HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM 4

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Re: HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM 4

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Allahümme infa'ni bimâ allemteni ve allimnâ mâ yenfaunî ve zidnî ilmen ve'l-hamdülillahi alâ küllî hâlin ve eûzü billahi min azâbi'n-nar : ALLAH'ım bana öğrettiğin ilimden beni yararlandır, menfâatleneceğim bilgileri bana ihsân eyle ve ilmimi artır. Hamd her hâl (içinde) de ALLAH celle celâluhu'yadır. Ben, ateş azâbından ALLAH'a sığınırım."
(Ebu Hüreyre (radiyallahu anhu) dan; İbni Mâce, sünen-dua 3833; Tirmizî; Nesâî; Hâkim)
***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

acakir77 yazdı:Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Allahümme infa'ni bimâ allemteni ve allimnâ mâ yenfaunî ve zidnî ilmen ve'l-hamdülillahi alâ küllî hâlin ve eûzü billahi min azâbi'n-nar : ALLAH'ım bana öğrettiğin ilimden beni yararlandır, menfâatleneceğim bilgileri bana ihsân eyle ve ilmimi artır. Hamd her hâl (içinde) de ALLAH celle celâluhu'yadır. Ben, ateş azâbından ALLAH'a sığınırım."
(Ebu Hüreyre (radiyallahu anhu) dan; İbni Mâce, sünen-dua 3833; Tirmizî; Nesâî; Hâkim)
Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Allahümme inni es'elüke'l-hüdâ ve't- tuka ve'l-ifâfe ve'l-ginâ: Allahım! Ben Senden hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği dilerim."
(Abdullah İbni Mes'ud (radiyallahu anhu) dan; İbni Mâce Sünen-Dua 3832; Tirmizî, Gına; Dâvud; Nesâî; İbni Hibban; Hâkim)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Size ümem-i kadime hastalığı sirayet etti: Bu, hased ve buğzdur. Bu kazıyıcıdır. Bilesiniz; kazıyıcı derken saçı kazır demiyorum; o dini kazıyıcıdır.
Nefsimi kudret edlinde tutan Zât-ı Zülcelâl'e yemin ederim, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Birbirinizi sevmeye yardımcı olacak şeyi haber vereyim mi; aranızda selâmı yaygınlaştırınız."

(Zübeyr radiyallahu anh’dan; Tirmizî, Sıfatu'l- Kıyâme 57)
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim---Ebu Bekri’s- Sıddk radıyallahu anh: “Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, namazın âhirinde okumak üzere bana bir dua tâlim buyur!” dediğinde:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Şöyle dua et:
“Yâ Rabb! Muhakkak ki ben kendime çok zulmettim; yani çok günah işledim. Günahları ise ancak sen afvv ü mağfiret edersin. Hakkıyle gafur ve rahim ancak sensin. Beni kendi indinden bir fazl u keremle afvv ü mağfiret eyle ve bana lutf u ihsanınla merhamet eyle. Yani benim istihkakım olmayarak mahza fazl u kereminle cehennemden halas edip cennet ve cemaline kavuştur!”
(Buharî, Ezan, 149, Deavat, 16)
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "İnsan, salih iki komşusundan utandığı gibi, gece gündüz kendisiyle beraber olan yanındaki iki melekten de utanmalıdır!" buyudu.
(Beyheki)
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen tamersah tarik »

Ebü Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kendisini (doğrudan) ilgilendirmeyen şeyi terketmesi, kişinin iyi müslüman oluşundandır"

(Tirmizî, Zühd 11., İbni Mace, Fiten 12)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
ResimEs-Salâtü ve’s-selâmü aleyke Yâ Resûlallâh.Resim

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim

ـ4ـ ولهما عن أبى هريرة رضى اللَّه عنه قال: قالَ رَسُولُ اللَّهِ #: ]كلُّ سَُمَى من النّاسِ عليه صدقةٌ، كلَّ يومٍ تطلعُ فيه الشمسُ. قال: تَعْدِلُ بين ا“ثْنَيْنِ صدقةٌ، وتُعينُ الرجلَ في دَابتِهِ فتَحْملهُ عليها أو ترفَعُ لهُ عليها متاعَهُ صدقة، قال: والكَلِمةُ الطيبةُ صَدَقةٌ، وبِكُلِّ خَطوةٍ تَمشيهَا إلى الصَّةِ صَدَقةٌ، وتميطُ ا‘ذَى عن الطَّريقِ صَدَقَةٌ[

.4. (187)- Yine Buhârî ve Müslim, Ebu Hüreyre'den (r.a.) kaydettiklerine göre, Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurmuştur: "Güneşin doğduğu her yeni günde kişiye, her bir mafsalı için bir sadaka vermesi gerekir. İki kişi arasında adâlet yapman bir sadakadır. Kişiye hayvanını yüklerken yardım etmen bir sadakadır. Güzel söz sadakadır, namaza gitmek üzere attığın her adım sadakadır. Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldırıp atman sadakadır."
Buhârî, Cihâd 72, 128, Sulh 33; Müslim, Müsâfirîn 84, (720), zekât 56, (1009).
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) : "Fâtıma Benim bir parçamdır; Ona zor gelen şey Bana da zor gelir Onu üzen Beni de üzer.Kim de Allah Resulü'nü üzerse amelleri heder olur".
(İbn Ebi Müleyke Misver b. Mahreme'den; Buharî C. 7 S. 105 Feth; Müslim C.16 S. 2 Nevevi; Ebu Davûd C. 6 S. 80-81 Avnu'l Ma'bud Tirmizî C.1 S. 319 Ahmed bin Hanbel C. 4 S. 328 Nesâî, H. 130.)
Resim
Kullanıcı avatarı
rüzgargülü
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen rüzgargülü »

''HİDAYETE DAVET EDEN KİMSEYE, KENDİSİNE UYANLARIN SEVABI KADAR SEVAB VERİLİR.

BU, ONLARIN SEVAPLARINDAN DA HİÇBİR ŞEY EKSİLTMEZ.''

Müslim, İlim 16; İbn Mâce, Mukaddime 14

Hidayete davetten maksat,öncelikle insanları İslam' a davet,
Müslüman olanıda salih ve güzel ameller işlemeye çağırmaktır. İslam'a davet, eğitim ve öğretimile olduğu gibi, dinin gereklerini yerine getirmek, salih ameller işlemekte eğitim ve öğretim ilie mümkündür. Bir kimsenin vasıtasıyla müslüman olacak kişi ne kadar hayır, iyilik ve fazilet işler, bunun karşılığında Allah Celle Celalihu katında ne kadar ecir ve sevap kazanırsa, onun müslüman olmasına vesile olana bu sevaplardan bir hisse verilir.
Bu durum kişinin sevap ve ecrinden hiç bir şey eksiltmez.

Hatta bu açıdan ilk Müslümanlar, İslam'a girmesine vesile oldukları herkesin sevaplarına ortaktırlar.

İnsanları hidayete, yani İslam'ın yoluna davet etmek en büyük hayırdır

Müslümanlara yönelik davet, dinin emirlerini yerine getirme yönündeki teşviklerdir.

Davetin temeli ve dinin gereğini yerine getirebilme imkanı ilim ve bilgi iledir.

Bir hadiste de şöyle buyurulur; ''SADAKANIN EN ÜSTÜNÜ, KİŞİNİN
BİR İLİM ÖĞRENİP SONRA DA ONU MÜSLÜMAN KARDEŞİNE ÖĞRETMESİDİR.''
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim---Enes radiyallahu anhu: “Ben, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemi şöyle buyururken işittim: “Allah-ü Teâlâ şöyle buyuruyor: “Ey Âdemoğlu! Sen bana dua ettiğin ve mağfiret umduğun müddetçe senden ortaya çıkan günahının üzerini mağfiretimle örterim, hiç aldırış etmem. Ey Âdemoğlu! Şâyet senin günahın bulutlara ulaşacak olsa, sonra bana istiğfar etsen, seni yarlığarım. İsyanının çokluğuna aldırış etmem. Ey Âdemoğlu! Sen bana yer dolusu hatalar getirip sonra bana bir şeyi eş tutmadan kavuşacak olursan, ben de sana yer dolusu mağfiret ederim!” buyurdu.
(Tirmizî, Deavât, 106; Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 172.)

Resim

''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi ve ümmetihi.''
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim

Resim.......Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
“ALLAH Tealâ benim için iki melek görevlendirmiştir.
Ben bir müslümanın yanında anıldım da bana salâvât getirdimi, mutlaka o iki melek ona:
“Gafarallahu leke: ALLAH seni bağışlasın!” derler.
ALLAH Tealâ ve diğer melekler de o iki meleğe cevap olarak:
“Âmîn!” derler.
Bir müslümanın yanında adım zikrolunduğunda da bana salâvât getirmediğinde mutlaka o iki melek:
“ALLAH seni bağışlamasın!” derler.
“Âmîn!” derler.”
'' buyurmuştur.

(Buhârî, Davaat 31,32;Müslim,Salât 65,66,69;Tirmizî, Vitr 20; Ebu Dâvud, Salât 179; Nesâî, Seh 49,50,54; Muvatta,Sefer 66,67 vd.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim

Resim.......Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "ALLAH'ım! Ben senin kulunum. Senin kullarından olan ana ve babanın bir evlâdıyım. Perçemim senin elindedir. Benim üzerimde ancak senin hükmün (geçerlidir) ceryan eder. Biliyorum ki benim hakkımda verdiğin hüküm, adâletin ta kendisidir. RABB'im, kullarından herhangi birine öğrettiğin veya kitabında indirdiğin ya da bilgisini kendinde gizlediğin her bir güzel ismin hürmetine senden niyâzım şudur ki: Kur'ânı, gönlümün neşesi, sadrımın nûru, hüzün ve kederimin çâresi eyle!..." buyurdu.
(İmâm Ahmed, Müsned I 391-452)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“Benimle ümmetimin hali bir ateş yakan kimsenin haline benzer ki böcekler ve kelebekler o ateşe düşmeye başlar işte sizler ateşe atılıyorsunuz ve ben de sizi kemerlerinizden tutmuş bulunmaktayım.”

(Buhârî, Ehadis-il Enbiya: 27; Müslim, Fedail: 17)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem e salat ve selam ona ve soyuna olsun iki emanet bıraktı.

إني تارك فيكم خليفتين : كتاب الله حبل ممدود ما بين السماء والأرض ، وعترتي أهل بيتي ، و إنهما لن يتفرقا حتى يردا علي الحوض

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: “Şüphesiz ben, sizler için yerime geçecek iki halife bıraktım. Yerle semanın arasında uzatılmış sağlam bir ip olan Allah’ın kitabı ve Ehli beytim. Bu iki halife, (kıyamet günü) havuzun yanına gelinceye kadar, birbirlerinden ayrılmayacaklar.”

Şueyb el Arnaut (Müsnedi Ahmedin muhakkiki): hadis sahih
Heysemi: hadis sahih
Heysemi: hadis ceyyid
Suyuti: hadis sahih
Ebu Cafer Tahavi: hadis sahihtir
Elbani: hadis sahih
Elbani: hadis sahih

Tirmizi, “Sünen”, Menkıbeler bölümü, hadis 3786 ve 3788
Ahmed b. Hanbel, “Müsned”, 36/512, hadis 21470
Heysemi, “Mecmeuz Zevaid”, 1/175, hadis 13380
Heysemi, “Mecmeuz Zevaid”, 9/165
Suyuti, “Camius Sağir”, cild 2, hadis 22
Suyuti, “ed Durrul Mensur”, sayfa 710, Ali Imran suresinin tefsiri bölümü
Taberani, “Mucemul Kebir”, sayfa 66-67, hadis 2680
Ebu Cafer Tahavi, “Muşkilil Eser”, 5/18, hadis 1765
Nasruddin el Elbani, “Sahih el Camius Sağir”, 1/482, hadis 2457
Nasruddin el Elbani, “Zilal el-Cenne”, 2/37, hadis 754
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Ebü Zerr (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz buyurdular ki: "Dünyada zâhidlik, helâl olanı haram etmek veya malı zivân etmekle olmaz. Gerçek zâhidlik, ALLAH'ın elinde olana, kendi elinde olandan daha çok güvenmen ve bir müsibete düştüğün zaman getireceği sevabı sebebiyle, onun devamına rağbet göstermendir."

Tirmizi, Zühd 29, (2341); İbnu Mâce, Zühd 1, (4100).
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim

Resim...Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
“ALLAH Tealâ benim için iki melek görevlendirmiştir.
Ben bir müslümanın yanında anıldım da bana salâvât getirdimi, mutlaka o iki melek ona: “Gafarallahu leke: ALLAH seni bağışlasın!” derler.
“Âmîn!” derler.
Bir müslümanın yanında adım zikrolunduğunda da bana salâvât getirmediğinde mutlaka o iki melek: ALLAH seni bağışlamasın!” derler.
“Âmîn!” derler.''”
buyurmuştur.
(Buhârî, Davaat 31,32;Müslim,Salât 65,66,69;Tirmizî, Vitr 20; Ebu Dâvud, Salât 179; Nesâî, Seh 49,50,54; Muvatta,Sefer 66,67 vd.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

Ebi Rezinden, dedi ki:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e: “Yâ Rasûlullah! sallallahu aleyhi ve sellem, RaBBımız Azze ve Celle Mahlukatını halketmeden önce nerde idi?”
Buyurdu ki: “A’mâ-da idi. O’nun altında ve üstünde hava yoktu. Sonra SU üzerinde ARŞını halketti”

(Ahmed İbn Hanbel, Müsned, Cilt 4/11)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

Muaz İbni Cebel radıyallahu anhanlatıyor:
“Bir seferde Resûlullah’la beraberdik. Bir gün yakınına tesadüf ettim ve beraber yürüdük.
“Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!” dedim.
“Beni cehennemden uzaklaştırıp cennete sokacak bir amel söyle!”
“Mühim bir şey sordun. Bu, Allah’ın kolaylık nasib ettiği kimseye kolaydır; Allah’a ibadet eder, Ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namaz kılarsın, zekat verirsin, Ramazan orucunu tutarsın, Beytullah’a hacc yaparsın!” buyurdu ve devamla: “Sana hayır kapılarını göstereyim mi?” dedi.
“Evet Yâ Rasûlullah!” dedim.
“Oruç (cehenneme) perdedir; sadaka hataları yok eder, tıpkı suyun ateşi yok etmesi gibi. Kişinin geceleyin kıldığı namaz salihlerin şiârıdır” buyurdu ve şu ayeti okudu:

تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ
"Tetecâfâ cunûbuhum anil medâcıi yed’ûne rabbehum havfen ve tamaan ve mimmâ razaknâhum yunfikûn(yunfikûne): Onların yanları (gece namazına kalkmak için) yataklarından uzaklaşır. Rablerine korku ve umutla dua ederler ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.” (Secde 32/16).

Sonra sordu: “Bu (din) işinin başını, direğini ve zirvesini sana haber vereyim mi?”
“Evet, Yâ Rasûlullah!” dedim.
“Dinle öyleyse” buyurdu ve açıkladı:
“Bu dinin başı İSLAM’dır, direği NAMAZdır, zirvesi CİHADdır!”
Sonra şöyle devam buyurdu: “Sana bütün bunları (tamamlayan) baş a’mili haber vereyim mi?”
“Evet Yâ Rasûlullah!” dedim.
“Şuna sahip ol!” dedi ve eliyle DİLine işaret etti.
Ben tekrar sordum: “Yâ Rasûlullah! Biz konuştuklarımızdan sorumlu mu olacağız?”
“Anasız kalasıca Muâz! İnsanları yüzlerinin üstüne -veya burunlarının üstüne dedi- ateşe atan, dilleriyle kazandıklarından başka bir şey midir?” buyurdu.”

(Tirmizî, İman 8, (2619)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

حَدّثَنَا زَيْدُ بْنُ أخْزَمَ. ثَنَا بِشْرُ بْنُ عُمَرَ. ثَنَا حَمّادُ بْنُ سَلَمَةَ عَنْ يُونُسَ بْنِ عَبَيْدٍ عَنِ الْحَسَنِ عَنِ اِبْنِ عُمَرَ؛ قَالَ: قَالَ رَسُولُ للّهِ صَلَّي اللّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ مَا مِنْ جُرْعَةٍ أعْظَمُ أجْراً عِنْدَ اللّهِ مِنْ جُرْعَةِ غَيْظٍ كَظَمَهَا عَبْدٌ ابْتِغَاءَ وَجْهِ اللّهِ.فِي الزوائد: إسناده صحيح رِجَالُهُ ثقات

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor, "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Allah indinde kişinin yuttuğu en sevaplı yudum, Allah'ın rızasını düşünerek kendini tutup, yuttuğu öfke yudumudur."

(İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 17/583)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

وعن أنسٍ رَضِيَ اللّهُ عَنْهُ قال: ]قَالَ رَسُولُ اللّهِ : إذَا أرَادَ اللّهُ تَعالى بِعَبْدٍ خَيْراً اسْتَعْمَلَهُ. قِيلَ: كَيْفَ يَسْتَعْمِلُهُ؟ قَالَ: يُوَفِّقُهُ لِعَمَلٍ صَالِحٍ قَبْلَ الْمَوْتِ أخرجه الترمذي

Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) (bir gün):

"Allah Teâla hazretleri bir kulun hayrını diledi mi onu isti'mal eder!" buyurmuştu. Kendisine: "Onu nasıl istimal eder?" diye soruldu.

"Ölümden önce salih amel işlemede muvaffak kılar!" buyurdu."

[Tirmizî, Kader 8, (2134).]

İsti'mal: (Amel. den) Kullanmak. Faydalanmak.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben size bir şey öğreteyim mi. Onunla sizi geçenlere yetişir, sizden sonrakileri de geçersiniz. Hem hiçbir kimse sizden daha faziletli olamaz; meğerki sizin yaptığınız gibi yapmış olsunlar.
“Her namazdan sonra 33 kere
Sübhânallah”, 33 kereElhamdülillah”, 33 kereAllahuekberderseniz tamamı 99 eder; yüzün tamamında da ''Lâ ilâhe illallâh vahdehûlâ şerîke leh, lehü’l- mülkü velehü’l- hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr'' derseniz, günahlarınız denizin köpüğü kadar da olsa bağışlanır.
(Müslim-Mesacid 146)
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim--- Enes İbni Mâlik radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  • "Üç özellik vardır; bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını tadar:
    Allah ve Resûlünü, (bu ikisinden başka) herkesden fazla sevmek.
    Sevdiğini Allah için sevmek.
    Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek."

( Buhârî, Îmân 9, 14, İkrah 1, Edeb 42; Müslim, Îmân 67. Ayrıca bk. Tirmizî, Îmân 10)
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

يَا رَسُولَ اللَّهِ! حَدَّثْنِي بِأمْرٍ أعْتَصِمُ بِهِ، قَال: قُلْ رَبِّي اللَّهُ، ثُمَّ اسْتَقِمْ، قُلْتُ يَارَسُولَ اللَّهِ! مَا أخْوَفُ مَا تَخَافُ عَليَّ؟ فَأخَذَ بِلِسَانِهِ، ثُمَّ قَالَ: هذَا

Süfyan bin Abdillah radıyallahu anh anlatıyor: “Ey Allah'ın Rasûlü” dedim, ”uyacağım bir amel tavsiye et!” Şu cevabı verdi:

"Rabbim Allah'tır de, sonra istikamet üzere ol!"

"Ey Allah'ın Rasûlü” dedim tekrar. “benim hakkımda en çok korktuğunuz şey nedir?" Eliyle dilini tutup sonra: "İşte bu!" bu­yurdu."

(Ahmed Bin Hanbel, Müsned)
Resim
Kullanıcı avatarı
Mecnun
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Mecnun »

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem : "Estağfirullahe'l-Azîme'llezî lâ ilâhe illâ hüve'l-Hayyu'l-Kayyumu ve etubu ileyhi tövbeten abdin zâlimin linefsihi lâ yemlûkü li nefsihi mevten velâ hayaten velâ nüşûran: Kendisinden başka ilâh olmayan diri olan, herşeyin yönetimini elinde bulunduran yüce ALLAH'tan mağfiret dilerim. Kendisine zulmeden gerek hayat gerek ölüm ve gerekse tekrar dirilme bakımından kendi nefsine mâlik olmayan bir kulun tevbesi ile tevbe ederim." buyurmuştur.
(Ebu Dâvud, Vitir 26,Hudud 9; Tirmizî, Daavat 17,117; Darimî, Hudud 6)
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/imza4.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---İbni Abbâs (r.a.) : "Hz. Peygamber (s.a.v.), Hasan (a.s.)'la , Hüseyin(a.s.)'e koruma duası okur ve : "Babanız (İbrahim) İsmail ve İshak'a : " Eûzu bikelimâtillahi't- Tâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin (=Tüm, zarar veren gözden, zararlı ve zehirli haşerelerden ve şeytandan Allah'ın eksiksiz kelâmına sığınırım) diyerek koruma duası yapardı" buyurdu"demiştir. (Buhâri)
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön