RECEP ŞABAN RAMAZAN

Dinimizde mübarek gün ve geceler hakkında bilgiler.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

RECEP ŞABAN RAMAZAN

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

Ravzatu’l-Rıza ReCeBi
ŞâBaN-ı Şerîf SeBeBi
SıRR-ı SıFıR SILA SAVMı
RaMaZaN Demir LeBLeBi…

Resim

ZEVK 4497

NEFiS, HAKK’ı YAŞAmalı!. ŞeHâDET-in, BİL-e BUL-a!.
RECEB-de KALBe NÛN EK-ip.. ŞÂBAN-da MÎM İle SU-la!
ASL-ın FASL-ı RAMAZAN-da.. HASLın HASATı zamANda!
EK-tiğini bİÇer İNSAN!.. Resim CeNNeT VâCiB KEVSER KUL-a!..

03.06.11 13:07
Yzğ-câmisi-stnbl..

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Receb-i Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Âişe validemiz buyuruyor ki: “Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.
(Âişe ra’dan; Buharî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Receb ayında Allahü teâlâya çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.
(Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Receb büyük bir aydır. Allahü Teâlâ bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allahü teâlâ istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, "Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.
(Taberanî)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Şaban-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyurdu ki: “Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.
(Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.)
(İbni Mâce)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Ramazan-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin (Kadir gecesinin) hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan ayı gelince, “Hayır ehli, hayra koş, şer ehli, kötülüklerden el çek” denir.”
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan gelince, Allahü teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.”
(Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur.
(Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allahım, Recep ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir»
(Ramuzu’l- Hadis, c. 2, s. 532)

ALLAH celle celâluhu muzdan en İÇ DUAmız tez zamanda Bize;
MuhaMMedî Şuur, Nur, Sürur ve O-NuR veR-SîN inşae ALLAHuteâlâ..

Âmin Yâ Latîf Yâ Kerîm ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Rahîm Yâ Vedûd ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Fettâh Yâ Gaffâr ALLAH celle celâluhu!
Âmin Yâ Settâr Yâ ALLAH ALLAH celle celâluhu!..

Resim

Resim

BİZ'im GÜL SÖZ'ümüz SOHBET-i GÜL
BİZ'im GÜL SOHBET'imiz ZEVK-i GÜL
BİZ'im GÜL ZEVK'imiz HAZZGÜL
BİZ'im GÜL HAZZ'ımız HUZUR-u GÜL Olsun!

GÜL'ler SULTANI'na (sav) Es SELÂM olsun ! ! ! !

Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!
Sana sonsuz-Sınırsız İlmullahça es Selâm OLsun!

GÜL'ümüz!! HüRMetine...

Resim

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

ALLAHım!
BİZleri ÜÇ AYların SEVABın Huzur-Hazırda, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Pâk Yüreğinde;
Kadr u Kıymetini BİLmek Şuurunda,
Hürmetini BULmak Nûrunda,
Şerefinde OLmak Sürûrunda ve,
Şehadetini YAŞAMak Onurunda MeDeD kıl!.

Âmin Âmin Yâ MuîN celle celâlihu...

MuhaMMedî MuhaBBet!..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Re: RECEP ŞABAN RAMAZAN

Mesaj gönderen simurg »

kulihvani yazdı:ALLAHım!
BİZleri ÜÇ AYların SEVABın Huzur-Hazırda, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Pâk Yüreğinde;

Amin Amin Ya Muin Celle Celaluhu,
inşaallah bu güzlim nurlu ve sırlı dualara dahil olmamızı lutuf ve ihsan eyle BİZ'e.

Sükunetin ve selametin dört yanımızı kuşattığı şu zamanlarda,
şu seçilmiş ve övülmüş üç aylar vaktinde,
BİZ'i kendi kördüğümlerimizin çıkmazlarına dalıp gaflet ile fırsatları kaçıranlardan eyleme Ya Rabbi.

BİZ'e şahdamarımızdan yakın olan Rabb'bimiz,
SEN'i dışımızda ve gayrımızda sanıp aramaktan çok yorulduk.
Şahdamarımızdan yakın olduğunu dilimizle söyleyip duruyoruz
lakin bu ifadenin içini bir türlü idrake ulaşamıyoruz.

Çünkü kendi nefsimize uyup, onun engellemelerine tabii oluyoruz,
ve BİZ artık bunun yanlış olduğunu bildiğimiz halde
yinede böyle davranıyoruz, bundan kurtulamıyoruz.

Bunun içinde çok mahçupve çok üzgünüz,
dünya çok karmakarışık
ne yapsak sessiz sükunet halini, ve dinginliği elde edemiyoruz
ve kalbimiz bu ızdırap içinde çırpınıp duruyor.

Ne olur, en içten yalvarmam ile yalvarıyorum Rabb'bim SANA,
Sen bizim bunca günah ve uzaklığımıza ve şaşkınlığımıza rağmen
BİZ'i SEN'i bilmek nimetin ile nimetlendir.

Yakin olmanın manasını BİZ'e idrak ettir ve yaşat inşaallah.
Bu duayı ettirenin de SEN olduğunu bütün kalbimle hissediyorum,
ve benim çok büyük ümidim budur ki,

SEN icabet etmeyeceğin duayı ettirmezsin kullarına.
Kalbim SEN'in , ben bilmiyor ve bu zulmün eziyetine kendimi mecbur ediyorsam da,

ara sıra da olsa kalbimin sahibi olduğunu daha fazla anladığım zamanlar oluyor.
bununda bir ikram ve nimet olduğunu biliyorum şükürler olsun.

Bildirdiğin ve istettiğin herşey için şükürler olsun Allah'ım.
ben nimetin kadrini bilmek duygusu veridikten sonra nimete kavuşmuş olanlardan olmayı seçiyorum inşaallah
Beni bana bırakma ne olur.
Darmadağınık hallerimin toparlanması için bana yardım et.
Bana Resulullah sallallahu aleyhive sellem Efendimize teslimiyet,
ve Rabbülalemin olan Sana istikamet ihsan et.

bütün bunları BİZ olan cümle kardeşlerime de ihsan et inşaallah.
Karşılıksız veren el-Kerim Sen'sin.

Kereminle ihsan et inşaallah. Amin Amin Ya Muin Celle Celaluhu.
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Es Selâmu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatühü

Bir zamandır sitemize giremiyordum şehir dışında olduğum için ama bazen cep telefonumdan da olsa izledim yazıları okudum Hocamıza ve Kardeşlerime es selâm ederim.
Ne zamandır beklediğimiz mübârek ayların incisi Ramazanı Şerif ayı geldi ve yarın ilk teravih namazını kılacağız İnşaALLAH bu mübârek ayın bizim için bir fırsat olduğunu düşünüyorum ALLAH (cc) bizleri de bu ayın feyzinden bereketinden mahrum bırakmasın tutacağımız oruçlarımızı kabul eylesin ben Ramazanı şerif ayını gerektiği gibi geçirenlere bir rahmet, mağfiret, hidayet, tövbe ve bizim için ne gerekiyorsa kat kat verileceği bir hazine sandığı gibi düşünüyorum İnşaALLAH bu sandığı açıp içindeki hazineleri alanlardan oluruz!

Âmin!..
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

Ve Aleykum ES-Selam ve Rahmetullâhi ve Beraketuhû

Allah c.c razı olsun,
DUA'yla bütünleşen güzel niyetiniz, ömrünüz boyunca ve sonrası içinde BİR İNCİ gibi sunulsun inşaAllah...
BİZ'cede amin..

Selâm ve sevgiyle...
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
eyup
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen eyup »

Es Selamü Aleyküm

Ramazanı Şerifimiz mübarek olsun, Allah oruçlarımızı kabul etsin inşaallah
Kullanıcı avatarı
geylani
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen geylani »

Allah c.c. cümlemizin ramazanı şerifini mübarek eyleye cümlemize inşaallah bolluk bereket ihsan eyleye...sağnak sağnak rahmetlerin yağdığı bu ayda ecrleri bolbol toplayan kullarından olmak dileğimle inşaallahu rahman c.c.

Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

kulihvani yazdı:Resim

Ravzatu’l-Rıza ReCeBi
ŞâBaN-ı Şerîf SeBeBi
SıRR-ı SıFıR SILA SAVMı
RaMaZaN Demir LeBLeBi…

Resim

ZEVK 4497

NEFiS, HAKK’ı YAŞAmalı!. ŞeHâDET-in, BİL-e BUL-a!.
RECEB-de KALBe NÛN EK-ip.. ŞÂBAN-da MÎM İle SU-la!
ASL-ın FASL-ı RAMAZAN-da.. HASLın HASATı zamANda!
EK-tiğini bİÇer İNSAN!.. Resim CeNNeT VâCiB KEVSER KUL-a!..

03.06.11 13:07
Yzğ-câmisi-stnbl..

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Receb-i Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Âişe validemiz buyuruyor ki: “Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.
(Âişe ra’dan; Buharî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Receb ayında Allahü teâlâya çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.
(Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Receb büyük bir aydır. Allahü Teâlâ bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allahü teâlâ istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, "Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.
(Taberanî)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Şaban-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz buyurdu ki: “Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.
(Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.)
(İbni Mâce)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, Ramazan-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin (Kadir gecesinin) hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan ayı gelince, “Hayır ehli, hayra koş, şer ehli, kötülüklerden el çek” denir.”
(Nesaî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ramazan gelince, Allahü teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.”
(Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur.
(Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allahım, Recep ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir»
(Ramuzu’l- Hadis, c. 2, s. 532)

ALLAH celle celâluhu muzdan en İÇ DUAmız tez zamanda Bize;
MuhaMMedî Şuur, Nur, Sürur ve O-NuR veR-SîN inşae ALLAHuteâlâ..

Resim

Resim

BİZ'im GÜL SÖZ'ümüz SOHBET-i GÜL
BİZ'im GÜL SOHBET'imiz ZEVK-i GÜL
BİZ'im GÜL ZEVK'imiz HAZZGÜL
BİZ'im GÜL HAZZ'ımız HUZUR-u GÜL Olsun!

GÜL'ler SULTANI'na (sav) Es SELÂM olsun ! ! ! !

Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!
Sana sonsuz-Sınırsız İlmullahça es Selâm OLsun!

GÜL'ümüz!! HüRMetine...

Resim

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

ALLAHım!

MuhaMMedî MuhaBBet!..

Resim

HAYRLI RAMAZANLAR MUHAMMEDİ MUHABBETLERİMLE...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Rabbimiz Ramazan Oruçlarımızı bereketli kılsın inşaallah.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

ResimResim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ey Allah’ım! RECEP ve ŞABANı bize mübârek kıl, bizi RAMAZANa kavuştur.” Buyuruyor.
(Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259.)

Yüceler yücesi ALLAH celle celâluhumuzun BEDENimize, NEFSimize, KALBimize ve RÛHumuza ikram ettiği FAZİLETli, BEREKETli ve FEYZli zamÂN diliminde,
Nefislerimiz NEFESsİZ kalmadan,
durmadan ve dinlenmeden hasbi hizmete koştursun ki; Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLemİZin mübârek yüreğinde şüphesiz, şeksiz BİLişip BULuşalım إِن شَاء اللَّهُ

MuhaMMedî MuhaBBetlerimİZle!..
Resim
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen simurg »

"Bu üç aylarda öncekilerden ayrı özel bir gayret içerisinde olmak iyi olacaktır"
tarzında bir duygum güçlenmekteydi son zamanlarda.

Kendime dönüp sorup duruyordum,
Ne yapabilirim?
Acaba ne yaparsam, evvelce yapagelmiş olduklarımdan daha iyi bir şey yapmış olurum?

Tam da bu sırada radyo programında buna cevap geldi,
çok da iyi oldu.

Hep kendimizi kurtarmaya çalışmak,
ve kendimiz odaklı düşünmek ve yaşamak alışkanlığımızın dışına çıkabilmemizi sağlamak için
çok önemli bir Hüsn-ü Niyet ve Amel-i Saliha olacaktı bu.

Bu sene üç aylarda özel olarak gayret göstermek için TÜMM Mü'min ve Mü'mine Kardeşlerimize ödev tarzında olan
bu çalışma "dargınları barıştırmak" işi idi.

Etrafımızda,ve kendi çevremizde bildiğimiz, arası açık,dargın,küskün insanları yeniden barıştırmak
Ve İslam Kardeşliğinin almış olduğu bu yarayı iyileştirmek hepimizin üzerine düşen bir görev aslında.

Hadis-i şerif ile de tavsiye hatta emir edilmiş olan bu göreve kendimce itaat etmeye niyet ettim.
Şükürler olsun.

(İki kişinin arasını düzeltmek, nafile oruç ve namazlardan daha faziletlidir.) [Taberani]
....
"Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Hazretleri
Bana dünyada sevdirilen üç şeyden biri namaz demişlerdir.
namaz benim gözümün bebeği,
namaz dinin direği buyurmuşlardır.
Kuran-ı Kerim'de namaz kaç defa geçiyor.
Ahiret'te ilk hesab namazdan, ona rağmen Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in sözüne DİKKAT!

"Size namazdan da, oruçtan da, sadakadan da daha faziletli bir şey söyleyeyim mi?
Buyur Ya Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)
"İki arası açık mü'min kardeşinizin arasını bulmaktır." Hadis-i Şerif"
Ömer Tuğrul İnançer Hocamızın Radyo programındaki sohbetinden bir bölümdür.
....

Bu söz bana ulaşmış olduğuna göre, şimdi "bilmiyordum" demek gibi bir bahanem kalmadığı için,
aslında bu öğrenmiş olduğum Hadis-i Şerife itaat etmek benim anlayışıma göre bir mecburiyettir artık.

"Bir gereği vardı ki, bana duyuruldu"
tarzında düşünmek her zaman hayrlı bir düşünme şekli olmuştur hayatımda çünkü.

Bunu burada kardeşlerim ile de paylaştım.
Bir çok kardeşimin haberdar olduğundan ve böylesi ameller ile faziletli davranışlar içerisinde bulunduğundan eminim,
ancak benim gibi önceden bilmeyen, bilip de unutan,
yada önemini fazlaca dikkate alamamış olanlar var ise diye hatırlatmak istedim inşaallah.

Kendimi methetmek niyeti ile değil de,
sadece akıl etmek için bir bahane teşkil etmesi bakımından ifade etmeye çalışmaktayım.
(ben mesela Can Kulihvani hocamızın bir sözü ile akıl ettim)

Bu üç aylarda oruc tutmak niyeti içerisine girdim,
ve oruclu günlerimi, kazaya kalan namazlarımın edası içinde bir fırsat olarak gördüm,
çünkü oruclu iken kılınan kaza namazımız,
kılmadan geçirdiğimiz zamanın affına vesile olacağına inandım.

Kazaya kalmış namaz ve diğer ibadetlerimizi eda etmimizin yanında,
birde bu gecikmemizden ötürü aff dilememiz gerektiğini öğrenmiştim.

Rabbi Tealamız BİZ Ümmet-i Muhammed'in dargınlarını barıştırsın,
borçlularına eda etmek nasib etsin,
Geçmiş günah ve hatalarımızı aff ve mağfiret etsin,
Üçaylar Hürmetine,
Resul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Hazretlerinin mubarek hatırları hürmetine inşaallah.
Amin.
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

RAMAZAN AYI KUR’ÂN AYIDIR

Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu bir aydır. “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolu ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır.” (Bakara, 2/185).

Kitabımız Kur’an’ın Ramazan ayında hangi gecede indiği de belirtilmiştir: “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.” (Kadr, 97/1-5)

Ramazan ayı aynı zamanda Rasûlüllah’ın (s.a.v.) Cebrail’e (a.s.) Kur’an’ı arz ettiği aydır. “Rasûlüllah (s.a.v.) her yıl ramazan ayında Cibril’e (a.s.) Kur’an’ı arz ederdi. Vefât ettiği yıl iki defa arz etti.” (Buhârî, Menâkıb,25; Müslim, Fedâil, 50;Fedâilu’s-Sahâbe, 98,99; İbn Mâce, Cenâiz, 64).

KUR’ÂN HATADAN KORUNMUŞTUR

Kur’an-ı Kerim, hem lafzı hem de manası itibariyle mucize bir kitaptır. Hz. Peygamber’in diğer mucizeleri zamanı ile kayıtlı iken Kur’an mucizesi asırlara meydan okuyan bir mucizedir. Bu anlamda insanların benzerini getirmekten aciz kaldıkları bir kitaptır. “Andolsun, bu Kur’an’ın bir benzerini ortaya koymak üzere insanlar ve cinler bir araya gelseler, birbirlerine destek de olsalar, onun benzerini ortaya getiremezler.” (İsrâ, 17/88).

Kur’an-ı Kerim hatadan korunmuş ve Rabbimizin güvencesi altındadır. “Kur an’ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.” (Hıcr, 15/9). “Kendilerine Kitap geldiğinde onu inkâr edenler (şüphesiz bunun sonucuna katlanacaklardır). Hâlbuki o, eşsiz bir kitaptır. Ona önünden de ardından da bâtıl gelemez. O, hikmet sahibi, çok övülen Allah’tan indirilmiştir.” (Fussılet, 41/41-42)

Kitabımız Kur’an’da zerre kadar bir tutarsızlık bulmak mümkün değildir: “Hâla Kur’an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı.” (Nisâ, 4/82).

Bir âlim ne kadar dikkatli olsa da kitaplarında ve yazılarında beşer gereği hata yapabilir. Nitekim İmam Şâfiî’nin (204/820) önde gelen talebelerinden olan Ebû İbrahim İsmail b. Yahyâ b. İsmail el-Müzenî el-Mısrî (264/878) şu aktarımı manidardır: “er-Risâle adlı kitabını Şâfiî’ye seksen defa okudum. Her defasında mutlaka bir hata buldu ve şöyle dedi: Hey gidi hey! Allah, kendi kitabından başka sahîh bir kitap olmasını kabul etmemiştir.” (İbn Âbidîn, Muhammed Emîn b. Ömer b. Abdülazîz Âbidîn ed-Dımaşkî el-Hanefî (1252/1836), Reddü’l-Muhtâr alâ ed-Dürri’l-Muhtâr, 2. Basım, I-VI, Dârü’l-Fikr, Beyrut, 1412/1992, I, 27).

Kur’an’da her konuda Allah’ın mesajları anlaşılacak şekilde verilmiş ve açıklanmıştır. “Muhakkak ki biz, bu Kur’an’da insanlara her türlü misali çeşitli şekillerde anlattık. Yine de insanların çoğu inkârcılıktan başkasını kabullenmediler.” (İsrâ, 17/88).

Bu mübârek Ramazan ayında yani Kur’an ayında Kur’an okumasını bilmeyenler bir an evvel okumasını öğrenmelidir. Kur’an, Müslümanın her anını kapsamalı her zaman okumalıdır. Kur’an, Müslümanın masasının üzerinde, cebinde, çantasında olmalıdır ki imkan bulduğu her anı değerlendirebilsin. Kur’an ayı Ramazanda ise her zaman ki okuduğumuzdan daha fazla Kur’an ile haşir neşir olmamız gerekir. En fazla okumamız ve düşkünlük derecesinde olmamız gereken kitap Kur’an’dır. Hatta bu anlamda Allah Rasûlü, hadisle daha fazla meşgul olanları da uyarmış ve bu sıranın bozulmasını uygun görmemiştir. Mâlik b. Ubâde’den aktarılmaktadır. O, Rasûlüllah’ın şöyle söylediğini naklediyor: “Kur’ân öğrenmeniz sizin için daha çok gereklidir. Oysa siz büyük bir iştahla benden hadis nakletmeyi istiyorsunuz. Buna rağmen kim benden iyice belleyerek bir hadis öğrenmişse onu rivayet etmesinde bir sakınca yoktur. Fakat kim ki bana bir yalan iftira ederse yani benim adıma hadis uydurursa cehennemde yerini hazırlasın.” (Buhârî, Târîhu’l-Kebîr, VII, 301,302; Taberânî, Mu’cemü’l-Kebîr, XIX, 296; Râmehürmüzî, el-Muhaddisul Fâsıl Beyne’r-Râvî ve’l-Vâî, s. 172; Ebû Zür’a, Tarîhu Ebi Zür’a ed-Dimaşkî, s. 268, 269).

EN HAYIRLINIZ

Allah Rasûlü “Sizin hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” buyurdu. (Buhârî, Fedâilu’l-Kur’an, 21/5027, 5028). Kur’an-ı Kerim okumanın her harfine on sevap olduğu bildirilmiştir. “Kim Kur’an-ı Kerim’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben “elif lâm mîm” bir harftir demiyorum; bilakis “elif” bir harftir, “lâm” bir harftir, “mîm” de harftir.” (Tirmizî, Fezâilu’l-Kur’an, 16/2910). Ve Kur’an her zaman ve yerde okunması gerekir. “Onlar, ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) Allah’ı anarlar, göklerin ve yerin yaratılışı hakkında derin derin düşünürler (ve şöyle derler:) Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tesbih ederiz. Bizi cehennem azabından koru!” (Âl-i Imrân, 3/191). Abdullah b. Muğaffel, Allah Rasûlü’nü Mekke fethinde devesinin üzerinde fetih sûresini okurken gördüğünü bildirmektedir. (Buhârî, Fedâilu’l-Kur’an, 24/5034; Müslim, Salâtü’l-Misâfirîn, 237/794). Fakat şunun da unutulmaması gerekir ki, Kur’an sadece okunsun sevap kazanılsın diye değil; okunsun, anlaşılsın ve hayata tatbik edilsin diye gelmiştir. Mehmet Akif ERSOY bunu şöyle dillendirmektedir:

“Ya açar nazmı celilin bakarız yaprağına
Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına
İnmemiştir hele Kur’an şunu hakkıyla bilin
Ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için”

Kur’an’ı her gün okumalı ve anlamları üzerinde düşünmeliyiz. Hayatımızın merkezinde Yüce Kitabımız olmalıdır

Allah Rasûlü bazı sahabilerin Kur’an okumalarını beğenirdi. Bunlardan biri de Ebû Mûse’l-Eş’arî’dir. Bir gün Allah Rasûlü onun Kur’an okumasını dinledi ve “Ona, Dâvûd peygambere verilen nağmelerden bir nağme (güzel ses) verilmiştir” dedi. (Buhârî,Fedâilü’l-Kur’an, 31; Müslim, Salâtü’l-Misâfirîn, 236; Nesâî, İftitâh, 83; İbn Mâce, İkâmetü’s-Salât, 176).

Kaynak: Mustafa Karabacak, Altınoluk Dergisi, 376. Sayı
Resim

“Mübarek Gün ve Geceler” sayfasına dön