GÜNÜN DOSt DUÂSı

Hergün bir Dua.
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: GÜNÜN DOSt DUÂSı

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
“Men sallâ farizaten felehu da’vetün müstecâbetün.

MÂNÂSI.:
Bir farz namazını huşû ile edâ eden kimsenin o namazın akabinde vâkî olacak bir DUÂsı mestecâb olur.” buyurdu.

(Buhârî, Cihâd, 180; Müslim, İman, 39; Ebû Dâvud, Zekât, 5; Tirmizî, Zekât, 6; Dârimî, Zekât, 1; Muvatta, Da’vetü’l-mazlûm, 1; İbn Hanbel, Müsned, I, 333))
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim---Büreyde ibni’l-Husayb el-Eslemi radiyallahu anhu.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bana.: “Sana bir takım kelimeler öğreteyim ki, ALLAHu TEeLÂ kimin hakkında hayır dilerse bu DUÂları kendisine öğretir, sonra da bu DUÂları ebediyyen ona unutturmaz.Bu DUÂyı okumak istiyorsan Sen.:

ARAPÇASI.:

اَللّٰهُمَّ إِنِّي ضَعِيفٌ فَقَوِّ فِي رِضَاكَ ضَعْفِي، وَخُذْ لِيَ الْخَيْرَ بِنَاصِيَتِي، وَاجْعَلِ الْإِسْلاَمَ مُنْتَهَى رِضَائِي، اَللّٰهُمَّ إِنِّي ضَعِيفٌ فَقَوِّنِي، وَإِنِّي ذَلِيلٌ فَأَعِزَّنِي، وَإِنِّي فَقِيرٌ فَارْزُقْنِي

TÜRKÇESİ.:
“Allahümme innî daîfun fe kavvi fî rıdâke da’fî, ve huz ile'l-hayri binâsiyetî, vec’ali'l- islâme müntehâ rıdâye. Allahümme innî daîfün fekavvinî, ve innî zelîlün feizzenî, ve innî fakîrün ferzuknî.:

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Ben zayıfım rızân hususunda zayıflığımı kuvvetlendir. İyiliğe yönelmek için alnımın perçeminden tut. İslâmı nihâî râzı olduğum şey eyle. ALLAH’ım! Ben zayıfım beni kuvvetlendir, zelilim izzetlendir, fakîrim rızıklandır.” de!.buyurdu.

(İbn-i Ebi Şeybe, El-Musannef, 29965,10/268; Hâkim, El-Müstedrek, No:1931,1/708))
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
“Men sallâ farizaten felehu da’vetün müstecâbetün..

MÂNÂSI.:
Bir farz namazını huşû ile edâ eden kimsenin o namazın akabinde vâkî olacak bir DUÂsı mestecâb/istediği kabul edilen, icâbet olunmuş olur.. buyurdu.

(Buhârî, Cihâd, 180; Müslim, İman, 39; Ebû Dâvud, Zekât, 5; Tirmizî, Zekât, 6; Dârimî, Zekât, 1; Muvatta, Da’vetü’l-mazlûm, 1; İbn Hanbel, Müsned, I, 333)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
“İttakû da’vete’l-mazlumi feinnehâ tas’adu ile’s-semâi keenenehâ şerâretun.

MÂNÂSI.:
Mazlumun bedDUÂsından sakınınız. Zirâ bir kıvılcım sür’atiyle semâya icâbete yükselir!" buyurdu.

(Ali el-Müttakî, no: 7601)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
DUÂu’l- mazlumi müstecâbetün vein kâne fâciren fefucûruhu alâ nefsihi.:

MÂNÂSI.:
Fâcir bile olsa mazlûmun DUÂsı makbûl olur. Onun kötülüğü ve günahları ise kendi aleyhinedir.” buyurdu.

(İbn Hanbel, II, 367)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:
لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

TÜRKÇESİ.:
Lâ HaVLe Ve Lâ KuVVete İLLâ BiLLAHi’L-ALîYyu’L-AZîM..

MÂNÂSI.:
Güc ve Kuvvet =>Sâdece Yüce ve Büyük olan ALLAH TEALÂ’nın yardımıyladır.

Resim

وَاتَّقُواْ فِتْنَةً لاَّ تُصِيبَنَّ الَّذِينَ ظَلَمُواْ مِنكُمْ خَآصَّةً وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ
“Vettekû fitneten lâ tusîbennellezîne zalemû minkum hâssah (hâssaten), va'lemû ennallâhe şedîdu’l- ıkâb (ıkâbi).: Ve sizden (içinizden), sadece zâlim kimselere isabet etmeyen, onlara has (özel) olmayan (diğerlerine de isâbet eden) fitneden sakının (takvâ sâhibi olun). ALLAH'ın Azâbının çok şiddetli olduğunu BİLiniz!.” (Enfâl 8/25)

* ZÂHiR-AFÂk-MUHİT-DıŞ-DÜZeN.. FİİLî KUVVEt.. AZAMEtULLAH ÂLEMi..
* BÂTıN-ENFÜs-MERKEZ-İÇ-DENGE.. HAVL/POTANSİYEL GÜC.. KUDREtULLAH ÂLEMi..
* ALiYyu’L-AZîM ALLAH celle celâlihu..

=>ZÂHİRî->AKLın ANLAyıp ALGILAyaBİLdiği AZAMEtULLAH’ın FİİLî KUVVEti,
=>BÂTıNî-> AKLın ANLAyıp ALGILAyamadığı KUDREtULLAH’ın HAVL/POTANSİYEL GÜCünün MutLak SâHiBi,
=>ANCAk ve ANCAk ÂLiYyu’L-AZîM OLaN ALLAH celle celâlihu’dur..

وَلَوْلَا إِذْ دَخَلْتَ جَنَّتَكَ قُلْتَ مَا شَاء اللَّهُ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ إِن تُرَنِ أَنَا أَقَلَّ مِنكَ مَالًا وَوَلَدًا
“Ve lev lâ iz dehalte cenneteke kulte mâ ŞÂALLÂHU LÂ KUVVETE İLLÂ BİLLÂH(billâhi), in tereni ene ekalle minke mâlen ve veledâ (veleden).: “(Sana bahşedilen o güzel) Bağına girdiğin zaman, ’Maşaallah, Allah’tan başka kuvvet (ve kudret sahibi) yoktur’ demen gerekmez miydi? Eğer beni mal ve çocuk bakımından senden daha az (güçte) görüyorsan (ne bileceksin;)” (Kehf 18/39)

DUÂ’nın asıl söyleniş şekli.: “Lâ Havle Ve lâ Kuvvete İllâ Billâh”tır. (Buharî, Ezan, 7; Müslim, Salât, 12).

Lafzen kısa fakat anlam itibâriyle çok kapsamlı olan bu ZİKİR ve DUÂ cümlesi için;
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "CeNNet'in hazinelerinden bir hazinedir" buyurmuştur.
(Tirmizî, Daavât, 57, 119).

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Evinden çıkarken,şu DUÂyı okuyan kişiye bu DUÂ kâfidir. O Adam muhafaza altına alınır. Şeytân da o Adamdan uzaklaşıp bir kenara çekilir.
O DUÂ.: Bismillâhi tevekeltü alallâhi lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh'tır"
buyurmuştur.
(Tirmizî, Daavât, 34).

İbn Zübeyr radiyallahu anhu.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, her namazın sonunda bunlarla tehlil/tevhidi tekrar yapardı" demiştir.
(Müslim, Mesacid, 139).

"Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh" DUÂsının okunduğu bir başka yer de Hacerül-Esved'in karşısıdır.. (İbn Mâce, Hacc, 32).

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Her kim günde yüz defâ.: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l- Aliyyi’l- Azîm” derse, günahları denizin köpükleri kadar da olsa bağışlanır." buyurmuştur.
(Tirmizî, Daavât, 82).

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Her kim sabahleyin üç defa.: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l- Aliyyi’l- Azîm” derse, o gün ona hiçbir şey zarar vermez." buyurmuştur.
(Tirmizî, Daavât, 82). buyurmuştur.

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Her kim geceleyin üç defâ.: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l- Aliyyi’l- Azîm” derse, o gece ona hiçbir şey zarar vermez." buyurmuştur.
(Tirmizî, Daavât, 82).

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah” okumak, 99 derde devâdır. Bunların en hafifi sıkıntıdır.” buyurmuştur.

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: Bir sıkıntıya düşünce.: “Bismillâhirahmanirrahim ve lâ havle velâ kuvvete illa billâhil Aliyyi’l- Azîm” diyeni ALLAHu TeALÂ, sıkıntı ve belâlardan muhafaza eder.” buyurmuştur.
(Deylemî, İbni Sünnî).

Ebû Mûsâ el-Eş’arî radıyallahu anh’dan rivâyete göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz, Hayber Gazâsı’na giderken mâiyyetinde bulunan Ashâb-ı Kiram bir vâdiye vardıkta yüksek sesle Tekbîr ve Tehlîl ederek bağıra bağıra ZİKRULLAH etmeye başladılar.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kendinize rıfk u merhamet ediniz. Zîra siz ne sağıra, ne de gâibe DUÂ ediyorsunuz. Ancak her şeyi hakkıyle işiten ve size sizden yakîn olan ALLAH’a DUÂ ediyorsunuz. Ve ALLAHu TeALÂ siz nerede olursanız berâberinizdedir!.” buyurmuştur.
(Buhârî, Cihâd, 131; Müslim, Zikir, 44).

Ebû Mûsâ el-Eş’arî radıyallahu anh diyor ki.: “O esnâda ben, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in hayvanının arkasında birlikte beraberdim.
Ve lisânımla.:
“لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ اِلَّا بِااللّٰهِ” diyordum.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bana hitâben.: “Ey Abdullah bin Kays!” buyurdu.
Ben de.: “Lebbeyk yâ Rasûllallah dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ben sana CeNNet-i A’lâ’nın hazînelerinden bir hazîneye delâlet edeyim mi?” buyurunca,
Ben hemen.: “Babam ve Anam sana fedâ olsun yâ Rasûlallah!. Evet irşâd ediniz!.” dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
“لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ اِلَّا بِااللّٰهِ”
“Ma’sıyetten/İtaatsizlik, günah, isyan’dan sakınmak ve tâat ve ibâdetlerde Kuvvet ve Kudret ancak Ve ALLAHu TeALÂ’nın Tevfık-i Rabbâniyyesi ve İrâde-i Sübhâniyyesiyledir.”
buyurdu.

(Buhârî, Megazi, 38)

Resim
Tarihimizde Çanakkale Savaşlarında kan gövdeyi götürürken Gazi Kahraman Seyit Onbaşı =>Yaklaşık 276 kiloluk top mermisini kaldıracakken bir müddet.: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” diyerek ALLAHu TeALÂ’dan yardım isteyip bu sürede devamlı.: “ALLAH’ım! Benden Kuvvetini esirgeme!.” diyerek DUÂ ediyordu..
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

Büreyde ibni’l-Husayb el-Eslemi radiyallahu anhu.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bana.: “Sana bir takım kelimeler öğreteyim ki, ALLAHu TEeLÂ kimin hakkında hayır dilerse bu DUÂları kendisine öğretir,sonra da bu DUÂları ebediyyen ona unutturmaz.Bu DUÂyı okumak istiyorsan Sen.:

ARAPÇASI.:

اَللّٰهُمَّ إِنِّي ضَعِيفٌ فَقَوِّ فِي رِضَاكَ ضَعْفِي، وَخُذْ لِيَ الْخَيْرَ بِنَاصِيَتِي، وَاجْعَلِ الْإِسْلاَمَ مُنْتَهَى رِضَائِي، اَللّٰهُمَّ إِنِّي ضَعِيفٌ فَقَوِّنِي، وَإِنِّي ذَلِيلٌ فَأَعِزَّنِي، وَإِنِّي فَقِيرٌ فَارْزُقْنِي

TÜRKÇESİ.:
“Allahümme innî daîfun fe kavvi fî rıdâke da’fî, ve huz ile'l-hayri binâsiyetî, vec’ali'l- islâme müntehâ rıdâye. Allahümme innî daîfün fekavvinî, ve innî zelîlün feizzenî, ve innî fakîrün ferzuknî.:

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Ben zayıfım rızân hususunda zayıflığımı kuvvetlendir. İyiliğe yönelmek için alnımın perçeminden tut. İslâmı nihâî râzı olduğum şey eyle. ALLAH’ım! Ben zayıfım beni kuvvetlendir, zelilim izzetlendir, fakîrim rızıklandır.” de!.buyurdu.
(İbn-i Ebi Şeybe, El-Musannef, 29965,10/268; Hâkim, El-Müstedrek, No:1931,1/708))
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem.:

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

MÂNÂSI.:

ALLAH’ım!. Ben zayıfım, zaafımı SEN’in Rızâ-yı Şerîfini kazanma husûsunda kuvvetlendir. Nâsiyemden tutarak beni hayra sevkeyle! İslâm’ı rızâmın en son noktası kıl!.
ALLAH’ım!. Ben zayıfım, beni kuvvetlendir; insanlar arasında küçük görülüyorum, beni izzet sâhibi kıl! Ben muhtâcım, beni rızıklandır!.
buyurdu.
(Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 2882; Hâkim, el-Müstedrek, I, 708/1931)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

“ALLAHumme’calnî mine’llezîne izâ AHSENû istebşerû ve izâ esâû istagferû.:

MÂNÂSI.:

ALLAH’ım!. Beni, iyilik yaptığında sevinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!.buyurdu.
(İbn-i Mâce, Edeb, 57; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1462.)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

“Ya mukallibe’l- kulûb, sebbit kalbî ala dînike..:

MÂNÂSI.:

Ey kalbleri çekip çeviren RABBim! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl!.buyurdu.
(Tirmizî, Deavât, 85.)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

رَبِّيَ اللَّهُ، تَوَكَّلْتُ عَلٰى اللَّهِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ العَرْشِ العَظيمِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ العَلِيُّ العَظِيمُ، مَا شَاءَ اللَّهُ، كَانَ وَمَا لَمْ يَشَأْ لَمْ يَكُنْ ، أَعْلَمُ أنَّ اللَّهَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَديرٌ، وأَنَّ اللهَ قَدْ أحَاطَ بِكُلِّ شَيْءٍ عِلْماً

رَبِّيَ اللَّهُ، تَوَكَّلْتُ عَلٰى اللَّهِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ العَرْشِ العَظيمِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ العَلِيُّ العَظِيمُ، مَا شَاءَ اللَّهُ

TÜRKÇESİ.:

“Rabbiyallahu, tevekkeltü alâallahi lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbu'l-Arşi'l-Azîm. Lâ İlâhe illâ ALLAHu'l-Azîmu. Mâşâe ALLAH, vemâ lem yeşâu lem yekun, a'lemü ennallahe alâ küllî şey'in kadîr, ve ennallahe kad ahata biküllî şey'in ilmâ.:

MÂNÂSI.:

RABBim ALLAH’tır. ALLAH’a tevekkül ettim. O’ndan başka İLÂH yoktur. O’na tevekkül ettim. O azîm olan ARŞ’ın RABBi’dir. Yüce ve Büyük olan ALLAH’tan başka İLÂH yoktur. ALLAH’ın dilediği olur, dilemediği olmaz. Biliyorum ki, ALLAH’ın her şeye gücü yeter ve ALLAH İLMi ile her şeyi kuşatmıştır!.buyurdu.
(Abdullah İbni Ömer (radiyallahu anhuma’dan; Ramuz el ehâdis, 167. sayfa, 3. Hadis.)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

“Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ, innehû, hüve't-tevvâbü'r-rahîm.:

MÂNÂSI.:

Yâ RABBî!. Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyân, günah ve kusur her ne türlü hâl vâki’ oldu ise, cümlesine tevbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kasd ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tâbi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ RABBî!.
Bir daha imân ve ikrâr ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, âhiri ise Hazret-i MuhaMMed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar Peygamberler gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, imân ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün Peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi Kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine imân ve ikrâr ediyorum ki En Son Kitap Kur'ÂN-ı Azîmü’ş-Şân ve en son Peygamber de Hazret-i MuhaMMed Aleyhisselâm'dır
buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

“ALLAHümme innî eûzu bike mine’l-aczi ve’l- keseli ve’l-cubni ve’l- heremi ve’l-kasveti ve’l-gafleti ve’l-ayleti ve’l-zilleti ve’l-kılleti ve’l-meskeneti. Ve eûzu bike mine’l- fakri ve’l-küfri ve’l-fusûki ve’l-şikâki ve’n-nifâki ve’s-sum’ati ve’r-riyâi. Ve eûzu bike mine’s-sumemi ve’l-bukmi ve’l-cunûni ve’l-cüzzâmi ve’l-barası ve seyyîi'l-eskâm.:

MÂNÂSI.:

ALLAH’ım! Âcizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, yaşlılığın getirdiği tâkatsizlik ve bunaklıktan, kasvetten (katı kalblilikten), gafletten, yokluktan, zilletten, mal ve hayır azlığından, meskenetten (kötü hâlden) SANA sığınırım. Nefsin doymak bilmeyen ihtiyaç hissinden, küfürden, fâsıklıktan, hakka muhâlefetten ve ayrılıktan, nifaktan, süm’adan (amelleri insanların duyması için yapmaktan), riyâdan SANA sığınırım. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, cüzzamdan, barastan ve her türlü kötü ve müzmin hastalıklardan SANA sığınırım!.” buyurdu.
(Buhâri, Tefsir, 16/1; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1489; Hâkim, el-Müstedrek, I, 712/1944)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

“ALLAHumme’calnî minellezine izâ ahsenu istebşerû ve izâ esâû istagfiru.:

MÂNÂSI.:

ALLAH’ım! Beni, iyilik yaptığında sevinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!.” buyurdu.
(Buhâri, Tefsir, 16/1; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1489; Hâkim, el-Müstedrek, I, 712/1944)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

“Yâ mukallibe’l- kulûb, sebbit kalbî ala dînike.:

MÂNÂSI.:

Ey kalbleri çekip çeviren RABBim! Kalbimi DÎNin üzere sâbit kıl!.” buyurdu.
(Tirmizî, Deavât, 85)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

“ALLAHümmecalnî minellezine izâ ahsenu istebşeru ve izâ esâu istagferu.:

MÂNÂSI.:

ALLAH’ım! Beni, iyilik yaptığında SEVinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!.” buyurdu.
(İbn-i Mâce, Edeb, 57; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1462)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

Resim

ARAPÇASI.:

رَبِّيَ اللَّهُ، تَوَكَّلْتُ عَلٰى اللَّهِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ العَرْشِ العَظيمِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ العَلِيُّ العَظِيمُ، مَا شَاءَ اللَّهُ، كَانَ وَمَا لَمْ يَشَأْ لَمْ يَكُنْ ، أَعْلَمُ أنَّ اللَّهَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَديرٌ، وأَنَّ اللهَ قَدْ أحَاطَ بِكُلِّ شَيْءٍ عِلْماً
رَبِّيَ اللَّهُ، تَوَكَّلْتُ عَلٰى اللَّهِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ العَرْشِ العَظيمِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ العَلِيُّ العَظِيمُ، مَا شَاءَ اللَّهُ

TÜRKÇESİ.:

“Rabbiyallahu, tevekkeltü alâallahi lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbu'l-Arşi'l-Azîm. Lâ İlâhe illâ ALLAHu'l-Azîmu. Mâşâe ALLAH, vemâ lem yeşâu lem yekun, a'lemü ennallahe alâ küllî şey'in kadîr, ve ennallahe kad ahata biküllî şey'in ilmâ.:

MÂNÂSI.:

RABBim ALLAH’tır. ALLAH’a tevekkül ettim. O’ndan başka İLÂH yoktur. O’na tevekkül ettim. O azîm olan Arş’ın RABBi’dir. Yüce ve Büyük olan ALLAH’tan başka İLÂH yoktur. ALLAH’ın dilediği olur, dilemediği olmaz. Biliyorum ki, ALLAH’ın her şeye gücü yeter ve ALLAH ilmi ile her şeyi kuşatmıştır..” buyurdu.
(Abdullah İbni Ömer (radiyallahu anhuma’dan; Ramuz el ehâdis, 167. sayfa, 3. Hadis)
Resim

“►Günün Duası◄” sayfasına dön