KORKMAYIN! O SADECE BENİM GÖLGEM...

Kendi yazdığınız Hikaye, Makale ve Yazıları paylaşalım.
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Allah CC. Razı olsun Dibbace Can…

AN’ latmışsınız AHMAK’ lığın ne demek olduğunu…
Ama ben bu ÂLEM’ de hiç ahmak görmedim.
Görmediğim ve bilmediğim için de anlayamadım tam olarak ne olduğunu…
AN’ lamam için yaşamam lazım…

Çünkü Hocam Kulihvani der ki;
Yaşanmayan YALAN’ dır…
Siz bana “YOK” luğu anlatsanız da bu benim anlayabileceğim bir şey değildir…
Çünkü ben
"VAR"ım… ve yokluğu bilmem…
Ben GÜNEŞ çıktı diyorum… Siz ; Gece nereye gitti diyorsunuz… buyurduğu gibi…

Ben bu ÂLEM’ de; Her zerrenin ÖZ’ ünün emrinde olduğunu görüyorum.
Kimse kendi ÖZ’ ünden başkası değil… Ve ben kimseyi ÖZ’ ünden dolayı
Kınayamam…

Bakın Hz.İsa’ nın tanımında;

*Hz. İsa, (Körleri iyileştirmek, ölüleri diriltmek bana zor gelmedi. Fakat, ahmak olana, doğru sözü anlatamadım.) buyurdu.

O zaman ben sözümü anlatamadığıma “AHMAK” demem gerekir…

Siz de öyle… Sizi anlayamazsam bana “AHMAK” demeniz gerekir.

Bu durumda AN’ laşamazsak İKİ’ mizden BİR’ i AHMAK olacak..
Ya bana göre… ya size göre…

Öyleyse AHMAK’ ı var eden BİZ’ iz…

Kendi var ettiğimiz şey için de başkasını suçlayamayız…
Herkes eliyle yaptığının karşılığını görür…

Şimdi Hz.Ali’ (ra) nin sözüne bakalım…

Dişi ile tırnak uçlarını ısırmak ahmaklıktır. (Hz. Ali)

Şimdi; İlk hadisle bağlantılı düşünürsek… Dişi ile tırnak uçlarını ısıran kimse nefsine uyan ve (boş yere) Allah’ a ümit bağlayan kimse midir…

Ayrıca Hz.İsa (as) nın sözündeki AHMAK ile aynı mıdır?

Diğerlerine de bakabiliriz…
Öyleyse herkesin AHMAK tanımı kendi yaşadığından doğmaktadır…
Ben yaşadıklarımda, gördüklerimde AHMAK’ lığa şahid olmadım…

Ben Kâinatı BİR’ lik içinde ve İǒ imde gördüğüme inanıyorum…
İKİ diyebileceğim bir şeye ŞAHİD olmadım…

Selam ile…
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
dibbace
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen dibbace »

Sevgili Halimkok...

Bahsini yaptiginiz bilinc durumunu iyi biliyorum...

Alemde Ahmak görmemek,gecici ve arizi bir durumdur...

Oldugu icin hadislere ve alimlerin eserlerinde yerini bulmustur...

Hic görmedim demenize inanmiyorum...Bunu kalbimden geldigi gibi söylüyorum...

BiRLiK hali,herseyi ESIT görmek degildir...Ama böylede görmek vardir...KULcadir...

ALEMde dereceli üstünlükler kanunu vardir...Yani büyüklerimizin demesiyle "El elden üstündür ARS´a kadar"...Bu nedenle BiRLiK dendigi vakit esfel ile ala´yi mertebelerinde düsünmek hatta bundan öte anlayamasakta öyle kabul etmek gerek...

Simdi burdaki birkac satir sonunda,sizin veya benim ikimizden birinin AHMAK olmasi veya böyle bir hükümde bulunmamiz,cocuklarin dalgalarin gelip yikacagini bilmesine inatla KUMDAN KALE yapmasina benzer...Bu durumdan hepimizi tenzih ederim...

Dişi ile tırnak uçlarını ısıran kimse nefsine uyan kimsenin ta kendisidir...inaniyorumki burdaki dis ve tirnak kavramlarini etraflica dusundugunuzde ve ISIRMAK ile cem ettiginizde,böyle bir davranisin tipik bir AHMAKLIK alameti oldugu bilgisine sizde erisirsiniz...Ve evet,bu hadis-i serifteki bahsedilen AHMAK ile ayni AHMAKin tanimidir...ilim sehrinin kapisi elbette kapisi oldugu sehirden haber verecektir...Zira kendisi harf be harf efendisinin aynidir...

Sizden istirhamim sudur efendim...

BiRLiK suurunu salt ESITLIK gibi düsünmeyelim...

Hz.Ali(k.v) efendimiz buyuruyorlar:

-Cem halinde kalip,farka dönmeyen Zindiktir...

Bu ve benzeri yol isaretlerini iyi okuyup,hem bizden sonra gelen,hem bizimle beraber seyreden hemde bizden önde olanlarin izinde olmak niyetiyle ÜMMET(BiZ) bilinciyle iTiDAL yolunu tutalim efendim...

ALLAHim her türlü ifrat ve tefrit hastaligindan bizi uzak eyle...

KALPlerimizde Bir Sevgi hasil eyle...

Tecessüsün,kuskunun ve ön kabullerin bizi HAKKi gözetmekten beri birakmasindan bizi koru...

NUR yap bizi...

Amin...

...
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Doğru söylüyorsunuz Dibbace Can... ;

"Hiç görmedim..."

deyişime inanmayacağınızı biliyorum.

Çünkü kendimi gördüm...

Geçici bir durum dediğinize göre... sizin geçtiğiniz yerlerden yeni geçiyoruz demektir... O zaman bana karşı hoşgörü ve merhametle
yaklaşmanızdır uygun olanı...

Geçici olan durum AHMAK GÖRMEMEK değil...
Tam tersine AHMAK görmek geçici bir durumdur...
Lâ İLÂHE İLLÂ ALLAH diyenlere sorabilseydik...
İnancımız odur ki onlar bu ÂLEM' de neyin geçici neyin kalıcı olduğunu
gördükleri için ANCAK ALLAH demişlerdir...

Yoksa, geçici olmayan ne vardır bu VAR' lık Âleminde...

O yüzden sizin bu durumunuz da geçecektir...

İki günü bir olan ziyandadır...
Her dem yeniden doğarız bizden kim usanası

diyenler zaten sürekli olan DEĞİŞİM'e işaret etmişlerdir...

"Adam hemşireye, vefat eden oda arkadaşının pencerenin dışında görünen Harika şeylerden bahsetmesine sebep olan şeyin ne olabileceğini sordu.
Hemşirenin cevabi, ölen adamın kör olduğu ve pencerenin önündeki duvarı görmediğiydi.
'Sanırım seni cesaretlendirmek istedi' dedi.

Epilog: Diğer insanları mutlu etmek çok büyük mutluluk getirir,
Kendi durumunuz ne olursa olsun.
Paylaşılan dertler yarısı kadar üzüntü verir, paylaşılan mutluluklar ise İki kati artar.
Kendinizi zengin hissetmek istiyorsanız,
sahip olduğunuz ve paranın satın alamayacağı her şeyi paylaşın "

http://www.muhammedinur.com/modules.php ... 7541#27541

Siz diyorsunuz ki; Açın gözlerinizi de DUVAR' ları görün...
Göreceğim DUVAR' sa KÖR' lüğü tercih ederim...

Kaldı ki; Kimse başkasının demesiyle gerçekte AHMAK olacak değildir...
AHMAK' lık bir ZAN' dır... Bir insanın diğer bir insan hakkındaki ZAN' nıdır... ZAN' da haklı çıkmak ise her zaman HAKK ve HAYR anlamında kazançlı olmak demek değildir...

Şeytan insanlar hakkındaki ZAN' nında haklı çıkmıştır... Ama bu ona ne kazandırır bu anlamda...

Siz gördüklerinizi inandıklarınızı aktardınız... Ben de öyle yaptım...
İLLÂ ki aynı düşüneceğiz diye bir şart yoktur...

Ben sizin benim BAKTIĞIM PENCERE KENARI' ından bakmadığınızı anladım... Sizin PENCERE' nizden de öyle görünüyordur...

Selam ile
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

çok güzel açılımlarla Âşık-Ahmak kim mişe gelmişiz gibi..

Hamika: Aklı az olmak, bön olmak, aklını kullanmamak, anlayışsız ve şaşkın olamk demektir.

Bendenizce de, Ahmak kaderince ve kadarınca AKLı olduğu halde, dünyaya dalan, hakkı ve hayrı tercihte gaflet, cehalet, dalalet ve ihanete kadar gitmeye meyilli kişidir.
Ahmak kafa gözünün gördüğüne "gör!" der.
Kalb gözü desen "kör!" der..

Bu nedenle olsa gerek ki Resûlullah sav: "Her derdin devası vardır Ahmaklık hariç!" buyurmuştur.

Âşıklık ise tam tersine olup, Kâmil bir Ârifliktir.
Resûlullah sav: "Ârifin bir saatlik uyukusu câhilin 60 yıllık ibadetinden üsütündür" buyurmuştur.

Bu Hadis-i şeriflerden amaç, İsalam Dinini anlayarak uygulamaktır.

Esas mesele ise Nakli, BİLmemiş, BULmamış, OLmamış ve Yaşamamış her AKIL akılsızdır..

zevkli bir konu..

Muhabbetle canlar..
Resim
Kullanıcı avatarı
MBurak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen MBurak »

Esasında bu konu baya bir uzamış : )
Ben de uzamışken uzatayım biraz..dün gece yazacaktım nasib bu akşama oldu : )

Bir hadis-i şerif in sahih olup olmadığını incelerken takip edilmesi gereken
benim bildiğim iki metod vardır, belki daha fazla da vardır;

1. Kur'an a sorarım..( herşey var onun içinde : )
2. Allah dostlarına sorarım...
eserlerine bakarız, okuruz onlar bizim arkadaşımızdır artık biiznillah...ben bunu şuna benzetiyorum, ben bir kitabı okuduğumda onun yazarı ile arkadaş olurum artık o anlatır ben dinlerim, bazen ben de onun anlattıklarına müdahil olurum
...
Resulullah sav efendimizin ahlakı ile ahlaklanmış olan bu mübarek zatların eserlerinde acaba bu konuya ters yahut paralel birşey söylenmiş midir söylenmemiş midir buna bakarım...zaten ben de onlarla arkadaş olduysam cevabını kalbime yazıp gönderirler...

Kur'an ile ne kadar arkadaşız?
Resulullah Efendimiz ile ne kadar irtibat halindeyiz?
Ashab-ı Kiram ve Dostlarla Muhabbetimiz Ne alemdedir?
Kendimiz ile irtibatımız ne alemdedir?

Şimdi bu tartışılan hadisi şerifte kur'an ayetlerine ters olan şeyler nedir?
Cehennem zaten ahmaklarla doldurulacaktır.
Ahmaklığın tedavisi yoktur..
Ahmak olan kişi zaten ümid edemez ki...Adam Ahmak

Zaten burada da ahmaklığa bir tanım getirilmiş, nefsine uyan ama bu uyuşta da daimiyet var

Bu hadisi şeriflerden daha uç hadisi şerifler var incelenecek olursa gerek namazı terketme gerekse diğer konularda..çok ağır sözleri var efendimizin...

Peki bu Efendimizin rahmet peygamberi olmasına ters birşey midir?
Cenab-ı hakkın rahmetinin herşeyi ihata etmesine engel midir?

Kuran'da ısrarla Allah c.c. iman edip SALİH AMEL işlemekten bahsediyor biz kullarının gözüne sokarcasına... iman ön şart arkasından da salih amel şartı var gibi...Allahualem

Bakın biz 50 sene evvelki yazılan eserlerimizi sadeleştirmeye kalkan bir milletiz, bildiğim kadarı ile de dünyada başka bir eşimiz yok...
Şunu demek istiyorum iletişimimizi sağlan kelimelere yeniden anlamlar yüklediğimizde kavram kargaşası yaşayabiliriz. En doğru çözüm Cenabı Hakkın Kuranı Kerimde kelimelere yüklediği manalardan yola çıkmak olacaktır ve tabi Resulullah Efendimizin de...
Zaten efendimiz SAV kur'an dışında birşey söylememiştir

Şimdi ben bu hadis sahihtir değildir diyemem ama en iyisi bir onlara soralım derim ; )

MUHAMMEDİ MUHABBETLE ve MUHAMMEDİ KARDEŞLİK ile ES-SELAM EFENDİMİZE ve BİZe OLSUN..
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/brk.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Sevgili CAN' lar...

Buyurduğunuz hususlar elbette bu yolda mesai harcayan herkesin malumudur...

Ama ben bir şey diyorum... İlim satmıyorum... Doğrusu budur da demiyorum... Benim GÖNLÜ' me göre diyorum...

"Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik..." buyurulan bir
Resulün ümmetinden biri olduğuma inanarak...

AHMAK' tı, Cahildi, Kördü, Sağırdı, Kafirdi... vs. diyerek

Hiç kimsenin ALLAH' tan Ümidi önüne bir DUVAR çekilmemesi gerektiğine
inandığımı söylüyorum.

Bu hadisi ben böyle anlarım, sen öyle anlarsın, diğeri şöyle anlar...
Ama anlarız veya anlamaya gayret ederiz.

Kaldı ki Ebu Hureyre' nin ; Resulullahtan iki kap ilim aldım... Birini size dağıttım... Diğerini açıklasaydım... Benim kafir olduğumu söyler, kellemi vururdunuz

dediği bir sınırsız İLİM DERYA' sında... Kimsenin kimseye niye sen öyle anlıyorsun... Kafirsin veya boynunun vurulmasını hak ediyorsun demesi
herhalde bu ilimden nasipsizliğinin delilidir.

Biz bunu bilerek nasibimizde olan kadarını en iyi şekilde anlamaya
niyet ve gayret ederiz.

Fakat AHMAK denilen kişi aynı gayreti göstermeyebilir...
Okur ve derse ki; Öyleyse bundan sonra Allah' tan ümit edeceğim
bir şey kalmamış...

Bu daha mı hayırlı olur... Şeytana mı teslim edelim o zaman...

Bu YOL' da kim kimi ne ile suçlamadı ki...
Hepsi ilim adamı idi... okumuş idi...

Fakat bizim niyetimiz bölmek değil birleştirmektir...

Çünkü bakıyorsunuz adam... Peygamber Efendimiz böyle yapardı diyerek
SARIK takıyor ve herkese bunu telkin ediyor... Sonra da böyle yapmayana başka gözle bakıyor...

Ama aynı adam camiden çıkıp son model arabasına binip gidiyor...
Peygamberimiz gittiği yere deve ile giderdi...

Bu türlü vasıflandırmaların sonucu tehlikeli noktalara gider...
Efendimizden sonra yaşanan olaylar bunun en açık göstergesidir...

"Katli Vacibtir..." fermanları havada uçuşur...

İnsanın son nefesine kadar tövbe etme ve Allahın rızasına erme ihtimali
var ise... bunu önceden kapatmaya yönelik bir anlam taşıyan şey benim içimde rahatsızlık yaratır...

Bu sözü okuyup ta HAKK yoluna dönme umudunu yitiren olursa... AHMAK olduğu veya aklını yeterince kullanamadığı için...

Ne olursa olsun... Allahın rahmetine sınır konulması beni rahatsız eder...

Ben bununla kendi inancımı dile getirdim... Katılan olur... katılmayan olur... Ama kimsenin da bana; Hayır öyle inanma deme hakkı yoktur...
İnancım benim tercihimdir ve sonuçlarını yaşayacak olan da benim...
Allah' tan ümit kesilmemeli demenin bir vebali varsa da buna razıyım.

Bu dünya bir dağdır yaptıklarımızsa ses... Ses yankılanır bize döner...

Benim sesim de bana dönecektir...

Sevgi ve selam ile...

KORKMAYIN BU SADECE BENİM GÖLGEM !!!!
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

"Vellezine keferu bi ayatillahi ve likaihi ülaike yeisu mir rahmeti ve ülaike lehüm azabün elim : Allah'ın âyetlerini ve O'na kavuşmayı inkâr edenler -işte onlar- benim rahmetimden ümitlerini kesmişlerdir ve onlar için acıklı bir azap vardır." (Ankebût 29/23)

...

Akıllı insan İslamda Emrullaha uyandır ve uygulayandır.
Ahmak ise aldırmayıp nefsine uyandır..
Rahmetullahtan ümit kesmek ise bambaşka birşeydir...
Sanırım anlaşmazlık yok gibi..

Umut Nur, Korku Nardır..

Resim
Kullanıcı avatarı
akon
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen akon »

Selamlar,

Sayın halimkok,

Sanırım burda anlatılmak istenen ilmen Varlık sahibinin Allah olduğunu bilen fakat bunu kendine nisbet edip ben dilediğimi yapabilirim düşüncesiyle nefsine uyan, yani Hak ile batılı ayırmadan işler yapan kişinin ahmak olacağı söylenmekte. Bir nevi, işleyeceği fiiller ile hem başkalarından hem de kendi varlığından AH alacağı için AHmak olma durumundadır. Bu AHların kendine dönüşü bela ve hatta ceza olacağı içindir ki gün gelir yanlışından döner, ki bu da Allah'ın rahmet sisteminin bir unsuru olabilir. Kısacası kişinin kasıtlı olarak Allah'a dayanarak ben herşeyi yapabilirim demesidir. Ben bu şekilde düşündüm, iyisini Allah bilir.

Saygılarımla.

Güzel İzmir'ime selam olsun...
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen safa-merve »

Resim

Sen ki dualara ve hamdlere sığmazsın..
Sen gönlümüzden taşansın..
Kelimelerimiz de gönlümüz de hamdlerimiz de
Hepp yetersiz..Rabbim..
hep yetersiz..
Hep Sen’den istiyoruz,
Bizi Rahmetinle kucakla Rabbim..
Bağışla bizi ve yakınlığına all..
..Rabbimm..
Sen’den geldik ve ancak Sana döneriz..
Gidecek başka yerimiz yokk Rabbim..
BİR TEK Sen VARSIN..
Senin yakınlığın..

TEKveBİRR..
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/safa_merve.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
babzurger
Üye
Üye

Mesaj gönderen babzurger »

"... Ahmak insan da nefsine uyup Allah-ü Tealaya (boş yere) ümit bağlayandır."
Ben de nacizane bu konuda gönlümden geçenleri söylemek isterim;
Ahmak insan kendini kandıran insandır.Eğer kul bu düşüncesinde ciddi ise (yani nefsine uyup YARADAN'a ümit bağlamada),elbette ki bunun mükafatını da cezasını da görecektir.Hatta biraz daha ileri gidelim düşüncesinde ciddi, duygusunda (yani bu inancında) samimi ise kimbilebilir ki bir ANda bir kıvılcımda HAKİKATa ERmeyeceğini!!!ALLAHUALEM En doğrusunu O bilir.
Bir de ahmak vardır ki kendini değil HAŞAA!aklı sıra YARADAN'ını kandırır.
İşte bu riyardır,hainlikdir,cahillikdir,zalimlikdir,münafıklıktır.Nefsini bilmemiş ki RABBİNİ bilsin.Aklının kölesi olmuştur velhasıl..o melun şeytan da zaten aklınca ben ondan üstünüm o topraktan ben ateşdenim deyip secde etmeyip isyanda bulunmadı mı?Aklına takılıp kibirlenip emre itaatsizlik etmedi mi?RABBİM emrettiyse vardır bir hikmeti demeyip kulluğunda samimiyetsizlğini göstermedi mi?Hatta hatasında ısrar edip (ki asıl ahmaklık bu olsa gerek) RABBİ'nden mühlet istemedi mi?
Kısaca ahmaklık var kulu VEZİR(ya daHALİFE) eder,ahmaklık var kulu HUZUR-U İLAHİ'den eder(melun eder)
İnsanız kuluz aciziz elbette ki hata edeceğiz ama asla ümidi ve samimiyeti kaybetmeyeceğiz(İşin püf noktası bu olsa gerek).Uyanık olacağız akıllı olacağız.Tevbe edeceğiz dua edeceğiz.Dönüp dönüp yine edeceğiz.
Selam ve Dua İle..
(Cumamız mübarek olsun)
Kullanıcı avatarı
dibbace
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen dibbace »

halimkok yazdı:Sevgili CAN' lar...

Ama ben bir şey diyorum... İlim satmıyorum... Doğrusu budur da demiyorum... Benim GÖNLÜ' me göre diyorum...

Hiç kimsenin ALLAH' tan Ümidi önüne bir DUVAR çekilmemesi gerektiğine
inandığımı söylüyorum.

Kaldı ki Ebu Hureyre' nin ; Resulullahtan iki kap ilim aldım... Birini size dağıttım... Diğerini açıklasaydım... Benim kafir olduğumu söyler, kellemi vururdunuz

dediği bir sınırsız İLİM DERYA' sında... Kimsenin kimseye niye sen öyle anlıyorsun... Kafirsin veya boynunun vurulmasını hak ediyorsun demesi
herhalde bu ilimden nasipsizliğinin delilidir.

Fakat AHMAK denilen kişi aynı gayreti göstermeyebilir...
Okur ve derse ki; Öyleyse bundan sonra Allah' tan ümit edeceğim
bir şey kalmamış...

Bu daha mı hayırlı olur... Şeytana mı teslim edelim o zaman...

Bu YOL' da kim kimi ne ile suçlamadı ki...
Hepsi ilim adamı idi... okumuş idi...

Fakat bizim niyetimiz bölmek değil birleştirmektir...

İnsanın son nefesine kadar tövbe etme ve Allahın rızasına erme ihtimali
var ise... bunu önceden kapatmaya yönelik bir anlam taşıyan şey benim içimde rahatsızlık yaratır...

Bu sözü okuyup ta HAKK yoluna dönme umudunu yitiren olursa... AHMAK olduğu veya aklını yeterince kullanamadığı için...

Ne olursa olsun... Allahın rahmetine sınır konulması beni rahatsız eder...

Ben bununla kendi inancımı dile getirdim... Katılan olur... katılmayan olur... Ama kimsenin da bana; Hayır öyle inanma deme hakkı yoktur...

İnancım benim tercihimdir ve sonuçlarını yaşayacak olan da benim...

Allah' tan ümit kesilmemeli demenin bir vebali varsa da buna razıyım.

Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

1)Akıllı, nefsine uymaz, ibâdetlerini yapar, ahmak olan da nefsine
uyar, günah işler sonra Allah affeder diye ümitlenir. [Tirmizî]

2)Ahmak, ahmaklığından fasıkın [Açıktan günah işleyenin]
günahından daha büyük bir derde düşer. [Hakîm]

3)Ahmak olanla ilgini kes. [Beyhekî]

4)Sofradan düşen kırıntıyı yiyen fakirlik görmez, çocukları da ahmak olmaz. [İ. Neccâr]

5)Mümin sert değildir. Yumuşaklığından dolayı ahmak zannedilir.[Deylemi]

6)Her şey Allah’ın takdiri iledir. Akıl ve ahmaklık bile. [Buhârî]

7)Ahmaklığın en kötüsü ve dalâletin [sapıklığın] en büyüğü,Müslümanlığı bırakıp, başka dine meyletmektir. [Deylemî]
-----------------------------------------------------------------------------------

Bizim AHMAK konusuna yaklasimimiz,RAHMETTEN ÜMiDiNi kesmek noktasindan degildi...Zira hadis-i serifte AHMAK kimsenin akibeti ile ilgili herhangi bir hükümden ziyade,AKILLI ve AHMAK kimseler tanimlanmistir...

Halimkok kardesimizin israrla ve belkide inatla GÖNLÜMe göre dedigi sey,ZANNina göredir...Cünkü konunun odagindan uzaklasmis görünmektedir...Ama bahsini yaptigi hususlarda haklidir...Kendince...

Bir husus var ki bence cok önemli:Ebu Hureyre(r.a)´dan aktarilan rivayet ve benzeri hadislerin AHMAKlik konusu ile uzaktan yakindan bir alakasi oldugunu sanmiyorum...Ancak zorlanirsa,her konunun her konu ile alakasi kurulabilir elbette...Ayrica,kimse kimseyi kafirlik ve benzeri ithamlarla itham etmemisken,bazi seyleri durduk yere gündeme getirmek hos degil...

Bu benim fikrimdir,kimse bana karisamaz,kimsenin inancima karismaya hakki yok demenin altinda da cok koyulasmis bir enaniyet kokusu aldigimida söylemek isterim...Zira bu tarz bir yaklasim ile "BEN BU KERVANIN KITMiRiYiM" yaklasimi arasinda cok fark var...Bazen düsünmek gerekiyor,bizden evvelkilere her türlü yakistirma,iftira hatta fiili saldirida bulundugu halde,hicbiri kalkipta "BUNU YAPMAYA KIMSENIN HAKKI YOK" demediler...Acaba niye...?BiZ BiRiz demekligi onlar nasil anliyordular acaba...?

Ahmak olanla ilgini kes. [Beyhekî]...hadis-i serifini misal alirsak...Burda AHMAK kisi ile olan ilgini kes derken,onu dusman edin,kendi kaderine birak gibi bir imada bulunulmamis...Burda bahsedilen sey tipki su sözdeki gibidir:"Olmayacak DUAya Amin Denmez"...

Yani zaten kisacik bir ömrün var,senden evvelkilerin AHMAK ile ilgili sana biraktigi nasihatlere kulak ver,ve mesaji AKILLI kimseye ulastir...Kaldi ki,bir kimsenin AHMAK olup olmadigi da ALNINda yazmadigi icin,mutlaka ALAKANI KES noktasindan evvel zaten bir temas,bir diyalog olmustur...!!!

Yorum ve yaklasimlarini paylasan degerli kardeslerime tesekkürlerimi sunuyorum...Cok güzel inciler sakli satir aralarinda...

ALLAHim Cemiyet bilincini tasiyip,kendini Cemaatten görenlerden eyle bizi...Ve SAFlarda durdugumuz yerin hakkini vermeyi bize nasip eyle...Amin...

Her KUL Sonsuz Kainatta bir KONUMu temsil eder...Ve Hicbir KULun HAKKca Belirlenmis Koordinatlari Degismez...

...
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

MINA yazdı:
halimkok yazdı:Mevlana Fihimafih adlı eserinde der ki;

Söz, gerçeğin gölgesidir, parça-buçuğudur. Gölge çekerse gerçek haydi-haydiye çeker. Söz bahanedir; İnsanı insana çeken can bağdaşmasıdır, söz değil. Birisi yüz binlerce mucize görse, söz duysa, kerametler seyretse kendisinde o peygamberle, yahut o erenle bir can bağdaşması yoksa fayda etmez.

BİZ'im aradığımızda budur; CAN BAĞDAŞMASI... Alacağımız, almayı umduğumuz tek fayda budur...

Muhammedi Muhabbetlerimiz daim olsun inşallah...
çok güzelllden çok güzell bir alıntı yapmışsınız...
Mevlana hz..buyurduğu gibi aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir...

zevkle takip ediyoruz yorumlarınızı...
emek verenlere kalbi duacıyız inşallah...

Muhammedi Muhabbetiniz daimm olsun inş...

sevgiyle...
http://www.muhammedinur.com/modules.php ... te&p=21103

Aleymümselam Sayın Akon Kardeşim…

Elbette ki biz gönlümüzü paylaşıyoruz…
Ben böyle inanıyorum, böyle hissediyorum diyoruz…

Eksiğimiz olur, kusurumuz olur… Ama ameller niyetlere göredir…

Takdir edecek OL-AN Allah’u Tealadır…

Güzel İzmirinizden de size selam olsun…
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

“Bizim AHMAK konusuna yaklasimimiz,RAHMETTEN ÜMiDiNi kesmek noktasindan degildi...Zira hadis-i serifte AHMAK kimsenin akibeti ile ilgili herhangi bir hükümden ziyade,AKILLI ve AHMAK kimseler tanimlanmistir...

Sizin yaklaşımınız “RAHMETTEN ÜMİT KESMEK NOKTASINDA” değilse neyi tartışıyorsunuz benimle
Sayın Dibbace… Ha bu işi yapacaksanız doğru dürüst yapın ki ben de ona göre karşılık vereyim…

Diyorsunuz ki ;

Halimkok kardesimizin israrla ve belkide inatla GÖNLÜMe göre dedigi sey,ZANNina göredir...Cünkü konunun odagindan uzaklasmis görünmektedir...Ama bahsini yaptigi hususlarda haklidir...Kendince...”

Allah razı olsun… Siz de KENDİNİZCE haklısınız… Sanki ben inancımda sizden bir onay bekliyorum
Ve siz bu konuda otoritesiniz… Fetva makamısınız sanki...
Tartıştığınız şey benim gönlümün sesi…

ISRARLA ve BELKİDE İNATLA derken siz de bunu KENDİ ZAN’ nınıza göre söylediğinizin farkındasınızdır herhalde…

Konunun odağından uzaklaşmış görünen ben değilim… Ben ilk başta ne dediysem aynı şeyi söylüyor
Ve aynı şeyi hissediyorum ve aynı şekilde inanıyorum… Siz her ne kadar GEÇİCİ deseniz de ben de bazı şeyler çabuk geçmiyor…

Ama konudan uzaklaşan sizsiniz… Gözüme sokarcasına hadis sıralıyor… AHMAK tanımları yapıyorsunuz… Bunları okumadığımızı veya hiç görmediğimizi düşünüyorsunuz sanırım…

Bununla da yetinmiyor işi BENİM ANALİZİMİ YAPIYORSUNUZ…

Ben kendim için hiçbir zaman “ BU KERVAN’ ın KITMİRİ” tabirini kullanmadım…
Biraz daha kimin kim olduğuna dikkatli bakın bir şey söylerken…

Böyle bir şey söylemedim ama öyle olsam BU KERVAN’ ın KITMİRİ olsam bile… Ben sizinle aynı PENCERE’ den bakmadığımı söyledim daha önce… nasıl aynı kervanda olurum…

“Bu benim fikrimdir,kimse bana karisamaz,kimsenin inancima karismaya hakki yok demenin altinda da cok koyulasmis bir enaniyet kokusu aldigimida söylemek isterim”

SAV Efendimiz ; Kalb müftünüze sorun… buyururken..
O müftünün söylediğini sizin tasdiklemenize ihtiyaç duymamı beklemiyorsunuz herhalde…

KOYULAŞMIŞ ENANİYET KOKULARI aldığınızı söylediğiniz benimle mesainizi harcamayın…

ENANİYET dediğiniz şeyin de bizatihi insan olarak sınavda oluşumuz olduğunun farkındasınızdır sanırım…

Sizleri tek bir neftsen yarattım buyuran yerleştirmiştir o enaniyet kokusunu…
ENANİYET kokusu herkesten duyulur… Yeter ki ŞEYTAN’ a uyan bir enaniyet olmasın…

Şimdi de enaniyet ile nefs arasındaki farkları sıralayın isterseniz...

Bana
TESCİLLİ BİR AHMAK gösterin ki beni zanla suçlarken sizin aynı şeyi yapmadığınızı düşüneyim.

Var mıdır öyle herkesçe AHMAK olarak kabul edilen biri bu ÂLEM’ de…
Diğer bir çok şey gibi AHMAK denilen şey de GÖRECELİ bir şeydir…

Bir insanın AHMAK olduğu sözü… başka bir insan veya insanların o kişi hakkındaki ZAN’ nıdır…

Böyle olunca herkes bir diğerine göre AHMAK sayılabilinir…

Hz. Ömer (ra) kendi öz kızını diri diri kumlara gömecek kadar enaniyet kokuyordu…
Ama aynı kişi Dünyada Adaletin sembolü haline gelmiştir…

Kalbler Allahın kudret elindedir ve dileği yana döndürür…

Madem ki siz benden aldığınız kokuyu söylediniz ben de sizden aldığım kokuyu söyleyim o zaman. Çünkü İslamda Kısasa kısas vardır…

Benim sizden aldığım koku da FERDA ve KEMAL’ e ilişkin yazdığınız yazıdaki KEMAL’ den aldığım koku ile aynıdır…

Ben orada FERDA’ yı sevenim… ki O;
SEVgi CANlandırır düşüncesinde olandır…

Kemali sevemediğimi söylemiştim zaten…

halimkok yazdı:Mevlana Fihimafih adlı eserinde der ki;

Söz, gerçeğin gölgesidir, parça-buçuğudur. Gölge çekerse gerçek haydi-haydiye çeker. Söz bahanedir; İnsanı insana çeken can bağdaşmasıdır, söz değil. Birisi yüz binlerce mucize görse, söz duysa, kerametler seyretse kendisinde o peygamberle, yahut o erenle bir can bağdaşması yoksa fayda etmez.

BİZ'im aradığımızda budur; CAN BAĞDAŞMASI... Alacağımız, almayı umduğumuz tek fayda budur...

Muhammedi Muhabbetlerimiz daim olsun inşallah...
Bu dünyada AHMAKlar da olmalı ki AKIL' lının farkı ortaya çıksın.

Sizi tanıyınca ben de kendi ahmaklığımın farkına vardım.
Anladım ki siz dünyanın en akıllı insanısınız ve kesin cennetliksiniz...
Ben de dünyanın en ahmak insanıyım...
Ve içiniz rahat etsin AHMAK' lar cehennimliktir... ve onlar için de hiçbir ümit yoktur.

Artık tartışmamıza gerek yok sanırım...
...
En son halimkok tarafından 06 Mar 2009, 13:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
babzurger
Üye
Üye

Mesaj gönderen babzurger »

İNNE HU MİN SÜLEYMANE VE İNNE HU BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen gulgoncaa »

Bismillahirrahmanirrahim
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Çıktım erik dalına anda yedim üzümü
Bostan ıssı kakıyıp der ne yersin kozumu.....
........
Kerpiç koydum kazana poyraz ile kaynattım
Nedir diye sorana bandım verdim özünü
........
İplik verdim çulhaya sarıp yumak etmemiş
Becid becid ısmarlar gelsin alsın bezini
.........
Bir serçenin kanadın kırk kağnıya yüklettim
Çifti dahi çekmedi şöyle kaldı kazını.
.........
Balık kavağa çıkmış zift turşusun yemeğe
Leylek koduk doğurmuş baka şunun sözünü
...........
Yunus bir söz söyledi hiçbir söze benzemez
Erenler meclisinde bürür mana yüzünü.

......
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu
Cuma'larınız selamette olsun inşaallah.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/gulgonca.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
dibbace
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen dibbace »

Mü´minun-118:De ki: “Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın...”

Bilmiyorum...

Yorum Yok...

...
Kullanıcı avatarı
Mehmet63
Üye
Üye

Mesaj gönderen Mehmet63 »

SEVGİLİ DİBBACE , ANLAYIŞINA SIĞINARAK BİR ŞEY BELİRTMEK İSTİYORUM;

BİR ELEŞTİRİ ALDIĞINDA, GENELLİKLE , KAVRAMLARIN İÇERİĞİNİ HİÇ ÖNEMSEMEDEN , SANKİ BUNA EŞDEĞER ŞEYLERDEN SÖZ EDİYORMUŞ GİBİ CEVAPLAR YAZIYORSUN.

MESELA İÇİNDEN BİR KELİME SEÇİP ONU BAŞKA YERDE KULLANARAK CEVAP VERMİŞ GİBİ YAPIYORSUN.

İNANKİ BU İYİ BİR FİKİR DEĞİL SENİN İYİLİĞİN İÇİN SÖYLÜYORUM AKILLI İŞİDE DEĞİL.

SELAMETLE
Kullanıcı avatarı
dibbace
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen dibbace »

Mehmet63 guzel kardesim...

Buna dikkat ederim insaallah...

Kardesinizi uyardiginiz icin cok tesekkür ederim...

Birbirimize baska türlü yardimimiz olmaz,bu da duanin bir seklidir...

iyiliginize karsilik olmaz ama,bunlar sizin icin...:

Resim
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen gulgoncaa »

Bismillahirrahmanirrahim
Canım kardeşim,
Manaları kelimelerden harf harf sabırla alan insanların yanında benim söz söylemem abes kaçar. Sizler kadar ilmim yok. Yazdıklarınızı anlamak için tekrar tekrar okuyorum. Bu sadece sizin yazılarınız için geçerli bir şey değil. Harfleri bile bilmeyen birisi için; anlayışla karşılarsınız ki, kelime ve mana daha da zor.
Sizlere saygı duyuyorum. Rabbim nasib etmiş, meşguliyetiniz O'nunla (CC) ilgili olmuş. Allah tamamına erdirsin.
Bu cehaletime karşılık;anlamadan bilmeden yazı yazmağa çalış tığımda bile merhamet ve şefkatin zekatı gibi nezaketle muamele gördüm arkadaşlarımdan.Allah razı olsun.
Ne kadar cahil olursam olayım. Tartışmalardan bir karım olmayacağını bilirim. Eleştirilerin toplayıcı, birleştirici olmasını ümitle beklerim.
İLE'lik, BİLE'lik, BİZ'lik diyebilmemiz için.........
Hepimiz ayrı ayrı kablar olduğumuza göre, ayrı ayrı renklerle boyandığımıza, apayrı AN ve oluşlar içinde yaşattırıldığımıza göre Allah biliyor ya ben senin farklılığınla gelişine her zaman hoş geldin derim.
Ben de olmayan sende var.Noksanımın, yitiğimin peşinde olurum. Rabbimin rızası için.
Çıktım erik ağacına, anda üzüm gördüm ama ben ceviz yiyorum dersem; ahmakoğlu ahmak oldum demektir. Allah muhafaza.
Eğer birbirimize böyle davranırsak, benim bildiğim senin bildiğin.. o mu galib bu mu galib diye arenaya bakınacaksak; evet Allah merhamet edenlerin en merhametlisidir.
Hepimizi bu halimizden dolayı affetsin. Ben acizane yitiğimizi aramada, bulmada ve vermede hepimize muhabbet diliyorum Allah'tan.
Allah cümlemize sevgisinden nasib etsin.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/gulgonca.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

gulgoncaa yazdı: Çıktım erik ağacına, anda üzüm gördüm ama ben ceviz yiyo-
rum dersem; ahmakoğlu ahmak oldum demektir.Allah muha-
faza.Eğer birbirimize böyle davranırsak, benim bildiğim senin
bildiğin..o mu galib bu mu galib diye arenaya bakınacaksak;
evet Allah merhamet edenlerin en merhametlisidir.Hepimizi
bu halimizden dolayı affetsin.Ben acizane yitiğimizi aramada,
bulmada ve vermede hepimize muhabbet diliyorum Allah'tan.
Allah cümlemize sevgisinden nasib etsin.
amin.....
yüreğine sağlıkk canım kardeşim...
sanki içimdeki beni konuşturmuşsun....
ne diyimmm......
rıza bulasın..rıza bulasınız inşallah....

sevgiyle...
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mehmet63 yazdı:SEVGİLİ DİBBACE , ANLAYIŞINA SIĞINARAK BİR ŞEY BELİRTMEK İSTİYORUM;

BİR ELEŞTİRİ ALDIĞINDA, GENELLİKLE , KAVRAMLARIN İÇERİĞİNİ HİÇ ÖNEMSEMEDEN , SANKİ BUNA EŞDEĞER ŞEYLERDEN SÖZ EDİYORMUŞ GİBİ CEVAPLAR YAZIYORSUN.

MESELA İÇİNDEN BİR KELİME SEÇİP ONU BAŞKA YERDE KULLANARAK CEVAP VERMİŞ GİBİ YAPIYORSUN.

İNANKİ BU İYİ BİR FİKİR DEĞİL SENİN İYİLİĞİN İÇİN SÖYLÜYORUM AKILLI İŞİDE DEĞİL.

SELAMETLE
Allah razı olsun Mehmet63 kardeşim...
Çünkü benim yaptığım da akıllıca değil...

"Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) “Birbirinizi sevmedikçe gerçek manada iman etmiş sayılmazsınız.” (Müslim, Îmân 93) "

buyururken kalkıp ta bir insana "SENİ SEVEMEDİM" demek AHMAK' lığın ta kendisidir...

SEVmek VAR'ken SEVmemeyi tercih etmek ;
Gündüzü bırakıp geceyi...
HAYR' ı bırakıp ŞERR' i tercih etmek gibidir ve
Bundan daha ahmakça da bir iş olamaz...
O yüzden ki ben, bu âlemde kendimden başka bir ahmak görmedim...
Zaten bu Âlemde gördüğümüz her şey kendi ÖZ'ümüzden gayrısı değildir...

BİZ' im ÖZ' ümüz ise Allah CC.' un HABİBİ... SEVgi HABBE' sidir...
Ben ÖZ' ümden uzak düştüm...

Enaniyetim ağır bastı... İblisi sevindirdim...Allah CC. beni affetsin...

Müslümanın, din kardeşine üç günden fazla küs durması haramdır...

BİZ' im KERVAN'ımız SEVgidir... HABBE' dir, MUHABBET' tir...
Sevdiklerimizle AYN-ı KERVANdayız... Ve ben seni seviyorum Allah için...
Sevmediğim sadece o anlık tavrındı Sevgili Dibbace Can...

Büyük dostluklar büyük kavgalarla başlar diye bir söz vardır...
Böyle olsun istemezdim ama insanız nihayetinde...
Melaikeye karışmadık... Kendimizde yenemediğimiz yönlerimiz vardır...

Sen edebli davrandın... Kusurlu olan bendim... Özür diliyorum hem senden
hem de buna şahit olan kardeşlerimden... Dilerim hakkınızı helal edersiniz...

halimkok yazdı:Resim

YÂR’e küsmüşsün diyorlar, HA-K-erem ASLI VAR mdır.!
Ezelî, Ebedî-dir AŞK, molası, faslı var mıdır!
TOPRAK’tan mı yaratılmış, ne demek; "Başladı… Bitti! ”
Kâinat’ a bak hiç AŞK’tan, ölmüş te yaslı var mıdır!
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

Müminler bir vücudun azaları gibidir. Azalardan biri rahatsız olduğunda tüm diğer uzuvlar rahatsızlığında ona ortak olurlar........

ALLAH C.C RAZI OLSUN halimmm kardeşim....

Kardeş olmak; sevinçte ve kederde beraber olmayı göze almak ve bunu her türlü eyleminde göstermektir ki, bunun sonucunda sevmek, saymak, güvenmek, merhamet etmek, yardımlaşmak ve dayanışmak gibi huzur ortamının temel taşları olan değerler oluşmaktadır. Kur'ân'ın öngördüğü kardeşlik, bütün bunları içeren bir hayat biçimidir.

Dinde kardeşliğin en güzel numunesini Hz. Peygamber’in zamanında onunla birlikte yaşayan seçkin sahabeler ortaya koymuşlardır. Âyet-i kerimeye konu olan Muhacir-Ensar ilişkisi, kardeşliğin ne anlama geldiğini canlı olarak bizlere gösteren son derece mükemmel bir örnekliktir.

Bu örneklik Kur’ân-ı Kerim’de şöyle ifadesini bulmuştur: "Kendilerinden önce o yurdu (Medine'yi) hazırlayıp imanı (gönüllerine) yerleştirenler ise, kendilerine hicret edenleri severler ve onlara verilen şeylerden dolayı da içlerinde bir ihtiyaç duymazlar.

Kendilerinde bir açıklık (ihtiyaç) olsa bile (kardeşlerini) öz nefislerine tercih ederler. Kim nefsinin cimri ve bencil tutkularından korunmuşsa, işte onlar, felah bulanlardır."(9)

YÜCE RAHMANIN C.C RAHMETİ..SEVGİSİ ÜZERİNİZE/ ÜZERİMİZE OLSUNNNN SEVGİYLE...
aminnnn.........
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
Mehmet63
Üye
Üye

Mesaj gönderen Mehmet63 »

CAN KARDEŞLERİM ;

İNŞAALLAH SEVGİLİ HALİMKOK VE MİNANIN VE DİĞER KARDEŞLERİMİN GÜZELLİKLERİ BURAYA GİDE GELE BANA DA SİRAYET EDER.

BURASI GERÇEKTEN BİR YÖNÜYLE SIĞINILACAK BİR LİMAN GİBİ. BAZEN İÇİMİ BİR HÜZÜN KAPLADIĞINDA , AKLIMA MUHAMMEDİNUR GELİYOR, GİRER BİRŞEYLER OKUR HEMEN HUZUR BULURUM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

AYRICA BURADA TÖRPÜLENDİĞİMİ DE HİSSEDİYORUM. DAHA ÇOOOK ZIMPARALANMAM LAZIM.

ALLAH BURAYA EMEĞİ GEÇEN , KATKIDA BULUNAN HERKESTEN RAZI OLSUN.

BU VESİLEYLE , ÖNCEKİ YAZIMDA HADDİMİ AŞARAK DİBBACE KARDEŞİMİ İNCİTİCİ TARZDA YAZDIYSAM ÖZÜR DİLERİM.

İNŞAALLAH TATLI TATLI TARTIŞIR/SOHBET EDERİZ. SİZLERDEN ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR.

NECM 32:
''KENDİNİZİ(BEĞENİP) TEMİZE ÇIKARMAYIN. O, FENALIKTAN SAKINANIN KİM OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİR.''

ALLAHA EMANET OLUNUZ.
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Sizin güzelliğiniz bize çoktan yansıdı bile CAN MEHMETİMİZ...

İnşallah Allah CC. nasib etsin BİZ' den de size yansısın...

MÎNA CANımız ise ZAT-en GÜL' ümüzdür...

ÖZ' ü GÜL' dür, SÖZ' ü GÜL' dür...

Allah CC.razı olsun...
HABİB' inin HABBE' siyle... HAMURU' yla yoğursun GÖNÜL' lerimizi...

Her daim SEVGİYLE...
Kullanıcı avatarı
dibbace
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen dibbace »

Resim

Her gün bir yerden göçmek ne iyi...
Her gün bir yere konmak ne güzel...
Bulanmadan,donmadan akmak ne hoş...

Dünle beraber gitti cancağızım...
Ne kadar söz varsa düne ait...
Şimdi yeni şeyler söylemek lâzım...