KİTABU'L-EDEB ~ SAHİHİ BUHARİ

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

33. Bâb:
"Her ma'rûf (yânî her iyilik) sadakadır".

Resim~ Bize Ebû Gassântahdîs edip şöyle dedi: BanaMuhammed ibnu'l-Munkedir, Câbir ibn Abdillah(r.a.)'tan tahdîs etti ki,
Rasûlullah (s.a.v.):
— "Her ma'rûf sadakadır" buyurmuştur.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Ebû Mûsâ el-Eş'arî (r.a.) şöyle demiştir :

Peygamber (s.a.v.):
— "Her müslümân üzerine sadaka vermek vâcibdir" buyurdu.

Sahâbîler:.
— Sadaka verecek birşey bulamazsa (ne yapar)? dediler.

Peygamber (s.a.v.):
"Elleriyle çalışır, elinin emeğiyle kazandığını hem kendisine harcar, hem de sadaka verir" buyurdu.

Sahâbîler:
— Çalışmaya gücü yetmez yâhud yapmazsa? dediler.

— "İhtiyâç sahibi olan bunalmışa (mazluma) yardım ve himaye eder" buyurdu.

— Böyle bir yardımı da yapamazsa? dediler.

Peygamber (s.a.v.):

— "Hayır ile yâhud ma'rûf ile emreder" buyurdu.

— Bunu da yapamazsa? deyince:

— "Kendini şerrden tutar. Çünkü bu da onun için bir sadakadır" buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

34. Bâb: Kelâmı Güzel, Tatlı Ve Hoş Söylemek Babı

Resim~ Ebû Hureyre,
Rasûlullah (s.a.v.)'den "Güzel ve hoş söz, sadakadır" buyurduğunu nakletmiştir.
En son aNKa tarafından 24 Eki 2009, 00:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Adiyy ibn Hatim (r.a.) şöyle demiştir :

Peygamber (s.a.v.) ateşi zikretti de ondan Allah'a sığındı ve yüzünü ondan çevirdi. Sonra yine ateşi yânî cehennemi zikretti, ondan sığındı ve yüzünü döndürüp çevirdi. -Râvî Şu'be: İki kerre böyle yaptığında şübhe etmiyorum, amma üçüncüsünde şübhe ediyorum, demiştir.- Bundan sonra Rasûlulah (s.a.v.) :

— "Sizler tek hurmanın yarısı ile, bunu da bulamayan güzel bir sözle de olsa ateşten korununuz!" buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

35. Bâb: Her İşte Ve Herşeyde Yumuşaklık Ve Kolaylık (Göstermenin Fazileti) Babı

Resim~ Peygamberdin zevcesi Âişe (r.a.) şöyle demiştir :

Rasûlullah'ın huzuruna beş on kişilik bir Yahûdî hey'eti girdi. - Huzura girince selâm vermiş olmak için-: "Ölüm üzerinize" demek olan "es-Sâmu aleykum" dediler.

Âişe dedi ki:
Ben bu sözü anladım da:
— Sânı ve Allah'ın la'neti sizin üzerinize olsun! diye karşıladım.

Âişe dedi ki:
Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.):
— "Yâ Âişe ağır ol! Çünkü Allah her hususta rıfk ile, yumuşaklık ile muamele etmeyi sever" buyurdu.

Ben:
— Yâ Rasülallah! Dediklerini işitmediniz mi? dedim.

Rasûlullah:
— "Ben de: Ve aleykum (=Sizin üzerinize de) dedim " buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

36. Bâb: Mü'minlerin Birbirlerine Yardım Etmeleri Babı

Resim~ Ebû Burde Bureyd ibnu Ebî Burde şöyle demiştir: Bana dedem Ebû Burde, babası Ebû Mûsâ el-Eş'arî(r.a.)'den haber verdi ki,

Rasûlullah (s.a.v.) bir hutbesinde:
— "Mü'minin mü'mine bağlılığı, taşları birbirine kenetleyen duvar gibidir" buyurmuş, sonra iki elinin parmaklarını birbirine geçirmiştir.

(Râvî Ebû Mûsâ dedi ki:) Peygamber (s.a.v.) mescidde otururdu, bu sırada kendisine bir kimse gelip birşey ister yâhud bir hacet dileğinde bulunan olursa yüzünü bizlerden yana döndürür ve:

— "(Bu işin olması için) bana delâlet ediniz, sizlere bunun ücreti, sevabı verilir. Bununla beraber Allah, Peygamberi'nin şefaati ve niyazı üzerine dilediği şeyi muhakkak yerine getirir" buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

37. Bâb: Yüce Allah'ın Şu Kavli Babı:
"Kim güzel bir şefaatle şefaatte bulunursa, ondan kendisine bir pay vardır. Kim de kötü bir şefaatle şefaatte bulunursa ondan da kendisine bir günâh payı vardır. Allah her şeye hakkıyle muktedir ve koruyucudur" (en-Nisâ: 85)

Resim~ Bize Ebû Usâme, Bureyd'den; o da Ebû Burde'den; o da Ebû Musa'dan tahdîs etti ki,

Rasûlullah (s.a.v.) kendisine birşey isteyip sorucu yâhud bir hacet sahibi geldiğinde:

— "Siz de (bu işin olması için bana) delâlet ediniz ki, sizler de ecre nail kılmasınız. Gerçi Allah, Rasûlü 'nün diliyle, yânîO'nun şefaat ve niyazı üzerine ne dilerse onu infaz edecektir" buyurdu
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

38. Bâb: Peygamber (s.a.v.) Taşkınlık Yapacak Tabîatte Değildi, Taşkınlık Yapıcı Da Olmamıştır

Resim~ Buradaki iki senedde Mesrûk şöyle demiştir:

Abdullah ibn Amr ibni'1-Âs (41 yılında) Muâviye ibn Ebî Sufyân'ın beraberinde Kûfe'ye geldiği zaman bizler Abdullah ibn Amr'ın yanına girdik. O, Rasûlullah(s.a.v.)'ı zikretti de:
— Rasûlullah (sözünde, fiil ve hareketlerinde) taşkınlık yapacak seciyede değildi ve hiçbir zaman taşkınlık yapıcı da olmamıştır, dedi.

Yine Abdullah ibn Amr:
— Rasûlullah "Muhakkak sizin en güzel huylunuz, en hayırlı olanınızdır" buyurmuştur, dedi
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Bize Abdulvahhâb, Eyyûb'dan; o da Abdullah ibn Ebî Muleyke'den; o da Âişe(r.a.)'den şöyle haber verdi :

Bir Yahûdî topluluğu Peygamber(s.a.v.)'e geldiler de (selâm yerine "Ölüm üzerinize" demek olan) "es-Sâmu aleykum" ta'bîrini söylediler.

Âişe de :
— O sizin üzerinize olsun, Allah sizlere la'net etsin, Allah sizlere gadab etsin! dedi.

Rasûlullah:
— "Yâ Âişe yavaş ol, incelik ve yumuşaklıkla muamele etmen lâzımdır; seni katılık ve aşırılıktan sakındırırım" buyurdu.

Âişe:
— (Yâ Rasûlallah!) Onların dediklerini işitmediniz mi? dedi.

Rasûlullah:
— "Sen de benim onlara ("Sizin üzerinize de" şeklinde) söylediğimi işitmedin mi? Ben de onu onlara aynen reddettim. Benim onlar hakkındaki duam kabul olunur, fakat onların benim hakkımdaki dilekleri kabul olunmaz" buyurdu
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Enes ibn Mâlik (r.a.) şöyle demiştir :

Peygamber (s.a.v.) sövücü, aşırı söz ve harekette bulunucu ve la'net edici değildi.
O bizden birine danldığında sâdece "Ona ne oldu? Alnı toprak olası!" der idi.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Bize Ravh ibnu'l-Kaasım, Muhammed ibnu'l-Munkedir'den; o da Urve'den; o da Âişe(r.a.)'den şöyle tahdîs etti :

Bir adam Peygamber'in huzuruna gelmek için izin istedi. Peygamber onu uzaktan görünce:
— "O, aşiretin ne kötü kardeşidir -yâhud: Aşiretin ne kötü oğludur-" buyurdu.

Adam içeri girip oturunca ona güleryüz gösterdi ve ona genişleyip açıldı (yâni ona yumuşak sözler söyledi). Adam gidince Âişe:

— Yâ Rasûlallah! Adamı gördüğün zaman onun için şöyle şöyle sözler söyledin, sonra da onun yüzüne karşı güleç oldun ve ona açılıp yayıldın? dedi.

Rasûlullah (s.a.v.):
— "Yâ Âişe! Sen beni ne zaman aşırı hareket edici buldun? Kıyamet günü Allah katında mevki'ce insanların şerrlisi, (dünyâda) kötülüğünden korunmak için insanların terkettiği -yâhud: Karşılaşmak ve konuşmaktan kaçındığı- kimsedir" buyurdu
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

39. Bâb: Ahlâk Güzelliği Ve Cömertliğin (Sevilmesi), Cimriliğin İse Sevilmemesi Babı

Resim~ İbnu'l-Munkedir şöyle demiştir: Ben Câbir(r.a.)'den işittim :

Peygamber(s.a.v.)'den birşey istenildiğinde, O'nun "Hayır!" dediği asla vâki' değildir, diyordu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Ebû Hureyre (r.a.) şöyle demiştir :

Rasûlullah (s.a.v.):
— "Zaman yakınlaşır, amel eksilir, insanlara aşırı cimrilik ve hırs atılır, here çok olur" buyurdu.

Sahâbîler:
— Here nedir? diye sordular.

Rasûlullah:
— "Öldürmek, öldürmek!" buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Enes ibn Mâlik (r.a.) :

Ben Peygamberce on sene hizmet ettim. Bana (bir kerre bile canı sıkılıp da) "Öff" demedi, "Niçin böyle yaptın?" da demedi, "Keşki böyle yapsaydın!" da demedi, demiştir.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

40. Bâb: Erkeğin Kendi Ailesi İçindeki Hâli Nasıl Olur?

Resim~ el-Esved ibn Yezîd şöyle dedi :
Ben Âişe(r.a.)'ye:
— Peygamber (s.a.v.) ailesi içinde ne iş yapardı? diye sordum.

Âişe:
— Peygamber kendi ailesinin hizmetinde bulunurdu, namaz vakti gelince kalkar namaza giderdi, dedi.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

41. Bâb: Sabit Kalacak Sevgi Yüce Allah Tarafındandır Babı

Resim~ İbn Cureyc şöyle demiştir: Bana Mûsâ ibn Ukbe, Nâfi'den; o da Ebû Hureyre(r.a.)'den haber verdi ki,
Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Allah bir kulu sevdiği zaman Cibril'e:
— Allah fulân kulu sever, sen de onu sev! diye nida eder.

Cibril de o kulu sever. Sonra Cibril gök halkı içinde:
— Allah fulânı seviyor, onu sizler de sevin! diye nida eder.

Bunun üzerine o kulu gök ehli de sever. Sonra yerdeki insanların gönlüne o kimse hakkında bir kabul ve sevgi konulur"

Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

42. Bâb: Allah'ın Zâtı Hakkında (Hiçbir Steriş Ve Hevâ Karışmayan) Sevgi Babı

-Yânî sırf Allah için sevmek bâbı-

Resim~ Enes ibn Mâlik (r.a.) şöyle demiştir:

Peygamber (s.a.v.):
"Hiçbir kul bir kişiyi ancak Allah için sevinceye, Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra tekrar küfre ve şirke dönmektense ateşe atılması kendisine daha sevgili oluncaya ve Allah ile Rasûlü kendisine başkalarından daha sevgili oluncaya kadar îmânın tadını bulamaz" buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

42. Bâb: Yüce Allah'ın Şu Kavli Babı:

"Ey îmân edenler, bir kavim diğer bir kavim ile alay etmesin. Olur ki (alay edilenler Allah indinde) kendilerinden daha hayırlıdır. Kadınlar da kadınları eğlenceye almasın.
Olur ki, eğlenceye alınanlar kendilerinden daha hayırlıdır.
Kendi kendinizi de ayıplamayın. Birbirinizi kötü lakablarla çağırmayın, imândan sonra fâsıklık ne kötü addır! Kim tevbe etmezse onlar zâlimlerin tâ kendileridirler''
(el-Hucurât: 11).

Resim~ Bize Sufyân ibn Uyeyne, Hişâm'dan; o da babası Urve'den tahdîs etti ki, Abdullah ibn Zem'a şöyle demiştir:

Peygamber (s.a.v.) kişinin, insanlardan dışarı çıkan herhangi küçük bir ayıptan dolayı gülmesini nehyetti. Ve:

— "Sizin biriniz kadınım erkek deveyi döver gibi niçin döver, sonra da belki o kişi kadınıyle boyun boyuna sarmaşacaktır!" buyurdu.

Sufyân es-Sevrî, Vuheyb ve Ebû Muâviye, Hişâm'dan "Köle döver gibi" şeklinde söylemişlerdir.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Abdullah ibn Umer (r.a.) şöyle dedi :

Peygamber (s.a.v.) Minâ'da hutbe yapıp:
— "Bugün hangi gündür biliyor musunuz?" diye sordu.

Sahâbîler:
— Allah ve Rasûlü en bilendir! dediler.

Peygamber:
— "Şübhesiz bu haram bir gündür (Allah'ın kıtali haram kıldığı bir gündür). Bu belde hangi beldedir biliyor musunuz?" buyurdu.

Sahâbîler:

Rasûlullah:
— "Bu haram kılınmış olan beldedir. Bu hangi aydır biliyor musunuz?" dedi.

Sahâbîler:

Rasûlullah:
— "Bu, haram kılınan aydır" buyurdu da şöyle devam etti:
"Şübhesiz Allah, bu ayınızda, bu beldenizde, bu gününüzün harâmlığı gibi kanlarınızı, mallarınızı ve ırzlarınızı birbirlerinize karşı haram kılmıştır!" buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen safa-merve »

Sevgilerimle ve Saygılarımla ankakuşu kardeşim,
Resim

Rabbim Verdiklerine ve Vereceklerine Hamd Olsun.
İki Cihan Serveri' ne Dünya Üzerindeki Nebatad'ın Yapraklarının Adedince Salat ve Selam Olsun....
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/safa_merve.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Cümlemizden Resim İnşaallah...

Muhammedi Muhabbetlerimizle
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

43. Bâb: Birbiriyle Sövüşmenin Ve La'net Etmenin Nehyedilmesi Babı

Resim~ Abdullah ibn Mes'ûd (r.a.) tahdîs edip şöyle dedi:

Rasûlullah (s.a.v.):
"Müslümâna sövmek fâşıklık, onunla kıtal etmek küfürdür" buyurdu.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Ebû Zerr (r.a.) Peygamber (s.a.v.)'den şöyle buyururken işitmiştir:

"Hiçbir kimse başka bir kimseye fâsıklık sıfatı atamaz (atmağa hakkı yoktur). Yine böyle diğer bir kimseye küfür sıfatı da atamaz. Şayet atar da attığı kimse atılan fâsıklık veya kâfirliğin sahibi değilse, bu sıfatlar muhakkak atan kimseye döner"
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Enes ibn Mâlik (r.a.):

Rasûlullah (s.a.v.) aşırılık yapıcı, la'net edici, sövücü bir kimse değildi; O darılma sırasında "Ona ne oldu? Alnı toprak olasıca!" buyururdu, demiştir.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Resim~ Bize Alî ibnu'l-Mubârek, Yahya ibn Kesîr'den; o da Ebû Kılâbe'den tahdîs etti ki, ona da ağaç altında bey'at eden sahâbîlerden oian Sabit ibnu'd-Dahhâk şöyle tahdîs etmiştir:

Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
"Her kim İslâm 'dan başka bir millet üzerine and içerse, o andığı millet gibidir, Âdem oğluna mâlik olmadığı malı adaması da doğru değildir. Her kim dünyâda bir şeyle kendini öldürürse, kıyamet gününde intihar ettiği o şeyle azâb olunur. Her kim de bir mü'mine la'net ederse, bu da onu öldürmek gibi(günâh)dir. Her kim de bir mü'mine küfür isnâd ederse, bu da onu öldürmek gibi(günah)dır."
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön