KIRk HADiS-i ŞERîf MERHAMet DAMLAsı

Kullanıcı avatarı
nurunnehar
Aktif Üye
Aktif Üye

KIRk HADiS-i ŞERîf MERHAMet DAMLAsı

Mesaj gönderen nurunnehar »

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ Resim

Resim---”Ve erseLnâke iLLâ RAHMeten Li’L- ÂLeMîn (âlemîne).: (ResûLüm!) BiZ SENi ancak ÂLEMLere RAHMet OLarak gÖNderdik!.” (Enbiyâ 21/107)

Resim
RAHMeten Li’L- ÂLeMîn
RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’den,
KIRk HADiS-i ŞERîf MERHAMet DAMLAsı..

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH mahlûkatı yarattığı vakit; kendi nezdinde ARŞ’ın üstünde bulunan kitabına.: “RAHMetim, gazâbıma üstün geldi” diye yazdı.” buyurmuştur.
(Buhârî, Tevhid, 15, 22, 28, 55; Müslim, Tevbe, 14-16)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “RABB’iniz gerçekten çok MERHAMetlidir. Kim içinden bir iyilik yapmayı geçirir de onu yapmazsa, ona bir iyilik sevâbı yazılır. Eğer onu yaparsa, on katından yedi yüz katına hatta kat kat fazlasına kadar iyilik sevâbı yazılır. Kim de içinden bir kötülük yapmayı geçirir de onu yapmazsa, ona bir iyilik sevâbı yazılır. Eğer onu yaparsa, bir kötülük günahı yazılır veya ALLAH onu siler.” buyurmuştur.
(Dârimî, Rikâk, 70)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bu, ALLAH’ın kullarının kalblerine yerleştirdiği MERHAMettir ve ALLAH, ancak MERHAMetli kullarına RAHMet eder.” buyurmuştur..
(Müslim, Cenâiz, 11; Buhârî, Merdâ, 9)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH TeÂLÂ RAHMetini yüz parçaya ayırdı. Doksan dokuzunu kendi yanında tuttu, bir parçasını ise yeryüzüne indirdi. İşte bu bir parça RAHMet sebebiyle bütün canlılar birbirine MERHAMet ederler. Hatta kısrak (emzirirken) yavrusuna basıp da zarar verir korkusuyla ayağını kaldırır” buyurmuştur.
(Buhârî, Edeb,19; Müslim, Tevbe, 21)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH TeÂLÂ, yeri ve gökleri yarattığı gün yüz RAHMet yarattı. Her bir RAHMet, yerle gök arasını dolduracak kadardır. Bu yüz RAHMetten yeryüzüne bir tek RAHMet indirdi ki, bu sayede anne yavrusuna, yabani hayvanlar ve kuşlar da birbirine MERHAMet ederler. Kıyamette ise O, bu RAHMetin tamamı ile kullarına MERHAMet eder.” buyurmuştur.
(Müslim, Tevbe, 21)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “İnsanlara MERHAMet etmeyene ALLAH da MERHAMet etmez..” buyurmuştur..
(Buhârî, Tevhid, 2)

Resim
ResimResim

Resim---Akra’ b. Hâbis Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’i torunu Hasan’ı öperken görünce.: “Benim on çocuğum var, onlardan birini bile öpmedim!.” dedi. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “MERHAMet etmeyene MERHAMet olunmaz!.” .” buyurdu.
(Müslim, Fedâil, 657)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH TeÂLÂ bazı şeyleri farz kılmıştır, onları koruyunuz! Bazı sınırlar (yasa/klar) koymuştur; onlan aşmayınız! Bazı şeyleri haram kılmıştır, onlara da yaklaşmayınız.
Bazı şeyleri de, unuttuğu için değil, size MERHAMetinden dolayı onlardan
söz etmemiştir, onlan da soruşturmayın!.”
buyurmuştur.
(Hâkim, Müstedrek, IV 115)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “SBen MuhaMMed’im, AhMed’im, (peygamberlerin izinden giden) Mukaffî’yim, (insanlan etrafına toplayan) Hâşir’im, Tevbe Peygamberiyim, RAHMet Peygamberiyim!.” buyurmuştur..
(Müslim, Fedâil, 126)

Resim
ResimResim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ben lânetçi olarak gönderilmedim. Ben ancak RAHMet olarak gönderildim.” buyurmuştur..
(Müslim, Birr, 87)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ben bâzen uzatmak niyetiyle namaza başlarım. Fakat bir çocuğun ağlayışını duyar ve annesinin ona düşkünlüğünü bildiğim için namazı kısa tutarım.” buyurmuştur..
(Müslim, Salât, 192)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ey ALLAH’ım! Ben kendime çok zulmettim, günahları ancak sen bağışlarsın. Mağfiretinle beni bağışla ve bana MERHAMet et. Şüphesiz sen çok bağışlayan ve çok MERHAMet edensin!.” buyurmuştur..
(Tirmizî, Daavât, 96)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAHım!. Bizi bağışla, bize MERHAMet eyle, bizden razı ol, (amellerimizi) kabul eyle, bizi cennetine koy, bizi cehennemden kurtar ve bizim her halimizi ıslah eyle!.” buyurmuştur..
(İbn Mâce, Duâ, 2)

Resim
ResimResim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizden biriniz yatağına girdiğinde, şöyle dua etsin: “RABB’im! Senin adınla yan tarafıma uzandım, SENin adınla da kalkarım. Eğer ruhumu alırsan, bana MERHAMet et. Eğer ruhumu geri verirsen (uyandırırsan), sâlih kullarını koruduğun gibi beni de koru!.” buyurdu.
(Buhârî, Daavât, 13; Müslim, Zikir, 64)

Resim
ResimResim
Resim---Biz Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in oturduğu bir mecliste tam yüz defa şöyle dediğini sayardık: .: “RABB’im beni bağışla, tövbemi kabul et; çünkü sen tövbeleri çok kabul edensin, çok MERHAMet edensin!.” buyururdu.
(Ebû Dâvûd, Vitr, 26; Tirmizî, Daavât, 39)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizden biri sakın “ALLAHım dilersen beni bağışla, ALLAHım dilersen bana MERHAMet et!.” demesin. İstediğini kararlı olarak istesin. Çünkü ALLAH için hiç bir zorlayıcı yoktur!.” buyurmuştur..
(Buhârî, Daavât, 21)

Resim
ResimResim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Müminler birbirlerini sevmede, birbirlerine MERHAMet etmede ve birbirlerine şefkat göstermede tek bir vücut gibidir. O vücudun bir organı acı çektiğinde, bedenin diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşırlar.” buyurmuştur..
(Müslim, Birr ve Sıla, 66; Buhârî, Edeb, 27)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “MERHAMet, ancak katı kalbli kimselerden çekilip alınır.” buyurmuştur..
(Ebû Davud, Edeb, 58; Tirmizî, Birr ve Sıla, 16)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “MERHAMetlilere RAHMan MERHAMet eder. Siz yeryüzündekilere MERHAMet edin ki göktekiler de size MERHAMet etsin!.” buyurmuştur..
(Tirmizî, Birr ve Sıla, 16; Buhârî, Edeb, 13)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “CENNETLİKLer ÜÇ KISIMdır:
1-) Adaletli, yardımsever ve başarılı yetki sâhibi,
2-) Her akrabaya ve Müslümana karşı yufka yürekli, MERHAMetli kişi,
3-) İffetli, namuslu, çoluk çocuk sahibi olan kişi!.”
buyurmuştur..
(Müslim, Cennet, 63)

Resim
ResimResim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sattığı zaman kolaylık gösteren, satın aldığı zaman kolaylık gösteren ve hakkını isterken kolaylık gösteren kula ALLAH MERHAMet eylesin!.” buyurdu.
(İbn Mâce, Ticâret, 28)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Küçüklerimize MERHAMet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir!.” buyururdu.
(Tirmizî, Birr ve Sıla, 15)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kimin üç kızı olur da onlan barındırır, ihtiyaçlarını karşılar, onlara MERHAMetle davranırsa, cenneti hak eder!.” buyurmuştur..
(Buhârî, Edebü’l- Müfred, 41)

Resim
ResimResim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH şu üç özelliği taşıyan kimseye himayesini artırır ve onu cennetine koyar.:
1-) Güçsüzlere yumuşak davranmak,
2-) Ana babaya şefkat etmek ve,
3-) Elinin altında bulunanlara iyi muamele etmek!.”
buyurmuştur..
(Tirmizî, Sıfatü’l-Kıyâme, 48)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH Refîk’dir (yumuşaklıkla davranır) ve yumuşaklıkla davranmayı sever. Sertlik ve başka şeyler için vermediğini rıfk için verir..” buyurmuştur..
(Müslim, Birr ve Sıla, 77)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bir kimse yumuşak davranmaktan mahrumsa, hayırdan da mahrumdur!.” buyurmuştur..
(Müslim, Birr ve Sıla, 76)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, hutbesinde sadaka vermeye teşvik eder, müsleyi (canlıların organlarını kesip-parçalayarak öldürmeyi) de yasaklardı!.”
(Nesâî, Tahrimu’d-dem, 10)

Resim
ResimResim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH her şeye karşı iyi-gûzel davranmayı emretti.” buyurdu.
(Müslim, Sayd ve Zebâih, 57)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “MERHAMet edin ki, size de MERHAMet edilsin. Bağışlayın ki, ALLAH da sizi bağışlasın!.” buyururdu.
(Ahmed b. Hanbel, Müsned, II. 219)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Her ağacın bir meyvesi vardır. Kalbin meyvesi de çocuktur. ALLAH çocuğuna MERHAMet etmeyene MERHAMet etmez. Beni yaşatan ALLAH’a yemin ederim ki, cennete ancak MERHAMetliler girer.” buyurunca,
Biz.: “Yâ Resûlullah, hepimiz (çocuklarımıza) MERHAMet ederiz.” dedik.
Bunun üzerine.: “Sizden birinizin MERHAMeti, yanındakilere MERHAMet etmesi değildir, asıl MERHAMet tüm insanlara MERHAMet etmesidir.”
buyurmuştur..
(Heysemî, Mecmua’z-zevâid, VIII, 187)

Resim
ResimResim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bir kadın, doyurmadığı, yerdeki börtü-böcekle karnını doyurması için salmayıp bağlayarak açlıktan ölümüne sebep olduğu kedisi yüzünden cehenneme girdi!.” buyurmuştur..
(Müslim, Birr- ve Sıla, 135)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “AHiçbir canlıyı atış için hedef yapmayın!.” buyurmuştur..
(Müslim, Say d ve Zebaih, 58)

Resim
ResimResim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH her şeye karşı iyi-gûzel davranmayı emretti.” buyurdu.
(Müslim, Sayd ve Zebâih, 57)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “MERHAMet edin ki, size de MERHAMet edilsin. Bağışlayın ki, ALLAH da sizi bağışlasın!.” buyururdu.
(Ahmed b. Hanbel, Müsned, II. 219)

Resim
ResimResim
Resim---Sûrâka b. Cu’şûm der ki.: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e.: “Kendi develerim için çevirdiğim havuzuma gelen kayıp develeri sularsam bana bir ecir var mı?” diye sordum, şöyle buyurdu: “Evet, ciğeri kavrulan (her canlıya) yapılan iyilikten dolayı sevâb vardır.” buyurdu..
(İbn Mâce, Edeb, 8.)

Resim
ResimResim
Resim---Enes b. Mâlik’in torunu Hişam anlatmaktadır.: .: “Dedem Enes b. Mâlik ile birlikte Hakem b. Eyyub’un mahallesine girdim. Bir de gördük ki, bazıları bir tavuğu (hedef olarak) dikmiş, ona atış yapıyorlardı. Bunun üzerine Enes.: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in hayvanların bu şekilde tutularak öldürülmesini yasakladı!.” dedi..
(Müslim, Sayd ve Zebâih, 58)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kim boş yere bir serçe öldürürse kıyamet günü o serçe.: “Ey RABB’im, falan kimse beni bir fayda (elde etmek) için değil de boş yere öldürdü!.” diyerek öldüreni ALLAH TeÂLÂ’ya şikâyet edecektir!.” buyurmuştur..
(Nesâî, Dahâyâ, 42)

Resim
ResimResim
Resim---Hz. Aişe radiyallahu anha’ya Harem’de bir kuş ya da bir ceylan hediye edildi. O derhal onu serbest bıraktı”
(Beyhakî, Sünenü’l Kübrâ, V, 334)

Resim
ResimResim
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bir adam yolculuktayken susadı ve bulduğu bir kuyuya inip su içti. Çıktığında, dili dışarda, hızlı hızlı soluyan ve susuzluktan nemli toprağı yalayan bir köpek gördü. Adam.: “Anlaşılan bu köpek de tıpkı benim gibi susuzluk çekmiş!.” dedi ve hemen kuyuya inerek pabucu ile su çıkarıp köpeğe içirdi. Bunun üzerine Yüce ALLAH, onu bağışladı. Sahabiler.: “Yâ Resûlullah, hayvanlara yaptıklarımızdan dolayı bize sevâp var mı?” diye sorunca Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Elbette her canlıya yaptığınız iyilikte size ecir vardır!.” buyurdu..
(Buhârî, Mezâlim, 23)

Resim
ResimResim
Resim

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...

Resim

M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

Resim NURUNEHARr..

“Divanında Muhammedi Tasavvuf” sayfasına dön