Günün Hadisi -5-

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Re: Günün Hadisi -5-

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kim bana bir defa salât getirirse, Allah o kimseye on defâ salât eder, on hatası silinir ve on derece yükseltilir.” buyurmuştur.. (Nesâî, Sehv, 55)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Hiçbir kul, kıyâmet günün ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne yaptığından, malını nereden kazanıp nereye harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından hesâba çekilmedikçe bir adım dahî atamaz!” buyurmuştur.. (Tirmizî, Kıyâmet, 1/2417)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Allah rahmeti yüz parçaya ayırdı. Bunlardan doksan dokuzunu kendi katında tuttu. Bir cüzünü yeryüzüne indirdi. İşte bu bir cüz rahmet sebebiyle canlılar birbirine acıyıp şefkat gösterirler. Hatta, yavrusunu emziren hayvanın yavrusuna dokunur diye ayağını kaldırması bile bu merhamet sebebiyledir.” buyurmuştur.. (Buhârî, Edeb, 19; Müslim, Tevbe, 17-21)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Size iki şey bıraktım. Onlara sımsıkı sarıldığınız sürece sapıklığa düşmezsiniz. ALLAH’ın Kitabı Kur'ÂN ve Resûlünün Sünneti” buyurmuştur.. (Muvatta, Kader 3; Riyâzü’s Sâlihîn, Cilt 1, Erkam Yay.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Hiç şüphesiz ben size bir babanın evlatlarına olan durumu gibiyim.” buyurmuştur.. (Ebu Davud, Taharet, 4; Beyhaki, Sünen-i Kübra, I, 91. )

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kim Kur’ân-ı Kerim’i okur ve muhtevasıyla amel ederse, kıyâmet günü anne babasına bir tâc giydirilir. Bu tâcın ışığı, güneş aranızda olsa, onun dünyadaki bir eve konulduğunda vereceği ışıktan daha güzeldir. Öyleyse, Kur’ân-ı Kerim ile amel eden kişinin durumu nasıl olur, düşünebiliyor musunuz?” buyurmuştur.. (Ebû Dâvûd, Vitr, 14/1453)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Din kolaylıktır. Dini aşmak isteyen kimse, ona yenik düşer. O halde, orta yolu tutunuz. En iyiyi yapmaya çalışınız…” buyurmuştur.. (Buhârî, Îmân, 29. Nesâî, Îmân, 28)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Cibril (as) bana Allah Teâlâ’nın şöyle buyurduğunu söyledi: Bu din (yani İslâm) zâtım (kendim) için seçtiğim bir dindir. Ona ancak cömertlik ve güzel ahlâk yakışır. Müslüman olarak yaşadığınız sürece bu iki hasletle ikrâm ediniz.” buyurmuştur.. (Kenzü’l-ummâl, VI, 392)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Ben lânetçi olarak değil, âlemlere rahmet olarak gönderildim.” buyurmuştur.. (Müslim, Birr, 87)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Lüzumsuz şeyleri terk etmesi, kişinin iyi bir müslüman oluşundandır.” buyurmuştur.. (Tirmizî, Zühd, 11; İbn-i Mâce, Fiten, 12)

Resim
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön