HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM 4

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM 4

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
ResimEs-Salâtü ve’s-selâmü aleyke Yâ Resûlallâh.Resim

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim

Ebu Umeyye eş-Şa'bânî anlatıyor:
Resim---"Ey Ebû Sa'lebe dedim, şu âyet hakkında ne dersin?"

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ لاَ يَضُرُّكُم مَّن ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ إِلَى اللّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ
Resim---“Yâ eyyuhellezîne âmenû aleykum enfusekum, lâ yadurrukum men dalle izehtedeytum ilallâhi merciukum cemîân fe yunebbiukum bimâ kuntum ta’melûn (ta’melûne) : Ey îman edenler, üzerinizdeki (yükümlülük) kendi nefislerinizdir. Siz doğru yola erişirseniz, sapan size zarar veremez. Tümünüzün dönüşü ALLAH'adır. O, size yaptıklarınızı haber verecektir.”
(Mâide 5/105)

Bana şu cevâbı verdi:
"Gerçekten bunu, iyi bilen birine sordun. Zîra ben aynı şeyi Rasûlullah (aleyhi's-salâtu ve's-selâm)'a sormuştum: buyurmuştu ki:
"Ma'rufa sarılın, münkerden de kaçının! Ne zaman uyulan bir cimrilik, tâkip edilen bir hevâ, (dine, âhirete) tercih edilen dünyâlık görür, rey sâhiplerinin kendi reylerini beğendiklerini müşâhede edersen, o zaman kendine bak. İnsanlarla uğraşmayı bırak. Zîra (bu safhaya gelince) arkanızda sabır günleri var demektir. O günler avuçta ateş tutmak gibi (sıkıntılı) dır. O günlerde, sizin kadar amel yapabilen bir kimseye elli kişinin ecri verilecektir."
(Ebû Davud, Melahim 17, (4341); Tirmizî, Tefsir, Mâide, (3060); İbnu Mace, Fiten 21, (4014)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Re: HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM 4

Mesaj gönderen aNKa »

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Şu Kur'an'ı muhafazaya itina gösterin. Muhammed'in nefsini kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelal'e kasem olsun Kur'an-ı Kerimin (hafızalardan) kaçması, develerin bağlarından boşanıp kaçmasından daha kolaydır."

[ Buhari, Fedailu'l-Kur'an 23; Müslim, Salatu'l-Müsafirin 231 (791) ]
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim--- Ebû Ümâme Suday İbni Aclân el-Bâhilî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Allah katında hiçbir şey, iki damla ve iki izden daha sevimli değildir:
Allah korkusuyla akıtılan gözyaşı damlası ve Allah yolunda dökülen kan damlası.
İki iz ise, Allah yolunda çarpışırken alınan yara izi ve Allah'ın emrettiği farzlardan birini yerine getirmekten kalan kulluk izidir."

(Buhârî, Mezâlim 3; Müslim, Birr 58. Ayırca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 38; Tirmizî, Hudûd 3, Birr 19; İbn Mâce, Mukaddime 17.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM - 4

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim--- - Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : Kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, namusunu korur ve zevcine de itaat ederse, ona: "Cennetin hangi kapısından istersen Cennete gir." denilir.
(Ramuzu’l- Ehadis; Ravi: Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)
Resim
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen meryemnur »

Resim

ALLAH Resûlü (s.a.v.) buyuruyor:

Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim

(Ebu Hureyre r.a. Malik)

O Peygamber, inananlara kendi canlarından daha yakındır..…

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
sev-guzel
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen sev-guzel »

İmran b. Husayn ra’dan rivatle:
Resim---“Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem! Cennet ehlinin ateş ehlinden ayrıldığı bilindi mi?” diye soruldu. “Evet” buyurdu. “Öyle ise amel edenler niye böyle amel edip duruyorlar?” denildi. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Herkese niçin yaratıldıysa onun için İMKAN verilmiştir,” buyurdu.
(İmran b. Husayn ra’dan; Sahih-i Müslim, 4789)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Her doğan ancak İslam fıtratı üzere doğar. Bundan sonra anası, babası onu Yahudi yaparlar, Hristiyan yaparlar, Mecusî yaparlar. Nitekim hayvanın, derli toplu bir hayvan doğurduğu gibi. Bu hayvanda hiç bir kesik aza görüyor musunuz?”
(Ebu Hureyre ra’dan; Sahih-i Müslim, 4803)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim

"Hamd Makamı mahmud işidir. Bir akıl nakli bildi ve olduysa. Aklın nakli bulduğu yerde yapılan bir şeydir. Mahmudiyet Makamı işidir.
Akla teslim olmuş şeyin işidir. Akl'ı- Selim olan akıl hamdeder.
Ahmed tek hamd edendir. İlk hamd edendir, son hamd eden de olacaktır.
İki mim vardır mahmud isminde.
Birinci mim aklın fitraten verildiği için ikiside bulunan akıldır.
İkinci mim ise nakille buluşunca alınan akıl Selim halidir.
Hamd eden nefis kendini bilen nefistir. Muhteşem bir olaydır.
Şükür beden ve nefsin yapması gerekendir.
Hamd ise yüreğin yüceliği ile yapılması gereken bir şeydir.
"

Kul İhvani

26 Tmmz 2008

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---Muttârif bin Abdullah bin Eş Şihhir babasından naklen diyor ki: "Resûlullah (sav)'ı namaz kılarken gördüm: göğsünde ağlamaktan meydana gelen ve tıpkı değirmen iniltisi (sesi) gibi bir inilti (eziz) vardı."
(Ebu Dâvud, Sünen, Salât 157-904)

Resim---Aynı raviden: "Resûlullah (sav)'i namaz kılarken gördüm. Göğsünde tıpkı kaynamak üzere olan tencerenin cızırtısı (iniltisi) gibi eziz duyuluyordu, yâni (çok içli) ağlıyordu." buyurdu.
(Nesâî, Sahv 18-1213; İbni Huzeyme; İbni Hibban)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Şüphesiz ki bu Kur'ân ALLAH'ın ziyâfet sofrasıdır (Mâidetullah). Yiyebildiğiniz kadar O'nun ni'metlerinden yiyiniz. Şüphesiz ki bu Kur'ân ALLAH'ın ipidir (Hablullah), apaçık nurdur ve faydalı şifâdır. Kur'ân kendisine sarılanın koruyucusu kendisine tâbi' olup uyanların kurtarıcısıdır. Kur'ân'a uyan doğru yoldan sapmaz ki kınansın; eğrilmez ki doğrultulsun. Kur'ân'ın bambaşka üstünlüğü kaybolmaz, çok okumakla eskimez. Onu okuyunuz. Çünkü ALLAH onu okuyanın her harfine 10 ecir verir. Dikkat edin Elif, Lâm, Mim bir harftir demiyorum, fakat Elif tek başına bir harf, Lâm bir harf ve Mim bir harftir." buyurmuştur.
(Abdullah b.Mes'ud (ra) dan; Hâkim, Tergib ve Terhib)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hacer
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Hacer »

ResimAbdullah İbni Ömer (ra)’dan:
“Bana babam Ömer İbni Hattab (radiyallahu anhu) rivâyet etti. Dedi ki:
“Bir gün Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yanında bulunduğumuz sırada âniden yanımıza, elbisesi bembeyaz, saçı simsiyah bir zât çıkageldi.
Üzerinde yolculuk eseri gözükmüyor; bizden kendisini kimse tanımıyordu.
Doğru Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına oturdu ve dizlerini onun dizlerine dayadı.
Ellerini de uyluklarının üzerine koydu ve: “Yâ Muhammed! Bana İslâmın ne olduğunu haber ver!” dedi.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İslâm ALLAH’tan başka ilâh olmadığıına, Muhammed’in de ALLAH’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen; namazı dostoğru kılman, zekâtı vermen, ramazan orucunu tutman ve gücün yeterse Beyt’i haccetmendir.” buyurdu.
(O zât): “Doğru söyledin” dedi.
Babam dedi ki: “Biz buna hayret ettik. (Zîrâ) hem soruyor hem de tasdik ediyordu.
“Bana imândan haber ver!” dedi.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “ALLAH’a, ALLAH’ın meleklerine, Kitâblarına, Rasûllerine ve âhiret gününe inanman ve bir de kadere; hayrına şerrine inanmandır.” buyurdu.
O zât: “Doğru söyledin.” dedi.
(Bu sefer): “Bana ihsândan haber ver!” dedi.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “ALLAH’a O’nu görüyormuşsun gibi ibâdet etmendir. Çünkü her ne kadar sen O’nu görmüyorsan da, O seni muhakkak görür.” buyurdu.
O zât: “Bana kıyâmetten haber ver!” dedi.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bu meselede sorulan sorandan daha âlim değildir.” buyurdu.
O zât: “O hâlde bana onun alâmetlerinden bâri haber ver!” dedi.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Câriyenin kendi sahibesini doğurması ve yalınayak, çıplak, yoksul koyun çobanlarının bina yapmakta birbirleriyle yarış ettiklerini görmendir.” buyurdu.
Babam dedi ki: “Bundan sonra o zât gitti. Ben hayli bir müddet (bekledim) durdum.
Nihâyet Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana: “Yâ Ömer! O sual soran zâtın kim olduğunu biliyor musun?” dedi.
“ALLAH ve Rasûlü bilir.” dedim.
“Gerçekten o Cibril’di. Size dininizi öğretmeye gelmiş.” buyurdular.”

(Müslim, Îmân)
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim----Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem buyurmuştur ki, "Allah yolunda bir gün karakol beklemek, dünya ve mafiha (onda olanlar)dan hayırlıdır".
(Buhârî ve Müslim'de Sehl b. Sa'd'den)

Resim----Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem buyurmuştur ki: "Her kim Allah yolunda murabıt olarak, yani karakol beklerken ölürse, işleye geldiği iyi amel üzerine icra edilir, rızkı da üzerine gönderilir durur, fitnecilerden emin olur ve Allah Teâlâ onu korkudan emin olarak diriltir."
(İbnü Mâce sahih senedle Ebü Hureyre'den)

Resim----Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem buyurmuştur ki "Karakol yerinde namaz, iki milyon namaza eşittir".
(Ebu'ş-Şeyh'ın Hazreti Enes'den merfû olarak tahric ettiği bir hadis)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim----Üsâme İbnu Zeyd (radıyalahu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim, kendisine yapılan bir iyliğe karşı, bunu yapana: "Cezâkellâhu hayran (Allah sana hayırlı mükâfaat versin!)" derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur"
Tirmizî, Birr 86, (2036)

Dünya AZIĞIM, Ahiret NİMETim, Oğlum, YOL arkadAŞIM, CANpârem, NÖBETte şu ÂN!

Her MEHMETCİĞİMİZE ayrı ayrı Cezâkellâhu hayran (Allah sana hayırlı mükâfaat versin!)
إِن شَاء اللَّهُ

Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim--- Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem: “Tefrîka çıkaran-ayrılık yapan bizden değildir.”
(Münâvi; C: 3, Sh: 357; Taberânî)
Resim
Kullanıcı avatarı
NuruM
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen NuruM »

Resim

Resim --- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), Hazır ve Nâzır olanın (celle celâluhu) huzurundan hiç ayrılmazdı. Namaza başlarken:
"ALLAHÛEKBER, zü'l-melekûtî ve'l-ceberûtî ve'l-kibriyâ i Ve'l-azameti." buyururdu.
(Hüzeyfe b. Yemâni radiyallahu anhu' dan Tirmizî, şemâil)

Nasût, melekût, ceberût, kibriyâ ve azamet (a'mâ) âlemlerinin sahibi Subhanallahû Tealâ'yı tekbir ederdi...
Elbette bu iş, basîret işidir.
Tevhidin aslı astarı ALLAHÜ ZÜ'L-CELÂL'e ve Resûlulullah'a sıdk-ü-vefâ ile adl-û-ihlâstır...
Basîret ehli, mârifet ehlidir.
Mürüvvet: sıdk-ü-adl ile (En'âm 6/115 bkz.) dâim-kaim olmaktır...
Sıdk; Ferdaniyyetini idrak, adl ise; Vahdaniyyetini idraktir.

Kaynak: ÖZ TASAVVUF

1.9. ŞİİR - ŞÂİR - ÂŞIK

Latif YILDIZ
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/NuruMimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

ResimResimResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve selem: “Herkim Allah için 40 gün ihlaslı olursa hikmet pınarları dilinden zuhur eder.” buyurdu.
(Ebu Nu’aym, Hilye 5/189)
ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

ResimResimResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve selem: “Nasılsanız öyle idare edilirsiniz.” buyurmuştur.
(Deylemî; Beyhakî, eş şuab)
ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Rasûlullah SALLallahu aleyhi veSELLemin'in 5 dilekli duası;

Resim---Abdullah ibni Amr'dan rivayet edildiğine göre. Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellemin şu duayı çok ederlerdi: «Ey Allah'ım! Senden sıhhat, iffet, emanet, güzel ahlâk ve kadere rıza isterim.»
Taberani ve Bezzar : H. Heysemî: Mecmau'z-Zevaid Kİtabü'l-Ed'iye, Cild : 10, Sayfa : 173-174. Mişkatü'l-Mesabih: Cild : 2, Sayfa : 765, Hadis : 2500. Feyzu'l-Kadîr: Cild : 2, Sayfa : 139, Sayı: 1519. Fadlu'llah : Cild : 1, Sayfa : 405-407.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---Berâ İbni Âzib radıyallahu anhümâ şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yatağına uzandığında sağ tarafı üzerine yatar ve şöyle dua ederdi:Allahümme eslemtü nefsî ileyke, ve veccehtü vechî ileyke, ve fevvadtü emrî ileyke, ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee ve lâ mencê minke illâ ileyke. Âmentü bi kitâbikellezî enzelte ve nebiyyikellezî erselte: Allah'ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.”
Buhârî, Daavât 5. Ayrıca bk. Buhârî, Vudû‘ 75; Müslim, Zikir 56–58; Ebû Dâvud, Edeb 98.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem; Ümmü A’lâ radiyallahu anhu’nun, Osman İbni Maz’un’un ölümünden sonra onu tezkiye için söylediği: “ALLAH (bu imânlı, tâatli) kuluna ikrâm etmez de ya kime ikrâm eder?” demesi üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah’a yemin ederim ki Ben ALLAH’ın bir peygamberi iken, Bana (ve size yarın)ALLAH tarafından ne muamele yapılacağını bilemem!” buyurdu.
(Buhârî, Cenâiz 3, Tâbir 13)
Resim
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

ALLAH Resûlü (s.a.v.) buyuruyor:

"Sizin hayırlınız, ne dünyasını ahiretine, ne de ahiretini dünyasına tercih edendir. Her ikisi için de çalışandır."

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):Kim bir ilim öğrenmek için bir yola sülûk ederse (koyulursa) ALLAH (celle celâluhu) onu cennetine giden yollardan birine dahil etmiş demektir. Melekler ilim tâlibinden memnun olarak kanatlarını koyarlar (üzerlerine). Semâvât ve yerde olanlar ve hatta denizdeki balıklar âlim için istiğfâr ederler. Âlimin âbid üzerindeki üstünlüğü dolunaylı gecede kamerin diğer yıldızlara üstünlüğü gibidir. Âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler ne dinâr ne dirhem mîrâs bırakırlar, ama ilim mîrâs bırakırlar. Kim de ilim elde ederse bol bir nâsib elde etmiştir.''” buyurmuştur.
(Ebu Dâvud, İlm 1-3641; Tirmizî, İlm 19-2683) (Kesir bin Kays, Ebû’d Derdâ (radiyallahu anhu)’dan İbn-i Mâce Mukkaddime 223)
Resim
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Fahr-i Kâinât Efendimiz (s.a.v.);

"Öğrendikleriyle amel edene ALLAH Teâlâ bilmediklerini öğretir" buyurmuştur.

(Ebû Nuaym, X, 15)

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) duasına: "Subhâne Rabbiye'l-Alîyyü'l-A'lâ'l-Vehhâb" ile başlardı.
(Fezü'l-Kâdir, V-shf 219)

Resim---Rasûlullah (sallallahuu aleyhi ve sellem): "Kul, yâ Rabbî! yâ Rabbî! yâ Rabbî!" dediği zaman ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL: "Lebbeyke abdî sel tu'tâ : Kulum ne istiyorsun (söyle) iste, verilecektir." buyurur" buyurmuştur.
( Et Tegib ve'l-Terhib, II-shf 488)
Resim
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Ebû Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

“Müslüman elinden ve dilinden Müslümanların selamet buldukları kişidir. Mü’min ise insanların canları ve malları hususunda güvendikleri kişidir”

(Müslim, İman: 14; Buhârî, İman: 3)

*

Ebû Musa el Eşarî (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav)’e:

“Müslümanların hangisi daha üstündür” diye, soruldu da Rasûlullah (sav)’de:

“Müslümanların elinden ve dilinden selamet buldukları kişidir” diye buyurdular (Nesâî, İman: 11)

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selem:
“Size iyilik yapanlara karşı iyilik yapmak, fenâlık yapanlara da fenâlık yapmak meziyet değildir. Asıl meziyet, size fenâlık yapanlara karşı aynı şekilde mukâbelede bulunmayıp iyilik yapabilmektedir” buyurdu.

(Tirmizî, Birr, 63)

Ahzâb Sûresi, 6

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön