İKİNCİ EMANET

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: İKİNCİ EMANET

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- YATARKEN OKUNACAK DUA
Berâ b. âzib radiyallahu anh: Hazreti Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem: "Yatağına geldiğinde namaz abdesti al, sonra da sağ yanına yat ve "Allahümme eslemtü veci ileyke, ve fevvaztü emri ileyke ve elce'tü zahri ileyke rağbeten ve rahbeten ileyke lâ melcee ve lâ menca minke illâ ileyke. Allahümme âmentü bi kitâbikellezi enzelte ve bi nebiyyikellezi erselte (Allah'ım, Seni isteyerek ve Senden korkarak yüzümü sana teslim ettim, işimi sana bıraktım,sırtımı sana sığındırdım, senin dışında ne bir sığınak ne de bir kurtuluş vardır. Allah'ım Senin indirdiğin kitabına ve gönderdiğim peygamberine iman ettim)" de. Eğer bu gece ölürsen yaratıldığın şey üzerine (islam üzerine) ölürsün. Bu sözleri en son konuşacağın şey yap" buyurdu." demiştir.

( Buhâri rivâyet etmiştir.Sahih-i Buhari)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Aişe (r.a) anlatır: "Hz. Peygamber (s.a.v.)'in durumu ağırlaşınca rahatsızlığı da arttı, benim evimdekalıp tedavi görmesi için hanımlardan izin istedi. Onlar da izin verdiler. Hz. Peygamber (s.a.v.) amcası Abbâs (r.a.) ile diğer bir kimsenin arasında ayaklarını yerde sürüyerek mescide çıktı. Hadisi Hz. Aişeden rivâyet eden Ubeydullah b. Abdullah: "bunu Abdullah b. Abbâs (r.a.)'a bildirdim, o da: "Diğer kimsenin kim olduğunu bilebiliyor musun?" dedi:"Hayır" dedim: " O, Ali idi" dedi. Yine Aişe (r.a.) anlatır: "Hz. Peygamber (s.a.v.) evine girince rahatsızlığı arttı ve: "üzerime bağı çözülmemiş yedi tulum su dökün belki halka çıkıp tavsiyelerde bulunabilirm" dedi. Hz. Peybamber (s.a.v.)'in hanımı Hafsa'ya ait bir leğene oturtuldu sonra "yeter, istediğimi yaptınız" anlamında işaret edene değin üzerine su dökmeye başladık bundan sonr ahalkın yanına çıktı."
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- NAMAZDA YANILMA
Abdullah b. Mes'ud (r.a.): " Hz. Peygamber (s.a.v.) namaz kıldırdı. -Hadisi bize rivâyet eden ravi İbdahin en-Nehai: "BilmiyoruM eksik mi kıldı fazla mı kıldı" demiştir. - Selam verdiğinde kendisine: "Ey Allah'ın Rasulü, namaz konusunda yeni bir şey mi geldi?" Denildi. Rasûlullah (s.a.v): "O da nedir?" buyurdu. Kendisine: "Şöyle, şöyle namaz kıldırdın" dediler. Hemen iki ayağını diz üzere kıvırıp büktü. Kıbleye yönelip iki defa secde yaptı. Sonra selâm verdi, yüzünü bize çevirdiğinde: " Şunu bilin ki eğer namaz konusunda yeni bir şey gelmiş olsaydı onu mutlaka size bildirirdim. Ancak ben sizin gibi insanım, sizin unuttuğunuz gibi unutabilirim. Eğer unutursam bana hatırlatın. Sizden biriniz namazında şüpheye düşerse doğruyu araştırsın, ardından buna göre namazını tamamlasın, sonra da selam verip iki secde yapsın" buyurdu." demiştir.

Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Ebû Hureyre (r.a.)'dan Rasûlullah (s.a.v.): "Benim sadece şu önemdeki kıblemi gördüğümümü zannediyorsunuz? Allah'a yemin olsun ki sizin ne rukûnuz ne de huşunuz bana kapalı değildir. Şüphesiz ben sizi arkamdan da görürüm." buyurmuştur.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Sehl b. Sa'd (r.a.): "Rasûlüllah (s.a.v.) Fatıma'nın evine geldi ama Ali'yi evde bulamadı: "Amcanın oğlu nerede?" buyurdu. Fatıma: "Benimle onun arasında bir şey oldu. Bana öfkelenip çıktı. Öğle uykusunu yanımda uyumadı." dedi. Rasûlüllah (s.a.v.) bir adama: "o nerede bir bak" buyurdu. Adam baktı geldi ve: "Ey Allah'ın Rasûlü. O, mescidde yatmaktadır" dedi. Rasûlullah (s.a.v.) yanına gitti, kendisi uzanmış yatıyordu. Yanında ridası düşmüş toprak olmuştu. Rasûlullah (s.a.v.): "Ey Ebû Turab kalk! Ey Ebû Türab kalk!" diyerek toprağı silmeye başladı." demiştir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Hassân b. Sâbit (r.a.) mescidde şiir okurken Hz. Ömer (r.a.) kendisine ters ters baktığını görünce Hz. peygamber (s.a.v.)'in huzurunda mescidde şiir okuduğunu belirterek aşağıdaki sözleri söylemiştir:

Hassân b. Sâbit el-Ensârî (r.a.) EbÛ Hureyre (r.a.)'ı şahit kılarak: "Allah aşkına Hz. Peygamber (s.a.v.)'i: "Ey Hassan! Allah'ın Rasûlü adına cevap ver! Allah'ım onu Cebrail'le destekle." diye buyururken işittin mi?" demiş, Ebû Hureyre (r.a.)'da "Evet" demiştir.

Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Ebu Hureyre (r.a.): "Rasûlüllah (s.a.v.): "Sizden biriniz Güneş batmadan önce ikindi namazından bir secdeye yetiştiğinde namazını tamamlasın, Güneş doğmadan önce de sabah namazından bir secdeye yetiştiğinde namazını tamamlasın."buyurdu" demiştir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Ebu Hureyre (r.a.): "Rasûlüllah (s.a.v.): "İmamlar size namaz kıldırırlar. Eğer doğruyu bulurlarsa sizin lehinizedir. Yok eğer hata ederlerse yine sizin lehinize ama onların aleyhinedir." buyurmuştur.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Sa'd b. Ebi Vakkas (r.a.)'ın oğlu Mus'ab: "Babamın yanında namaz kıldım ve (rükuda) iki avucumu birleştirip iki uylugumun arasına koydum. Babam bana böyle yapmayı yasakladı ve; "Biz böyle yapardık, sonunda böyle yapmak yasaklandı, ellerimizi dizlerimizin üzerine koymamız emredildi." dedi" demiştir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Hz. Aişe (r.a.): "Hz. Peygamber (s.a.v.) rüku ve secdelerinde "Sübhânekellahümme Rabbenâ vebi Hamdike Allahümme'gfirli (=Allah'ım Sen yücesin Rabbimiz hamdinle... Beni bağışla Allah'ım)"derdi" demiştir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- YEDİ KEMİK ÜZERİNE SECDE!...

İbni Abbâs (r.a.): "Hz. Peygamber (s.a.v.):"Elbise ve saçı (takılmasın diye namaz esnasında) toplamamak ve yedi kemik üzerine secde etmekle emrolundum: Alın -bu sırada eliyle burnunu da işaret etti- iki el, iki diz kapağı, iki ayağın uçları."buyurdu" demiştir.

Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Hz. Âişe (r.a.): "Yanımda Buâs Harbi'ne ait ezgiler söyleyen iki kız çocuğu varken, Rasulullah (s.a.v.) bana geldi ve yatağa uzanıp yüzünü çevirdi. Derken Ebû Bekir geldi ve : "Hz. peygamber (s.a.v.)'in yanında şeytan ezgileri ha!" dedi ve beni azarladı. Rasûlullah (s.a.v.) ona dönerek: "Bırak onları" buyurdu. Ebû Bekir daldığı sırada sezdirmeden kızlara işaret ettim, onlar da hemen dışarı çıktılar." demiştir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- İbni Ömer (r.a.): "Rasulullah (s.a.v.):" Gayb'ın anahtarı beştir: Bunları ancak Allah bilir. Yarın ne olacağını hiçbir kimse bilemez, rahimlerde ne olduğunu hiçbir kimse bilemez, yarın ne kazanacağını hiçbir kimse bilemez, hangi toprakta öleceğini hiçbir kimse bilemez, yağmurun ne zaman geleceğini hiçbir kimse bilemez." buyurdu" " demiştir.

(LOKMAN suresi 34. ayet) (Resmi:31/İniş:57/Alfabetik:59)

إِنَّ اللَّهَ عِندَهُ عِلْمُ السَّاعَةِ وَيُنَزِّلُ الْغَيْثَ وَيَعْلَمُ مَا فِي الْأَرْحَامِ وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ مَّاذَا تَكْسِبُ غَدًا وَمَا تَدْرِي نَفْسٌ بِأَيِّ أَرْضٍ تَمُوتُ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

İnnellahe indehu ilmüs saahve yünezzilül ğays ve ya'lemü ma fil erham ve ma tedri nefsüm maza teksibü ğada ve ma tedri nefsüm bi eyyi erdin temut innellahe alimün habir.

Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah'ın katındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde olanı O bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini bilemez. Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır.

Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasûlullah (s.a.v.) Adiy b. Hâtim (r.a.)'a: "Eğer ömrün olursa göreceksin ki, bir kadın Hira'dan (Irak'ta eski bir yerleşim merkezi olan) yola çıkacak ve gelip Kâbe'yi tavaf edecek de Allah'tan başka kimseden korkusu olmayacak."buyurdu. Adiy (r.a.): " Ben sonraları bu hakikatı gözlerimle gördüm." demiştir.
( Buhâri rivâyet etmiştir.Buhari, Menâbık: 25)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Nevvâs b. Sem'an radiyallahu anh'dan: Resul-i Ekrem Sallâllahu Aleyhi ve Sellem'e iyilik ve günâhtan sordum da Resûl-i Ekrem: "İyilik, güzel huydur. Günah, vicdanını rahatsız eden, içinde sakladığın ve insanların duymasını hoşlanmadığın şeydir" buyurdu.
(Müslim ve Tirmizi rivâyet etmiştir.Seçme Hadisler Kitabı-Diyanet İşleri Başkanlığı1979 Baskı)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Zâriü'l-Kaysî radiyallâhu anh'dan:
Peygamber Efendimiz Münzir-i Eşecc'e: Sende Allahu Teâlâ'nın sevdiki iki (güzel) meziyet vardır: Onlarda hilm ve teennîdir. Münzir-i Eşecc:
-Yâ Rasûlullah, bu güzel huyları ben mi edindim, yoksa Allâhu Teâlâ mı beni bu iyi huylar ile yarattı? dedi. Peygamber Efendimiz:
Allahu Teâlâ seni bu hasletler ile yaratmıştır, buyurdu.
- Hamd o Allâhu Teâlâ'ya ki, beni Allâh ve Rasûlunün sevdiği iki haslet üzere yaratmıştır.

(Ebu Davut ve Tirmizi rivâyet etmiştir.Seçme Hadisler Kitabı-Diyanet İşleri Başkanlığı1979 Baskı)

Hilm: Doğuştan olan huy yumuşaklığı. Şiddete tahammül. Nefsini heyecandan korumak. Vakar. Sükûn.
Teenni: İhtiyatlı ve akıllıca davranma. Bir işte acele etmeyip bir düşünce dairesinde hareket etme.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Osman radiyallahu anh'den: Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"Âdem oğlunun şu nimetlerden başkasına (şikayete) hakkı yoktur: "(onlar da:) Oturacağı ev, setr-i avret edeceği elbise, kuru ekmek ufağı ve (içeceği) sudur."

(Hadisi Tirmizi, Ahmed b. Hanbel ve Hâkim rivâyet etmiştir.Seçme Hadisler Kitabı-Diyanet İşleri Başkanlığı1979 Baskı)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Abdurrahman b. Avf radiyallahu anh'den: Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"Allâhu Teâlâ buyuruyor ki: "Allah" Ben'im, "Rahmân" Ben'im, "rahim"i yarattım, onu kendi ismimden türettim. Bundan dolayı akrabâlık haklarını gözetenlere Ben de rahmet ederim. Bunu gözetmiyenlerden de rahmetimi keserim."

(Hadisi Tirmizi ve Ebu Davud rivâyet etmiştir.Seçme Hadisler Kitabı-Diyanet İşleri Başkanlığı1979 Baskı)

rahim: rahm..her insanoğlunun vüCÛD BULup DOĞduğu ANA Karnı-ÜREme Organı..
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"Ahir zamanda ümmetimden öyleleri gelecek ki, camilere varılacak, halka kurup oturacaklar. Dillerinden dünya ve dünya sevgisi düşmeyecektir. Öyleleri ile oturup kalkmayın, Allah'ın onlara hiçbir haceti yoktur."

(İbni Mübârek, Zühd 1/419; Beyhâkî, Sünenü'l-Kübra 2/285)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Hz. Ali Keremullahi Veche diyor ki, Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellemin şöyle dediğini duydum; "Ahir zamanda öyle düşük çeneli kısa akıllı kimseler türüyecektir ki, söyleyecekleri yararlı iyi sözler gırtlaklarını aşmayacak (kalplerine işlemeyecektir) Okun av hayvanını delik-deşik etmesi gibi bu kimseler de dini delik-deşik edeceklerdir."
(Buharî, 6531 Müslim, 1066; Tirmizi, Kitabu'l/Fiten 2188, İbn Mâce, Mukaddime 168)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

RAHİM HADİSLERİ!...

Resim---Abdurrahman b. Avf radiyallahu anh'den: Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"Allâhu Teâlâ buyuruyor ki: "Allah" Ben'im, "Rahmân" Ben'im, "rahim"i yarattım, onu kendi ismimden türettim. Bundan dolayı akrabâlık haklarını gözetenlere Ben de rahmet ederim. Bunu gözetmiyenlerden de rahmetimi keserim."

(Hadisi Tirmizi ve Ebu Davud rivâyet etmiştir.Seçme Hadisler Kitabı-Diyanet İşleri Başkanlığı1979 Baskı)

Resim---İmam-ı Ahmed'in sahih senetle rivâyetine göre: Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"faizin en katmerlisi, müslüman'ın ırzına haksız yere dil uzatmaktır. Rahm, allah'ın "rahman" isminden türemiş karşılıklı bir kan yakınlığıdır. bu yakınlık bağını çiğneyenlere allah, cenneti haram eder."

(Ebu Davud, Edeb 4877; Ahmed b. Hanbel, Müsned 1/190; Hâkim, Müstedrek 4/157)

Resim---İmam-ı Ahmed'in kuvvetli iyi bir isnatla ve İbn-i Ribba'nın sahihinde rivâyetine göre: Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"Rahim, Allah'ın "Rahman" isminden türemiş, karşılıklı bir kan yakınlığıdır, O der ki; "Ya Rabbi, bana haksızlık ettiler, Ya Rabbi, Ya Rabbi..." O böyle şikâyet edince Allah ona şöyle cevap verir; "Seni gözeteni gözetmeme ve seni çiğneyeni rahmetimden mahrum etmeme razı değil misin?"

(Ahmed b. Hanbel, 2/383; İbn Hibban, Sahih 444, Mevârid 235)

Resim---Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"Rahim, Arş'a asılı bir levhadır, keskin bir dil ile konuşarak şöyle der; "Allah'ım! Beni gözeteni sende gözet, beni çiğneyeni de rahmetinden uzak tut" Ulu Allah da ona şöyle buyurur; Ben "Rahman" ve "Rahim"im, Rahm'e kendi adımla ayni mastardan türeyen bir isim taktım, onu gözeteni gözetirim, onu çiğneyeni bende rahmetinen uzak tutarım."

(Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid 8/151)

Resim---Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
"Şu üç şey Arş'a bağlıdır;
1- Rahim, o der ki; "Allah'ım! Ben senin yanındayım, hiç bir zaman münâsebeti kesmem."
2- Emânet, o da der ki; "Allah'ım! Ben senin yanındayım, hiç bir zaman hıyânet etmem."
3- Nimet, o da der ki; "Allah'ım! Ben de senin yanındayım, hiç nankörlük etmem."

(Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid 8/149)

rahim: rahm..her insanoğlunun vüCÛD BULup DOĞduğu ANA Karnı-ÜREme Organı..
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor: "Ey İnsanlar! Eğer aklınız başınızda ise kendinizi ölüler arasında sayınız. Çünkü nefsimi kudret elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, size bildirien âkıbet, göz açıp kapayasıya kadar başınıza gelecek ve bunu önlemeye gücünüz yetmeyecektir."
(Taberanî, Müsned 1505, Deylemî, Müsnedü'l-Firdevs 8197; Münziri, Tergip ve't-Terhib 5063)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Hz. Aişe (r.a)'dan Peygamberimiz (s.a.v) kendisine: "Ey Aişe, keşke kavminin cahiliye dönemi ile ilişkileri yakın olmasaydı. Emrederdim: Yıkılıp içerisine dışarıda bırakılan (kısım) koyar, kapısını da yer seviyesine indirir, doğu kapısı ile batı kapısı olmak üzere iki kapı yapardım. Böylece Beytullah'ı İbrahim peygamberin yaptığı şekle getirirdim." buyurmuştur
(Buhârî,Sahiîh-i Buhârî 801)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor: "İnsan dostunun dinindendir. Buna göre herkes kimleri dost edildiğine iyi baksın."
(Ebu Davud, 1833; Tirmizî 2378; Ahmed b. Hanbel 8015)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Resim--- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyuruyor: "İyi bir sohbet arkadaşı misk satıcısı gibidir, sana misk vermese üzerine kokusu bulaşır. Kötü bir sohbet arkadaşı körük çekene benzer, tutuşturduğu ateş seni yakmasa bile üzerine dumanı bulaşır."
(Buharî, 5214; Müslim, 2628; İbni Hibban, Sahih 2526)
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön