HİMURA KENŞİN

Kendi yazdığınız Hikaye, Makale ve Yazıları paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

HİMURA KENŞİN

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

Demirci (Şakku Arai): Hey Himura, gidiyor musun!

Himura : Senelerce Şogun için samuraylık yaptım, çok insan öldürdüm, kan akıttım. Bundan büyük pişmanlık duyuyorum. Bundan sonra artık kimseyi öldürmeden, yeni nesli getirmeye çalışanları korumaya çalışacağım ve böyle yaşayacağım.

Demirci: İyi, bunun bir yolunu bulursan, eminim ki bana söyleyeceksin.

Demirci elindeki kılıcı Himura’ya uzatır

Demirci: Buyur , bu bizim sana veda hediyemiz olsun. Bu kılıcı kuşanarak bir kılıç ustası olmaya çalış. O zaman bu konuştuklarının ne saçma olduğunu sen de göreceksin.

Himura: Kılıcın keskin tarafı arkasında mı yani. Ters yöne ağız açılmış.Böylece kimseyi keserek öldüremem. Sadece koruma maksatlı yapılmış.

Demirci: Kafan halen bu saçmalıklara dolu iken kılıcın kırıldığında tekrar Kiyoto’ya beni görmeye gel.

Himura ağzı ters tarafa bakan bu kılıç ile halk arasında kimliğini saklayarak avare bir gezgin olarak dolaşmaya başlar. Savaşların bitmesi, tüfek ve silahların orduya girişi ile artık samurayların devride kapanmış, yeni nesil bir japonya’nın kurulması çalışmaları başlamıştır.

Devletin kendisine sahip çıkmadığı ve çoğunu harcadığı ve savaş suçlusu ilan ettiği işsiz ve aç kalan samuraylar, kiralık katil olarak biraz yemek karşılığında boğaz tokluğuna kirli işlerin başını tutup halkı sömüren haydutların emrine girmişlerdir. Bu sırada devlet kademelerini tehdit eden ve halka eziyet eden, devletin yakarak öldürmeye çalıştığı ve ormanda yanar halde bıraktığı Şişio ismindeki samuray ise üzerine yağan karın kendisini söndürmesi ile bedeni derin yanıklar içinde bu suikastten kurtulmuş ve devletin en azılı düşmanı haline gelmiştir. Halkı korkutarak sömürü yapan Şişio , muhafızlarını özel olarak oluşturduğu 10 kişilik bir samuray ordusu haline getirip batıdan aldığı en modern silahlarla Tokyo limanlarını denizden vurmayı planlamaktadır.

Devlet Şişio’yu yakalamak için Himura Kenşin’i kiralamak ister fakat Himura artık insanları öldürmemek için yemin etmiştir. Fakat Şişio’nun masum askerleri katletmesi ve onların ağlayan aileleri kendisini Şişio’yu yakalama işine sevketmektedir. Bunu ise insan öldürmeden elindeki ters ağızlı kılıç ile nasıl yapacaktır? Bu kılıçla bu usta samuraylarla nasıl başa çıkacaktır.

Şişio ise Himura’nın kendisinin peşinden geldiğini ögrenip onu karşılamak için en usta samuraylarından Sociro ile Kiyoto’da Himura’nın karşısına çıkar.

Şişio: Sociro, Himura ile biraz oyna bakalım.
Sociro: Öylemi, tabi ki zevkle.

Sociro: O elindeki garip kılıçta ne dir? Beni bununla mı durduracaksın.

Sociro , Himura kadar teknik bir kılıç ustasıydı fakat bu yaptıkları müsabakada birisi adam öldürmekten zevk alıp, “yalnız güçlüler yaşar ve güçsüzleri onlar sömürmeli ve idare etmelidir” hayat felsefesini güderken diğeri ise “insan hayatı değerlidir, kılıç hayat korumak için kullanılmalıdır” felsefesini yaşama geçirmeye uğraşmaktadır.

Himura, Sociro’yu öldürmeden yenmek ister fakar Sociro çok güçlüdür ve son yaptığı hamlede Himura’nın kılıcını kırar.

Sociro: Hah Himura. Bak ne yaptın kılıca. Bir daha ki sefere daha iyi bir kılıç ile gel karşıma. O zaman intikam alabilirsin.

Kılıcı kırılan Himura, bu kılıcı kendisine veren demircinin dediklerini hatırlar ve onu bulmak için eski bir ninja ustası devlet ajanı dostunu bulur.

Himura: Benim için birisini bulmanı istiyorum. Bu kılıcın babası Şakku Arai’yi.
Ajan: Tabi hemen aratırım.

Bir gün sonra.

Ajan: Şakku Arai vefat etmiş. Oğlu demircilik mesleğine devam ediyor. Adresi burada.

Himura , demircinin evini bulur. Oğlu Seiku’dan kendisi için bir kılıç yapmasını ister fakat demircinin oğlu babasının yaptığı kılıçların çok can aldığını , artık kılıç yapmadığını , sadece bıçak yaparak para kazandığını söyleyerek bunu reddeder. Bunun üzerine Himura oradan teşekkür ederek ayrılmak üzereyken , kendisinin peşinde olan bir Samuray demircinin saklı bir kılıcı olduğunu ve oğlunun bu kılıcı vermesi için Demircinin bebek torununu rehin alır. Seiku, bebeği nasıl kurtaracağını bilemezken Himura yardıma gelir. Fakat kendisini savunacak bir kılıcı yoktur. Bu sırada Seiku gidip babasının sandığından bu kılıcı getirir ve Himura’ya verir.

Seiku: Himura , al bunu kullan!.

Bu babamın en son yaptığı kılıç . Kullan onu!

Himura: Demek bir tane daha vardı! Seiku bu ne?

Seiku: Hakiki bir ters taraflı kılıç bu.

Himura bakar ki bu kılıcında ağzı kırılan kılıcı gibi ters tarafa bakmaktadır.

Himura: Hakiki mi dedin?

Seiku: Babamın vicdan azabından yaptığı ve biraz içine ümit karıştırarak Hakk için yaptığı kılıç bu!..
Hakk için bir kılıç yapmaya azmedersen iki tane kılıç dökersin.
Daha iyi olan kılıç “hakiki” dir. Bunu Hakk’a verirsin. Diğeri ise “gölge”dir. Onu başkasının almasına izin verirsin.
Himura: öyleyse!

Seiku: Evet. Sana verilen kılıç gölge idi. Bu kılıcı al şimdi. Babam almanı isterdi.

Her biri iki buçuk saatlik üç filimden oluşan bu Himura Kenşin üçlü filimleri çok hoşuma gittiğinden ve bazı cümleleri manalı bulduğumdan buraya ekleme gereği duydum. Japon yapımı olan bu filimleri dileyen izleyip daha net anlayabilir.
Resim

“►Kendi Yazdıklarınız◄” sayfasına dön