GÜLLER GÜLü RESÛLULLAH

Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

GÜLLER GÜLü RESÛLULLAH

Mesaj gönderen Gul »

Resim

GÜLLER GÜLü RESÛLULLAH
sallallahu aleyhi vesellem..

Farsça’da ÇiÇek mânâsına gelen GüL, ömrünün kısalığı nedeniyle dünya hayatının geçiciliğine işâret ederken, bâkî olan âhiret âlemine hazırlanmayı îkaz eder. GüL, CEMÂLuLLAH’ın EL CEMîL TeCELLîsi MuhaMmed aleyhisselâm’ın 7 renkLi görüntüsüyle Zâhirine-Sûretine, enfes kOKUsuyla Bâtınına-Sîretine Simge OLmuştur..

KuL İHVÂNi DİVÂNI'nda binLerce ZEVkLerinde ve ŞİİRLerinde;
SEViLenLer=>Dâimâ GÜLLe,
SEVEnLer=>BÜLBÜLLe ANLAtıLmıştır..

GÜL=>GÜL GÜL-dür,
GÜL=->BÜLBÜL-dür,
===>GÜL KOK-u-SU,
->TÜL TÜL GÜL-dür..

Resim

ZEVK 4637

Kara Karga L-EŞin BULur! GÜL KOKUsun BüLBüL-e Sor!
SeHeRin SeSSiz SeYR-inde... BüLBüL SeSini GÜL-e SoR!
>SEV-en SEV-ilen SEV-gili ATEŞ!.. Tencere.. AŞK -ın!
>DumAN AleV-lenir UÇ-ar.. “ATEŞ-in AH! ın KÜL-e SoR!.

18.10.11 20:34
gkç-drs-trs-tkk-brs…

GÜLün Arapçası “VERD” kelimesinin ;
VâV”ı =>Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'in ÜMMetine VeLîLiğine,
RA”sı =>Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'in ÜMMetine RAÛF ve RAHÎM OLuşuna,
"DÂL" =>Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'in ÜMMetine DÂVEtçiliğine ve delâletine/DELİLLİĞİne-rehberliğine işârettir MuhaMMedî MeLÂMette-Tasavvufta..

GÜL =>ZâhiRde Kur'ÂN-ı Kerîm’in Gözüken GüzeLLiğini GözLere,
GÜL =>BâtıNda Kur'ÂN-ı Kerîm’in Ledunnî ÖzeLLiğini GönüLLere Sunuş Simgesi OLmuştur..

MuhaMMedî MuhaBBetLerimLe...

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: GÜLLER GÜLü RESÛLULLAH

Mesaj gönderen Gul »

Resim

GÜLLER GÜLü RESÛLULLAH
sallallahu aleyhi vesellem..

İslâm Dîni Tasavvuf Âleminde GüL, en önemli yeri almıştır..
İmam Ali kerremallahu vechehu (ö. 40/661) son nefesini vermeden önce Selman radiyallahu anhu'dan bir deste GüL istemiş.. Selman radiyallahu anhu bir deste gül getirmiş ve İmam Ali kerremallahu vechehu bu GüL'ü koklamış ve rûhunu teslim etmiştir. Bundan dolayı da Bektaşîlik’te, Melâmette önemli bir semboldür GÜL..

Resim

ZEVK 4695

=>BâĞ-u bÂN-ın GüL YüZünde.. =->GüBRe GÖNLü TÜLe GüL-düM!
Ya GüL =>Ya kOKU-SU!.” Dİyor!. ==>DivÂNâ BüL-BüL-e GüLdüM!
KİM-se-SİZ-ler KİMse!” SîN-ceOL-sun!.OL-masın!” “OL!.” unca,
GüL KOYNunda Diken
-GONCa.. GüLdüm->GÜLe GÜLe!. GüLdüM!..

08.11.11.13:15...
ayzğ- -stnbll…glc..

GÜL=VEREDe Kelimesi, Kur'ÂN-ı Kerîm'de 1 âyet-i celîle'de geçmektedir.:

فَإِذَا انشَقَّتِ السَّمَاء فَكَانَتْ وَرْدَةً كَالدِّهَانِ
Resim---“Fe îzen şakkati’s- semâu fe kânet VERDEten keddihân (keddihâni).: Gökyüzü yarılınca, işte o zaman, erimiş yağ (rengi) gibi KIRMIZI bir GÜL haline gelmiştir.” (Rahmân 55/37)

Resim---Enes b. Mâlik radiyallahu anhu’dan (ö. 93/711-12) rivâyet edilen sahih bir hadiste; Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Enes’in evine girip kaylûle uykusuna dalarak terler. Enes’in annesi Ümmü Süleym bir kavanoz getirerek teri onun içine sindirmeye başlar. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem uyanır ve yaptığı hareketin sebebini sorar. Ümmü Süleym.: “Bu senin terindir, onu kokumuza katıyoruz. O kokuların en güzellerindendir. Çocuklarımız için bunun bereketini umuyoruz.” der. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem de.: “İsâbet ettin!.” buyurur.
(Buhârî, Sahîh, “İsti'zan”, 41; Müslim, Sahîh, “Fedâil”, 83-5.)

Kaylûle uykusu.: Arapça kayl masdarından türeyen kaylûle ve kâile.: “Öğle sıcağının şiddetli olduğu gün ortasında uyuma” anlamına gelir..

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

SOYunmak-BOYAnmak SANATTır,
=>ANKA KUŞU =->IŞıK KANATTır,
=>gÖZlerden==>GönÜLe AK
-AN,
AK IŞIK==>Yedi RENK KÂİNÂTTır
!.

DENGE<->DÜZENin =>MiheNGi,
ZeRRe
<=>KüRRe RaKS ÂheNGi,
=>BEDEN CANlarından=>RUH
'a,
=>NEFiS YOLUn=->YEDİ ReNGi
!.

ZEVK 4692

=>KÖK-lerin, BâTıN ELL-erin =>GÜL YÜZLü GÜZel TopraĞı,
=>BiN
-BiR BeBek DUÂSI-nda ===>ZâHiR ELL-erin, YapraĞı,
ToMuR
-ToMuRBUnca-ŞUnca.. GönÜL GönÜL>GonCa GonCa,
GÜL
-de GÜL-den GÜL-e GÜL-le.. YÜREK-lerim-İZ GÜL BaĞı..

04.12.11 18:58
ayazağa..istnbll…

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in mübârek sırtlarında iki kürek kemiği arasında, sol kürek kemiğine yakın irice bir et parçası nın/Nübüvvet-Peygamberlik Mührü”nün, GüL TOMURcuğu gibi bir et parçası şeklinde olduğu bildirimiştir..
(Tirmizî, eş-Şemâilü’l- MuhaMMedîyye, 3. Baskı, Beyrut, 1408/1988, s. 17, r. 16.; Ahmed b. Hanbel, V, 107; Buhârî, Vüdû‘ 40; Müslim, Fedâil 110, 112; Tirmizî, Menâkıb 11;)
Hâtem-i Nübüvvet/Hâtemü’n-Nübüvve tamlaması Türkçe’de Mühr-i Nübüvvet, Nübüvvet Mührü, Peygamberlik Mührü, Peygamberlik Nişanı gibi terkiblerle karşılanmaktadır..

مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِكُمْ وَلَكِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا
Resim--- “Mâ kâne MuhaMMedun ebâ ehadin min ricâlikum, ve lâkin RESÛLALLÂhi ve HÂTEME’N- NEBİYYİN (nebiyyine), ve kânALLÂHu bi kulli şey’in ALÎMâ (alîmen).: MuhaMMed (aleyhisselâm), sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası olmamıştır (değildir). Fakat ALLAH'ın RESÛL'ü ve NEBÎLER'in (Peygamberler'in) HATEMİ'dir (Sonuncusu). ALLAH, herşeyi en iyi bilendir.” ( Ahzâb 33/40)

Bu âyet-i Celîle, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in hem nübüvveti nihâyete erdiren Son Peygamber hem de bütün peygamberlerin nübüvvetini tasdik eden (mühürleyen) İlâhî bir Delil olduğu şeklinde açıklanmaktadır..
(Elmalılı, VI, 3906.).

Nübüvvet-Peygamberlik Mührü, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in kürek kemikleri arasında sol kürek kemiğine daha yakın, elle hissedilebilecek kadar kabarık, güvercin veya keklik yumurtası büyüklüğünde, siğile benzetilen KIRMIZI BEZE/GÜL şeklinde bir et parçasının bulunduğu ve bunun Nübüvvet Mührü olarak isimlendirildiği hadis ve sîyer kaynaklarında belirtilmektedir..
(Müsned, V, 107; Buhârî, “Vuḍûʾ”, 40; Müslim, “Feżâʾil”, 110; Tirmizî, “Menâkıb”, 11; ayrıca bk. Yardım, s. 74; Ahatlı, sy. 3 [2001], s. 282).

Resim---Ebû Rimse et-Teymî adlı bir tabîbin Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’den sırtındaki ura benzeyen kabarcığı göstermesini taleb ettiği, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in ne yapacağını sorması üzerine.: “Eğer ur ise, onu kesip almak istediğini, değilse neden ibâret olduğunu kendisine söyleyeceğini” ifâde ettiği, buna karşılık Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in.: “Sen tabîb değil refîksin, tabîb ise onu yaratan ALLAH’tır” buyurduğu aktarılmaktadır..
(Müsned, II, 227-228; İbn Sa‘d, I, 328; Ahmed b. Hüseyin el-Beyhakî, I, 265).

Resim---Ebû Zer el-Gıfârî radiyallahu anhu, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e.: “Peygamberlikle görevlendirildiğinden nasıl emîn olduğunu” sormuş, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem de.: “MekkeVâdisinde bir yerdeyken iki meleğin kendisine geldiğini ve kalbini yararak temizlediğini” anlatmıştır; bu anlatımda.: “Melek iki kürek kemiğimin arasına MÜHÜR vurdu.” şeklinde bir ifâde de yer almaktadır..
(Taberî, II, 304-305; Ebû Nuaym el-İsfahânî, I, 286-287).

Resim---Enes b. Mâlik radiyallahu anhu, tarafından eklenen: “Ben Resûl-i Ekrem’in göğsündeki o iğne (dikiş) izini görürdüm.” demiştir.
(Müslim, “Îmân”, 261).

Resim---Utbe b. Abd es-Sülemî radiyallahu anhu’nun naklettiği başka bir hadiste göğsün yarılıp kapatılması işi bittikten sonra -zâmirin mercii belirtilmeksizin- .: “Onun üzerini Nübüvvet Mührü’yle mühürledi” ifâdesi bulunmaktadır..
(Müsned, IV, 184-185.)

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

=>Bir GÜL AL-ıp=>YâR KAPIsıN,
ÇALsam da AL
-sam ==>TAPIsıN,
KALB-iMi KÂBE ET!”se YÂRiM,
=->HaCeRRü
l- ESVeD YAPI-sıN!..

ZEVK 4713

Bir KOK-UYla AKLım BAŞtan... EzEl=eBeD AL-AN GÜLLer,
REYHÂsın
->RUHum EYYleyip.. SEVdÂlara SAL-AN GÜLLer,
Ya YAŞA YAZ
!. Ya Yaz YAŞA!. YAŞAnmayan YALAN GÜLLer,
Nasıl
da =>KITMİR-iM GiBi!.. KAR ALTInda KAL-AN GÜLLer!..

24.12.11. 17:27..
brsbrs.. yüreğimekryğyr..

Resim---İbn Cureyc dedi ki.: “Ben Atâ'ya.: “Âişe'nin o günkü hicâbı ne idi?” diye sordum. Atâ.: “Âişe o gün keçeden yapılmış bir küçük Türk çadırı içinde idi. Çadırın bir perdesi vardı. Âişe ile bizim aramızda bundan başka birşey yoktu. Ben Âişe'nin üzerinde GüL rengi ile boyanmış bir gömlek gördüm.”dedi.
(Buharî, Hac, 64.

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Abdullah b. Amr b. Âs radiyallahu anhu'n üzerinde GüL (kurusu) renginde bir elbiseyi görünce (ona).: “Bu nedir?” diye sorar. O da gidip elbiseyi (fırında) yakar ve Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'in huzuruna varır. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem onu, bir başka elbiseyle görünce.: “(Öbür) elbiseni ne yaptın?” diye sorar. O da.: “Yaktığını” söyler. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Onu (yakacağına) âile halkından (olan kadınlardan) birine giydirseydin ya!.” buyurur.
(Ebû Dâvûd, Libas, 17.

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

GüZ GÜLLeri->KÂR GüLLeri,
KoR KIZIL
-=>NÂR GüLLeri,
>SeKiZ CeNNet KOKuSU
-nda,
GURBet ELde=>YÂR GüLLeri

Resim

ZEVK 4715

BiN-BiR UMut DİRİLiği!KaR ALTında KALan GÜL-LeR!
ToMurun-GONCA ÇİLEsin Yedİ Rengin ALan GÜL-LeR!
UMutsuz KORKu KaraKıŞGÜLeBİLmekse BİZ bAHaR!
ET-Tırnak Gibi İÇ-İÇe=->YâR YÜREĞİ OL-AN GÜL-LeR!..

30.12.11 07:13
brsbrs..brssnyzld…

Resim---Ümeyye b. Ebü’s-Salt’ın.:
“Güneş her gecenin sonunda doğar!
Al renkte, sonra rengi GÜL gibi kırmızı olur!.”
dediğine,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Doğru söylemiş” buyurmuştur..

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 256; Dârimî, Sünen, “İsti'zan”, 67.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Dünyada bana, kadın ve güzel koku sevdirildi; namaz da gözümün nuru kılındı.” buyurmuştur..
(Nesâî, es-Sünen, Kadınlarla Muaşeret, r. 3928.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Üç çeşit ikram vardır ki, hiç reddedilmez: Biri yastık, diğeri koku, öbürü de süttür.” buyurmuştur..
(Tirmizî, Edeb, r. 2790..)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem kendilerine takdim edilen kokuyu hiç reddetmezdi.
(Buhârî, “Hibe”,9; “Libas”, 80; Tirmizî, Edeb, r. 2789; Nesâî, Zîne, 74, r. 5223.)

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

GüL.
BüL BüL.
TüL TüL TüL
.
KüL KoR.. GÜL KüL

Resim

ZEVK 4733

SEVenin ÖMRünde>PîR ZamAN OLur!
HaTRası-haYYÂLi->BiN-cihAN dEĞER!
GEÇ-miş GEL-eceğin HeP şu AN OLur!
SeN de BeNim GiBi SEV-ER-Sen EĞER!..

SöZün=>ASLı,
SoHBet fASLı,
ZeVKin nASLı,
HaZZınn hASLı

FeRŞ-inden=->ARŞ-ına AD-ın ÜN-LeseM!
GöNLüM BaĞsız BaĞLa BaĞLayaBİLseM!
zERReyLeküRReyLe SEVdâM İN-leseM!
ÇıLGıN ÇIĞLıkLarLa=->ÇaĞLayaBİLseM!
İNseM sAHiLLere==->SESiM DiN-LeseM!
YANar DaĞ YüReĞiM DaĞlayaBİLseM!.
KuL ihvÂNi SeFîL=>SeNi AN-LasaM!..
AKL-ımı UYutup=>AĞLayaBİLseM!...

10.01.12 10:53
brsbrs.. sznhct…

ferş..esfelin..arş..illiyyun

AğLamak mı KuL KıtMîRim GÜLdürme bENi!..

DUY ki =>ALLAH celle celâluhu.:

تَتَجَافَى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ
Resim---“Tetecâfâ cunûbuhum anil' -medâcıi yed’ûne RABBehum havfen ve tamaan ve mimmâ razaknâhum yunfikûn (yunfikûne): Yanları yataklardan aralaşır korku ve ümid içinde RABBlarına duâ ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan onlar hayra masraf yaparlar” (Secde 32/16)

UY ki => Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Süt çıktığı memeye girmediği gibi, Allah korkusundan ağlayan kimse de cehenneme girmez. ALLAH Yolu'nda cihad edenlerin tozu ile insanın burun deliklerine dolan cehennem dumanı asla bir arada bulunmaz!” buyurdu.
(Tirmizî, Nesâî, İ. Ahmed b. Hanbel)

Resim---Ve Yine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Benim bildiğimi bilseydiniz, az GÜLer, çok ağlardınız.” buyurdu.
(Dârimî)

Resim---Ve Yine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’den.:
Ebû Zerr radiyallahu anhu’dan rivayet edilen hadiste ise şöyledir.:“Ben sizin görmediğinizi görür, işitmediğinizi işitirim. Nitekim sema uğuldadı, uğuldamak da ona hak oldu. Semâda dört parmak sığacak kadar boş bir yer yoktur, her tarafta ALLAH’a secde için alnını koymuş bir melek vardır. ALLAH’a yemin olsun, benim bildiğimi siz bilseydiniz; az GüLer, çok ağlardınız. Yataklarda kadınlarla telezzüz etmez; yollara ve çöllere dökülür, ALLAH’a yalvar yakar olurdunuz!.” buyurdu.
Sonra Ebû Zer şunu ilave etti: “Keşke sökülen bir ağaç olsaydım!..”
(Tirmizî, İbni Mâce)

Resim---Ahmet Cevdet Paşa, başta Ali kerremallahu vechehu, Enes b. Mâlik ve Hind b. Ebû Hâle radiyallahu anhum olmak üzere sahâbenin önde gelenlerinden nakledilen “Hilye-i Nebevî” ile ilgili rivâyetleri topluca özetlerken bu kelimenin geçtiği yeri şöyle nakletmiştir.:
“O Nebîyy-i Müctebâ =>Ezherü’l-Levn” idi; yâni;
“Ne kireç gibi ak, ne de kara yağız, belki ikisi ortası ve GüL gibi kırmızıya meyilli beyaz ve nûranî ve berrâk olup, mübârek yüzünde nur parıldardı.”

(Tirmizî, Şemâil, s. 11-3, r. 7.)

Resim---Musa b. Cafer > Babası Cafer > Babası MuhaMMed > Babası Ali > Babası Hüseyin > Babası Ali b. Ebû Tâlib’in (aleyhumusselâm) isnadıyla merfû‘ olarak rivayet edilen hadiste.:
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Semâya çıkarıldığımda yere terimden (damla) düştü ve ondan GüL bitti. Her kim benim kokumu koklamak isterse, GüLü koklasın” buyurmuştur..
(Tirmizî, Menâkıb 8; İbn Ebû Şeybe, el-Musannef, VII, 445.)

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

GÜL=>GÜL GÜL-dür,
GÜL=->BÜLBÜL-dür,
===>GÜL KOK-u-SU,
->TÜL TÜL GÜL-dür..

ZEVK 4761

YOL YOKuş YORdu Bir Tânem ====YOLLarında KÖK SÖKtürdü!
===>ÇEVİRdi ÇiLe ÇeNBeRin ====>ÇaRMıHında DİZ ÇÖKtürdü!
AğLadığım SANNma SAkın!.. =>AğLatan YâR =>bEN'dEN YAKîN!
ÇoK CeyLÂN GEÇti Bu ÇÖLden =>GÖZLeriMden GÜL DÖKtürdü!..

03.02.12 12:32
ayazağa..istanbul…

Resim---İmam Ali kerremallahu vechehu.: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: Semâvâta Mir’âcım sırasında, yeryüzü bana ağladı. ALLAHu TeÂLÂ, ARZ'ın Gözünün Yaşı'ndan, “LeSaf (tavşan kulağı/dikenli BeYaZ GÜL/Keber)” denilen bir bitki yarattı. Kim yeryüzünün ağlamasını koklamak isterse Keber'i koklasın. RABB'e yükseltildiğimde ALLAHu zü’L- CELÂL beni peygamberlikle selâmladı, beni peygamberlikle üstün tuttu, bana şefaatı ikram etti, bana elli vakit namazı farz kıldı. O anda, semadan (melekût âleminden) semaya (mülk âlemine) indim. Dünyada olduğumda teri damlattım terim de yeryüzüne düştü. (Bu sırada), ALLAHu zü’L- CELÂL terimden KIRMIZI GÜL’ü yarattı. Terimi koklamak isteyen kimse, KIRMIZI GÜL’ü koklasın.” buyurdu..
(Süyûtî, el-Leâli’l-masnûa, s. 234.)

Keber.: Kendiliğinden yetişen, sürekli yeşil kalan, çatı biçiminde bir bitki. Su istemez, güneşi seven bir bitkidir ve kurak topraklarda kolayca yetişebilir...

Resim
Resim---İmam Ali kerremallahu vechehu.: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, ne aşırı derecede uzun boylu ne de çok kısa boylu idi, orta boylu bir insandı. Saçları kıvırcık değildi, düz de değildi, dalgalıydı. Ne ince ne de şişkin yüzlü idi, yuvarlak yüzlü biriydi. Yüzü hafif pembeye çalan beyazdı. Gözleri koyu siyah, kirpikleri ise uzundu. Vücudu kılsız fakat göğsünden göbeğine kadar inen kıldan bir hat vardı. El ve ayakları irice idi. Yürüdüğünde sanki yüksek bir yerden iniyormuş gibi, ağır ve dengeli yürürdü. Bir tarafa döndüğü zaman tüm vücuduyla dönerdi. İki omuzu arasında peygamberlik mührü bulunmaktaydı. O peygamberlerin sonuncusu, gönül bakımından insanların en cömerdiydi. İnsanların en doğru ve sağlam sözlüsü idi. O, ahlâkça herkesten yüce, muâşeret yönüyle de en geçimlisiydi. Onu ilk gören heybetinden ürperirdi, fakat görüşüp tanışınca onu severdi. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’i kim tavsif etse şöyle derdi.: “Ne kendisi'nden önce ne de sonra O'nun gibisini görmedim!.” derdi." buyurdu..
(Tirmizî, Menâkıb 8; İbn Ebû Şeybe, el-Musannef, VII, 445.)

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

=>ZOR-a TÜL-üm-se,
=>KOR
-a KÜL-üm-se,
ben i->DONdurMa!.
bana->GÜL-üm-se!..

Resim

ZEVK 4811

=>KaraKIŞın =>soğuk-Luğu.. =>iLk baharın nefeSi =>yok!
=>DİRİyken DONmuş yürekLer.. Bu bağda BüLBüL seSi yok!
Bir GÜLer yüz.. =>bir tatlı DİL.. GÜLümsemek, bAŞKa değil!
VARlık<->YOKluk =>MuhaBBette.. GÜLsüz, BAĞın NEşeSi yok!..

Resim

20.02.12 18:36
tktktrstkks..brsbrs.

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: Semâvâta mir’acım sırasında, yeryüzü benden sonra ağladı da, arzın gözünün yaşından, “lesaf” denilen bir bitki yaratıldı. (O anda, Melekût Âlemi'nden Mülk Âlemi'ne) dönünce (Bu sırada), yüzümde biriken ter damlaları(nın düştüğü yerde, Kırmızı GüL yaratıldı. Dikkatli olun! Ümmetimden bir kimse benim kokumu duymak isterse, Kırmızı GÜL'ü koklasın!.” buyurmuştur..
(Süyûtî, el-Leâli’l-masnûa, s. 233-4; Aclûnî, , Keşfü’lhafâ, I, 302, r. 798.)

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

AŞKk TüL-ü BeLÂ BÂzarı,
BüLBüL-ü BeLÂ BÂzÂrın,
Bir SÖZe BAŞın BAĞlamış
,
AL GÜL-ü>BeLÂ BÂzÂrın!..

ZEVK 4845

parvÂNÂ divÂNÂ devrÂN.. =>sufî sıRRın ===->seyRÂN BiLir!
Cevr-i cihÂN.. çark-ı çiLe =>kâmiL kaLbin ==>cevLÂN BiLir!
Bezm-i beLÂ büLbüLLeri =>ÂŞIKah!..” ın =>hayRÂN BiLir!
Gübrenin gönüL gERçeği.. =>GÜL ün kadrin=>bağBÂN BiLir!.

12.03.12 15:34..
brsbbrs.. tktktrstkks
cuma..ikindi-ezanı….

Resim---Câbir radiyallahu anhu.: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
“Kim kokumu koklamak isterse GÜLü koklasın”
buyurmuştur..

(İbnü’l-Cevzî, e-Mevzûât, III, 62-3; Süyûtî, el-Leâli’l-masnûa, s. 234.)

Resim---Enes radiyallahu anhu.: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
Beyaz GüL =>Mir’aç Gecesi TERimden,
Kırmızı GüL =>Cebrâil’in TERinden,
Sarı GüL =>Burak’ın TERinden yaratılmıştır.”
buyurmuştur..
Ebû Mesûd, Hâkim’in, bir adamdan, o da teferrüd ettiği halde halde Mekkî’den rivâyet ettiğini söylemiştir..

(İbn Hacer, Şihâbüddîn Ebü’l-Fadl Ahmed b. Ali el-Askâlânî, Zehrü’l-Firdevs, Süleymaniye Kütüphanesi Yazma Eserler, 297.333 HAC.Z, II, vr. 145.)

ResimGÜL
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

==>naz-niyazı=>nakışı GÜL,
GÜLden=>GÜLe=>akışı GÜL,
GÜLün GÜzeLLiği=>GÜLdür,
GÜL gözLerden=>bakışı GÜL

Resim

ZEVK 4862

GÜLün kadrin BİLenlere.. GÜL OLur ==>GÜLLer DEReriM!
ne zaman İÇim sıkıLsa=>gönLümde GÜL Açsa! deriM!
ufacık, miss gibi KOKan.. dağ GÜLü OLur==>Hasan Dağda,
yedi renkLi
=>AŞKk âhenkLi =>GÜL gönüLLeri=>SEV-ERiM!..

11.03.12 21:01
brsbrs…tktktrstkks..

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAH TeÂLÂ GÜLü, NEBÎSİnin Bahâsı’ndan, kokusunu da Nebîlerinin Kokularından yarattı. Her kim ALLAH TeÂLÂ’nın Bahâsı’na bakmak isterse, Nebîlerinin Kokusunu koklamak isterse, GÜLe baksın!.” buyurmuştur..
(Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, I, 303, r. 798.)

Bahâ.: Güzellik. Zâriflik. * Zînet. * İzzet. * Bir şeye alışıp ünsiyet etmek..

ResimGÜL
Resim

“Divanında Muhammedi Tasavvuf” sayfasına dön