

Nuhun Gemisi bedenim
Boğulan Ben
… Boğan Benim
Hak Muhammedde dümenim
Yolum Arşın Âlâsına
…

*

Her mürsel bir menzil inan
Üzeyir dirilir mekan
Şuayib
-Harun-Süleyman
Sırr
-ı Belkıs Sâbâsına…

*

Âşık Tevhid, Çile çağı
Aklı Buzu
-Aşk Sıcağı
İsmail boynun bıçağı
İbrahim
in Rüyasına…

*

RABBımın lütfu Lûtuna
Yunus yem oldu Hut
una
İbrahim nefsin putuna
İdris binmiş hevâsına
…

*

Kör kuyu Yusufa Sûr…du
Yunus
un yalnızlık yurdu
Dost Eyyub
un sabır kurdu
Şâhid Kâlu Belâsına
…

*

Tevhid silsin kalbden pası
Işık bulsun Kafa Tası
Musa
nın Sevdâ Sahrası
Mecnun
a Tûr Leylâsına…

*

İbrahim HAKKın Halili
Hâk eyledi İsmail
i
Nâr içinde Nûrun dili
Salmış serin salâsına
…

*

Yusuf Yolun Yâr bağlamış
Dost derdini Dost dağlamış
Gönlü gözünden ağlamış
Yakub düşmüş Sevdâsına
…

*

Lokman Hekim öğüdünü
Öğren göstersin önünü
İhvâni
’m döndür yönünü
Dost Muhammed Mevlâsına
…

Resim
25.05.1995 08:30
Antly.. – Sülekler…

Mizan : Terazi, ölçü, tartı. * Akıl, idrak, muhakeme. Mikyas.
Haşyet : Korku ve dehşet.
Hemdem : f. Canciğer arkadaş.
Mürsel : (Resel. den) İrsal olunmuş, gönderilmiş, yollanmış. * Nebi. Peygamber.
Menzil : İnilen yer. Konulacak yer. * Yer. Dünya. Ev. * Mesafe.
Hut : Balık. Büyük balık.
Hevâ : İstek. Nefsin isteği. Düşkünlük. Gelip geçici olan heves. Nefsin zararlı ve günah olan arzuları.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: Kur'ân-ı Kerim'de ismi geçen 28 peygamber aleyhi's-selâm

Mesaj gönderen Gul »

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى مَنْ رُحُهُ مِحْرَبُ الْاَرْوَاحِ وَ الْمَلاَئِكَةِ وَ ألْكَوْنِ

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى مَنْ هُوَ إمَامُ الْأَنْبِيَاءِ وَ الْ مُرْسَلِين

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى مَنْ هُو إمَامُ أهلِ الْجَنَّةِ وَ إبَادِاللّهِ الْمُؤْمِنِين

1X4=4

Kurtar beni boş sözümden
Yaşlar boşansın gözümden
Senin için can özümden
Selâm
-Salât Yâ Muhammed (sav)!..

*

Başım derdi kuru lafla
Dönek tevbe meçhul afla
Kâbe
de dönen tavafla
Selâm

*

Sarhoş oldum ayılamam
Ayılıp yolum bulamam
Bir nefes sensiz olamam
Selâm

*

Ruh çiçeğim Fatma Anam
Gönül gerçeğinde yanam
Susadım
, nûr gönder-kanam
Selâm

*

Ehl-i Beytin Aşk Elini
Göster Gönül Güzelini
Sırr Sazın Tevhid Telini
Selâm

*

Gök mavi yaprak yeşili
Taşın sesi kuşun dili
AHAD
ın Ahmed Menzili
Selâm

*

Çile çarkım Char-i Yârin
Merkezinde zâr ü zârin
Nev niyaz nazından nârin
Selâm

*

İlk adım ikisin Biri
Sıdıklar sırrın Bekiri
Canda Cânân erdem eri
Selâm

*

Dinin adalet Ömeri
Söylenir ezelden beri
Erenlerin Erdem Eri
Selâm

*

Hayânın Halkta Osmanı
Aşk Kurbanı HAKK
a canı
Mushafta muhabbet kanı
Selâm

*

Umut Ufkunun Ulusu
Âşıklar aslın Ali
si
Kalb Kapısın Sırr Velîsi
Selâm

*

Ebu Bekir Sıdk ü Huşû
Sevr Dağının Anka Kuşu
Sıdk ile kalbin vuruşu
Selâm

*

Ömerül- Faruk sâadeti
Zühd ü Takva adaleti
Tevhidin Hak Şehâdeti
Selâm

*

İki kanadı nûr Osman
Havf ü Recâsı Sûr Osman
Sırr
-ı Subhân sürur Osman
Selâm

*

Şah Ali Aşk ü Cezbesi
Ruhların Tevhid Nefesi
İhvâni
min Sevdâ Sesi
Selâm

Resim
26.05.1995 10:43

Mushaf : Sahife. Sahife halinde yazılı kitap. * Kur'ân-ı Kerim'in bir ismi. (Bak: Kur'ân)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: Kur'ân-ı Kerim'de ismi geçen 28 peygamber aleyhumus's-se

Mesaj gönderen nur-ye »

"Biz Muhammediyiz demek 28 peygamberi içinde tutar. Muhammed Aleyhisselâmı DUYdu ve UYduysa ona cennet vardır. Nur-u Mime ulaşmıştır. "

(Gece Sohbetleri- 1 Mart 2008)

-> YiRMi SEKiZ NEBÎ -> İle
-> HARFlerin -> SEBEBi -> İle
LÜBBü’l- LüBB LeBLeBi-> İle
KüLLî ŞEY’de HaYy DoSTt VeDÛD!.. celle celâluhu..
http://www.muhammedinur.com/forum/viewt ... 313#p85313
-> YiRMi SEKiZ NEBÎ -> İle:

Kur'ân-ı Kerimde 28 Peygamber aleyhi's-selâm ismi geçer ki kulun Tekemmülünde birer Manevî aşama safhasıdırlar.
Kur'ân-ı Kerimde adı geçen peygamber aleyhumu's-selâm:
İlki Âdem aleyhi's-selâm, sonuncusu ise Ebû’l-Kâsım Muhammed ibn ʿAbd Allâh ibn ʿAbd’ûl-Muttâlib aleyhi's-selâmdır.
Bu ikisi arasında sayısı bazı hadis kaynaklarına göre 124.000 olan başka peygamberlerden de bahsedilir:

وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلًا مِّن قَبْلِكَ مِنْهُم مَّن قَصَصْنَا عَلَيْكَ وَمِنْهُم مَّن لَّمْ نَقْصُصْ عَلَيْكَ وَمَا كَانَ لِرَسُولٍ أَنْ يَأْتِيَ بِآيَةٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ فَإِذَا جَاء أَمْرُ اللَّهِ قُضِيَ بِالْحَقِّ وَخَسِرَ هُنَالِكَ الْمُبْطِلُونَ
Resim---“Ve lekad erselnâ rusulen min kablike minhum men kasasnâ aleyke ve minhum men lem naksus aleyk(aleyke), ve mâ kâne li resûlin en ye’tiye bi âyetin illâ bi iznillâh(iznillâhi), fe izâ câe emrullâhi kudıye bil hakkı ve hasire hunâlikel mubtılûn: Andolsun senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan bazılarını sana anlattık bazılarını ise anlatmadık. Allah'ın izni olmadan hiçbir peygamberin bir mucize getirmesi sözkonusu olamaz. Allah'ın emri geldiğinde hak ile hükmedilir ve işte burada, (hakkı) geçersiz kılmaya çalışanlar hüsrana uğrarlar.”
(Mü’min 40/78)

Resim---Sahabeden Ebu Zerr el-Gifari radiyallahu anhu: “Ben Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selleme: “Yâ Rasûlullah! Nebîlerin ilki hangisidir?” diye sordum. “âdem'dir.” buyurdu. Ben tekrar: “O Nebî miydi?” diye sordum, “Evet o, Allah ile bizatihi konuşmuş bir Nebî idi.” dedi. Ben: “Yâ Rasûlullah!, peygamberlerin sayısı kaçtir?” diye sordum; “Yüzyirmidörtbindir.” buyurdular.
(İmam Suyutî; ed-Dürrü'l- Mensur 1/125)

[/size]Ancak bu Peygamberlerden 25 tanesi Kur'ân-ı Kerim'de açıkça 3 tanesi ise anlamca yer almaktadır ki 4X7=28 NebîyuLLAH;
Kur'ân-ı Kerimde adı geçen Peygambelerin kronolojik sırasıyla isimleri ve genel bilgi:

1. Âdem aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 25 defa geçmektedir. İlk insan, ilk peygamber, ilk örtünen, toprağı ilk işleyendir. Allah onun cesedini topraktan, sonra da kendisine eş olsun diye Havva’yı O'nun kaburga kemiğinden yaratmıştır. Kendisine kitap olarak 10 sayfa verilmiştir.

2. İdris aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 2 defa geçmektedir. Astronomi ve matematikle ilk uğraşan, ilk defa iğne ile dikiş diken ve elbise yaparak giyen, ölçü ve tartı âletlerini ilk defa kullanan, ilk yazı yazanın O olduğu rivayet edilir. Kendisine 30 sayfalık suhuf indirilmiştir.

3. Nûh aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 43 defa geçmektedir. Kur’an’ın 71. sûresi onun adını taşımaktadır. Kavminden kendisine çok az kişi iman etmiştir. Karısı ve çocuklarından biri de iman etmeyenler arasındadır. Nuh tufanından sonra yeni bir nesil yaratılmıştır.

4. Hûd aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 10 defa geçmektedir. Kur’an’ın 11. sûresi o'nun adını taşımaktadır. Yaşadıkları yer olan İrem şehrinde, yüksek binalar inşa etme yarışına girmiş Âd Kavmine gönderilmiştir. Ticaretle uğraşmıştır.

5. Sâlih, aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 8 defa geçmektedir. Dağları ve yüksek kayaları oyarak inşa ettikleri görkemli evlerle ünlü Semud kavmine gönderilmiştir. Semudlular kendilerine denemek için gönderilen Salih aleyhi's-selâm’ın devesini öldürdüler. Ticaretle uğraşmıştır.

6. İbrahîm aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 69 defa geçmektedir. Kur’anın 14. sûresi onun adını taşımaktadır. Oğlu İsmail aleyhi's-selâm ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Çok misafirperver biriydi. Kurban kesmeyi bize o öğretmiştir. Kendisine 10 sayfalık kitap verilmiştir. Babil hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atılmış, ateş kendisini yakmamıştır. Halilullah yani Allah'ın dostu olarak anılır.

7. Lût aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 27 defa geçmektedir. İbrahim aleyhi's-selâm’a iman eden ilk kişidir, onunla birlikte hicret edenlerdendir. Sodom ve Gomora şehirlerinde yaşayan Lut Kavmine peygamber olarak gönderilmiştir.

8. İsmâil aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 12 defa geçmektedir. Çobanlık yapmıştır. Babası İbrahim ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Hacla ilgili pek çok merasim ve kurban kesme konularında İbrahim aleyhi's-selâm ile birlikte Müslümanlara örnek olmuştur. Son peygamberimiz MuhaMMed aleyhi's-selâm onun soyundan gelmektedir.

9. İshak aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 15 defa geçmektedir. İbrahim aleyhi's-selâm’ın oğludur. Muhammed aleyhi's-selâm haricinde Kur’ân’da adı geçip de kendisinden sonra gelen bütün peygamberlerin atasıdır.

10. Ya'kub aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 16 defa geçmektedir. İbrahim aleyhi's-selâm’ın torunu, İshak aleyhi's-selâm'ın oğludur. Evlat acısı ile evlat ihaneti ile imtihan edilmiştir. Oğlu Yusuf aleyhi's-selâm’ın acısı dolayısıyla gözleri kapanmış, sonra ona kavuşmasıyla yeniden açılmıştır. Mısır’a gitmeden önce Filistin civarında peygamberlik yapmıştır. Diğer ismi İsrâil'dir. İsrailoğulları onun 12 oğlundan türemiştir.

11. Yûsuf aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 27 defa geçmektedir. Kur’an’ın 12. sûresi onun adını taşımaktadır. Yakub’un 12 oğlundan en çok sevdiği oğludur. Kardeşleri kendisini kıskanmışlar, kuyuya atmışlardır. Kendisine rüyaları yorumlama yeteneği verilmiştir. Bu bilgi ve yeteneği sayesinde Mısır’a yönetici olmuştur. Kur’ân-ı Kerim’de toplu olarak bir sûrede, baştan sona anlatılan tek kıssa onunkidir. Bu kıssa Kur’ân-ı Kerim’de “kıssaların güzeli” olarak nitelenmiştir.

12. Eyyub aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 4 defa geçmektedir. Çok ağır bir hastalık geçirmiş, sabrıyla sembol olmuştur.

13. Şuayb aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de 11 defa geçmektedir. Hitabet yeteneğinden ötürü “Peygamberlerin Hatibi” olarak anılmıştır. Ölçü ve tartıda hile yapan Medyen ve Eyke halkına gönderilmiştir. Kızlarından biriyle Musa aleyhi's-selâm evlenmiştir.

14. Musâ aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 136 defa geçmektedir. Kur’ân-ı Kerim’de kendisinden ve mücadelesinden en çok bahsedilen peygamberdir. Şuayb aleyhi's-selâm’ın damadıdır. İsrailoğulları’na peygamber olarak gönderilmiştir. İsrailoğulları onun önderliğinde Mısır’dan çıkmışlardır. Kendisine Tevrat verilmiştir.

15. Harun aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 20 defa geçmektedir. Musa aleyhi's-selâm’ın kardeşidir. Onun yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Musa aleyhi's-selâm Medyen’den Mısır’a dönünce Harun aleyhi's-selâm’a Allah’ın buyruklarını iletmiş, o da bunları kabul ederek Musaaleyhi's-selâm’a yardımcı olmuştur. Güzel konuşması ve hitabet yeteneği, en güçlü özelliğidir.

16. Davud aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 16 defa geçmektedir. Sesi o kadar güzeldi ki sesine dağlar ve kuşlar eşlik ederdi. Önceleri Tâlût’un ordusunda bir asker olarak savaşmış, daha sonra Allah’ın kendisine verdiği peygamberlik ve hükümdarlıkla birlikte İsrailoğullarına kral olmuştur. Demirciydi. Kendisine Zebur verilmiştir.

17. Süleyman aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 17 defa geçmektedir. Babası Davud aleyhi's-selâm’dır. Babasının ölümünden sonra onun yerine hükümdar olmuştur. Hayvanlarla ve cinlerle konuşabilme yeteneğine sahip olduğuna ve emrinde onları çalıştırdığına inanılır.

18. Zülkifl aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 2 defa geçmektedir. Eyyub aleyhi's-selâm’ın oğludur. Sabreden, Allah’ın rahmetine ulaşan ve Salihlerden olduğu bildirilen peygamberlerdendir.

19. Yûnus aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 4 defa geçmektedir. Kur’ân’ın 10. suresi onun adını taşımaktadır. Asurluların başkenti olan Ninova halkına peygamber olarak görevlendirilmiştir. Bir yunus balığı tarafından yutulmuş ama daha sonra bu balık tarafından karaya çıkarılmıştır.

20. İlyas aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 3 defa geçmektedir. İsrailoğullarından Ba’l' a tapan topluma peygamber olarak gönderilmiştir.

21. Elyesa aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 2 defa geçmektedir. İlyas aleyhi's-selâm’a yardımcı olarak gönderilmiştir.

22. Zekeriyâ aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 7 defa geçmektedir. Süleyman'ın soyundandır. Kudüs’te Meryem aleyha's-selâm’in himayesini üstlenmiş, ona koruyuculuk yapmıştır. İsrailoğulları tarafından şehid edilmiştir.

23. Yahyâ aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 5 defa geçmektedir. Zekeriyya aleyhi's-selâm’ın oğludur. Adı daha önce hiç kullanılmamış bir isimdir ve Allah tarafından konulmuştur. İsâ aleyhi's-selâm’ın müjdecisidir.

24. İsâ aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 25 defa geçmektedir. Allah'ın mucizesi eseri babasız olarak doğmuştur. Daha beşikteyken konuşmuştur. Ölüleri diriltmiş, hastaları ve körleri iyileştirmiştir. Onun doğduğu sene miladî takvimin başlangıcı kabul edilir. Mesleği marangozluktu. Kendisine İncil verilmiştir.

25. MuhaMMed aleyhi's-selâm: Kur’ân-ı Kerim’de adı 4 defa geçmektedir. Kur’ân’ın 47. sûresi Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellemin adını taşımaktadır. Son peygamberdir. Bütün insanlığa gönderilmiştir. Kendisine Kur'an-i Kerim verilmiştir.

Bununla beraber, Kur'an-i Kerim'de kıssalar anlatılan; ancak açıkça peygamber oldukları zikredilmeyen ancak Rasûlullah! sallallahu aleyhi ve sellemin buyurduğu;

26- Üzeyr aleyhi's-selâm: (Tevbe 9/30)
27- Lokman aleyhi's-selâm: (Lokman 31/ 12, 13 )
28- Zü'l-Karneyn aleyhi's-selâm: (Kehf 18/83, 86, 94) âyet-i celîlerinde geçmektedir..

İnsanoğlu AKLı gerçeği ancak NAKLen DUYar/UYar/ANlayaBİLir..

تِلْكَ الرُّسُلُ فَضَّلْنَا بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ مِّنْهُم مَّن كَلَّمَ اللّهُ وَرَفَعَ بَعْضَهُمْ دَرَجَاتٍ وَآتَيْنَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ الْبَيِّنَاتِ وَأَيَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ وَلَوْ شَاء اللّهُ مَا اقْتَتَلَ الَّذِينَ مِن بَعْدِهِم مِّن بَعْدِ مَا جَاءتْهُمُ الْبَيِّنَاتُ وَلَكِنِ اخْتَلَفُواْ فَمِنْهُم مَّنْ آمَنَ وَمِنْهُم مَّن كَفَرَ وَلَوْ شَاء اللّهُ مَا اقْتَتَلُواْ وَلَكِنَّ اللّهَ يَفْعَلُ مَا يُرِيدُ

Resim---“Tilker rusulu faddalnâ ba’dahum alâ ba’d(ba’din), minhum men kellemallâhu ve rafea ba’dahum derecât(derecâtin), ve âteynâ îsâbne meryemel beyyinâti ve eyyednâhu bi rûhıl kudus(rûhıl kudusi), ve lev şâallâhu maktetelellezîne min ba’dihim min ba’di mâ câethumul beyyinâtu ve lâkinihtelefû fe minhum men âmene ve minhum men kefer(kefere), ve lev şâallâhu maktetelû ve lâkinnallâhe yef’alu mâ yurîd(yurîdu).: İşte biz bu peygamberlerin bazılarını bazılarına üstün kıldık. Onların içinde Allah'ın kendileriyle konuştukları vardır. Bazılarını ise derecelerle yükseltmiştir. Meryem oğlu İsa'ya da açık belgeler verdik ve onu Ruhu'l-Kuds ile destekledik. Allah dileseydi, onlardan sonra gelenler kendilerine açık belgeler geldikten sonra birbirleriyle çarpışmazlardı. Ama onlar ayrılığa düştüler; kimisi iman etti, kimisi de inkar etti. Allah dileseydi onlar birbirleriyle çarpışmazlardı. Ama Allah istediğini yapar.”
(Bakara 2/253)

*

-> HARFler -> SEBEBi -> İle:

Arpaçada 28 harf vardır.. 4X7=28…

*

LÜBBül- LüBB LeBLeBi-> İle:

ÖZün ÖZünün ÖZeti.. bir demir LeBLeBidir insanların ağzında AKLında ve’s- SeLÂMm..

Fırka-ı Nâciyyenin MuhaMMedî YOLcuları; hizibçilikten, taassubdan uzakta, Rabbânî, Kur'ânî, MuhaMMedî ve Ehl-i Beytî Ahlâkta MeLÂMîler olup, HAKK Teâlâ’nın Halkına, Rasûlullah SALLallâhu aleyhi ve SELLem Adına, Hesabına ve şerefine dâimâ “Emr-i bi’l- ma'ruf-İyiliği emretmek ve nehy-i Ani’l- münker-kötülüğü yasaklamak” Hasbî Hizmetindedirler. Rotalarını KeLÂMullah ve Rasûlullah SALLallâhu aleyhi ve SELLem ÇİZer.Onlar ulû’l-elbâblardır ki, Kur'ân-ı Kerîm'imizi ANlar da LÜBBü’l- LÜBBünü -> ÖZün ÖZünü ANlatırlar:

الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ
Resim---“Ellezîne yestemiûne'l-kavle fe yettebiûne ahseneh(ahsenehu), ulâikellezîne hedâhumullâhu ve ulâike hum ulû'l-elbâb(elbâbi):Onlar, sözü işitirler, böylece onun ahsen olanına tâbî olurlar. İşte onlar, ALLAH'ın hidayete erdirdikleridir. Ve işte onlar; onlar ulûl'elbabtır (daimî zikrin sâhipleri)”

(Zümer 39/18)
[/b]
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Ebû Hureyre (r.a.) : “Rasulullah (sav)’e et getirildi, kendisine kol kısmı sunuldu.-etin burası hoşuna giderdi- Etten dişleriyle bir lokma kopardı, sonra şöyle buyurdu: “ Ben, kıyamet günü insanların seyidiyim. Niye böyle olduğunu bilebiliyor musunuz? Allah, öncekileri ve sonrakileri, bütün insanları, çağıranın kendilerine sesini duyurabileceği , gözün görebileceği tek bir geniş alanda toplar. Güneş yaklaşır, insanlara gam ve keder dayanılmaz ve güç yetmez hale gelir. Bunun üzerine insanlar: “ Size ulaşanı görmüyor musunuz, sizin için Rabb’inize şefaat edecek birisine bakmaz mısınız?” derler. Bu sırada insanların bir kısmı diğer bir kısmına “Âdem’e gitmelisiniz” der. Hemen Âdem (as)’a varıp : Sen insanlığın atasısın. Allah seni eliyle yarattı, içine ruhundan üfledi ve meleklere sana secde etmelerini emir buyurdu, bizim için Rabb’inden şefaat dile, içerisinde bulunduğumuz durumu görmez misin? Bize ulaşanı görmez misin?” derler. Âdem ise: “Rabb’im bugün öyle gazaba geldi ki böyle bir gazaba daha önce gelmediği gibi sonra da asla gelmez. Şu da bir gerçektir ki ağacı bana yasaklamıştı ama ben kendisine karşı gelmiştim, ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum. Siz benden başkasına gidiniz! Nûh’a gidiniz der. Onlar da Nûh’a varıp: “Ey Nûh, şüphesiz sen yeryüzüne gönderilen Râsullerin ilkisin Allah seni “çok şükreden bir kul” olarak isimlendirmişti, bizim için Rabb’inden şefaat dile, içerisinde bulunduğumuz hali görmez misin?” derler. O da : “Rabb’im bugün öyle gazaba geldi ki böyle bir gazaba daha önce gelmediği gibi sonrada asla gelmez. Şu da bir gerçektir ki benim bir dua hakkım vardı onu da kavmime beddua olarak kullandım. Ben kendisine karşı gelmiştim, ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum. Siz benden başkasına gidiniz! İbrahim’e gidiniz der. Onlar da İbrahim’e varıp: “ Ey İbrahim sen Allah’ın Peygamberi ve O’nun yeryüzü halkından içten dostusun (halilisin), bizim için Rabb’inden şefaat dile, içerisinde bulunduğumuz hali görmez misin?” derler. O da : “Rabb’im bugün öyle gazaba geldi ki böyle bir gazaba daha önce gelmediği gibi sonrada asla gelmez. Şüphesiz bir de ben üç yalan söylemiştim. Ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum. Siz benden başkasına gidiniz! Mûsa’ ya gidiniz der. Onlar da Mûsa’ya varıp: “Ey Mûsa sen Allah’ın elçisisin. Allah Peygamber göndermesi / mesaj göndermesi ve seninle konuşması ile seni insanlara üstün kılmıştır. Bizim için Rabb’inden şefaat dile, içerisinde bulunduğumuz hali görmez misin?” derler. O da : “Rabb’im bugün öyle gazaba geldi ki böyle bir gazaba daha önce gelmediği gibi sonrada asla gelmez. Şüphesiz bir de ben öldürülmesiyle emrolunmadığım bir cana kıymıştım. Ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum. Siz benden başkasına gidiniz! Meryemoğlu Îsâ’ya gidiniz” der. Onlar da Îsâ’ya varıp: “ Ey Îsâ , sen, Allah’ın elçisi ve Meryem’e gönderdiği kendisinden gelen bir ruhsun, çocuk iken beşikte insanlarla konuşmuştun. Bizim için Rabb’inden şefaat dile, içerisinde bulunduğumuz hali görmez misin?” derler. Îsâ da : “Rabb’im bugün öyle gazaba geldi ki böyle bir gazaba daha önce gelmediği gibi sonrada asla gelmez. Ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum, ben kendimi düşünüyorum. Siz benden başkasına gidiniz! Muhammed (sav)’e gidiniz” der. – Günah zikretmez- Onlar da Muhammed (sav)’e varıp: “ Ey Muhammed, sen, Allah’ın elçisi ve Peygamberlerin sonuncususun. Senin gelmiş ve gelecek günahlarını bağışladı. Bizim için Rabb’inden şefaat dile, içerisinde bulunduğumuz hali görmez misin?” derler. Ben de kalkıp Arşın altına gelerek şanı yüce Rabb’ime secdeye kapanırım. Sonra Allah , benden önce hiç kimseye nasip etmediği, kendisine övgü ve medhiyeleri bana açıp ilham eder, sonra da : “ Ey Muhammed, başını kaldır. İste! İstediğin verilir, şefaat et, şefaatın kabul olunur!” denilir. Ben de başımı kaldırır “ Ey Rabbim, Ümmetim!” derim. Bana “ Ey Muhammed! Ümmetinden üzerlerinde hesap olmayanları Cennet kapılarından sağ kapıdan koy! Bunlar aynı zamanda diğer kapılarda da insanlara ortaktırlar.” denilir. Canım elinde olan Allah’a yemin olsun ki, Cennetin kapı aralıklarından iki aralığının mesafesi Mekke ile Hımyer yahut Mekke ile Busra arası kadar geniştir.”

(Kütüb-i Sitte Serisi:1, Sahîh-i Buhârî, Hadis No:1749)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Mâlik b. Sa’saa’ (r.a.)’dan. Hz. Peygamber (s.a.v.) kendilerine İsra ve Mirac gecesinin şöyle anlatmışlardır. “Ben Kâbe’de Hatim’de ~(ravi) belki de Hıcr’de dedi demiştir.~ uzanmış iken Cebrail geldi ve şuradan şuraya kadar yardı ve kalbimi çıkardı, hadisi anlatan boğaz çukurundan karnının altına kadar demiştir~ Sonra iman dolu altın bir kap getirilip kalbim yıkandı, içi doldurulup yerine konuldu, arkasından bana, katırdan küçük merkepten büyük beyaz bir binek (dâbbe) getirildi ~ravi bunun isminin Burâk olduğunu söylemiştir.~ Bu binek adımını bir kimsenin gözünün ulaşabileceği en uzak noktaya atıyordu. Bu bineğe bindirildim.Cebrail beni götürüp yakın semaya geldi, kapının açılmasını istedi, kendisine: “Kim o?” denildi: “Cebrail” dedi: “Yanındaki kimdir?” denildi: “Muhammed” dedi: “Gelmesi için kendisine haber gönderilmiş midir?” denildi: “Evet” dedi: “Hoşgeldi, bu geliş ne güzel bir geliştir” denildi ve kapı açıldı, girdiğimde baksam ki içeride Âdem’i gördüm: “Bu atan Âdem’dir, kendisine selâm ver “ dedi. Ona selâm verdim, selâmımı aldı, arkasından: “Hoş geldin Salih evlat, Salih peygamber” dedi. Sonra ikinci semaya yükseltti ve kapının açılmasını istedi: “Kim o?” denildi: “Cebrail” dedi: “Yanındaki kimdir?” denildi: “Muhammed” dedi: “Gelmesi için kendisine haber gönderilmiş midir?” denildi: “Evet” dedi: “Hoşgeldi, bu geliş ne güzel bir geliştir” denildi ve kapı açıldı, girdiğimde bir de baktım ki içeride iki teyzeoğlu İsâ ve Yahya ile karşılaştım. Cebrail: “Bunlar Yahya ile İsâ , kendilerine selâm ver “ dedi. Onlara selâm verdim, selâmımı aldılar, arkasından: “Hoş geldin Salih kardeş, Salih peygamber” dediler. Sonra beni üçüncü semaya yükseltti, kapının açılmasını istedi: “Kim o?” denildi: “Cebrail” dedi: “Yanındaki kimdir?” denildi: “Muhammed” dedi: “Gelmesi için kendisine haber gönderilmiş midir?” denildi: “Evet” dedi: “Hoşgeldi, bu geliş ne güzel bir geliştir” denildi ve kapı açıldı, girdiğimde Yusuf’la karşılaştım, Cebrail: “Bu da Yusuf’tur, kendisine selâm ver “ dedi. Ona selâm verdim, selâmımı aldı, arkasından: “Hoş geldin Salih kardeş, Salih peygamber” dedi. Sonra beni dördüncü semaya yükseltti, kapının açılmasını istedi: “Kim o?” denildi: “Cebrail” dedi: “Yanındaki kimdir?” denildi: “Muhammed” dedi: “Gelmesi için kendisine haber gönderilmiş midir?” denildi: “Evet” dedi: “Hoşgeldi, bu geliş ne güzel bir geliştir” denildi, kapı açıldı, girdiğimde İdris’le karşılaştım, Cebrail: “Bu da İdris’tir, kendisine selâm ver “ dedi. Ona selâm verdim, selâmımı aldı, arkasından: “Hoş geldin Salih kardeş, Salih peygamber” dedi. Sonra beni beşinci semaya yükseltti, kapının açılmasını istedi: “Kim o?” denildi: “Cebrail” dedi: “Yanındaki kimdir?” denildi: “Muhammed” dedi: “Gelmesi için kendisine haber gönderilmiş midir?” denildi: “Evet” dedi: “Hoşgeldi, bu geliş ne güzel bir geliştir” denildi, kapı açıldı, girdiğimde Harun’la karşılaştım, Cebrail: “Bu da Harun’dur, kendisine selâm ver “ dedi. Ona selâm verdim, selâmımı aldı, arkasından: “Hoş geldin Salih kardeş, Salih peygamber” dedi. Sonra beni altıncı semaya yükseltti, kapının açılmasını istedi: “Kim o?” denildi: “Cebrail” dedi: “Yanındaki kimdir?” denildi: “Muhammed” dedi: “Gelmesi için kendisine haber gönderilmiş midir?” denildi: “Evet” dedi: “Hoşgeldi, bu geliş ne güzel bir geliştir” denildi, kapı açıldı, içeri girdiğimde Mûsa ile karşılaştım, Cebrail: “Bu da Musa’dır, kendisine selâm ver “ dedi. Ona selâm verdim, selâmımı aldı, arkasından: “Hoş geldin Salih kardeş, Salih peygamber” dedi. Kendisinden ayrıldığımda ağladı: “Seni ağlatan nedir?” denildi: “Benden sonra genç birisi peygamber oldu, onun ümmetinden cennete girenler , benim ümmetimden cennete girenlerden daha fazla da onun için ağlıyorum.” dedi. Sonra beni yedinci semaya yükseltti, kapının açılmasını istedi: “Kim o?” denildi: “Cebrail” dedi: “Yanındaki kimdir?” denildi: “Muhammed” dedi: “Gelmesi için kendisine haber gönderilmiş midir?” denildi: “Evet” dedi: “Hoşgeldi, bu geliş ne güzel bir geliştir”dedi. İçeri girdiğimde baksam ki İbrahim’le karşılaştım. Cebrail: “Bu da atan İbrahim’dir, kendisine selâm ver “ dedi. Ona selâm verdim, selâmımı aldı: “Hoş geldin Salih evlat, Salih peygamber” dedi. Sonra karşıma Sidretu’l Müntehâ (sonsuzluk ötesi ağaç) çıkarıldı, bir de baktım ki meyvesi Yemen’deki Hecer Testileri, yaprağı da fil kulakları gibiydi. Cebrail: “ Bu da Sidretu’l Müntehâ’dır” dedi. Dört nehirle karşılaştım, iki nehir içten (bâtın), iki nehir de dıştan (zâhir) idi : “ Bu iki çeşit nehir de nedir? Ey Cebrail” dedim: “İçten (bâtın), olanlar cenneteki iki nehirdir, dıştan (zâhir) olanlar ise Nil ve Fırat nehirleridir” dedi. Sonra karşıma el-Beytu’l-Ma’mur çıkarıldı, her gün buraya yetmiş bin melek giriyordu.(Buradan çıkanlar içeriye bir daha geri dönmüyordu). Arkasından bana bir kap şarap, bir kap süt ve bir kap bal getirildi, ben sütü aldım. Cebrail: “ Senin ümmetinin üzerinde bulundukları tabiat ve huy (fıtrat) budur” dedi. Arkasından her gün elli (vakit) namaz bana farz kılındı, oradan ayrıldım, Mûsâ’ya uğradım: “Ne ile emrolundun” dedi: “Her gün elli (vakit) namaz bana emredildi” dedim: “Ümmetin her gün elli (vakit) namaz kılamaz, vallahi ben senden önce insanları deneyip tecrübe ettim, hatta İsrailoğulları’na çok uğraştım, dolayısıyla Rabb’ine dön de ümmetine bunu azaltmasını iste” dedi, ben de müracaat ettim, benden onunu daha indirdi. Tekrar Mûsâ’ya döndüm, aynı şeyleri yine söyledi, bunun üzerine Rabb’ime tekrar müracaat ettim, benden onunu daha indirdi, Mûsâ’ya tekrar döndüm, aynı şeyleri yine söyledi, bunun üzerine Rabb’ime tekrar müracaat ettim, benden onunu indirdi. Musa’ya tekrar döndüm, aynı şeyleri yine söyledi, bunun üzerine Rabb’ime tekrar müracaat ettim, bunun akabinde bana her gün on (vakit) namaz emredildi. Musa’ya tekrar döndüm, yine aynı şeyleri söyledi. Ben de tekrar Rabb’ime müracaat ettim, bunun üzerine bana her gün beş (vakit) namaz emredildi. Mûsâ’ya tekrar döndüm: “Neile emrolundun” dedi: “Her gün beş (vakit) namaz bana emredildi” dedim: “Ümmetin her gün beş (vakit)namaz kılamaz, vallahi ben senden önce insanları deneyip tecrübe ettim, hatta İsrailoğulları’na çok uğraştım, dolayısıyla Rabb’ine dönde ümmetine bunu azaltmasını iste” dedi. Ben de: “Artık Rabb’imden utanacak hale gelene değin istedim, dolayısıyla buna rıza gösterip kabul ediyorum.” dedim. Kendisinden ayrıldığımda bir ses bana: “Farzımı, kullarımdan hafifleterek yürürlüğe koydum” diye nida etti.
(Kütüb-i Sitte Serisi:1, Sahîh-i Buhârî, Hadis No:1586)
Resim
Kullanıcı avatarı
seyyidin
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen seyyidin »

selaymünaleyküm Allah'ımın rahmeti üzerinize güneş gibi doğar inşallah Amin.. kardeşim insanların ufkunu açan ve çok güzel paylaşımlarınız için gösterdiğiniz görsel ve yazılı olarak insan olanın ruhuna işleyen bilgilendirici konuları bizlere kadar ulaştıran emeğinize ve emeği geçenlere çok, çok teşekkür ederim. Allah'ma emanet olun inşallah amin....

Îmân Doğru Olmalıdır
Duygu organlarının ve aklın kavradıkları bilgiler, îmâna kavuşmağa yardımcıdır. Fen ilmleri, âlemdeki nizâmın, düzgünlüğün tesâdüfen olmadığını ve bir yaratıcının bulunduğunu anlamağa, bilmeğe ve îmâna kavuşmağa sebeb olur. Îmân demek, son Peygamber Muhammed aleyhisselâmın Allahü teâlâdan getirdiği bilgileri öğrenip, inanmak demekdir. İnanılması lâzım gelen bilgilere, akla uyarsa inanırım demek, Peygamberlere inanmamak demek olur. Din bilgileri, akl sâhiblerinin buluşları değildir. Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâmın haber verdiği husûsları, (Ehl-i sünnet âlimleri)nin kitâblarından öğrenip öyle inanmalıdır. Doğru ve makbûl bir îmân sâhibi olmak için, ayrıca şu şartlara da uymalıdır.
1- Îmân devâmlı ve sâbit olmalıdır. Bir an ayrılmayı düşünmemelidir. Üç sene sonra müslimânlıkdan çıkacağım diyen kimsenin, o andan i’tibâren îmânı gider, müslimânlıkdan çıkmış olur.
2- Mü’minin îmânı, havf ve recâ arasında olmalıdır. Allahü teâlânın azâbından korkmalı, fekat rahmetinden bir an ümîd kesmemelidir. Her günâhı işlemekden çok sakınmalı, günâhı sebebiyle îmânının gitmesinden korkmalıdır. Bütün günâhları işlemiş olsa bile, Rabbimizin afv edeceğinden hiç ümîd kesmemelidir. Günâhları için tevbe etmelidir. Çünki tevbe eden, hiç günâh işlememiş gibi olur.
3- Can (rûh) buğaza gelmeden önce îmân etmiş olmalıdır. Can buğaza gelince, âhıretin bütün hâlleri gösterilir. O zemân bütün kâfirler îmân etmek isterler. Hâlbuki îmânın gaybî olması lâzımdır. Görmeden inanmalıdır. Görülen şeye îmân edilmiş olmaz. Fekat bu anda, mü’minlerin tevbesi kabûl olunur.
4- Güneş batıdan doğmadan önce îmân etmelidir. Kıyâmetin büyük alâmetlerinden birisi de, güneş garbdan (batıdan) doğacakdır. Bunu gören bütün insanlar, îmân edecekler. Fekat, bu îmânları kabûl olmayacakdır. Artık tevbe kapısı kapanmış olur.
5- Allahü teâlâdan başka kimsenin gaybı, gizli olan şeyleri bilmediğine inanmalıdır. Ya’nî gaybı yalnız Allahü teâlâ bilir. Bir de, Onun bildirdikleri bilir. Melekler, cinnîler, şeytânlar ve hattâ Peygamberler de gaybı bilemez. Fekat, Peygamberlere ve sâlih kullara gaybdan bilgi verilebilir.
6- Dînin, îmâna ve ibâdetlere âid bir hükmünü zarûretsiz ve kasden red etmemelidir. Ahkâm-ı islâmiyyeyi, ya’nî islâmiyyetin emr ve yasaklarından birini hafîf görmek, Kur’ân-ı kerîm ile, meleklerle ve peygamberlerden birisi ile alay etmek ve bunlar ile bildirilenleri, bir zorlama ve zarûret yok iken, dil ile inkâr etmek, küfr (inanmamak) olur. Allahü teâlânın varlığını, melekleri, guslün ve namâzın farz olduğunu, ölümle korkutulmak gibi bir zarûret ile red etdiğini söyleyen kâfir olmaz.
7- İslâm dîninin apaçık bildirdiği zarûrî bilgilerde şübhe ve tereddüd etmemelidir. Namâz kılmanın farz, şerâb ve diğer alkollü içkileri içmenin, kumar oynamanın, fâizin, rüşvetin harâm olduğunda şübhe etmek veyâ meşhûr olan bir harâma halâl demek ve halâl olan şeye harâm demek, îmândan çıkmaya sebeb olur.
8- Îmân, İslâm dîninin bildirdiği şeklde olmalıdır. Aklın anladıklarına, felsefecilerin ve fen taklîdcilerinin bildirdiklerine göre inanmak, îmân olmaz. Muhammed aleyhisselâmın bildirdiği şeklde îmân etmek lâzımdır.
9- Îmân eden, yalnız Allah için sevmeli ve yalnız Allah için düşmanlık etmelidir. Allahü teâlânın dostları olan müslimânları sevmeli ve İslâmiyyete, eli ve kalemi ile düşmanlık yapanları sevmemelidir. Bu düşmanlığın yeri kalbdir.
[Müslimân olmayan, gayrimüslim vatandaşlara ve turistlere de güler yüzlü ve tatlı dilli davranmalıdır. Güzel ahlâkımız ile dînimizi onlara sevdirmeliyiz.]
10- Peygamberimizin ve Eshâbının gösterdiği doğru yoldan ayrılmayan hakîkî müslimânların îmân etdiği gibi inanmalıdır. Doğru inanmış olmak için, Ehl-i sünnet vel-cemâ’at i’tikâdına uygun olarak îmân etmelidir. [Ehl-i sünnet âlimlerinin yazdıkları, hakîkî din kitâblarına tâbi’ olanlara yüz şehîd sevâbı verilecekdir. Dört mezhebden herhangi birisinin âlimlerine (Ehl-i sünnet âlimi) denir. Ehl-i sünnet âlimlerinin reîsi, İmâm-ı a’zam Ebû Hanîfedir. Bu âlimler, Eshâb-ı kirâmdan öğrendiklerini yazmışlar, Eshâb-ı kirâm da, bunlara Resûlullahdan işitdiklerini söylemişlerdir.]

- Kitâb’üs-salât NAMÂZ KİTÂBI -
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim MuhaMMedîyİZ Hamdolsun!..

Resim

TÜRKÇESİ:Allâhümme salli ve sellim alâ Seyyidiinâ Muhammedin salâtekel kadimetel ezeliyyeteddâimetel bâkiyetel ebdiyyete Resim Elleti salleytehâ fi hadrati ilmikel kadim Resim Ellezi enzeltehü bi melâiketike fi hadrati kelâmikel kur'anil azim Resim Fekulte bilisânil Muhammediyyirrahim. Resim İnnallahe ve melaiketehu yesallüne alennebiyyi Resim Ve hâtabtenâ bihâ maasselâmi tetminen lil ikrâmi minke lena vel in'am Resim Fekulte eyyuhellezine âmeni sallu aleyhi ve sellimu teslimeResim Fekultu imtisalen liemrike Resim Ve rağbeten fimâ indik emin ecrik Resim Allâhümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashabihi ecmain. Resim Salâten dâimeten bâkiyeten ila yevmiddin Resim Hatta necidha vikâyeten lena min nâril cahim Resim Ve musileten ilevvelineâ ve âhirina ma'şeral Mu'minine ila darinnaim Resim Ve rü'yeti cemâli vechikel kerim. Yâ azimu yâ Allah.

MÂNÂSI: Ey Rabbim, yüce kelâmın Kur'ân'ı Kerîm'de meleklerinle inzâl buyurduğun kadîm ilminde kendisiyle salât ettiğin o kadîm, ezelî, dâimî, bâkî ve ebedî salâtınla Seyyidimiz Muhammed Mustafa (salallahu aleyhi ve sellem)'e salât ve selâm ediver!. O rahmet dolu Muhammedî olan ve hamd ettiren dille : "Allah ve melekleri, o nebiye salat ederler." (Ahzâb/56) buyurmuştun. Bize, Kendi ikramını ve nimetlendirmeni tamamlasın diye selâmla birlikte bu şekilde hitâp edip : "Ey imân edenler, ona salat ve selâm edin." (Ahzâb/56) buyurmuştun. Ben de emrine itâatle ve katındaki ecrini umarak diyorum ki : "Ey rabbim, Seyyidimiz Muhammed'e onun ailesine ve ashabına, bunların tümüne, din gününe kadar dâim ve bâki olacak bir şekilde salât ve selâm ediver ki bunu, o günde cehennem ateşinden bir koruyucu, başımızı ve sonumuzu, müminler topluluğuyla birlikte o nimet yurduna ve Kendi kerîm yüzünün cemâlini görmeye ulaştıran bir vasıta olarak bulalım; Ey azîm olan! Ey Allah!"

Resim

Kul KıtmirİZ Kırat İle
Mustakîm-i Sırat İle
Feyz-i Fazl-ı Fırat İle

MuhaMMedîyİZ Hamdolsun!..

Mustakîm-i Sırat İle :

اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ
Resim---İhdinas sırâtel mustakîm(mustakîme) : Bize doğru yolu göster.”
(Fatiha 1/6)

Feyz-i Fazl-ı Fırat İle :

Resim---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem: “Dört nehir Cennetten fışkırmıştır: Fırat, Nil, Seyhan, Ceyhan.” Buyurmuştur.
(Ebû Hureyre radıyallâhu anhu’dan; İ. Ahmed, Müsned, 2:261, 289, 440.)

*

HaKK ERENler SıRasında
HaBîBuLLaH HIRAsında
Resim Şeriat-ı GaRRâsında

*

Bu Âlem CeheNNem zAHMET
Her cANa CeNNetİZ rAHMET
fASL-ı Âhir Resim ASL-ı AHMET

*

KâBe KABı cAN Kafesi
Rasûlî RahmÂN Nefesi
RaBBım SÖZü-Rasûl SeSi

*

Tevekkelnâ AZM-Etinde
Hakkı Hayrı HaZM-Etinde
Hasbünâllah HiZM-Etinde

Tevekkelnâ AZM-Etinde :

فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ
Resim---Fe bimâ rahmetin minallâhi linte lehum, ve lev kunte fazzan galîzal kalbi lenfaddû min havlik(havlike), fa’fu anhum vestagfir lehum ve şâvirhum fîl emr(emri), FE İZÂ AZAMTE FE TEVEKKEL ALÂLLÂH(alâllâhi), innallâhe yuhibbul mutevekkilîn(mutevekkilîne) : O vakit Allah'tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et; iş hakkında onlara danış. KARARINI VERDİĞİN ZAMAN DA ARTIK ALLAH'A DAYANIP GÜVEN. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever.”
(Âl-i İmrân 3/159)

Hasbünâllah HiZM-Etinde :

الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُواْ لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِيمَاناً وَقَالُواْ حَسْبُنَا اللّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ
Resim---Ellezîne kâle lehumun nâsu innen nâse kad cemeû lekum fahşevhum fe zâdehum îmânâ(îmânen), ve kâlû hasbunâllâhu ve ni’mel vekîl(vekîlu) : Onlar, kendilerine insanlar: "Size karşı insanlar topla(n)dılar, artık onlardan korkun" dedikleri halde imanları artanlar ve: "Allah bize yeter, O ne güzel vekildir" diyenlerdir.”
(Âl-i İmrân 3/173)

*

ALLAH AŞKı Amacımız
SıRR-ı TEVHİDi TACımız
HaVZ -ı HaBîBi HACımız

*

ADım ADım İZindeyİZ
HaBLi’l-Verid BİZindeyİZ
Damlayız DenizindeyİZ

HaBLi’l-Verid BİZindeyİZ :

Enfüs ise dıştaki Kâinâttan Bedene Yöneldiğimizde ÖZ – İÇÂlemimizdir..
Beden-Sadr-Kalb-Fuad-LüB-LüBb’ül-LüB, habl’il-Verid ve de AKDES..
Ama Ulaşılamayan MERKEZ-de O gerçek “BEN” RABBu’l-ÂLEMin celle celâluhu..

فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِي مِن شَاطِئِ الْوَادِي الْأَيْمَنِ فِي الْبُقْعَةِ الْمُبَارَكَةِ مِنَ الشَّجَرَةِ أَن يَا مُوسَى إِنِّي أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Resim---Fe lemmâ etâhâ nûdiye min şâtııl vâdil eymeni fîl buk’atil mubâreketi mineş şecerati en yâ mûsâ innî enallâhu rabbul âlemîn(âlemîne) : Oraya gelince, o mübarek yerdeki vâdinin sağ kıyısından, (oradaki) ağaç tarafından kendisine şöyle seslenildi: Ey Musa! Bil ki BEN, bütün âlemlerin Rabbi olan ALLAH'ım.”
(Kasas28/25)

Ve ASLa ulaşılamayan MERKEZE en Yakın, en Son daire/küre –Habl’il- VerîD AKL-ı Küll NûR-u MîM-inde BİZ BİLEliği..

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
Resim---Ve lekad halaknel insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuh(nefsuhu), ve nahnu AKREBu ileyhi min hablil verîdi : Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha YAKINız.”
(Kaf 50/16)

*

Cehâlet SOYkasın SOYmak
HaKK SÖZün Resûlden DUYmak
HaKK’ta HaKK’tan HaYR’a UYmak

*

Ehl-i Beytiyle Kur'ÂNı
AsHaB-ı Güzîn YârÂNı
Ezel emÂNet BârÂNı

Ehl-i Beytiyle Kur'ÂNı:

Resim---Zeyd b. Erkam (öl.68/687-88)'dan hadis rivayet etmesi istenir. O da yaşlandığını, hazı şeyleri unuttuğunu belirttikten sonra anlatmaya başlar: "Mekke ile Medine arasında Hum denilen bir su başında bulunurken bir gün Resıllullah hutbe irad etmek üzere ayağa kalktı. Allah'a hamd ü senâ etti, va'z ve hatırlatmalarda bulundu sonra:
“Haberiniz olsun ki ey insanlar, ben ancak bir insanım, Rabbımın elçisinin gelmesi ve benim ona icâbet etmem yaklaşıyor. Ben size iki ağır emânet bırakıyorum. Bunların birincisi Allah'ın Kitabı'dır, onda mutlak hidâyet ve nur vardır. Binaenaleyh sizler Allah'ın kitabına tutununuz ve ona sımsıkı
sarılınız!” buyurdu.
Böylece Allah'ın kitabına teşvik edip gönülleri ona rağbet ettirdi. Sonra da şöyle dedi: “Diğeri de Ehl-i Beytimdir, ben Ehl-i Beytim hakkında sizlere Allah'ı hatırlatıyorum!”
Husayn, Zeyde: "Yâ Zeyd, Peygamberin Ehl-i Beyti kimlerdir, Onun kadınları da Ehl-i Beytinden değiller midir?” dedi.
Zeyd: “Peygamber'in kadınları da Ehl-i Beytindendir, fakat onun asıl Ehl-i Beyti kendisinden sonra sadaka almaları haram olanlardır” dedi.
Husayn: “Peki onlar kimlerdir?” diye sorunca,
Zeyd: “Onlar, Ali hanedânı, Akil hanedânı, Cafer ve Abbas hanedânıdır”
dedi.
Husayn tekrar: “Bunların hepsine sadaka almak haram kılınmış mıdır?” dedi.
Zeyd de: “Evet” dedi"

(Müsli, Sahih-Fazailu's-Sahabe, 36)

*

AKL ABDestin Kevserinde
Almışız AŞK Mahşerinde
Elimiz Ehl-i Beyt ERinde

*

RaHîM BaĞımız Var YâRda
RahmÂN Nefhamız Rüzgârda
Resim Elif Elif YaĞan Karda

*

EzELî “İkrâ-OKU!”ruz
EbEDî ZikRâ DOKUruz
GüL Bağda Fikrâ KOKuruz

EzELî “İkrâ-OKU!”ruz:

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ
Resim---Ikra’bismi rabbikellezî halak(halaka): Yaratan Rabbinin adıyla oku!
(Alak 96/1)

*

AŞK OLsun ALİ ELiyİZ
SıRR-ı ALİ-sîN YELiyİZ
VelîyyuLLahta VeLîyİZ

*

Apâşikâr Açık Resim Cehrâ
Tecrimen Tahtiha’l- Nehrâ
SıRR-ı Fatimatü’l- Zehrâ

Tecrimen Tahtiha’l- Nehrâ:

وَبَشِّرِ الَّذِين آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ كُلَّمَا رُزِقُوا مِنْهَا مِن ثَمَرَةٍ رِّزْقاً قَالُوا هَـذَا الَّذِي رُزِقْنَا مِن قَبْلُ وَأُتُوا بِهِ مُتَشَابِهاً وَلَهُمْ فِيهَا أَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَهُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

Resim---Ve beşşirillezine amenu ve amilus salihati enne lehüm cennatin tecri min tahtihel enhar, küllema ruziku minha min semeratir rizkan kalu hazellezi rüzikna min kablü ve ütu bihi müteşabiha, ve lehüm fiha ezvacüm mütahheratüv ve hüm fiha halidun: İman edip salih ameller işleyenlere, kendileri için; içinden ırmaklar akan cennetler olduğunu müjdele. Cennetlerin meyvelerinden kendilerine her rızık verilişinde, “Bu (tıpkı) daha önce (dünyada iken) bize verilen rızık!” diyecekler. Hâlbuki bu rızık onlara (dünyadakine) benzer olarak verilmiştir. Onlar için orada tertemiz eşler de vardır. Onlar orada ebedî kalacaklardır.””
(Bakara 2/25)

*

Haticetü’l- Kübrâsında
Damlayız Kevser Tasında
Rasulü’r- RABBın “Ra”sında

*

Darü’s- SeLÂMa SeVKi Hayy
zÂHİR Zuhurun ZeVKi Hayy
Şefâatının ŞeVKi Hayy

Darü’s- SeLÂMa SeVKi Hayy:

لَهُمْ دَارُ السَّلاَمِ عِندَ رَبِّهِمْ وَهُوَ وَلِيُّهُمْ بِمَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ
Resim---Lehum dârus selâmi inde rabbihim ve huve veliyyuhum bimâ kânû ya’melûn(ya’melûne): Rableri katında selâm yurdu (cennet) onlarındır. Allah, yapmakta oldukları şeylerden dolayı onların dostudur.”
(En’âm 6/127)

*

Şeriatın Resim ŞeriATı
Şeriatın Resim Tarikatı
Mârifeti Resim Hakikatı

*

MîM VâDisin TûVâsında
E lem Neşrah–DuHâsında
Resim Ebû RahîM Duâsında

MîM VâDisin TûVâsında:

إِنِّي أَنَا رَبُّكَ فَاخْلَعْ نَعْلَيْكَ إِنَّكَ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًى
Resim---İnnî ene rabbuke fehla’ na’leyk(na’leyke), inneke bil vâdil mukaddesi tuvâ(tuven): Muhakkak ki ben, evet ben senin Rabbinim! Hemen pabuçlarını çıkar! Çünkü sen kutsal vâdi Tuvâ'dasın!”
(TâHâ 20/12)

E lem Neşrah–DuHâsında:
Kur'ân-ı Kerimimizin 94. İnşirâh (Şerh) Sûresi
Kur'ân-ı Kerimimizin 93. Duhâ Sûresi.

*

İslâm Oldu ŞEY-t-ÂNımız
Her ÂN Şe’Ende ÂN-ımız
cÂNÂN CeM’inde cÂN-ımız

Şe’eNULLAH:

يَسْأَلُهُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ فِي شَأْنٍ
Resim---Yes’ eluhu men fis semâvâti vel ard(ardı), kulle yevmin huve fî şe’nin: Göklerde ve yerde bulunan herkes, O'ndan ister. O, her an yaratma halindedir.” (Rahmân 55/29)

*

AKıL-NaKiK İZÂNında
EZeL-EbEd MİZÂNında
Merkez-Muhit EZÂNında

*

HaYYe Alel SeLÂHında
HaYYe Alel FeLÂHında
Lâ-İLLâ Resim El İLâH’ında

*

Yedi Nefs letâif Kademe
Dört Âlemde DEMden DEMe
Yirmisekiz Nebî Hâdeme

MuhaMMedî Melâmette her CAN;
İndirildiği ESFELİnden , DÖNeceği-YÜCEleceği İLLiyyin YOLunda, Şariat-ı GARRA şartlarında SeYR ü Sülûk Seferinde,
Nurullaha BİLElik Bağı NeBî-Enbiyâ aleyhumesselâm Şehirlerine uğrar.
İbrahim aleyhisselâm olmaz da İBRAHİMÎ Olur..

KaDeRimi SÜRÜyoruM
Adım Adım YÜRÜyoruM
Yirmisekiz ŞEHRe Uğradım
YaşıyoruM!. GÖRüyoruM..

Her MuhaMMedî cAN, Nefsin 7 Kemâlat Aşamasında 4x7=28 Mevsim Yaşayarak MuhMMedî Menzile Ulaşır in şae ALLAH..

*

HaVVa-nın NaZ NüVesinde
ÂDEM Niyaz HeVVesinde
VeLâ Havle KuVVesinde

Havl: Potansiyel güçtür
Kuvvet: şimdi olan güçtür.
Ezan da “Hayyele’s-salâh” da deriz ya:
“Subhânallahû ve bihamdihi Subhânallahi’l-Azîm velâ havle velâ kuvvete illâ billahi’l-aliyyü’l-âzim: ALLAHU ZÜ’L-CELÂL’i hamd ile tesbih ve ta’zim edip bâtıl ve şerden korunmak için lâzım ve lâyık olan havl ve kuvvet sadece azamet-ü-kudret sahibi Zâtına mahsusdur. “Senin koruman olmadan bâtıldan ictinâb edip (kaçınıp) şerr-ü-seyyiâttan korunamam”der ve İsmetullaha ve Avnullaha sığınırız...

Resim---Ebu Musa radiyallahu anhu şöyle dedi: “Biz bir seferde Peygamber'in maiyetinde bulunduk. İnsanlar tekbir getirirken seslerini yükseltmeğe başladılar. Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Ey insanlar, kendinize acıyınız! Çünkü siz ne sağıra dua ediyorsunuz, ne de gaibe. Muhakkak ki siz, en iyi işiten ve size çok yakın olana dua ediyorsunuz. Ve O her zaman sizinle beraberdir" buyurdu. Ebu Musa dedi ki: Bu sırada ben Peygamber'in arkasında idim ve: Güç ve kuvvet ancak Allah'a mahsustur! sözlerini söylüyordum. Allah Resulü: "Ey Abdullah b. Kays! Ben sana Cennet hazinelerinden bir hazineyi göstereyim mi?" buyurdu. Ben de: “Evet, Ya Resulüllah!” dedim. Resulüllah: "La havle ve la kuvvete illa bi'llah de!" buyurdu.
(Sahih-i Müslim, 4873)

*

ŞiT Şırasın SERHUŞ İçer
İdris Nebî Hulle BİÇer
Elyesâ Seherde GEÇer

*

NUH Gemisine Fırtına
Çıkardık CÛDİ sırtına
BaĞladık Şer’in Şartına

Çıkardık CÛDİ sırtına:

وَقِيلَ يَا أَرْضُ ابْلَعِي مَاءكِ وَيَا سَمَاء أَقْلِعِي وَغِيضَ الْمَاء وَقُضِيَ الأَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ وَقِيلَ بُعْداً لِّلْقَوْمِ الظَّالِمِينَ
Resim---Ve kîle yâ ardubleî mâeki ve yâ semâu akliî ve gîdal mâu ve kudıyel emru vestevet alal cûdiyyi ve kîle bu'den lil kavmiz zâlimîn(zâlimîne) :Denildi ki: "Ey yer, suyunu yut ve ey gök, sen de tut." Su çekildi, iş bitiriliverdi, (gemi de) Cudi (dağı)üstünde durdu ve zalimler topluluğuna da: "Uzak olsunlar" denildi.”
(Hûd 11/44)

Şer’: Emir ve nehy gibi hükümleri vaz' etmek. * Bir işe başlamak. * Dalmak. * Girmek. * Zâhir etmek, göstermek. * Cenab-ı Hakk'ın emri. Âyet, hadis, icma-i ümmetle ve kıyas-ı fukaha ile sâbit olan dinin temelleri, şeriat. (Bak: Şeriat)

*

AD Kavmin Nebîsi HÛD-u
SıRR-ı Sıratın HuDuD-u
Resim Âridun azâb BULud-u

AD Kavmin Nebîsi HÛD-u:

وَإِلَى عَادٍ أَخَاهُمْ هُوداً قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُواْ اللّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ أَفَلاَ تَتَّقُونَ
Resim---Ve ilâ âdin ehâhum hûdâ(hûden), kâle yâ kavmi’budûllâhe mâ lekum min ilâhin gayruh(gayruhu), e fe lâ tettekûn(tettekûne) : Ad kavmine de kardeşleri Hûd'u (gönderdik). O dedi ki: "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin; sizin O'ndan başka tanrınız yoktur. Hâla sakınmayacak mısınız?"
(A’râf 7/65)

Âridun azâb BULud-u:

فَلَمَّا رَأَوْهُ عَارِضًا مُّسْتَقْبِلَ أَوْدِيَتِهِمْ قَالُوا هَذَا عَارِضٌ مُّمْطِرُنَا بَلْ هُوَ مَا اسْتَعْجَلْتُم بِهِ رِيحٌ فِيهَا عَذَابٌ أَلِيمٌ
Resim---''Fe lemmâ reevhu âridan mustakbile evdiyetihim kâlû hâzâ ÂRİDUN mumtırunâ, bel huve mesta’celtum bih(bihî), rîhun fîhâ azâbun elîm(elîmun) :Derken vaktâ ki onu vadîlerine karşı gelen bir bulut halinde gördüler, bu, dediler: bir ârız (ufukta beliren bir bulut) bize yağmur yağdıracak, hayır, o sizin acele istediğiniz şey: bir rüzgâr ki onda çok acıklı bir azâb var.''
(Ahkâf; 46/24)

*

Zu’l- Karneyn CeDDine Hayy
Ye’cuc Me’cuc SeDDine Hayy
Hakksız Haraç ReDDine Hayy

Ye’cuc Me’cuc SeDDine Hayy:

قَالُوا يَا ذَا الْقَرْنَيْنِ إِنَّ يَأْجُوجَ وَمَأْجُوجَ مُفْسِدُونَ فِي الْأَرْضِ فَهَلْ نَجْعَلُ لَكَ خَرْجًا عَلَى أَن تَجْعَلَ بَيْنَنَا وَبَيْنَهُمْ سَدًّا
Resim---Kâlû yâ zel karneyni inne ye’cûce ve me’cûce mufsidûne fîl ardı fe hel nec’alu leke harcen alâ en tec’ale beynenâ ve beynehum seddâ(sedden) : Dediler ki: Ey Zülkarneyn! Bu memlekette Ye'cûc ve Me'cûc bozgunculuk yapmaktadırlar. Bizimle onlar arasında bir sed yapman için sana bir vergi verelim mi?
(Kehf 18/94)

Hakksız Haraç ReDDine Hayy:

قَالَ مَا مَكَّنِّي فِيهِ رَبِّي خَيْرٌ فَأَعِينُونِي بِقُوَّةٍ أَجْعَلْ بَيْنَكُمْ وَبَيْنَهُمْ رَدْمًا
Resim---Kâle mâ mekkennî fîhi rabbî hayrun fe eînûnî bi kuvvetin ec’al beynekum ve beynehum redmâ(redmen): Dedi ki: "Rabbimin beni içinde bulundurduğu nimet ve kudret daha hayırlıdır. Siz bana kuvvetinizle destek olun da, sizinle onlar arasına aşılmaz bir engel yapayım."
(Kehf 18/95)

İsmi GEÇen Peygamberlerimize aleyhumusselâm..

Sâlih’in GeBe DeVesi
Kavminin BeBe hevesi
Taştan DOĞan Nur Nüvesi

Sâlih’in GeBe DeVesi:

قَالَ هَذِهِ نَاقَةٌ لَّهَا شِرْبٌ وَلَكُمْ شِرْبُ يَوْمٍ مَّعْلُومٍ
Resim---''Kâle hâzihî nâkatun lehâ şirbun ve lekum şirbu yevmin ma’lûm(ma’lûmin): Salih: İşte (mucize) bu dişi devedir; onun bir su içme hakkı vardır, belli bir günün içme hakkı da sizindir, dedi.
(şuarâ 26/155)

*

Çark-ı Çile ÇEKimiyiz
Gübreye GÜL EKimiyiz
ÇaĞın Lokman Hekimiyiz

ÇaĞın Lokman Hekimiyiz:

وَلَقَدْ آتَيْنَا لُقْمَانَ الْحِكْمَةَ أَنِ اشْكُرْ لِلَّهِ وَمَن يَشْكُرْ فَإِنَّمَا يَشْكُرُ لِنَفْسِهِ وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ
Resim---''Ve lekad âteynâ lukmânel hikmete enişkur lillâh(lillâhi), ve men yeşkur fe innemâ yeşkuru li nefsih(nefsihî), ve men kefere fe innellâhe ganiyyun hamîd(hamîdun): Andolsun biz Lokman'a: Allah'a şükret! diyerek hikmet verdik. Şükreden ancak kendisi için şükretmiş olur. Nankörlük eden de bilsin ki, Allah hiçbir şeye muhtaç değildir, her türlü övgüye lâyıktır.”
(Lokmân 31/12)

*

Baş gÖZün GÖRdüğü TurÂB
Nakilsiz AKL ZaNNı SerÂB
Resim Uzeyir-in Şehri HarÂB

TurÂB: Toprak, toz.
SerÂB: Şaşkın hâle gelme. Çorak yerlerde, çölde sıcak ve ışığın te'siriyle ileride, yakında yahut ufukta su veya yeşillik var gibi görünme hâdisesi.

Uzeyir-in Şehri HarÂB:

أَوْ كَالَّذِي مَرَّ عَلَى قَرْيَةٍ وَهِيَ خَاوِيَةٌ عَلَى عُرُوشِهَا قَالَ أَنَّىَ يُحْيِي هََذِهِ اللّهُ بَعْدَ مَوْتِهَا فَأَمَاتَهُ اللّهُ مِئَةَ عَامٍ ثُمَّ بَعَثَهُ قَالَ كَمْ لَبِثْتَ قَالَ لَبِثْتُ يَوْمًا أَوْ بَعْضَ يَوْمٍ قَالَ بَل لَّبِثْتَ مِئَةَ عَامٍ فَانظُرْ إِلَى طَعَامِكَ وَشَرَابِكَ لَمْ يَتَسَنَّهْ وَانظُرْ إِلَى حِمَارِكَ وَلِنَجْعَلَكَ آيَةً لِّلنَّاسِ وَانظُرْ إِلَى العِظَامِ كَيْفَ نُنشِزُهَا ثُمَّ نَكْسُوهَا لَحْمًا فَلَمَّا تَبَيَّنَ لَهُ قَالَ أَعْلَمُ أَنَّ اللّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
Resim---''Ev kellezî merra alâ karyetin ve hiye hâviyetun alâ urûşihâ, kâle ennâ yuhyî hâzihillâhu ba’de mevtihâ, fe emâtehullâhu miete âmin summe beaseh(beasehu), kâle kem lebist(lebiste), kâle lebistu yevme ev ba’da yevm(yevmin), kâle bel lebiste miete âmin fenzur ilâ taâmike ve şerâbike lem yetesenneh, venzur ilâ hımârike ve li nec’aleke âyeten lin nâsi venzur ilâl izâmi keyfe nunşizuhâ summe neksûhâ lahmâ(lahmen), fe lemmâ tebeyyene lehu, kâle a’lemu ennallâhe alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun): Yahut görmedin mi o kimseyi ki, evlerinin duvarları çatıları üzerine çökmüş (alt üst olmuş) bir kasabaya uğradı; "Ölümünden sonra Allah bunları nasıl diriltir acaba!" dedi. Bunun üzerine Allah onu öldürüp yüz sene bıraktı; sonra tekrar diriltti. Ne kadar kaldın? dedi. "Bir gün yahut daha az" dedi. Allah ona: Hayır, yüz sene kaldın. Yiyeceğine ve içeceğine bak, henüz bozulmamıştır. Eşeğine de bak. Seni insanlara bir ibret kılalım diye (yüz sene ölü tuttuk, sonra tekrar dirilttik). Şimdi sen kemiklere bak, onları nasıl düzenliyor, sonra ona nasıl et giydiriyoruz, dedi. Durum kendisince anlaşılınca: Şimdi iyice biliyorum ki, Allah her şeye kadirdir, dedi.”
(Bakara 2/259)

*

Süleyman Davûd Soyunu
Resim SORunca Dişi Koyunu
Doksan Dokuzun Oyunu

SORunca Dişi Koyunu
Doksan Dokuzun Oyunu:

إِذْ دَخَلُوا عَلَى دَاوُودَ فَفَزِعَ مِنْهُمْ قَالُوا لَا تَخَفْ خَصْمَانِ بَغَى بَعْضُنَا عَلَى بَعْضٍ فَاحْكُم بَيْنَنَا بِالْحَقِّ وَلَا تُشْطِطْ وَاهْدِنَا إِلَى سَوَاء الصِّرَاطِ
Resim---''İz dehalû alâ dâvûde fe fezia minhum kâlû lâ tehaf, hasmâni begâ ba’dunâ alâ ba’dın fahkum beynenâ bil hakkı ve lâ tuştıt vehdinâ ilâ sevâis sırât(sırâtı): Dâvûd’un yanına girmişlerdi. Dâvûd ihtilâlciler zannederek, onlardan korktu. “Korkma, biz birbirine hasım, birbirimize haksızlık eden iki davacıyız. Aramızda hakkaniyet ile, adâlet ile hüküm ver, icraat yap. Haksızlık etme. Bize doğru, âdil çözümü göster.” dediler.”
(Sâd 38/22)

إِنَّ هَذَا أَخِي لَهُ تِسْعٌ وَتِسْعُونَ نَعْجَةً وَلِيَ نَعْجَةٌ وَاحِدَةٌ فَقَالَ أَكْفِلْنِيهَا وَعَزَّنِي فِي الْخِطَابِ
Resim---''İnne hâzâ ahî lehu tis’un ve tis’ûne na’ceten ve liye na’cetun vâhidetun fe kâle ekfilnîhâ ve azzenî fîl hıtâb(hıtâbi): "Bu benim kardeşimdir, doksan dokuz koyunu vardır, benimse bir tek koyunum var. Buna rağmen "Onu da benim payıma (koyunlarıma) kat" dedi ve bana, konuşmada üstün geldi.”
(Sâd 38/23)

*

Süleyman-ın Sarayında
Belkıs-ın Aksi AY-ında
Sevdâ SıRRı Resim Ok, YaYında

Süleyman-ın Sarayında
Belkıs-ın Aksi AY-ında:

قِيلَ لَهَا ادْخُلِي الصَّرْحَ فَلَمَّا رَأَتْهُ حَسِبَتْهُ لُجَّةً وَكَشَفَتْ عَن سَاقَيْهَا قَالَ إِنَّهُ صَرْحٌ مُّمَرَّدٌ مِّن قَوَارِيرَ قَالَتْ رَبِّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي وَأَسْلَمْتُ مَعَ سُلَيْمَانَ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Resim---''Kîle lehadhulîs sarh(sarha), fe lemmâ raethu hasibethu lucceten ve keşefet an sâkayhâ, kâle innehu sarhun mumerradun min kavârîr(kavârîra), kâlet rabbi innî zalemtu nefsî ve eslemtu mea suleymâne lillâhi rabbil âlemîn(âlemîne): Ona: Köşke gir! dendi. Melike onu görünce derin bir su sandı ve eteğini yukarı çekti. Süleyman: Bu, billûrdan yapılmış, şeffaf bir zemindir, dedi. Melike dedi ki: Rabbim! Ben gerçekten kendime yazık etmişim. Süleymanla beraber âlemlerin Rabbi olan Allah'a teslim oldum.”
(Neml 27/44)

*

İbrahim sâRâsı İshak
Beni İsrail halketti Hak
Nerden Nere Şu İşe bak

*

Hacer Elde İsmaîl-İZ
KâBe Kapısın Sâil-İZ
ZeM ZeM Zevkine Kâil-İZ

Sâil: (Sual. den) Dilenci. * Fakir. * Soran. * İsteyen. * Akan, seyelan eden.
Kâil: Söyleyen. Anlatan. Nakleden. Söz sahibi. İnanmış. * Boyun eğmiş. Rıza göstermiş, razı olmuş.

*

Hacer-İZ KâBe KAŞında
İZ-İZ MuSALLa TAŞında
Resim İsMâilin gÖZ YAŞında

İZ-İZ MuSALLa TAŞında:

وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَيْتَ مَثَابَةً لِّلنَّاسِ وَأَمْناً وَاتَّخِذُواْ مِن مَّقَامِ إِبْرَاهِيمَ مُصَلًّى وَعَهِدْنَا إِلَى إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ أَن طَهِّرَا بَيْتِيَ لِلطَّائِفِينَ وَالْعَاكِفِينَ وَالرُّكَّعِ السُّجُودِ
Resim---''Ve iz cealnâl beyte mesâbeten lin nâsi ve emnâ(emnen), vettehizû min makâmı ibrâhîme musallâ(musallen) ve ahidnâ ilâ ibrâhîme ve ismâîle en tahhirâ beytiye lit tâifîne vel âkifîne ver rukkais sucûd(sucûdi): Hani Evi (Ka'be'yi) insanlar için bir toplanma ve güvenlik yeri kılmıştık. "İbrahim'in makamını namaz yeri edinin", İbrahim ve İsmail'e de, "Evimi, tavaf edenler, itikafa çekilenler ve rüku ve secde edenler için temizleyin" diye ahid verdik.”
(Bakara 2/125)

İsmi GEÇen Peygamberlerimize aleyhumusselâm..

Yusuf-un KûN Kuyusuyuz
Yakub Hasret DUYUsuyuz
Kerbelâda SuSuz SU-yuz

Yusuf-un KûN Kuyusuyuz:

قَالَ قَآئِلٌ مَّنْهُمْ لاَ تَقْتُلُواْ يُوسُفَ وَأَلْقُوهُ فِي غَيَابَةِ الْجُبِّ يَلْتَقِطْهُ بَعْضُ السَّيَّارَةِ إِن كُنتُمْ فَاعِلِينَ
Resim---Kâle kâilun minhum lâ taktulû yûsufe ve elkûhu fî gayâbetil cubbi yel-tekithu ba’dus seyyâreti in kuntum fâilîn(fâilîne): İçlerinden bir sözcü dedi ki: "Eğer (mutlaka bir şey) yapacaksanız, öldürmeyin Yusuf'u, onu kuyunun derinliklerine bırakıverin de bir yolcu kafilesi alsın."
(Yûsuf 12/10)

Yakub Hasret DUYUsuyuz:

وَتَوَلَّى عَنْهُمْ وَقَالَ يَا أَسَفَى عَلَى يُوسُفَ وَابْيَضَّتْ عَيْنَاهُ مِنَ الْحُزْنِ فَهُوَ كَظِيمٌ
Resim---Ve tevellâ anhum ve kâle yâ esefâ alâ yûsufe vebyaddat aynâhu minel huzni fe huve kezîm(kezîmun): Onlardan yüz çevirdi, "Ah Yusuf'um ah!" diye sızlandı ve kederini içine gömmesi yüzünden gözlerine boz geldi.”
(Yûsuf 12/84)

قَالَ إِنَّمَا أَشْكُو بَثِّي وَحُزْنِي إِلَى اللّهِ وَأَعْلَمُ مِنَ اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ
Resim---''Kâle innemâ eşkû bessî ve huznî ilallâhi ve a’lemu inallâhi mâ lâ ta’lemûn(ta’lemûne): (Ya'kub:) Ben sadece gam ve kederimi Allah'a arzediyorum. Ve ben sizin bilemiyeceğiniz şeyleri Allah tarafından (vahiy ile) biliyorum, dedi.” (Yûsuf 12/86)

Kerbelâda SuSuz SU-yuz:

Kul İhvânî'm "Sır" Serilmez
Çilesiz "Sır" Ra Erilmez
"Ölü" ler Ölür Dirilmez
Sağlar Hüseyin Hüseyin... aleyhi's-selâm..

*

Her İnkarın Bir PUTu Var
YUNUSu YUTan HUTu Var
Dağlara Kaçan LûTU Var

YUNUSu YUTan HUTu Var:

وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَى فِي الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ
Resim---Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne): Zünnûn'u da (Yunus'u da zikret). O öfkeli bir halde geçip gitmişti; bizim kendisini asla sıkıştırmayacağımızı zannetmişti. Nihayet karanlıklar içinde: "Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zalimlerden oldum!" diye niyaz etti.”
(Enbiyâ 21/87)

Dağlara Kaçan LûTU Var:

قَالُوا لَئِن لَّمْ تَنتَهِ يَا لُوطُ لَتَكُونَنَّ مِنَ الْمُخْرَجِينَ
Resim---Kâlû le in lem tentehi yâ lûtu le tekûnenne minel muhracîn(muhracîne): Onlar şöyle dediler: Ey Lût! (Bu davadan) vazgeçmezsen, iyi bil ki, sürgün edilmişlerden olacaksın!”
(Şuarâ 26/167)

فَمَا كَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلَّا أَن قَالُوا أَخْرِجُوا آلَ لُوطٍ مِّن قَرْيَتِكُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ يَتَطَهَّرُونَ
Resim---Fe mâ kâne cevâbe kavmihî illâ en kâlû ahricû âle lûtın min karyetikum innehum unâsun yetetahherûn(yetetahherûne): Kavminin cevabı: "Lut ailesini şehrinizden sürüp çıkarın. Temiz kalmak isteyen insanlarmış" demekten başka olmadı.”
(Neml 27/56)

*

ASİYe AnA MuSâ-sı
Ejderhasıyla Asâ-sı
On Parmakta On Yasası

ASİYe AnA MuSâ-sı:

وَقَالَتِ امْرَأَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَيْنٍ لِّي وَلَكَ لَا تَقْتُلُوهُ عَسَى أَن يَنفَعَنَا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدًا وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ
Resim---''Ve kâletimraetu fir’avne kurretu aynin lî ve lek(leke), lâ taktulûhu asâ en yenfeanâ ev nettehızehu veleden ve hum lâ yeş’urûn(yeş’urûne): Firavun'un karısı (sepetin içinden erkek çocuk çıkınca kocasına:) Benim ve senin için göz aydınlığıdır! Onu öldürmeyin, belki bize faydası dokunur, ya da onu evlât ediniriz, dedi. Halbuki onlar (işin sonunu) sezemiyorlardı.
(Kasas 28/9)

Ejderhasıyla Asâ-sı:

وَمَا تِلْكَ بِيَمِينِكَ يَا مُوسَى
Resim---''Ve mâ tilke bi yemînike yâ mûsâ: Şu sağ elindeki nedir, ey Musa?
(TâHâ 20/17)

قَالَ هِيَ عَصَايَ أَتَوَكَّأُ عَلَيْهَا وَأَهُشُّ بِهَا عَلَى غَنَمِي وَلِيَ فِيهَا مَآرِبُ أُخْرَى
Resim---''Kâle hiye asây(asâye), etevekkeu aleyhâ ve ehuşşu bihâ alâ ganemî ve liye fîhâ meâribu uhrâ: O, benim asamdır, dedi, ona dayanırım, onunla davarlarıma yaprak silkelerim; benim ona başkaca ihtiyaçlarım da vardır.”
(TâHâ 20/18)

قَالَ أَلْقِهَا يَا مُوسَى
Resim---''Kâle elkıhâ yâ mûsâ: Allah: Yere at onu, ey Musa! dedi.”
(TâHâ 20/19)

فَأَلْقَاهَا فَإِذَا هِيَ حَيَّةٌ تَسْعَى
Resim---''“Fe elkâhâ fe izâ hiye hayyetun tes’â: Onu hemen yere attı. Bir de ne görsün, hızla sürünen bir yılan değil mi!”
(TâHâ 20/20)

قَالَ خُذْهَا وَلَا تَخَفْ سَنُعِيدُهَا سِيرَتَهَا الْأُولَى
Resim---''Kâle huzhâ ve lâ tehaf se nuîduhâ sîretehel ûlâ: Allah buyurdu: Al onu! Korkma! Biz onu şimdi ilk haline sokacağız.”
(TâHâ 20/21)

On Parmakta On Yasası: On EMiR:

Yahudi-Hristiyan literatüründe "on emir" diye bilinen dinî ve ahlâkî vecîbeler:
Ki, Kur'ân-ı Kerîm'de Müslümanlar da bu tür vecîbelerle yükümlü kılınmıştır.

1. Allah'tan başka ilâhların olmayacak.
2. Kendin için oyma put yapmayacaksın.
3. Allah'ın ismini boş yere anmayacaksın.
4. Cumartesi günü hiçbir iş yapmayacaksın.
5. Babana ve anana hürmet edeceksin.
6. Adam öldürmeyeceksin.
7. Zina etmeyeceksin.
8. Çalmayacaksın.
9. Yalan şahitliği yapmayacaksın.
10. Komşunun hiçbir şeyine göz dikmeyeceksin.

Kur'ân-ı Kerimde;

وَلَقَدْ آتَيْنَا مُوسَى تِسْعَ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ فَاسْأَلْ بَنِي إِسْرَائِيلَ إِذْ جَاءهُمْ فَقَالَ لَهُ فِرْعَونُ إِنِّي لَأَظُنُّكَ يَا مُوسَى مَسْحُورًا
Resim---Ve lekad âteynâ musa tis’a âyâtin beyyinâtin fes’el benî isrâîle iz câehum fe kâle lehu fir’avnu innî le ezunnuke yâ musa meshûrâ(meshûren): Andolsun biz, Musa'ya açık açık dokuz âyet verdik. Haydi İsrailoğullarına sor. Musa onlara geldiğinde Firavun ona, "Ey Musa! dedi, senin büyülenmiş olduğunu sanıyorum!"
(İsrâ 17/101)

Âyette bildirilen dokuz âyetin, Tevrat'taki on emrin cumartesi yasağı dışında kalanlarını kapsadığı anlaşılmaktadır.

Cumartesi gününe saygı ise sadece Yuhudileri bağlayan bir hüküm idi:

إِنَّمَا جُعِلَ السَّبْتُ عَلَى الَّذِينَ اخْتَلَفُواْ فِيهِ وَإِنَّ رَبَّكَ لَيَحْكُمُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِيمَا كَانُواْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ
Resim---''İnnemâ cuiles sebtu alellezînahtelefû fîh(fîhî), ve inne rabbeke le yahkumu beynehum yevmel kıyâmeti fîmâ kânû fîhi yahtelifûn(yahtelifûne): Cumartesi tatili, ancak onda ihtilaf edenlere (farz) kılınmıştı. Kıyamet günü Rabbin, muhakkak onların ihtilafa düştükleri şey hakkında aralarında hüküm verecektir.”
(Nahl 16/124)

Kur'ân-ı Kerimde 9 Emir ise:

وَإِذْ أَخَذْنَا مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَائِيلَ لاَ تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللّهَ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَاناً وَذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَقُولُواْ لِلنَّاسِ حُسْناً وَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ ثُمَّ تَوَلَّيْتُمْ إِلاَّ قَلِيلاً مِّنكُمْ وَأَنتُم مِّعْرِضُونَ
Resim---''Ve iz ehaznâ mîsâka benî isrâîle lâ ta’budûne illâllâhe ve bil vâlideyni ihsânen ve zil kurbâvel yetâmâ vel mesâkîni ve kûlû lin nâsi husnen ve ekîmûs salâte ve âtûz zekât(zekâte), summe tevelleytum illâ kalîlen minkum ve entum mu’ridûn(mu’ridûne): Vaktiyle biz, İsrailoğullarından:
1-Yalnızca Allah'a kulluk edeceksiniz, 2- Ana-babaya, 3- Yakın akrabaya, 4- Yetimlere, 5- Yoksullara iyilik edeceksiniz diye söz almış ve " 6- İnsanlara güzel söz söyleyin, 7- Namazı kılın, zekâtı verin" diye de emretmiştik. Sonunda azınız müstesna, yüz çevirerek dönüp gittiniz
.”
(Bakara 2/83)

وَإِذْ أَخَذْنَا مِيثَاقَكُمْ لاَ تَسْفِكُونَ دِمَاءكُمْ وَلاَ تُخْرِجُونَ أَنفُسَكُم مِّن دِيَارِكُمْ ثُمَّ أَقْرَرْتُمْ وَأَنتُمْ تَشْهَدُونَ
Resim---''Ve iz ehaznâ mîsâkakum lâ tesfikûne dimâekum ve lâ tuhricûne enfusekum min diyârikum summe ekrartum ve entum teşhedûn(teşhedûne): (Ey İsrailoğulları!) 8- Birbirinizin kanını dökmeyeceğinize, 9- Birbirinizi yurtlarınızdan çıkarmayacağınıza dair sizden söz almıştık. Her şeyi görerek sonunda bunları kabul etmiştiniz.”
(Bakara 2/84)

*

BiZ Baharı Hızır-İlyas
Nedir Kısas Nedir Kasas
Mürid-Musâ Mürşidi Has

İlyas aleyhi's-selâm: Benî İsrail peygamberlerinden olup, Kur'an-ı Kerim'de ismi geçen ve Tevrat'ta "Ella" diye mezkûr olan bir Peygamberin ism-i mübarekidir. M.Ö. 9. asırda yaşamış olup ondan sonra Elyesa (A.S.) Peygamber olmuştur. İlyâs (A.S.), zamanının hükümdarıyla çok mücadele etmiş, çok zaman mağaralarda yaşamış, çok mu'cizeler göstermiştir.

Nedir Kısas Nedir Kasas:

قَالَ ذَلِكَ مَا كُنَّا نَبْغِ فَارْتَدَّا عَلَى آثَارِهِمَا قَصَصًا
Resim---Kâle zâlike mâ kunnâ nebgı ferteddâ alâ âsârihimâ kasasâ(kasasan): (Musa) Dedi ki: "Bizim de aradığımız buydu." Böylelikle ikisi izleri üzerinde geriye doğru gittiler.”
(Kehf 18/64)

Mürid-Musâ Mürşidi Has:

فَوَجَدَا عَبْدًا مِّنْ عِبَادِنَا آتَيْنَاهُ رَحْمَةً مِنْ عِندِنَا وَعَلَّمْنَاهُ مِن لَّدُنَّا عِلْمًا
Resim---Fe vecedâ abden min ibâdinâ âteynâhu rahmeten min indinâ ve allemnâhu min ledunnâ ilmâ(ilmen).: Derken, kullarımızdan bir kul buldular ki, ona katımızdan bir rahmet (vahiy ve peygamberlik) vermiş, yine ona tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.”
(Kehf 18/65)

*

Şuayib-in Çoban ECRi
Medyenden Sînaya FeCRi
TûR DAĞın Şecerü’ş- ŞeCRi

Şuayib-in Çoban ECRi
Medyenden Sînaya FeCRi:

وَلَمَّا وَرَدَ مَاء مَدْيَنَ وَجَدَ عَلَيْهِ أُمَّةً مِّنَ النَّاسِ يَسْقُونَ وَوَجَدَ مِن دُونِهِمُ امْرَأتَيْنِ تَذُودَانِ قَالَ مَا خَطْبُكُمَا قَالَتَا لَا نَسْقِي حَتَّى يُصْدِرَ الرِّعَاء وَأَبُونَا شَيْخٌ كَبِيرٌ
Resim---Ve lemmâ verede mâe medyene vecede aleyhi ummeten minen nâsi yeskûn(yeskûne), ve vecede min dûnihimumreeteyni tezûdân(tezûdâni), kâle mâ hatbukumâ, kâletâ lâ neskî hattâ yusdirar riâu ve ebûnâ şeyhun kebîr(kebîrun): Musa, Medyen suyuna varınca, orada (hayvanlarını) sulayan bir çok insan buldu. Onların gerisinde de, (hayvanlarını) engelleyen iki kadın gördü. Onlara: Derdiniz nedir? dedi. Şöyle cevap verdiler: Çobanlar sulayıp çekilmeden biz (onların içine sokulup hayvanlarımızı) sulamayız; babamız da çok yaşlıdır.”
(Kasas28/23)

فَجَاءتْهُ إِحْدَاهُمَا تَمْشِي عَلَى اسْتِحْيَاء قَالَتْ إِنَّ أَبِي يَدْعُوكَ لِيَجْزِيَكَ أَجْرَ مَا سَقَيْتَ لَنَا فَلَمَّا جَاءهُ وَقَصَّ عَلَيْهِ الْقَصَصَ قَالَ لَا تَخَفْ نَجَوْتَ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ
Resim---Fe câethu ıhdâhumâ temşî alestihyâin, kâlet inne ebî yed’ûke li yecziyeke ecra mâ sekayte lenâ, fe lemmâ câehu ve kassa aleyhil kasasa kâle lâ tehaf, necevte minel kavmiz zâlimîn(zâlimîne): Derken, o iki kadından biri utana utana yürüyerek ona geldi: Babam, dedi, bizim yerimize (hayvanları) sulamanın karşılığını ödemek için seni çağırıyor. Musa, ona (Hz. Şuayb'a) gelip başından geçeni anlatınca o: Korkma, o zalim kavimden kurtuldun, dedi.
(Kasas28/25)

TûR DAĞın Şecerü’ş- ŞeCRi:

فَلَمَّا قَضَى مُوسَىالْأَجَلَ وَسَارَ بِأَهْلِهِ آنَسَ مِن جَانِبِ الطُّورِ نَارًا قَالَ لِأَهْلِهِ امْكُثُوا إِنِّي آنَسْتُ نَارًا لَّعَلِّي آتِيكُم مِّنْهَا بِخَبَرٍ أَوْ جَذْوَةٍ مِنَ النَّارِ لَعَلَّكُمْ تَصْطَلُونَ
Resim---Fe lemmâ kadâ mûsel ecele ve sâre bi ehlihî ânese min cânibit tûri nârâ(nâren), kâle li ehlihimkusû innî ânestu nâren leallî âtîkum minhâ bi haberin ev cezvetin minen nâri leallekum testalûn(testalûne): Sonunda Musa süreyi doldurup ailesiyle yola çıkınca, Tûr tarafından bir ateş gördü. Ailesine: Siz (burada) bekleyin; ben bir ateş gördüm, belki oradan size bir haber yahut ısınmanız için bir ateş parçası getiririm, dedi.”
(Kasas28/29)

فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِي مِن شَاطِئِ الْوَادِي الْأَيْمَنِ فِي الْبُقْعَةِ الْمُبَارَكَةِ مِنَ الشَّجَرَةِ أَن يَا مُوسَى إِنِّي أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Resim---Fe lemmâ etâhâ nûdiye min şâtııl vâdil eymeni fîl buk’atil mubâreketi mineş şecerati en yâ mûsâ innî enallâhu rabbul âlemîn(âlemîne): Oraya gelince, o mübarek yerdeki vâdinin sağ kıyısından, (oradaki) ağaç tarafından kendisine şöyle seslenildi: Ey Musa! Bil ki ben, bütün âlemlerin Rabbi olan Allah'ım.”
(Kasas28/25)

*

Musâ-nı Dost Dili Harun
Firavun Kasası Karun
ZIDlar zevki Nurun-Nârun

Musâ-nı Dost Dili Harun:

وَأَخِي هَارُونُ هُوَ أَفْصَحُ مِنِّي لِسَانًا فَأَرْسِلْهُ مَعِيَ رِدْءًا يُصَدِّقُنِي إِنِّي أَخَافُ أَن يُكَذِّبُونِ
Resim---Ve ahî hârûnu huve efsahu minnî lisânen fe ersilhu maiye rid’en yusaddıkunî, innî ehâfu en yukezzibûn(yukezzibûni): Kardeşim Harun'un dili benimkinden daha düzgündür. Onu da beni doğrulayan bir yardımcı olarak benimle birlikte gönder. Zira bana yalancılık ithamında bulunmalarından endişe ediyorum.”
(Kasas28/34)

Firavun Kasası Karun:

إِنَّ قَارُونَ كَانَ مِن قَوْمِ مُوسَى فَبَغَى عَلَيْهِمْ وَآتَيْنَاهُ مِنَ الْكُنُوزِ مَا إِنَّ مَفَاتِحَهُ لَتَنُوءُ بِالْعُصْبَةِ أُولِي الْقُوَّةِ إِذْ قَالَ لَهُ قَوْمُهُ لَا تَفْرَحْ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْفَرِحِينَ
Resim---İnne kârûne kâne min kavmi mûsâ, fe begâ aleyhim, ve âteynâhu minel kunûzi mâ inne mefâtihahu le tenûu bil usbeti ulil kuvveh(kuvveti), iz kâle lehu kavmuhu lâ tefrah innallâhe lâ yuhıbbul ferihîn(ferihîne): Karun, Musa'nın kavminden idi de, onlara karşı azgınlık etmişti. Biz ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarlarını güçlü kuvvetli bir topluluk zor taşırdı. Kavmi ona şöyle demişti: Şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez.”
(Kasas28/76)

*

Atılan Tâif TAŞında
Zekeriyyâ gÖZ Yaşında
KESilen Yahya BAŞında

*

MERyem İSÂ BeBeğinde
cANda CeNiN Göbeğinde
ÖMRün ÖZ-ET Öbeğinde

*

MîM-i MuhaMMedi BİLen
CîM-i MuhaMMedi BULan
KiM-i MuhaMMedde OLan

*

İhvÂNi KervÂN KıtmiRi
Resûlü HaYY!. ALİ PîRi
BİZ BİR-İZ İÇinde DİRİ

Resûlü HaYY!. ALİ PîRi:

Resim---Abbâs bin Abdillah (radiyallahu anhu) Alî bin Tâlib (radiyallahu anhu)’nun: “Ben ALLAH’ın kuluyum, O’nun Resûlü’nün kardeşiyim. Sıddık-ı Ekber de benim. Benden sonra kezzab (çok yalancı) adamdan başka hiç kimse bunu (Sıddık-ı Ekber olduğunu), söyleyemez. İnsanlardan 7 yıl önce namaz kıldım.''” buyurmuştur.
(İbni Mâce, Mukaddime isnad sahih raviler sika Hâkim, Müstedrek’inde bu hadisi El Minhal’den rivâyetle Buhârî ve Müslim “şartları üzere sahihtir”demiştir. Nesâî, Fezail-i Alî de)

27.01.12 20:27
…brs….

Resim

ResimEs-selâmu aleykum ve rahmetullâhi ve berekâtuhu.

Eûzubillâhi's-semî'u'l-alîmu mine'ş-şeytânirracîm.
Bismillâhirrahmânirrahîm.
Es-selâtu ve's-selâmu aleyke Ya Rasûlullah '' Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin
Abdike ve
Nebiyyike ve
Rasûlike ve
Nebiyyi'l- Ummiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve's-sahbihi ve ummetihi...''

Dâimen ebeden İn şâe ALLAH.
Subhâneke Allâhumme ve bihamdike eşhedu en Lâ ilâhe illâ ente vahdeke la şerîke leke estağfiruke ve etûbu ileyke.
Ve'l-hamdu li'llâhi RABBi'l-âlemîn.

MuhaMMedi MuHABBEtlerimİZle!....

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

SALLanır DURur Yüreğim
İÇimdeki SALL-ıncakta
HaBLi’l- VERİdde Direğim
SALLavâtla SALLınmakta…
MuHaMMeDî MîM Menzili: İnsanoğlunun Nefsi İmkanla İmtihanda KULUK Seyr u Sülûkunda, 7 Nefs Letâif Aşamalarının her birini 4 kademede katederken uğraya mânevî MENzilleri, Kur'ân-ı Kerim’imizde bildirilen 28 peygember aleyhumu’s-selâm Özellik ve Güzelliklerini CEM’-ÂN (4x7=28) BİLir-BULur-OLur ve YAŞAr ki SON-UÇta MuHaMMeDî Mükemmelliğe ve Mükrremliğe Kavuşsun! ADEMî OLarak doğan BeBe NEFS, gün gelir EYYUBî olur es SABUR eleğinden elenir. Gün Gelir YUSUFÎ olur KûN kUyUsuna DÜŞer.. Gün gelir HUDî olur. Gün Gelir YUNUSî olurda Balık SAHİBİ diye Anılır HUTî olur..

Her bir merhalede Fıtraten AKLına Yüklenenlerle KADERini Tecellîde Yaşarken câhalet-Noksanlığında ÖL-ür de Kemâlet TAMMlığında DOĞ-ar!..

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in: “Mutu kable en temuti: Ölmeden önce ölünüz!...” buyurmuştur.
(Aclunî, Keşfü’l-Hâfâ II-291-2669)

Resim
Resim

“►Kuranda Geçen 28 Peygamber◄” sayfasına dön